Készült: 2024.05.08.12:07:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

2. ülésnap (2022.05.09.),  2-16. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 20:14


Felszólalások:   1   2-16   17-20      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZIJJÁRTÓ PÉTER külgazdasági és külügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Immáron két és fél hónapja, hogy háború tört ki a szomszédban. Magyarország érdeke és álláspontja ebben a kérdésben a kezdetektől fogva világos: érdekünk az, hogy minél előbb ismételten béke legyen Ukrajnában, ezért mi mindent megtettünk és meg is teszünk, és minden olyan diplomáciai erőfeszítést támogatunk, amely hozzájárulhat a háború tárgyalásos lezárásához.

Mi világos különbséget teszünk a támadók és a megtámadottak között, ezért az Ukrajnával szembeni orosz katonai agressziót elítéltük. Kiállunk Ukrajna szuverenitása mellett, és minden idők legnagyobb humanitárius akcióját hajtjuk jelenleg végre, amelynek keretében immáron 700 ezerhez közelít azon menekülők száma, akiket itt Magyarországon befogadtunk.

Támogattuk, tisztelt képviselőtársaim, az eddigi öt brüsszeli szankciós csomag elfogadását is. Hatékonyságukról nem nyitottunk vitát, hiszen háború idején nincs helye az okoskodásnak, ugyanakkor világosan jeleztük, hogy van számunkra vörös vonal, mégpedig Magyarország energiaellátási biztonságának garantálása.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az energiaellátás nem filozófiai és nem is politikai kérdés, hanem kőkemény fizikai valóság kérdése. Szükség van földgáz- és kőolajforrásokra, és szükség van vezetékekre, amelyek idehozzák a földgázt és a kőolajat. Földrajzi helyzetünk és elhelyezkedésünk, az évtizedek alatt létrejött szállítási útvonalak, valamint a földgáz- és kőolajmezők elhelyezkedése és elérhetősége meghatározzák Magyarország energiaellátásának biztonságát. És mivel ezen determinációkból fakadóan minden ország energiaellátási szerkezete más és más, ezért nem véletlen, hogy az európai uniós tagországok állam- és kormányfői nemrégiben Versailles-ban megállapodtak abban, hogy csak olyan lépések jöhetnek létre az Európai Unió részéről a jövőben, amelyek figyelembe veszik az egyes tagországok eltérő energiaellátási szerkezeteit. Ezt a nehezen létrejött európai egységet rúgta fel az Európai Bizottság javaslata az olajembargóra vonatkozóan.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ez a brüsszeli javaslat felér egy magyar gazdaságra ledobott atombombával, amely Magyarország eddig biztos lábakon álló energiaellátását teljes mértékben képes lerombolni. Ugyanis ezen javaslat elfogadása és hatálybalépése esetén a Magyarország, illetve a magyar gazdaság működtetéséhez szükséges mennyiségű kőolaj beszerzése egészen egyszerűen lehetetlenné válna.

Magyarországra jelenleg kizárólag csővezetéken érkezhet kőolaj, és ennek a kőolajnak a jelentős része, mintegy kétharmada Oroszországból érkezik csővezetéken, hiszen a magyar kőolaj-felhasználás 65 százaléka Oroszországból származik.

(13.10)

Ezért ez a brüsszeli csomag elfogadása esetén 700 forintos benzinárhoz és 800 forintos gázolajárhoz vezetne. Ennek a brüsszeli csomagnak az elfogadása több száz millió forintnyi kiadást jelentene Magyarország számára a kőolaj-finomítók technikai átállításának szükségessége miatt, amely művelet legalább öt évet venne igénybe, és eredménye tekinte-tében csak egy szempont lenne biztos, mégpedig az, hogy az azután vásárolt kőolaj drágább lenne, mint amit jelenleg veszünk. Ráadásul ennek az áremelkedésnek a kiküszöbölésére, annak reményében a teljes magyar energiarendszer átalakítására lenne szükség, ami megint csak sok száz milliárd forintba kerülne.

