Készült: 2024.05.08.07:22:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2023.11.20.),  231-234. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 10:27


Felszólalások:   231   231-234   235-238      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megkérdezem az előterjesztőt, hogy kíváne felszólalni. (Jelzésre:) Államtitkár úr jelzi, hogy most nem él ezzel a lehetőséggel.

Tisztelt Országgyűlés! A kijelölt Gazdasági Bizottság nem állított előadót.

Most a képviselői felszólalások következnek a napirend szerinti időkeretekben. A vita során kétperces hozzászólásra nincs lehetőség. Megkérdezem, hogy kíváne valaki élni a felszólalás lehetőségével. (Nincs jelentkező.) Jelentkezőt nem látok, a vitát lezárom.

Megkérdezem államtitkár urat, hogy kíváne hozzászólni. (Jelzésre:) Ismételten jelzi, hogy nem kíván. Ez esetben tájékoztatom a képviselőtársaimat, hogy a határozathozatalokra a holnapi ülésnapon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az Egyesült Nemzetek kiváltságairól és mentességeiről New Yorkban, 1946. évi február hó 13. napján kelt nemzetközi egyezményben biztosított kiváltságoknak, mentességeknek és könnyítéseknek a World Aquatics Magyarországon működő intézményeire való kiterjesztéséről szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentés vitája. A kormány-előterjesztés T/5654. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

Megkérdezem az előterjesztőt, hogy kíváne élni a felszólalás lehetőségével. Államtitkár úr? (Jelzésre:) Jelzi, hogy nem kíván.

Ez esetben tájékoztatom a képviselőtársaimat, hogy a kijelölt Külügyi Bizottság nem állított előadót.

Most a képviselői felszólalásokra van lehetőség a napirend szerinti időkeretekben. A vita során kétperces hozzászólásra nincs lehetőség. Kérdezem képviselőtársaimat, hogy kíváne valaki élni a felszólalás lehetőségével. (Nincs jelentkező.) Mivel senki nem jelentkezett, a vitát lezárom.

Megkérdezem Magyar Levente államtitkár urat, hogy zárszóként hozzá kíváne szólni. (Jelzésre:) Jelzi, hogy nem kíván. Így tájékoztatom képviselőtársaimat, hogy a határozathozatalokra a holnapi ülésnapon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a konzuli védelemről szóló 2001. évi XLVI. törvény módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentés vitája. A kormány-előterjesztés T/5876. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető. Bejelentem, hogy az előterjesztést uniós napirendi pontként tárgyalja az Országgyűlés.

Megkérdezem az előterjesztő képviseletében államtitkár urat, hogy kíváne hozzászólni. (Jelzésre:) Jelzi, hogy nem kíván. Ez esetben tájékoztatom a képviselőtársaimat, hogy a kijelölt Külügyi Bizottság nem állított előadót.

Most a képviselői felszólalások következnek a napirend szerinti időkeretekben. A vita során kétperces hozzászólásra nincs lehetőség. Megkérdezem képviselőtársaimat, hogy kíváne valaki élni a felszólalás lehetőségével. (Nincs jelentkező.) Mivel felszólalásra senki nem jelentkezett, a vitát lezárom.

Megkérdezem Magyar Levente államtitkár urat. (Jelzésre:) Jelzi, hogy nem kíván válaszolni, mivel semmi nem is hangzott el a vitában. Így tájékoztatom önöket, hogy a határozathozatalokra a holnapi ülésnapon kerül sor. Köszönjük Magyar Levente államtitkár úrnak.

Pár perces technikai szünetet kell elrendelnem. Kérem addig képviselőtársaim türelmét. (Rövid szünet.)

(19.20)

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a kulturális örökség egyes elemeinek fenntartható fejlesztéséről szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája. A kormány-előterjesztés T/4252. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

A vitában elsőként a Törvényalkotási Bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor. Megadom a szót Illés Boglárka képviselő asszonynak, a bizottság előadójának, 15 perces időkeretben. Parancsoljon!

ILLÉS BOGLÁRKA, a Törvényalkotási Bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Államtitkár Úr! Államtitkár Urak! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási Bizottság a 2023. november 16-án tartott ülésén megtárgyalta a kulturális örökség egyes elemeinek fenntartható fejlesztéséről szóló T/4252. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 27 igen szavazattal, 4 nem szavazat ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő törvényjavaslat fontos célja, hogy növelje az érintett műemlékekkel való állami gazdálkodás hatékonyságát, de egyúttal erős jogi garanciákat adjon Magyarország mai és jövendő polgárainak az érintett műemlékek kiszámítható jogviszonyait, valamint azok közcélú vagyonkezelésének, illetve szakszerű működtetésének hosszú távú biztosítását illetően, legyen szó akár az állami tulajdonból kikerülő, akár az annak keretei között maradó, egyaránt e törvény hatálya alá eső műemlékekről.

