Készült: 2024.05.12.09:35:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

8. ülésnap (2022.06.07.),  216-219. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:57


Felszólalások:   212-215   216-219   220-223      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Dúró Dóra, a Mi Hazánk képviselő asszonya, kérdést kíván feltenni a belügyminiszter úrnak: „Hajlandóke biztosítani a megnyugtató rendőri jelenlétet Kerepesen?” címmel. Dúró Dóra képviselő asszonyt illeti a szó.

DÚRÓ DÓRA (Mi Hazánk): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Drogdílerek, machetés támadássá fajuló szabadulóbuli, lövöldözésbe torkolló óvodai ballagás  mindez csak a közelmúltban történt Kerepesen, ahol, ha az ember átlép a Szilaj-patakon (sic!) a Gyár utcába, egy másik világba csöppen. Már az is közfelháborodást váltott ki, hogy a két héttel ezelőtti lövöldözés után mindenki szabadlábon van, az ügyészség és a rendőrség pedig egymásra mutogat, a bűnözők visszakerültek így a településre. A Mi Hazánk Mozgalom törvénymódosítást kezdeményez, hogy ez a jövőben ne fordulhasson elő.

Nem kerülhető meg a kormány felelőssége sem. Ahogy Gyuricza László polgármester is többször jelezte az illetékeseknek, Kerepes két körzeti megbízottra lenne jogosult, ám a rendőrségben tapasztalt létszámhiány miatt a Belügyminisztérium még ezt sem tudja biztosítani, így nincs állandó rendőri jelenlét egy olyan településen, ahol ilyen esetek történnek. Emiatt persze elrettentő erővel kevéssé rendelkezik az egyetlen rendőr, csak akkor tud bármit tenni, ha már megvan a baj.

Mindez egyébként országos jelenség is, hiába próbálja a kormány tagadni. A múlt héten személyesen is ellátogattam a településre és annak gettójába, beszéltem a sértett család tagjaival, bár a családfő náluk is éppen Tökölön tölti szabadságvesztés büntetését. Az elkövetőket is igyekeztem felkeresni, de csak trágár ordítozásra futotta tőlük. Az egész utcán hegyekben áll a szemét, a kábítószer-kereskedelem nyílt titok, mégis mint állam az államban élhetnek, mert önök szemet hunynak az ilyen esetek felett.

Kérdezem mindezek miatt államtitkár urat: hajlandóke biztosítani a megnyugtató rendőri jelenlétet Kerepesen. Illetve támogatjáke a jogszabály-módosítást annak érdekében, hogy az ilyen bűnözők ne ronthassák a jobb sorsra érdemes települések levegőjét? Várom érdemi válaszát. (Taps a Mi Hazánk padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, Dúró Dóra képviselő asszony. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Nem azt a korszakot éljük, ami a baloldal kormányzása alatt volt, amikor különböző indokokat találtak ki amiatt, hogy miért nem kell fellépni valakik ellen, akik bűnöző életmódot folytatnak, hanem mi igenis mindenkivel szemben fellépünk, és Európa legszigorúbb büntető törvénykönyvét fogadtuk el, amit egyébként a Mi Hazánk akkori képviselői, akik még egy másik pártban ültek  de nem akarom most megsérteni őket, hogy elmondjam, hogy melyikben , akkor viszont azt nem támogatták szavazatukkal, az igen gomb megnyomásával, a legszigorúbb büntető törvénykönyvet, ami segít a rendőrségnek fellépni. Mi elfogadtuk, éppen ezért sikerült a bűncselekmények számát 428 ezerről 142 ezerre leszorítani  428 ezerről 142 ezerre! (Közbeszólások a Mi Hazánk padsoraiból.)

(18.10)

A nyomozás eredményességét is sikerült javítani 46 százalékról 74 százalékra, azért is, mert a rendőrök nagyobb megbecsültséget kapnak, meg azért is, mert hatékonyabb eszközöket adtunk a kezükbe, hogy nem a bűncselekmények áldozatainak kell olykor félniük a következményektől, hanem az elkövetőknek. Ezért építettünk új börtönöket (Dr. Apáti István: Most is nagyon félnek!), hogy legyen hely azoknak, akiket a szigorúbb büntetések miatt a börtönökbe juttatunk. És bizony a rendőrőrsi járőrállomány mellett körzeti megbízottak is segítik a kerepesi közrend fenntartását is, tisztelt képviselő asszony (Dr. Apáti István közbeszól.), pontosan azért, együttműködve sok mindenki mással is ott helyben, hogy ott is és Magyarországon mindenhol fenntartsuk a közrendet, mert valóban ez egy minimum.

Mi nem fogadtuk el azt az álláspontot, amit sokan sokszor a szemünkre vetettek, hogy miért fogadunk el „három csapás” törvényt (Dr. Apáti István: Legyen csak egy!), szigorúbban a visszaesőkre, akik erőszakos bűncselekményt követnek el, meg többször, hanem ezekkel a szigorú büntetőpolitikai eszközökkel, azzal, hogy a rendőrségnek is visszaállítottuk a tekintélyét, hogy nem politikai célra használják őket, mint 2010 előtt, hanem a bűnüldözéssel foglalkozhatnak, illetőleg a migráció megfékezésével kénytelenek foglalkozni. (Dr. Apáti István: Semmi tekintélye nincs a rendőrségnek!) Ezért tudtuk a közbiztonságot (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) sokkal nagyobb mértékben megőrizni, mint 2010 előtt az elődeink. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   212-215   216-219   220-223      Ülésnap adatai