Készült: 2024.05.08.19:18:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (2024.03.25.),  5-8. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:45


Felszólalások:   2-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Tordai Bence képviselő úr, a Párbeszéd-képviselőcsoport frakcióvezetője: „Aktuális ügyekről” címmel. Öné a szó.

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Polgártársak! Arról szeretnék beszélni, hogy mitől nem védi meg a Fidesz-kormány a gyerekeket. Azt már láttuk az elmúlt hetekben, hogy nem védi meg őket a pedofiloktól, éppen ellenkezőleg, a pedofilokat védi meg a tetteik következményeitől, sőt a pedofilok bűnsegédeit részesíti kegyelemben. De azt is láttuk az elmúlt 14 évben, hogy a kormány nem védi meg a gyerekeket a szegénységtől sem, szétverik a szociális ellátórendszert, csökkentik azoknak a támogatásoknak a reálértékét, amelyek minden családhoz eljutnak. És ugyanígy nem védi meg a gyerekeket a kormány a kilátástalanságtól, a reménytelenségtől, a társadalmi kirekesztéstől, amikor lerombolja az oktatási rendszert; amikor egyre nagyobbak a különbségek az iskolák között; amikor szegregálja tulajdonképpen a magyar oktatási rendszert. És nem védi meg a Fidesz-kormány a gyereket a környezeti kockázatoktól sem, azoktól a veszélyektől, amelyek akár a klímaváltozás okán, akár a különböző veszélyes üzemek, vegyi üzemek, akkumulátorüzemek, bányák és hasonló gyáregységek működése nyomán fenyegetik a gyerekeket.

Láttuk, hogy Recsken nem védték meg az ott lakó gyerekeket és szüleiket. Előre lehetett tudni, hogy mi fog történni: tavaly januárban megmondtuk azt, ami júniusban bekövetkezett, hogy egy sárlavina öntötte el Recsk Hunyadi utcai házait, az ott élő gyerekeket és családjaikat életükben veszélyeztetve. Ez azóta többször megismétlődött. Ekkor a kormány létrehozott egy 500 millió forintos alapot, amiről múlt héten bevallották, Rétvári Bence államtitkár minisztériuma, hogy nem fogják odaadni a károsultak megsegítésére. Azt mondták, hogy nem károsodtak a házaik olyan mértékben, hogy ez indokolná a megsegítésüket.

Államtitkár úr, ha maga fog válaszolni, akkor különösen önnek címzem: nem azért kell elsősorban segíteni az ott élő szegény embereket, gyerekeket és családjaikat, mert lakhatatlanná váltak a házak, hanem mert továbbra is a sárlavina elöntésének a veszélyében élnek. Maga odaköltözne a gyerekeivel? Odaköltözne Recskre, a Hunyadi utcába? Szerintem baromira nem. Úgyhogy ha nem, akkor vegyék elő azt a félmilliárdot, amit megígértek erre az ügyre, és segítsék az ott élőknek a biztonságos környékre költözését, mert az elmúlt két hónapban kétszer voltam személyesen a helyszínen, továbbra is egy majdnem függőleges sárlavina kialakítását megelőlegező földhányás magasodik a recski Hunyadi utca házai fölött. Egy kicsit sem megnyugtató a helyzet.

Nem védték meg a gyerekeket és a szüleiket azoktól a környezetszennyezésektől sem, amiket a maguk által idehozott és nyakló nélkül működtetni engedett akkugyárak okoztak. Nem védték meg attól a közel száz tonna magzatkárosító vegyszert kibocsátó Samsung SDI-től Gödön, amely, mint kiderült, éveken keresztül környezethasználati engedély nélkül működött abban az országban, ahol állítólag minden ilyen szabály nagyon szigorú, és nagyon keményen betartatják. Nem védték meg a gyerekeket attól a Dongwhától, ami Sóskúton kezdte el úgy a működését, hogy néhány héttel ezelőtt a jegyző állítása szerint nincs meg az engedélyük arra a súlyosan veszélyes, kockázatos tevékenységre, amit ott végeznek. Sőt, odaépítenek néhány száz méterre egy bölcsődét az akkuüzem, akkubontógyár mellé. Nem védik meg a gyerekeket ettől sem, a legkevésbé sem. És nem védik meg a kockázatoktól, nem védik meg a már bekövetkezett káresetek következményeitől sem.