A törvénytervezet az egyes kastélyokra, kúriákra, udvarházakra is vonatkozik. A javaslat biztosítja a műemlékekkel való hatékony állami gazdálkodás lehetőségét, és új rendszert hoz létre az egyes ingatlanok fenntartása és működtetése kapcsán. Egy 78 éve, 1945-ben kezdődött és ’52-ig tartó államosítási eljárás, de úgy is mondhatnánk, hogy a kommunista rendszer egyik legfőbb bűnének következményeit látjuk, amikor kastélyaink egy részének állapotára gondolunk; helyesebben: 10 várkastély, 444 kastély, 343 kúria és 7 azonosítatlan rom sorsáról gondolkozunk.

Az elmúlt 33 évben pedig arról is tapasztalatot gyűjthettünk, hogy a rendszerváltás idején a teljes restitúció hiánya, a korábbi tulajdonosoknak való visszaszolgáltatás elmaradása milyen következményekkel járt kulturális örökségünkre nézve. Éppen ezért az előttünk fekvő törvényjavaslat célja megteremteni az innovatív, de egyúttal felelős, a hatékony, de egyúttal közcélt nem pusztán tiszteletben tartó, de azt szolgáló és szem előtt tartó, szakszerű, de egyúttal a XXI. századi igényeket kielégítő gazdálkodást biztosító jogviszony kereteit.

Hogyha már helyreállítani úgy, ahogy ’45 előtt volt, nem tudjuk, legalább felelősen őrizzük, és lehetőség szerint gyarapítsuk. Hiszen ha belegondolunk abba, hogy a 804 ingatlanból alig kéttucatnyi az, amelyik a nyilvánosság számára hozzáférhető, látogatható, megtekinthető, elérhető, élvezhető, akkor mindannyian könnyen beláthatjuk, hogy a jelenlegi helyzet nem pusztán nem kielégítő, hanem nem megfelelő.

Az örökségvédelem és az épített örökségünk már most is helyrehozhatatlan károkat szenvedett, a Trianon okozta veszteségekről és pusztításról nem is beszélve. A Törvényalkotási Bizottság által megtárgyalt és elfogadott összegző módosító javaslat tartalmazza a vagyonkezelő által megvalósított beruházások értéke megtérítésének biztosítását, amennyiben a vagyonkezelési időtartam lejártát megelőzően az állami vagyonkörből kikerülne az érintett ingatlan tulajdonjoga. Úgy gondolom, hogy ez egy nagyon fontos javaslat, ami szerepel a tervezetben.

Továbbá a támogatás kedvezményezettje a támogatással kapcsolatos okiratokat és dokumentumokat a támogatási döntés meghozatala napjától 20 évig köteles őrizni. Végül, a módosító javaslatok a vagyonkezelő által megvalósított beruházások értékének megtérítését is biztosítani kívánják, amennyiben a vagyonkezelési időtartam lejártát megelőzően az állami vagyoni körből kikerülne az érintett ingatlan tulajdonjoga. Úgy gondolom, hogy ezt a helyzetet is megnyugtatóan rendezi az előttünk fekvő tervezet.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Ház! Összegzésképpen elmondható, hogy a benyújtott törvényjavaslat a nemzeti örökséget egyáltalán nem kívánja kisebbíteni, sőt ahogy említettem, azt gyarapítja. Értékeit megőrzi, de a fontos közcél teljesítésében a magántőke részvételét is lehetővé kívánja tenni, azt ösztönözni, és mindeközben azt szigorúan szabályozza. Kérem ezért a tisztelt Házat, hogy a fentiek mentén támogassák a javaslatot. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem az előterjesztőt, hogy kíváne felszólalni. (Lánszki Regő Balázs: Zárszóként.) Zárszóként, rendben; most nem él a lehetőséggel. Ez esetben tájékoztatom képviselőtársaimat, hogy a kijelölt Kulturális Bizottság nem állított előadót.

Most a képviselői felszólalások következnek a napirend szerinti időkeretekben. A vita során kétperces hozzászólásra nincs lehetőség. Megkérdezem, hogy kíváne valaki élni a felszólalás lehetőségével. (Nincs ilyen jelzés.) Mivel felszólalásra senki nem jelentkezett, a vitát lezárom.

Államtitkár urat ismét megkérdezem, hogy kíváne válaszolni. (Lánszki Regő Balázs: Egy percben.) Parancsoljon, van lehetősége, 15 perces időkeretben.

LÁNSZKI REGŐ BALÁZS építési és közlekedési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Ház! Köszönöm szépen. Nem fogom kihasználni a 15 percet, csak szeretném megköszönni a konstruktív hozzáállást a kormánynak, illetve a pártoknak. Július 7-én nyújtottuk be a törvényjavaslatot, és az azóta eltelt öt hónap alatt, én azt gondolom, részletekbe menően sikerült megtárgyalnunk a javaslatokat. Köszönjük a módosító indítványokat, és bízunk benne, hogy egy új korszak elé fogunk nézni. Köszönöm szépen.




Felszólalások:   231   231-234   235-238      Ülésnap adatai