Készült: 2024.05.09.17:25:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

35. ülésnap (2022.11.02.),  109-112. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:   105-108   109-112   113-116      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársaim! Szabadi István képviselő úr, a Mi Hazánk képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: „Hány bőrt akarnak még a mentősökről lehúzni?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úr fog önnek válaszolni. Szabadi István képviselő úré a szó, parancsoljon!

SZABADI ISTVÁN (Mi Hazánk): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A sajtóban megjelent információk szerint az egyészségügyi ellátórendszer megújításáról szóló reformcsomag részeként a jövő évtől az alapellátási orvosi ügyeletet az egész országban a mentőszolgálatoknak kell majd biztosítania munkanapokon este tíz és reggel nyolc óra, hétvégén és ünnepnapokon délután kettő és reggel nyolc óra között.

Az ügyeleti rendszer átalakítása a humán erőforrás és az eszközpark bővítése nélkül kegyelemdöfés lesz a mentőszolgálat számára. Az általam még a nyáron létrehozott anonim bejelentő felületre beérkezett információk szerint az ügyeleti hívások miatt többszörösére növekvő bejövő hívások fogadására nem terveznek létszámbővítést, ami kizárt, hogy ne okozzon fennakadásokat.

Problémát jelent az is, hogy a mentésirányítás felhígult szakmai állománya miatt nem lehet hívást elutasítani, kérdezési protokoll alapján kell eljárni, holott ha szakképzett mentésirányítók fogadnák a hívásokat, ki lehetne szűrni a hamis hívásokat, telefonon lehetne elsősegélyt nyújtani, ami csökkentené a kivonulások számát. Ehhez járul hozzá, hogy a Covid óta az emberek megszokták, hogy a mentőszolgálatot hívják, bennük bíznak leginkább, ez a visszajelzés.

A budapesti mentőszolgálat összeomlott volna, ha nem lehetne vidékről felrendelni mentősöket. A helyzetet súlyosbítja a kórházak közti őrzött szállítás is, ami többórás kiesést jelent a riasztható egységek számára. A mentőtisztek orvosi jogkörrel gyakorlatilag a hátukon viszik a magyar mentést, ennek ellenére szakdolgozói bért kapnak. A mentőtiszti képzésnek az egészségügyi főiskola helyett az orvosi egyetemen lenne a helye.

A Covid alatt a klasszikus riasztások mellett a mintavétel, az elmaradt szakrendelések miatt ellátatlanul maradt kétségbeesett betegek és az ügyeleti hívások is a mentőszolgálat nyakába szakadtak. Kérem államtitkár úr válaszát azzal kapcsolatban, hogy miért akarják ezt az óriási terhet a mentősök esetében is intézményesíteni. Köszönöm szépen. (Taps a Mi Hazánk padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra megadom a szót Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úrnak, parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A kérdése kapcsán két dolgot érdemes tisztázni. Az egyik a mentés megerősítése, az Országos Mentőszolgálat megerősítése, a másik pedig az ügyeleti rendszer megszervezése.

Amikor elkezdtük a kormányzásunkat, akkor Magyarországon mentési feladatokra a költségvetésben 26 milliárd forint állt rendelkezésre  26 milliárd forint , ez ma már 65 milliárd forint. Tehát jelentős mértékben, több mint 2,5-szeresére emelkedett az az összeg, amiből a mentőszolgálat gazdálkodni tud.

Igyekeztünk felújítani a mentőállomásokat, 107 mentőállomást újítottunk fel; ezres nagyságrendben vásároltunk új mentőautókat, és 34 új mentőállomást építettünk.

A bérek kérdése is fontos kérdés. Tisztelt Képviselő Úr! A kormányzásunk kezdetén egy mentőápoló átlagkeresete  tehát az alapilletmény plusz mozgóbér-elemek, pótlékok összesen  átlagosan 173 ezer forint volt, ma ez 472 ezer forint; egy mentőtiszt esetében a kormányzásunk elején 242 ezer forint volt, ez most 671 ezer forint; egy mentőgépkocsi-vezetőnél pedig 126 ezer forint volt, ez most 466 ezer forint. Tehát érezhető mértékben emelkedtek a mentésben dolgozók bérei is.

Ami pedig az ügyeleti ellátást illeti  hiszen itt olyan mentőszolgálatról van már szó, amelynek 2,5-szeres a költségvetése, érezhetően magasabbak a bérek, újak, korszerűbbek a mentőautók, több minden felszerelése van a mentőautóknak, és több mint 100 mentőállomás felújított , ebben az esetben indítottunk egy kísérleti projektet, tisztelt képviselő úr, először Hajdú-Bihar megyében, mert úgy gondoltuk, itt lépésről lépésre kell haladni, és egy modellprojekt keretében azt vizsgáltuk, hogy ha egy megyében az ügyeleti ellátásba bevonjuk a mentőszolgálatot, akkor az ront vagy javít az ellátás színvonalán. És azt érzékeltük egyértelműen, hogy javít, nem voltak működési problémák, és biztosabbá vált az ügyeleti ellátás. Ez egy mintaprojekt volt azért, hogy ha működik, akkor országosan is be lehet vezetni (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), és mivel ez egy jó mintaprojekt volt, és az Orvosi Kamara egyik alelnöke is egyébként pozitívan nyilatkozott róla, szerintem érdemes az országos kiterjesztésben is gondolkodni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   105-108   109-112   113-116      Ülésnap adatai