Készült: 2024.05.09.11:47:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

35. ülésnap (2022.11.02.),  28-31. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:03


Felszólalások:   24-27   28-31   32-35      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. OLÁH LAJOS (DK): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Úgy látom, itt egy nagyon komoly verseny van kialakulóban a kormányzati válaszolók között, hogy ki az, akit a főnök a legjobban meg fog dicsérni, hogy hányszor mondta ki Gyurcsány nevét. (Rétvári Bence: Egy már megvan!) Mert önök képtelenek arra, hogy a feltett kérdésekre válaszoljanak, de egy Gyurcsány egy piros pont (Rétvári Bence: Kettő!); Dobrev Klára, árnyékkormány, az Maci sajt; és ha még Gyurcsánynét mondanak (Rétvári Bence: Három!  Vitályos Eszter: 25 másodperc alatt!), akkor pedig egy nyuszifület is kapnak ajándékba. (Rétvári Bence: Sűrűbben mondod, mint mi!) Mert önök csak ezt tudják válaszolni, mert arra nincs válaszuk, hogy Magyarország bajban van, mert ezt önök csinálták, önök idézték elő, és nem is tudják kijavítani, hiszen önök a bajok okozói.

Amikor arról beszélnek, hogy háborús infláció van, akkor az az orbáni infláció. Mert hogyan lehet az, hogy a háborús Ukrajnával szomszédos országokban, Romániában, Lengyelországban és Szlovákiában fele akkora, tisztelt kormánytagok, az élelmiszer-infláció, mint az önök által háborúsnak nevezett infláció?

Önök azt mondják, hogy a szankció mindennek az okozója, és ez Brüsszel. Hadd olvassam fel Orbán Viktort, idézem önöknek, hátha én is kapok egy piros pontot: „Háború van, és most nem okosnak kell lenni, hanem egységesnek. Úgyhogy amilyen szankcióban az uniós országok egyetértenek, azt mi támogatni fogjuk. Minden ezzel ellentétes hír dezinformáció.” Nagyon örülnék, ha végre már valaki ki merné bátran jelenteni, hogy nincs olyan ember az asztalnál, akit úgy hívnak, hogy Mr. Brüsszel, mikor a szankciókról szavaznak. Olyan van, hogy Mr. Orbán, és ő szavazta meg a szankciókat, mindegyik szankciót. Tehát ne Brüsszelre mutogassanak! Vagy pedig egy csendes puccs készülődik, és önök meg akarják buktatni a miniszterelnököt, csak nem elég bátrak, és ehhez egy konzultáció kell, amikor a brüsszeli szankcióról beszélnek. (Moraj a kormánypártok soraiban.  Dömötör Csaba a fejét fogja.) Lehet valakinek fogni a fejét, de kíváncsi vagyok, hogy mit válaszol, tisztelt államtitkár úr, Orbán mondatára.

Önök azt mondják, hogy a baloldal Brüsszel ellen agitál. (Rétvári Bence: Nem! Nem ezt mondtuk!  Vitályos Eszter: Ilyet sose mondtunk!) 2006. október 25., néppárti frakcióülés: az uniós segítségnyújtás megtagadását kérte Orbán Viktor a néppárti frakció tagjaitól. Orbán Viktor volt az személyesen, aki az ellen ágált, hogy Magyarország uniós forrásokat kapjon. Várom, hogy erről mi a véleményük.

Magyarország bajban van, és önök ezzel nem tudnak mit tenni. Ráadásul, tovább rugdossák az önkormányzatokat. Már a Covid idején megtagadták az együttműködést, információkat tartottak vissza. Erzsébet- és Terézvárossal kapcsolatosan többször kérdeztem, hogy hányan veszítették el a munkájukat, hányan kaptak oltást, milyen oltást, hányan haltak meg, hogy az önkormányzatok tudják a lakók életét valamilyen módon segíteni.

(12.10)

Önök megtagadták az információadást, hiába kértem ezt többször, emellett újabb és újabb pénzügyi elvonásokat csinálnak. De hát nem volt elég, önök folytatják!

Tisztelt Kormány! Arra várnám a választ három gyurcsányozás után, hogy miként fér össze az egy demokratikus állammal, hogy az állami tulajdonú MVM a sokszorosáért adja az energiát az ellenzéki Szentendrének a fideszes Debrecenhez képest. Pontosítsunk: Debrecen 798 forintért, Szentendre 2641 forintért kapja; Szentendrénél 26-szorosára emelték az árat. (Sic!) Kíváncsi vagyok arra, hogy Navracsics miniszter úr és csapata mit tud erre mondani, amikor Brüsszelben tárgyal a pénzekért. Vigyáznunk kell, nehogy megsajnáljam őt a már-már lehetetlen küldetésért, amikor ezeket megpróbálja kimagyarázni.

De ez nem elég, amikor nekimennek az önkormányzatoknak, a válság idején tervezik elvenni a szakrendelőket, és a háziorvosi rendszer szervezéséből is ki akarják őket zárni. Mennyivel jobb lenne, hogyha ők inkább a kilencszáztizen (sic!) állampolgárral törődnének, akinek egyébként nincs jelen pillanatban háziorvosa!

Mi így, ellenzékben is próbálunk segíteni a bajbajutottakon. (Rétvári Bence: Ó, ó!) Dobrev Klára, az árnyékkormány miniszterelnöke folyamatosan tárgyal szakszervezetekkel, civilekkel, önkormányzatokkal. Segíteni próbálunk a bajban is! Ezt a célt szolgálja a DK által meghirdetett rezsimentő alap. Kérjük, aki tud, segítsen, mert a kormány nem tud; máshoz sem ért, csak mellébeszéléshez, gyurcsányozáshoz, dobrevezéshez.

Tisztelt Válaszoló! Kíváncsi vagyok arra, hogy a Navracsics miniszter úr mit szól ahhoz, hogy a fideszes önkormányzatok ugyanazért az áramért sokkal kevesebbet fizetnek? Mit szól ahhoz, hogy a kormány rendszeresen eltitkolja az adatokat az önkormányzatok elől? Várom a válaszukat. Köszönöm szépen a lehetőséget, elnök úr. (Taps a DK padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Oláh Lajos alelnök úr. A kormány nevében Dömötör Csaba államtitkár úr fog válaszolni.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Azt a logikai ellentmondást, miszerint egyszerre hivatkozik Dobrev Klára nevére, és kér minket számon, hogy miért említjük Dobrev Klára árnyékkormányát, illetve a politikáját, ezt én nem tudom feloldani. Tudomásul vesszük, hogyha önt zavarja, ha elhangzik a pártelnökének a neve. (Dr. Oláh Lajos: Nem zavar!) Szeretném arról biztosítani, hogy senki nem kap sem piros pontot, sem nyuszifület akkor, hogyha megemlíti a nevét. De az ország kapna gazdasági virgácsot akkor, hogyha újra ő lenne a miniszterelnök. (Arató Gergely közbeszól.)

Egyezzünk meg annyiban, hogy mi sem kérjük önt arra, hogy ne ejtse ki Orbán Viktor nevét itt a Házban, és ön se vitassa el a véleménynyilvánítás jogát azoktól, akik szerint a baloldali gazdaságpolitika nem jó megoldás az ország bajaira és kihívásaira.

Ami a szankciók ügyét illeti, nézzük időrendben! Kezdődött az egész azzal, hogy még a választás előtti napokban volt egy megegyezés arról, hogy egyáltalán nem terjednek ki a szankciók az energetikai szektorra. Ez volt a megállapodás, emellett érvelt a német kancellár is. Majd megváltoztatták ezt a politikájukat olyannyira, hogy június 3-ától kezdődően, az olajembargóról szóló döntéstől kezdődően folyamatosan ki akarják ezeket terjeszteni. (Arató Gergely: Orbán Viktor megszavazta!  Közbeszólások a DK padsoraiban.)

És az ön állításával ellentétben a magyar miniszterelnök nem megszavazta ezeket, hanem elérte, hogy az olajembargó ne vonatkozzon ránk. Elérte pár nappal ezelőtt, hogy a gázársapka ne vonatkozzon ránk. (Közbeszólások a DK padsoraiból.  Az elnök csenget.) Elérte azt, hogy ha közös beszerzés van, annak kötelezettsége, akkor a számunkra csak önkéntes legyen. Tehát a magyar miniszterelnök éppen azt érte el, hogy ha születnek ilyen döntések, akkor az ránk ne vonatkozzon, hogy minket ne hozzon kedvezőtlen helyzetbe. És ezt önök is nagyon jól tudják, ettől függetlenül, ennek ellenére folytatnak egy félrevezető kampányt.