Ezért mondja a Párbeszéd-Zöldek, hogy egy környezeti kármentesítési alapra lenne szükség. Ezt Jávor Benedek már 2010-ben, a kolontári vörösiszap-katasztrófa után javasolta: legyen egy olyan nagy állami alap, amelybe a veszélyes üzemek tulajdonosai kell hogy befizessenek, és amely rendelkezésre áll, amikor baj van, amikor ki kell költöztetni például egy területről az ott veszélyeztetett lakókat, gyerekeket és szüleiket, fiatalokat és időseket; rendelkezésre áll akkor, amikor az önök oligarcháinak és a távol-keleti, külföldi befektetőinek a cégei nem állnak helyt, nem vállalják a felelősséget azokért a károkért, amit okoztak. Így volt ez Recsken is, ahol Kósa Lajos haverjának a bányavállalkozása okozta ezeket a károkat mindenféle következmény nélkül, így van ez akkor, amikor a koreai és kínai cégek szennyezik szét a gyerekek és mindannyiunk környezetét, és így van, ez úgy tűnik, minden esetben.

Úgyhogy kedves államtitkár urak, hölgyek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), kérem, védjék meg a gyerekeket a környezeti kockázatoktól is. Köszönöm szépen. (Taps a Párbeszéd és az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Rétvári Bence államtitkár úr, miniszterhelyettes kíván válaszolni az elhangzottakra. Miniszterhelyettes úr, öné a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ha valamilyen téren mindenki, még az Eurostat is elismeri, hogy a magyar emberek, a magyar gyerekek nagyobb biztonságban vannak, az például a 18 év alattiak nélkülözése, a szegénység kérdése. Míg a kormányzásunk elején 29,4 százaléka volt a gyerekeknek az, aki veszélyeztetve volt valamilyen szempontból anyagi nélkülözés kapcsán vagy társadalmi kirekesztődés kapcsán, tehát szociális nélkülözés veszélye állt fönn, ez a kormányzás bő egy évtizede alatt a felére csökkent, 29,4 százalékról 15 százalékra. De ha minden szegmensben megvizsgálja, bármilyen családi együttélési formában, azt mondhatjuk, hogy a gyerekek Magyarországon anyagilag nagyobb biztonságban vannak, mint Európában. Ha az egyszülős háztartásokat nézzük és összehasonlítjuk az Unió saját statisztikáját a magyar statisztikákkal, akkor azt láthatjuk, hogy 7 százalékkal kisebb a szegénység kockázata a magyar családokban, mint az európai családokban általában. Ha két felnőtt és két gyermek van egy családban, akkor az Unió saját statisztikája szerint 3 százalékkal kisebb a szegénység esélye Magyarországon. Ha azt nézzük, hogy két felnőtt él két gyermekkel, és így nevelik a gyerekeiket, 4 százalékkal kisebb a szegénység kockázata, mint Európában általában az Eurostat szerint. Két felnőtt három vagy több gyerekkel: itt is alacsonyabb Magyarországon a szegénység kockázata, mint más országokban. Amit tehát mi el tudtunk érni, az pontosan a gyermekek jobb esélyei.

Tudja, amikor az önök által vezetett, a baloldal által vezetett kormány volt Magyarországon, és maguk az önkormányzatok tartották fenn az iskolákat és nem állami fenntartás volt, akkor voltak olyan iskolák, ahol az év végén hiába várták a tanárok a fizetést, nem érkezett meg. Arról nem is beszélek, hogy 381 helyen bezárták az iskolákat; hogy 15 ezer pedagógust elbocsátottak, és minden pedagógustól elvettek egyhavi bért; de még az azon a településen született gyerekek, amik tényleg nehéz sorsú települések voltak, ott duplán rosszul jártak a gyerekek, mert az iskolában is nehezebb volt minden hónap, főleg az év végi hónapok.