Ennek az egész műveletnek a sikeressége nem csak rajtunk múlik, hiszen az alternatívnak számító, délről érkező szállítási útvonalon jelenleg kapacitáshiány van, kapacitásszűkület van, aminek a feloldásához egy másik országban, Horvátországban lenne szükség beruházásra.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ez a javaslat tehát Magyarország számára problémát jelent, és ez a javaslat nem tartalmaz megoldásra vonatkozó előterjesztést. És, elnök úr, amíg nincsen megoldás (Az elnök a csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) erre a magyar problémára, addig Magyarország ezt a brüsszeli szankciós csomagot nem szavazza meg, hiszen a háború árát nem szabad a magyar emberekkel megfizettetni. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Most a képviselőcsoportoknak kétperces időkeretben nyílik mód reagálásra. Elsőként a Jobbik részéről Lukács László Györgynek adom meg a szót. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Szögezzük le rögtön az elején, hogy mindannyian  és ez Magyarország egyedüli és közös érdeke  a háború békés lezárásában és az efelé tett valódi lépésekben vagyunk érdekeltek. Engedjék meg, hogy itt a felszólalásban, tekintettel arra, hogy itt a menekültekről, illetve a háborúról szó volt, köszönjem meg azoknak a honvédeknek, azoknak a rendvédelmi dolgozóknak, akik az országunk biztonságát szavatolják, akik a határainkon és a határok közelében a rendet biztosítják, és azoknak, akik a menekültek ellátásában  civil szervezetek, állami szereplők egyaránt  végzik ezt a nehéz munkát, és ezt az áldozatot vállalják mindannyiunk érdekében.

Tisztelt Miniszter Úr! Hallgatva a felszólalását, azért különös apropót ad, hogy a mai napon, pont az Európa-napon kell vitázni olyan kérdésekről, amily Magyarországnak az energiaellátását és a függetlenségét jelenti. Abban szerintem egyetérthetünk mindannyian, hogy rövid távon a helyzet viszonylag nehezen rendezhető. Látjuk mindannyian, hogy a magyar energiaszektor kitettsége azoknak az energiahordozóknak, amelyeket jelenleg csak Oroszországtól tudunk beszerezni, milyen mértékű, azonban itt kell megemlékezni arról, hogy az ön által is vezetett minisztérium és az ön jelenlétében lévő kormány 12 évet kapott arra egyébként, amit meg is ígért, hogy az energiafüggőséget valamilyen módon csökkentse az elmúlt időszakban. (Nacsa Lőrinc: Tizenhatot!) Az elmúlt 12 évben olyan érdemi lépés, amellyel egy egészségesebb, kiegyensúlyozottabb energiamixet lehetett volna kialakítani Magyarországon, számottevő európai uniós forrás mellett, úgy tűnik, nem volt sikeres.

Azonban látjuk és értjük, hogy rövid távon a magyar érdekek egyelőre azt diktálják, hogy ennek a helyzetnek is egy békésebb rendezése felé mozduljunk el, azonban egy ilyen felszólalásban a kritikákon túl a Nyugat felé azt kellett volna elmondani, hogy nekünk milyen megoldásunk van arra, hogy miként tudjuk a geotermikus energiát, a napenergiát, a szélenergiát, illetve azt a mostani energiamixet változtatni, hogy Magyarország függősége a Keletnek kisebb legyen. (Az elnök a csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Ezt kellett volna tisztázni, miniszter úr, illetve azt, hogy ön most Oroszország barátja, vagy egyébként egy valós megoldást jelentő pozícióban tetszeleg. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Ungár Péter frakcióvezető úrnak adom meg a szót, az LMP részéről. Parancsoljon!

UNGÁR PÉTER (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! Értelemszerűen a béke fontosságában és Ukrajna területi integritásának fontosságában egyetértünk. Véleményem szerint ugyanakkor van itt valami, amiről nem ejtünk szót, ez pedig az, hogy a háború látszata alatt az Európai Bizottságban folyik egy harc az orosz fosszilisenergia- és az amerikai fosszilisenergia-export érdekei között. Egy zöldpárt nem támogathatja egyiket sem. Mi nem gondoljuk, hogy zöldjavaslat lenne az, hogy milliárd eurókat költsünk arra, hogy amerikai palagázt szállítsunk tengeren keresztül Magyarország területére.

Ugyanakkor a helyzet az, hogy ez a rövid távú egyetértést megmutatja, de itt van egy közép- és hosszú táv. Véleményem szerint egyetértés lehetne a Házban azzal kapcsolatban, hogy Magyarországnak el kell indulnia az önrendelkezés útjára. Egy olyan kormányzat, ami az elmúlt tíz évben adóztatta a napelemeket és tiltotta a szélenergiát, nem az energia-önrendelkezés barátja. Az energia-önrendelkezés útja nem Roszatom, nem Mangold úr és nem a Westinghouse vagy a Rothschild bankház által van kikövezve, hanem magyar kis- és középvállalkozások, magyar energetikai tőke által van kikövezve.

A helyzet az, hogy Magyarország zöldpártja abban lesz partner, hogy Magyarországon magyar zöld-energia legyen, nem lesz abban partner, hogy Keletre vagy Nyugatra nagy fossziliscégeknek kiszolgáltassuk Magyarországot. Véleményem szerint ez a nemzeti konszenzus alapja tud lenni. Köszönöm szépen. (Taps az LMP és az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Most a Mi Hazánk frakcióvezetője következik. Toroczkai László képviselő úrnak adom meg a szót.

TOROCZKAI LÁSZLÓ (Mi Hazánk): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Szeretnénk leszögezni, hogy nagyon sokszor halljuk azt itt, Magyarországon is, illetve Európában is, hogy Ukrajna területi integritása mennyire fontos. Számunkra Magyarország területi integritása a legfontosabb, és nagyon jó lenne, ha azt is sűrűbben hallanánk, hogy mennyire fontos, hogy Magyarország érdekei mindig megelőzzenek minden más érdeket.

Itt most megint azt látjuk, hogy miközben a Mi Hazánk Mozgalom természetesen támogat minden egyes olyan fellépést Magyarország részéről és Magyarország Kormánya részéről, amely elutasítja az embargót, de itt nemcsak az olaj vagy a gáz embargójára kell gondolni, hanem minden olyan jellegű szankcióra, amely árt Magyarországnak és árt a magyar embereknek.

Ezzel kapcsolatban hadd hívjam fel a figyelmet arra a kettős beszédre, amelyet egyrészről hallunk itt a parlamentben a Fidesz képviselői részéről, másrészt pedig azért a versailles-i csúcson Orbán Viktor is megszavazta azokat a kezdő intézkedéseket, amelyeknek, úgy tűnik, hogy nincsen vége. Ez olyan volt, mint egy lavina, és nem tudjuk, hogy hol áll majd meg ez a lavina, hiszen most már az olajról van szó. A vége az lesz tényleg, hogy teljesen tönkre akarják tenni, nemcsak Brüsszel, hanem nyilván azok, akik e mögött a háború mögött állnak; mondjuk ki, itt nem az ukránok háborúznak az oroszokkal, hanem az Amerikai Egyesült Államok háborúzik Oroszországgal, ők teljesen tönkretennék Európát, ezen belül Magyarországot is.

Ez ellen tehát fel kell lépni, de mi fellépünk a kettős beszéd ellen is, illetve szeretnénk többet hallani Kárpátaljáról, szeretnénk azt hallani, hogy a magyar kormány még keményebben kiáll a kárpátaljai magyarok érdekei mellett, hiszen jelenleg is visznek Kárpátaljáról magyarokat is harcolni a frontra. Ez elfogadhatatlan! Egyetlenegy magyart se vigyenek el ebbe a háborúba, hiszen ez nem a mi háborúnk, illetve azt is szeretnénk hallani, főleg, amikor Volodimir Zelenszkijjel kapcsolatban bármilyen kommunikációra sor kerül, hogy emlékezteti a magyar kormány (Az elnök a csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) az 1991-es kárpátaljai népszavazásra is. Köszönöm. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

ELNÖK: Tordai Bence frakcióvezető úrnak adom meg a szót, a Párbeszéd részéről. Parancsoljon!

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Nagyon örülök, hogy végre sikerült világosan különbséget tenni az orosz agresszorok és az ukrán áldozatok között. Nagyon sajnálom, hogy az elmúlt hónapokban erre nem nagyon került sor.

Azt még mindig nem sikerült megtenni, hogy egyrészt kimondják, hogy Vlagyimir Putyin, Orbán Viktor jóbarátja személyesen felel ezért az invázióért, és azt sem sikerült megtenni mindeközben, hogy ön itt a parlamentben legalábbis világos különbséget tesz agresszor és áldozat között, hogy az önök propagandamédiája ne még mindig a putyini üzeneteket sugározza. Szeretnénk, ha ebben is lenne némi előrelépés. Ugyanakkor örülök, hogy vannak azért most már lassan egyetértési pontok, és felzárkóznak az erkölcsi minimumhoz, legalább a szavak szintjén.

Itt szeretném megköszönni azoknak a civileknek, akik önök helyett elvégezték annak a humanitárius munkának a nagy részét, ami Magyarországra hárult az ukrajnai háború miatt, és örülnék, ha nem idegen tollakkal ékeskednének. Azért viszont jó lenne, ha vállalnák a felelősséget, hogy az elmúlt 12 évben Magyarország válságállóságát nem sikerült kiépíteni. Az, amit mi, párbeszédesek már 2010-ben is mondtunk, hogy az energiabiztonság, a biztonságos ellátás érdekében diverzifikálni kell a forrásokat, át kell állni a zöldenergiára, meg kell indítani azt a zöldenergia-forradalmat, ami egyedül képes a jövőbarát, fenntartható, és mint látható, biztonságos energiaellátást garantálni, ezek a szavaink és javaslataink 12 év alatt nem jutottak el nyitott fülekhez.

(13.20)

Örülök, ha most végre felfogják, hogy ennek mi a súlya, mi a jelentősége, de az elkésett és kihagyott lehetőségekért nem tudjuk önök helyett vállalni a felelősséget. Mondják ki, hogy hibáztak, kérjenek segítséget, és támogatni fogjuk Magyarország zöldenergia-forradalmát, ami ebben a helyzetben megmenthet minket. Köszönöm szépen. (Taps a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Most az MSZP képviselője, Gurmai Zita asszony kap szót. Parancsoljon!

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Miniszter Úr! Semmiképpen nem tartom szerencsésnek, hogy háborús helyzetben az „atombomba” szót használjuk, mert ez nagyon brutál. Mindenesetre itt is szeretném megköszönni az önkénteseknek azt, hogy elképesztően sokat dolgoztak a magyar emberek érdekében, a menekültek megsegítésében.

Nyilvánvaló, hogy az energetikai rendszer, az energiarendszer, az energiaszektor átalakítását már hosszú évekkel ezelőtt el lehetett volna kezdeni. Egy gondos kormány nyilván nem hagyhatja, hogy egy stratégiailag fontos terület  legyen szó akár energiáról, élelmiszerről, egészségügyi szerekről  csak egy irányból jöjjön. Tehát az, hogy több lábon álljunk, rendkívüli módon fontos. Ezért azt javaslom, hogy kezdjék meg az energiaszektor átalakítását. Ne csak kritizáljuk az embargókat, hanem nagyon fontos az, hogy legyünk képesek arra, hogy alternatívákat is mutassunk.

Természetesen miniszter úr mindkét állítása rendkívül fontos. Magyarország biztonsága nagyon fontos, csakúgy, mint Európa egysége, ereje és függetlensége. Nyilvánvaló, hogy nehéz önnel vitatkozni, miniszter úr, ami a jelen állapotot jelenti, de nem hallottunk megoldási javaslatot, hogy hogyan lehet mindkét célt egyformán elérni, hogy a magyar emberek ne legyenek kiszolgáltatva, bárhonnan is fúj a szél.

Az orosz olaj szankciójával kapcsolatban a miniszterelnök úr nyilatkozott arról, hogy ez a magyar gazdaságra ledobott atombombának felelne meg. Azonban nem lenne szó, miniszter úr, erről az atombombáról, ha a kormány már régen végrehajtotta volna az energetikai függetlenedési tervet, amit egyébként a miniszterelnök úr már 2018-ban, illetve, ha jól emlékszem, még hamarabb is meghirdetett számos fórumon. Énszerintem rövid távon el kell érni, hogy az EU megértse a magyarországi helyzetet, de közép- és hosszú távon szeretnénk látni a magyar kormány javaslatcsomagját, hogy hogyan akarja az energiafüggőségünket alapvetően zöldenergiával kiváltani.

Ehelyett mi történik? Alig fejeztük be a szomszédos országok irányába haladó vezetékeket, de ezek a projektek is jóval korábban lettek megtervezve, illetve elindítva. Hol van a függetlenedési terv, miniszter úr? Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Most a KDNP képviselőcsoportjának vezetője, Simicskó István képviselő úr következik.

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Elnök Úr! Köszönjük szépen Szijjártó Péter külügyminiszter úrnak a tájékoztatást. A KDNP frakciója a béke pártján áll, mindig is amellett voltunk, és támogatjuk ebben a törekvésében a magyar kormányt.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az a kérdés ezzel az európai bizottsági jelentéssel, illetve állásfoglalással kapcsolatban, hogy közelebb hozzae a békét, amit mindannyian szeretnénk, vagy sem. Megoldjae azt a konfliktust, azt a háborút, amelynek elszenvedője az ukrán nép, de nyilván Európa is komoly gondokkal számol. Én úgy látom, hogy ez a döntés most egyáltalán nem segíti a béke elérését és megteremtését. Sőt, egyenesen azt látjuk, hogy Ukrajnán sem segít. Egy olajembargó, egy földgázembargó nem segíti az ukrán népet, Magyarországnak és az Európai Unió tagállamainak pedig kifejezetten ártalmas. Tehát az európai döntéshozók, a brüsszeli bürokraták, akiknek az lenne a célja, feladata és felelőssége, hogy az Európai Uniót és tagországait segítse, erősítse, védelmezze és a boldogulás útját egyengesse a népei előtt, ehelyett ártalmas döntéseket hoz; káros, veszélyes, gazdaságilag is, az életmódunkra, az életviszonyainkra nézve is káros döntéseket hoz. S ami ennél talán még fontosabb: Oroszországot sem fogja térdre kényszeríteni.

Tehát mi úgy látjuk, hogy ez a döntés teljesen értelmetlen, hihetetlen mértékű gazdasági problémákat, bajokat hoz minden egyes európai államra, tagországra és az emberekre nézve is, valamint a gazdaság visszaesésével és egy magas inflációval számolhatunk. Úgyhogy mi továbbra is arra bátorítjuk a magyar kormányt, hogy álljon ki keményen és következetesen Brüsszelben is és minden fórumon a magyar emberek érdeke mellett, és a magyar emberek érdeke a béke, de nem ilyen áron, nem úgy, hogy önmagunkat kell büntetni egy szankcióval, hanem a tényleges kárt okozókat. Köszönöm szépen, és továbbra is számíthatnak a mi támogatásunkra. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Most Kocsis Máténak, a Fidesz képviselőcsoportja vezetőjének adom meg a szót. Parancsoljon, képviselő úr!

KOCSIS MÁTÉ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársak! Hadd kezdjem azzal, hogy Tordai képviselő úr említette, hogy végre különbséget tudunk tenni az orosz agresszió és az ukrán áldozatok között. Csak emlékeztetem rá, hogy ebben az épületben, ebben a teremben 2022. március 10-én fogadtuk el az Oroszország Ukrajna elleni agresszióját elítélő parlamenti határozatot, amit ön nem szavazott meg. Ön volt az, aki nem szavazta meg! Úgyhogy legyen kedves, ne folytassa ott, ahol abbahagyta, ne oktasson ki minket ebből! Hónapok óta ugyanazt mondjuk, mint amit most a miniszter úr elmondott. Ennek a háborúnak nem lenne szabad folytatódnia, nem is lett volna szabad elkezdődnie, és nem fizetheti meg Magyarország ennek a háborúnak az árát.

És most térjünk rá a tárgyra, mert miniszter úr mondandója most elsősorban nem a háborúról szólt, hanem a brüsszeli embargós és szankciós politikáról. Gurmai képviselő asszony, amit önök mondanak, ideértve Gyöngyösi Mártont is, aki azt mondta egész pontosan, hogy a javasolt szankciók jók és hatékonyak, ideértve Jávor Benedeket, aki azt mondta, hogy ez fájni fog, különösen azoknak az országoknak, amelyek szoros függésben vannak Oroszországtól, és mint hallottuk, mi abban vagyunk, és ideértve egyébként még az egyik blogjukat is, ahol azt írták, hogy kicsit muszáj, hogy fájjon nekünk is, nos, képviselő asszony, ez atombomba.

Ez a szankciós politika a rezsicsökkentésre, a magyar gazdaságra és az üzemanyagárakra atombomba. Nem lehet erre más szót használni. Éppen ezért helyes az az út, amin a kormány jár, éppen ezért támogatjuk mindenben a kormány politikáját. Nem várjuk el, hogy önök is ezt tegyék, hiszen ezzel ellentétes nyilatkozatokat tettek még most a hétvégén is, és gondolom, a jövő héten is azt fognak tenni, de legalább azt ne vitassák el, hogy a mi kormányunk a magyar érdekeket képviseli tűzön-vízen át, s nem a brüsszeli érdekeket. És ha most ebből vita lesz, hát, állunk elébe. Sok sikert, miniszter úr! (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   1   2-16   17-20      Ülésnap adatai