Készült: 2024.05.10.14:14:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

37. ülésnap (2022.11.09.), 1. felszólalás
Felszólalás oka Ülésnap megnyitása
Felszólalás ideje 4:03


Felszólalások:  Előző  1   2-4      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : (A teremben lévők felállnak, és ezzel köszöntik a választópolgárok közösségét. Amikor az ülést vezető elnök helyet foglal, a teremben lévők is leülnek.) Jó reggelt kívánok, tisztelt képviselőtársaim. Szeretettel köszöntöm valamennyiüket, és köszöntöm mindazokat is, akik figyelemmel kísérik mai munkánkat.

Az Országgyűlés őszi ülésszakának 12. ülésnapját megnyitom. Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Tiba István és Z. Kárpát Dániel jegyző urak lesznek a segítségemre.

Tisztelt Ház! 2009-ben az Országgyűlés a magyar jelnyelvet önálló, természetes nyelvnek ismerte el, majd két évvel később, 2011-ben, az új Alaptörvény elfogadásával annak védelme és elismerése a legmagasabb szintre emelkedett. 2017-ben az Országgyűlés november 9-ét egyhangú döntéssel a magyar jelnyelv napjának nyilvánította, elismerve, hogy a hazai jelnyelv éppoly értékes, mint bármelyik beszélt nyelv a világban. Jelnyelvünk nemcsak élő, változó és fejlődő nyelv, hanem ugyanolyan nemzeti karaktere is van, mint beszélt anyanyelvünknek.

A magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvény tavalyi módosításának köszönhetően nagy előrelépés történt a siket és nagyothalló tanulók oktatáshoz való hozzáférésében és a foglalkoztatás területén is az elérhető jelnyelvi tolmácsszolgáltatás biztosítása és kiterjesztése révén. Emellett megvalósult az is, hogy Európában elsőként nálunk lehet magyar jelnyelvből államilag elismert nyelvvizsgát tenni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Hazánkban jelenleg több mint 60 ezer hallássérült és több mint 10 ezer siket ember él, a jelnyelv használata, illetve használatának biztosítása azonban ezen a közösségen jóval túlmutat, az, amennyien igénylik ezt a szolgáltatást. Mindannyiunk közös felelőssége és érdeke, hogy embertársaink egyenlő eséllyel tanulhassanak az oktatási rendszerben, egyenlő eséllyel jelenhessenek meg a munkaerőpiacon, és az is, hogy szükség esetén biztosított legyen számukra a jelnyelvi tolmácsszolgáltatás a közigazgatási hatósági eljárások és az igazságszolgáltatás valamennyi területén. Mindezeket a célokat szolgálja az állam által finanszírozott, 2002 óta működő jelnyelvi tolmácsszolgáltatók országos hálózata is.

Hála a kultúra területén tevékenykedő szervezeteknek és alkotóközösségeknek, egyre több kulturális esemény válik hallássérült és siket emberek számára elérhetővé és élvezhetővé, így ezáltal is kifejeződik valamennyiünk számára az, amit jogszabályaink rögzítenek, miszerint a magyar jelnyelv valóban része a magyar kultúrának.

A mai nap lehetőséget ad számunkra, hogy hangsúlyozzuk a magyar jelnyelv fontosságát, és kifejezzük tiszteletünket hazánk harmadik legnagyobb nyelvi kisebbsége értékteremtő és kultúraformáló munkája előtt. Vegyünk példát a siketek és nagyothallók összetartó közösségétől, vigyázzunk egymásra, és segítsük is egymást! Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

Most napirend előtti felszólalások következnek. Az LMP képviselőcsoportjából napirend előtti felszólalásra jelentkezett Csárdi Antal képviselő úr. Parancsoljon, öné a szó.




Felszólalások:  Előző  1   2-4      Ülésnap adatai