Készült: 2024.05.09.03:48:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

43. ülésnap (2022.12.05.),  21-24. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:20


Felszólalások:   13-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A Jobbik képviselőjének, Z. Kárpát Dánielnek adom meg a szót.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Garantálom, hogy nem lesz tapsvihar azután, amit most mondok, a kormányoldalon biztos nem, mert a mai napon a Gazdasági Bizottságban történtek, Matolcsy elnök úr az őszödi beszédhez hasonlítható gazdasági igazságbeszéde olyan elképesztően brutális látleletét adta ennek a kormányzásnak, hogy ha ezzel a programmal bármely ellenzéki erőhöz jelentkezett volna képviselőjelöltnek, hát, a mondanivalójának a 80 százalékával egyetértettünk volna.

A helyzet az, képviselőtársaim, hogy most önöknek kell reagálniuk Matolcsy György szavaira. Az még a legenyhébb jelzője volt, hogy a szocializmusba nem érdemes visszamenni  ezt az önök gazdaságpolitikai eszközeiről a mai nap délelőttjén mondta az az ember, akit lényegében a Magyar Nemzeti Bank elnöki székébe juttattak. Egészen elképesztő látleletét adta a magyar folyamatoknak, kijelentette a jegybankelnök úr, hogy hazánk a világ öt pénzügyileg legsérülékenyebb országának az egyike. (Dr. Brenner Koloman közbeszól.) Ez az önök teljesítménye! Most lehetne kiabálni, csattogtatni, kereplőzni, de a helyzet az, hogy ezek tények, számok; a világ öt legsérülékenyebb országának egyike, ide juttatták Magyarországot.

Azt is el kell mondjuk, hogy amikor a jegybank elnöke mondja azt, hogy helytelen a kormány válságkezelési stratégiája  még egyszer mondom: helytelen az önök stratégiája , akkor azért ijedhet meg a magyar állampolgár, mert éppen a kormány és a jegybank együttműködése lenne az, ami Magyarországot kivezethetné egy brutális válsághelyzetből. Hogy egy példát mondjunk: Matolcsyék, ugye, felszólították önöket, hogy az állami beruházásoknak legalább a felét egy kicsit későbbre tolják, hogy a válság hatásait kezelni tudják. De önök a megszokott makacs módjukon nemet mondtak, és ezért a válság örvényei sokkal durvábbak Magyarországon, mint más, környező országokban.

Azt is látnunk kell, hogy amikor az MNB elnöke a 2021-es költségvetést műhibának nevezi (Derültség a Jobbik soraiban.)  értik önök? , egy költségvetési műhibának nevezi Matolcsy György az önök költségvetését, akkor illene elgondolkodni példának okáért azon is, hogy a most elfogadott költségvetést önök 370 forint/euró árfolyammal tervezték, és valami 5 százalékos inflációval. Ugye?

(13.40)

Ez az önök terve a magyar emberek számára, ez alapján számítanak ki szociális juttatásokat, ez alapján számítják ki a családoknak járó támogatásokat, fals tervek alapján, nem tényszámok alapján, hanem valami boszorkánykonyhában kifőzött, nem létező statisztikák szerint.

És amikor Matolcsy György mondja azt, hogy jövőre 15-18 százalék lehet az infláció, de ha önök maradnak a helytelen úton, akkor egész Európa legmagasabb inflációs adata itt lesz mérhető Magyarországon, megint csak el kellene gondolkodniuk. Amikor a magyar jegybank elnöke mondja azt, hogy az inflációhoz nagyban hozzájárul az, ami az élelmiszerárakkal és az élelmiszer-gazdaságban történik, és levezeti, hogy egész Európában a második legrosszabb termelékenysége a magyar élelmiszer-gazdaságnak van, akkor azt mondom, hogy itt föl kellene állnia valakinek, és legalább meg kellene próbálni cáfolni a jegybankelnök szavait.

Én nem tartozom azok közé, és ezt szögezzük le, akik most megtapsolnák Matolcsy Györgyöt, vagy éppen kiterítenék a szőnyeget elé, mert nem, mert nem felejtem el a forint tudatos rombolását, nem felejtem el azt, hogy az inflációs adatunk már a szankciós és háborús helyzet előtt is a legrosszabbak közé tartozott egész Európában, és nem felejtem el azt sem, hogy a multik kényére-kedvére önök mindent megtettek, és nem felejtem el a devizahitelesek elárulását sem. De ettől függetlenül mondom azt, hogy a magyar politikatörténetben gazdasági fronton ilyen vádbeszédet önök nem hallottak még talán egyetlen ellenzéki képviselőtől sem, legyen az aktivista vagy professzor, senkitől. Hogy van az, hogy Matolcsy György kiáll, én elfogadom, lehet, hogy ő csak előremenekül, mert valójában látja, hogy mekkora baj közeleg, és igyekszik ennek a felelősségét szétteríteni, de hogy fordulhat elő, mekkora lehet a zavar valójában, hogyha az önök egyik embere vagy volt embere  ezt nincs tisztem követni, és nem is szeretnék ebben eligazodni  mégis egy ilyen brutális erejű, elképesztő erejű vádbeszédet mond a magyar gazdaság helyzetéről? És talán megfigyelték, hogy én ebben a felszólalásomban politikai jelzőket nem aggattam semmire. Tényekről beszéltem, számokról, a magyar gazdaság és a magyar pénzügypolitika helyzetéről.

