Készült: 2024.05.09.06:43:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

35. ülésnap (2022.11.02.),  93-96. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:35


Felszólalások:   89-92   93-96   97-100      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Dócs Dávid képviselő úr, a Mi Hazánk képviselője, kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Miért nem nyújt segítő kezet a kormány az önkormányzatok számára?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! A kérdés megválaszolásával a miniszterelnök úr a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Pintér Sándor belügyminiszter urat bízta meg, akinek a felkérésére Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úr fog önnek válaszolni. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

DÓCS DÁVID (Mi Hazánk): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Mint ismeretes, 2020-ban a saját adóbevételeik elvonásával eret vágott a kormány az önkormányzatokon, s a kivéreztetésük azóta is zajlik, de a végső döfést most fogják megkapni, s ha nem kapnak azonnali állami segítséget, akkor a tömeges csőd nem lesz elkerülhető. Az energiaár-emelkedések elleni védelem alóli kikerülése az önkormányzatoknak a működésképtelenség és az eladósodás felé sodorja őket. Az önkormányzatok is végső menedéket szeretnének, ehelyett szőnyegbombázást kapnak: az állam nem a terhekből, hanem a bevételekből vállalt át, így számottevő saját adóbevétel híján a kötött normatívák a működéshez és a kötelező feladatok ellátásához sem elegendőek, nemhogy a sokszorosára rúgó rezsiköltségekre.

Éppen ezért a közvilágítást és legalább az önkormányzati fenntartású nevelési-oktatási intézmények fenntartásának költségeit vállalja át az állam, ellenkező esetben ezek a feladatok forrás hiányában nem lesznek ellátva. Állami segítség vagy teherátvállalás híján az intézmények bezárása következik, ami a helyben élők komfortérzetét fogja rontani, de akár a közbiztonságra is rányomhatja a negatív bélyegét. A „Magyar falu” program keretén belül lehessen pályázni fűtés-korszerűsítésre, energiahatékony készülékek beszerzésére, saját energiaellátás megvalósítására például napelem-rendszerekkel, valamint ez esetben az önkormányzatok soron kívül csatlakozhassanak az elektromos hálózatra. Van olyan önkormányzat, amely az idei év eleji gázárhoz képest jövő január 1-jétől több mint 30-szoros áron kapna gáz, ami, azt gondoljuk, egész egyszerűen kifizethetetlen. Elengedhetetlen, hogy az önkormányzatok is hatósági áron vásárolhassák a tűzifát.

Kérdésem tehát, hogy a fentebb felsoroltakból terveze valamit átvállalni a kormány az önkormányzatoktól, vagy vane más terve azok mielőbbi megsegítésére. Köszönöm szépen. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Megadom a szót a válaszra Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úrnak. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A kormány az elfogadott költségvetésben a jövő évben tovább növeli az önkormányzatok támogatását, 102 milliárd forinttal. Emlékezhetünk arra, amikor más kormányok nem a támogatást növelték, hanem az adósságot, akkor összességében 2078 önkormányzatnál négy lépésben 1387 milliárd forint adósságot vállalt át a magyar állam. Ez volt a baloldal önkormányzati politikája: adósságba lökte az önkormányzatokat, amely adósságot állami segítség nélkül soha nem tudtak volna valószínűleg kifizetni ezek az önkormányzatok, hitelfelvétel nélkül vagy kötvénykibocsátás nélkül meg működni nem tudtak volna.

Úgyhogy végül az kellett, hogy a baloldali kormányt egy jobboldali kormány váltsa, így a baloldal idején felhalmozott adósságokat a jobboldali kormány fizesse ki az önkormányzatok helyett. Még itt, a fővárosban is, ha megnézzük, és máshol is iparűzésiadó-növekedések voltak az önkormányzatoknál: 2014 és 2021 között 44 százalékkal növekedett országos szinten az iparűzésiadó-bevétele az önkormányzatoknak. 2021-ben a főváros még az eredeti tervét is tudta tartani: 139 milliárd helyett 157 milliárdot tudott beszedni, tehát az önkormányzatoknak e téren a saját bevételei is növekedtek.

Végső menedékes szolgáltatást nyújtunk az önkormányzatoknak, így a központi költségvetés az év hátralévő részében több tíz milliárd forint kiegészítést nyújt az önkormányzatok rezsidíjához, így nem kell a teljes piaci díjat kifizetniük, hanem kedvezményesebbet kaphatnak. Január 1-jétől pedig az állami tulajdonban lévő energiaszolgáltató köteles lesz az önkormányzati közbeszerzéseken ajánlatot tenni, biztosítva ezzel az energiaellátás folyamatosságát.

Az elmúlt években nagyon sok olyan támogatás volt, amilyenekhez hasonlókról ön is itt beszélt, képviselő úr, amelyek kifejezetten az önkormányzatok energetikai fejlesztésére teremtettek alapot: 20 milliárd forint komplex önkormányzati beruházásokra, ezenfelül önkormányzati cégeknek is a Nemzeti Fejlesztési Programiroda vezetésével 25 milliárd forint. Összesen 2014 és 2020 között a KEHOP 5. prioritáson 371 milliárd forintnyi támogató döntés született, pontosan azért, hogy az önkormányzatok jobban felkészüljenek és energiahatékonyabbak legyenek. Önkormányzati ingatlanok külső-belső felújítására a „Magyar falu” programban 6400 sikeres pályázat volt, 130 milliárd forint támogatást nyújtottunk a kistelepüléseknek, pontosan azért, hogy kevesebb energiát kelljen fogyasztaniuk. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   89-92   93-96   97-100      Ülésnap adatai