Ami az önkormányzatok helyzetét illeti: a mostani szankciós politika óriási energetikai áremelkedéseket hozott, és ennek a terheit nemcsak az önkormányzatoknak, hanem minden családnak, minden európai családnak el kell viselnie, el kell tűrnie. (Arató Gergely: Orbán Viktor megszavazta!) Mi ebben a helyzetben szeretnénk segítséget nyújtani. De hogyha ön szeretne valamit tenni, akkor legyen támasza a kormánynak abban, hogy irányváltást kényszerítsünk ki a brüsszeli politikában. Ami pedig a konkrét gazdasági intézkedéseket illeti, nem most derült ki, hanem már az elmúlt hónapokban is kiderült, hogy a kormány és az ellenzéki pártok gazdasági megközelítését egy világ választja el egymástól.

Engedje meg, hogy pár példát mondjak! A kormány ebben a helyzetben is átlagosan 181 ezer forintos rezsitámogatást nyújt minden családnak. A baloldal ezzel szemben eltörölné a rezsitámogatást. Ostobaság, rezsihazugság, így nevezték önök az egészet. És van önöknek egy gazdasági árnyékminiszterük, és itt van a lényeg: a gazdasági érnyékminiszterük a benzinárstopot is eltörölné; már nyár végéig megtette volna. Csak ezzel több tízezer forintot vett volna ki a magyar családok zsebéből.

Aztán: a kormány azt is fontosnak tartja, hogy változás legyen a szankciós politikában, erről már beszéltem. Önök nemhogy nem segítenek ebben a küzdelemben, hanem már a háború kirobbanásakor arra tettek javaslatot, hogy zárjuk el a gázcsapokat. Akkor nem azon vitatkoznánk, hogy hogyan alakul a gáz ára, hogyha ezt megvalósítjuk, hanem nem lenne elég gáz Magyarországon. A kormány azt is fontosnak tartja, hogy ebben a rendkívüli helyzetben is sikerüljön megvédeni a munkahelyeket, sőt újakat is legyünk képesek létrehozni. Ezért kötjük az állami támogatások jelentős részét munkahelyek megtartásához vagy teremtéséhez.

Az ellenzék ezzel szemben fellazítaná a munkaalapú társadalom alapelveit, tehát olyan támogatásokat javasolnak, amelyek nincsenek munkavégzéshez kötve. Láttuk, hogy ennek mi az eredménye 2010 előtt: 12 százalékos munkanélküliség.

Nem megkerülhető az adózás kérdése sem. A kormány ragaszkodik ahhoz, hogy a rendkívüli helyzetben is a lehető legalacsonyabban tudjuk tartani a személyi jövedelemadó kulcsát, illetve a társasági adó kulcsát.

Ezzel szemben az ellenzék többkulcsossá tenné a személyi jövedelemadót, és a társasági adót is megemelné. Ilyen körülmények között egyáltalán nem véletlen, hogy a globális minimumadót is támogatják. Velőt rázó tény, hogy az ellenzéki pártok több mint 3000 milliárd forint értékű adóemelési módosítóindítvány-csomagot nyújtottak be a költségvetéshez.

És hogy még egy különbséget említsek, erre ön is utalt: a kormány mindent megtesz azért, hogy az uniós források mihamarabb szolgálják a gazdasági erősödést. Erre mit tettek önök? Nyíltan azért kampányoltak Brüsszelben, hogy ne kapjuk meg ezeket a forrásokat. Idehaza számonkérik a kormányt, és hogyha szavazásról van szó, akkor meg nem szavazzák meg azokat a módosításokat, amire szükség lenne. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Szerintem ezen politikájuk miatt született az a döntés, ami született április 3-án. Sajnálom, hogy semmit nem változtattak azon a politikán. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm, Dömötör Csaba államtitkár úr. „A józan észre és békére van szükség” címmel napirend előtti felszólalásra jelentkezett Juhász Hajnalka, a Kereszténydemokrata Néppárt képviselő asszonya. Öné a szó.




Felszólalások:   24-27   28-31   32-35      Ülésnap adatai