Arra szólítom fel tehát önöket, hogy alkossanak véleményt minderről, védjék meg a magyar forintot, ha kell, alaptörvényi szinten is védjék meg, és végre a multinacionális érdekek képviselete helyett álljanak a magyar kisvállalkozók, a magyar családok és azok mellé, akik a hátukon cipelik ezt a nemzetgazdaságot, az önök elfuserált válságkezelése ellenére is  nem annak köszönhetően, annak ellenére! (Taps az ellenzéki sorokban.)

ELNÖK: Tállai András államtitkár úrnak adom meg a szót.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Egy mondatban reagálnék az MNB elnökével kapcsolatos felszólalására. A Magyar Nemzeti Banknak nincs kormányzati feladata a gazdaságpolitikában. (Dr. Brenner Koloman: Ha gazdasági miniszter volt, akkor sem?) A Magyar Nemzeti Bank független, függetlenül végzi a törvényben meghatározott feladatát, így véleményét is teljesen függetlenül és szabadon mondhatja el (Z. Kárpát Dániel: Ahogy az megszokott Magyarországon!) akár a gazdaságpolitikáról vagy más, a világot érintő gazdasági ügyekről. Ezért, ha megengedi, én inkább a kormányzat gazdaságpolitikájáról beszélnék.

Arról beszélnék, hogy az elmúlt 12 évben mit is tett annak érdekében a kormány, hogy ilyen nehéz helyzetben is a gazdasági növekedés meghaladja a 4 százalékot, hogy a munkahelyek száma meghaladja a 4,7 milliót, és ma sem arról beszélnek Magyarországon a gazdaság szereplői, hogy hogyan fogják a vállalkozásukat megszüntetni, hanem azt tervezik, hogy ebben a nehéz gazdasági recesszióban, ami kialakulóban van, hogyan fogják fenntartani vállalkozásukat.

A magyar kormány már kétszer jól vizsgázott, és két válságon átvezette az országot; először, amikor a kormányváltás volt, válságban vette át az országot, hiszen az államháztartás csődközeli állapotban volt, 2009-ben a magyar gazdaság 6,6 százalékot esett vissza. A kormány döntéseinek, jó gazdaságpolitikájának és a devizahitelek megmentésének következtében a magyar gazdaság 2012-13-ban már egyensúlyi növekedési pályára tudott állni.

Azonban ez azt is jelentette, hogy a hitelek, segélyek és a munkanélküliség világából ezt az országot ki kellett, át kellett menteni, ezt a gazdaságot át kellett állítani a teljesítményorientált gazdaságra, az adórendszert át kellett állítani adócsökkentésekkel a teljesítményorientált egyéni teljesítményre, munkavállalói teljesítményre  minél többet keresek, annál jobban járok jobban. Ezt a gondolkodást meg kellett jeleníteni az emberek fejében, hogy nem az a jó, ha minimálbért keresek, és az adómentes, hanem az a jó, ha egykulcsos adóval egyre több jövedelemhez jutok, mert akkor több marad a családomnak.

Tisztelt Képviselő Úr! Alig lettünk túl a válságon, egyensúlyi növekedésre állítottuk a gazdaságot, az Európai Unió első országai között vagyunk, voltunk a gazdasági növekedés tekintetében, és akkor jött sajnos az orosz-ukrán konfliktus, ami újabb nehézség elé állítja az országot minden tekintetben. Soha nem látott energiaválság bontakozott ki, amit még megfejelt az Európai Unió rossz szankciós politikája, amelynek következtében egész Európát és benne Magyarországot is olyan gazdasági tényezők sújtják, amikkel nagyon nehéz megbirkózni.

Ennek ellenére a teljesítményünk a harmadik negyedévben is az Európai Unió legjobbjai között van, 4,1 százalékos növekedéssel, ennek ellenére az első kilenc hónapban a gazdaság 6,1 százalékkal tudott növekedni, és a munkanélküliség nem csökkent. Az Eurostat listáján az elsők vagyunk továbbra is az uniós adócsökkentési rangsorban, és az OECD-országok adó-versenyképességi listáján is nagyon jó helyezést ért el Magyarország. Különösen nagy eredmény a 9 százalékos társasági adó.

Hazánkat továbbra is mindhárom nagy hitelminősítő „befektetésre ajánlott” kategóriába sorolja, és ennek megfelelnek a Magyarországon eltervezett gazdaságpolitikai intézkedések. 28 százalékos a beruházási ráta, és ma is a legnagyobb beruházások Magyarországra, például Debrecenbe jönnek. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) Úgy gondoljuk, ez a gazdaságpolitika a helyes út Magyarország számára. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti sorokban.)




Felszólalások:   13-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai