Készült: 2024.05.08.23:49:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (2024.03.25.),  77-80. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:46


Felszólalások:   73-76   77-80   81-84      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm a miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Dócs Dávid, a Mi Hazánk képviselője, kérdést kíván feltenni a külgazdasági és külügyminiszternek: „Miért fontosabbak a külföldi multik a kormány számára a természeti kincseinknél és a magyar emberek egészségénél?” címmel. Öné a szó.

DÓCS DÁVID (Mi Hazánk): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! A Fidesz évtizede tartó elhibázott gazdaságpolitikájának egyik csodafegyvere, amit mi inkább időzített bombának szoktunk hívni, nem más, mint a kínai és koreai tulajdonú akkumulátorgyárak nagy létszámban való megépítése Magyarországon.

A kormány gazdaságpolitikájának állatorvosi lova a gödi Samsung gyár, melynek megépítésére közel 90 millió eurónak megfelelő összeget adott a magyar kormány a magyar adófizetők pénzéből, majd nemrégiben hasonló összeggel, 34 milliárd forinttal támogatta a gyár bővítését szintén a befizetett adóforintokból, miközben a gyár éves bevétele meghaladja az 1600 milliárd forintot. Tették mindezt úgy, hogy a gödi gyár bizonyos részlegei engedélyek nélkül üzemeltek 2021-ben, melynek következtében több baleset is történt a gyárban, melyek közül volt halálos kimenetelű is.

A legborzasztóbb viszont az önök teljesen szervilis, multik előtt hajlongó gazdaságpolitikájában, hogy nemcsak egyénekre, de kollektív közösségekre is halálos kihatása lehet. Önök rászabadították a társadalmunkra a külföldi multik környezetkárosító tevékenységét, ezt láthattuk a napokban megjelent számokból is, hiszen csak a gödi Samsung gyár esetébent 88 tonna magzatkárosító anyag került ki ebből a gyárból, és éppen ezért merülhet fel bennünk a kérdés, hogy a felelősséget miért nem vállalják, hiszen a környezetvédelmi hatósági szerződés intézményével még jogalapot is szolgáltattak a szabályok be nem tartására, figyelmen kívül hagyására.

A Mi Hazánk teljesen más jövőképet kínál Magyarország számára, mi a külföldi nagytőke helyett a hazai vállalkozásokra, a nagy múltú mezőgazdaságunkra, az élelmiszeriparra és a vele párhuzamosan kiépített feldolgozóiparra építenénk hazánk jövőjét.

Miért fontosabbak a külföldi multik a kormány számára a természeti kincseinknél és a magyar emberek egészségénél? Köszönöm szépen a szót. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. A kérdésre Magyar Levente államtitkár úr, miniszterhelyettes válaszol. Öné a szó, miniszterhelyettes úr.

MAGYAR LEVENTE külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ha a felszólalása végén nem hangoznak el azok a hatásvadász mondatok, kijelentések, melyek szerint a magyar kormány számára fontosabbak a külföldi multik, mint a magyar emberek, illetve az egészségük, akkor azt gondolom, hogy még egy értelmes párbeszéd lehetősége is megteremtődne közöttünk arról, hogy mi kell hogy legyen egy modern nemzetgazdaságban a nemzetközi tőkének a szerepe.

Magyarországon, ha tényekről beszélünk  és javaslom, hogy maradjunk ennél a megközelítésnél , azt tudjuk elmondani, tisztelt képviselő úr, hogy az elmúlt harmincegynéhány év gazdaságpolitikájának az egyik vezérfonala volt a nemzetközi tőke befogadása Magyarországra szabályozott körülmények között. Voltak olyan korszakok, amikor ez nem így történt, mindannyian emlékezhetünk a 90-es éveknek a rablókapitalizmusára, ezeknek a következményeit, ezeknek az akkori visszaéléseknek a következményeit részben a mai napig nyögi az ország. Ezt a korábbi gyakorlatot 2010 után természetesen felülírtuk, és azóta szabályozott körülmények között, megjelölt szektorokban, szigorú feltételekkel és természetesen az ön által említett emberi és természetvédelmi feltételeknek való legszigorúbb megfelelés követelménye mellett érkezhet külföldi tőke.

Ami ezek számát és nemzetgazdasági súlyát illeti, tisztelt képviselő úr, tavaly 13 milliárd eurónyi beruházás érkezett Magyarországra  több, mint valaha , ezek 19 ezer munkahelyet teremtettek. És ha megnézzük azt, hogy a magyar export tartalmának mekkora része származik a multiktól, akkor a számok még komolyabbak.

Ami a környezetvédelmet illeti, tisztelt képviselő úr, természetesen minden egyes visszaélést, minden egyes potenciális balesetet, vagy oda nem figyelésből, hanyagságból eredő mulasztást ki kell vizsgálni. A legutóbbi, gödi eset esetében a feljelentés meg is született, a polgármester tette azt meg, várjuk annak az eredményét, és számíthat a kormányra abban, hogy minden ilyen esettel szemben a legszigorúbban lépünk fel, hiszen abban egyetértünk, hogy a magyar emberek épségét, életét és egészségét semmilyen anyagi szempont, gazdasági szempont nem veszélyeztetheti, ennek érvényt is fogunk szerezni. (Az elnök csenget.) Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   73-76   77-80   81-84      Ülésnap adatai