Készült: 2024.05.08.23:19:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2023.05.23.),  210-211. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 4:23


Felszólalások:   208-209   210-211   212      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Szintén napirend utáni felszólalásra jelentkezett Dócs Dávid képviselő úr, Mi Hazánk-képviselőcsoport: „Aktuális közügyek” címmel. Öné a szó.

DÓCS DÁVID (Mi Hazánk): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Én egy másik olyan példát vagy problémát szeretnék most az Országgyűlés elé hozni, ami a vidéken való megmaradást teszi egyre nehezebbé.

Az egészségügy igen gyenge lábakon áll hazánkban sajnos minden téren, s hiányosságai egyre inkább égetőek. Szűkebb hazámban, Nógrád vármegyében 2014 óta drasztikus csökkenésnek indult a háziorvosok és a házi gyermekorvosok létszáma. Míg 2014-ben 105 háziorvosa volt a vármegyénknek, ez a szám 2021-re 83 főre csökkent, és az életkoruk további megoldandó problémát állít elénk. Elöregedtek a háziorvosok, és egyelőre úgy tűnik, hogy alig lesz utánpótlásuk. Ezekkel az adatokkal messze a legkevesebb és legelöregedőbb háziorvossal rendelkező vármegye Nógrád, hiszen a csökkenés egyik fő oka pont a szakma elöregedése, ami viszont nemcsak szűkebb hazámat, hanem egész Magyarországot érinti. Tavalyi adatok szerint az ország félezer településén összesen 680 háziorvosi praxisban nincs háziorvos, ez az összes praxisnak több mint 10 százaléka, hiszen 6500 álláshely van ebben a szakmában.

Sajnos, vármegyém egyik kirívó példájának települése, Endrefalva az országos híradásokba is azzal a visszhanggal került be, hogy ebben az 1200 lakosú faluban több mint hét éve nincsen a háziorvosi praxis betöltve. Nógrád egyébként is a legkisebb lélekszámú megye, lakossága már egy Debrecen méretű városéval sem ér fel. Itt a legrosszabb az infrastruktúra-hálózat, itt a legalacsonyabbak a fizetések egy-két megyét leszámítva. Itt nincs felsőoktatás, ennek okán itt a legkevesebb az értelmiségiek száma, vagy akár csak egyméternyi autópályánk sincs, itt nincs közvetlen vonatközlekedés és kapcsolat a fővárossal, noha szomszédos megyéje vagyunk annak, de még az alapszolgáltatások is veszélybe kerültek, melyek tovább csökkentik a vármegye népességmegtartó hatását.

Az alapellátás megerősítését kulcskérdésnek tartja a Mi Hazánk, hiszen a betegek számára ez a hozzáférés a legalapvetőbb egészségügyi kontroll és ellátás feltétele, mivel az idejében észlelt és kezelt problémák számos későbbi nehézségtől óvhatják meg az érintetteket, nem beszélve a társadalmilag és az állami büdzsé szempontjából is a legkifizetődőbb egészségügyi módszerről, a prevencióról. A szakma megerősítését is elengedhetetlennek tartjuk ezen a szinten, hiszen ahogy mondtam is, ez a leggazdaságosabb ellátási szint, és így tehermentesíthetjük a szakorvosok mellett a költségvetést is a drágább intézeti kezelések tömkelegétől. A Mi Hazánk célja, hogy az egészségügyi ellátás rendszerét, annak folyamatos átfogó javítása mellett a társadalom döntő többsége számára hozzáférhetővé tegyük a jövőben is, hiszen egy beteg társadalomra nem lehet egy ország jövőjét építeni.

Örömteliek voltak a „Magyar falu” programban megpályázható orvosi szolgálati lakásra, orvosi eszközre, valamint a rendelők felújítására kiírt felhívások is, ám, azok mit sem érnek akkor, ha nincs kivel feltölteni a szolgálati lakásokat, az üresen álló praxisokat, és nincs, aki használja ezeket a frissen beszerzett eszközöket. Egy nemcsak mentálisan, de egészségügyileg is egyre inkább betegebb társadalomban élünk, holott minden honfitársunk, így a nógrádi emberek is betegség esetén megérdemlik, hogy méltó körülmények között juthassanak hozzá a hatékony és magas színvonalú egészségügyi ellátáshoz, annak mindhárom szintjéhez, hiszen a kistelepüléseken mindenhol elérhető kellene hogy legyen az alapellátás, járási szinten pedig a megfelelő és hatékony szakrendelés és a kórházi ellátás is. Ez nem pusztán társadalmi és gazdasági érdek, de emberi kötelesség is.

Végezetül, szűkebb pátriámban sajnos új értelmet nyer a mondás, miszerint az egészség ritka kincs, sajnos felénk Nógrádban valóban egyre ritkább. Ezen mindenképpen változtatni szükséges. Köszönöm szépen a szót. (Bencze János tapsol.)




Felszólalások:   208-209   210-211   212      Ülésnap adatai