(11.20)

Ezért volt fontos az állami fenntartás, ezért volt fontos az állami működtetés.

Azelőtt, hogy bevezettük hároméves kortól a kötelező óvodáztatást, egy hatéves gyerek fejlettségi szintjében könnyen előfordulhatott, hogy másfél éves különbség van ahhoz képest, hogy járte óvodába, nem járt óvodába, foglalkoztake vele jobban otthon, vagy nem foglalkoztak vele otthon. Mi ezt a másfél évet akarjuk csökkenteni, hogy azonos fejlettségi szinten kezdjék el a diákok az iskolát. Ezért vezettük be hároméves kortól a kötelező óvodáztatást.

Bár bent volt a baloldal a gyermekek otthongondozási díja bevezetésének szavazásán, de nem szavazták meg, tisztelt képviselő úr. Itt voltak, ön is, mindenki a baloldalról itt volt az ülésteremben, de 2018 decemberében önöknek fontosabb volt a szelfizgetés, a dudálgatás meg a hangoskodás, semmint hogy ennél a szavazásnál a gombot megnyomják és támogassák a baloldal részéről a gyermekek otthongondozási díjának a bevezetését. Az összes képviselő itt volt a teremben, egy karnyújtásnyira volt a szavazógombtól, de nem szavazta meg.

Tisztelt Képviselő Úr! Az iskolatej-, iskolagyümölcs-programra pedig megtízszereztük a támogatást a költségvetés forrásaiból. A szociális gyermekétkeztetés forrásai ma több mint háromszor annyi, 31 milliárddal kezdtük, és most több mint 100 milliárd forint van szociális gyermekétkeztetésre.

Ami a konkrét recski ügyet érinti: tisztelt képviselő úr, a kormány azonnal lépett, amint a katasztrófa bekövetkezett (Tordai Bence: Azonnal nem csinált semmit!), és 500 millió forintot biztosított. S nem a kormány az, amely ezt az egyeztetést lefolytatja, hanem az MR Lakásalap, mint ahogy arról ön is többszörösen is tájékoztatást kapott. Ez az alap méri föl, hogy mely káresemény van közvetlen összefüggésben a villámárvízzel és melyik nincs, és amelyik összefüggésben van vele, azt ki fogják fizetni, de amelyik nincs, azt nem fogják kifizetni. Ön lenne az, tisztelt képviselő úr, aki elsőként tiltakozna, ha olyasvalaki kapna közpénzt, akinek igazából nem akkor, nem a villámárvíz során sérült meg az épülete, mert akkor azt mondanák, hogy az állam felelőtlenül fizeti ki ezeket a pénzeket. Mi azt mondjuk, hogy ez a szociális szervezet, amely számtalan lakást üzemeltet, legyen az, amelyik pontosan felméri a károk mértékét. De örülök, hogy egy bel-budai villalakó is így tud aggódni a recski Hunyadi utcában lévőkért. (Tordai Bence: Neked is aggódnod kellene, Bence!)

Tisztelt Képviselő Úr! Az akkumulátorgyárakra Európa legszigorúbb kibocsátásihatárérték-rendeletét hoztuk meg, szigorúbb, mint a németországbeli, és minden alkalommal ellenőrizzük ezt.

Hogy mi a veszély a gyermekekre, tisztelt képviselő úr? Az, amit önök képviselnek. Hogy önök az iskolát arra használnák föl, hogy oda genderpropagandát vigyenek a gyerekeknek, ahogy a hűségesküt számtalanszor letették Brüsszelnek. Hogy mi a veszély a gyerekekre? Az, ami a német iskolákban, hogy már tolmács kell a szülői értekezletekre, mert a migráció miatt annyi migráns gyerek van az iskolákban, hogy az ott élő gyerekek  akiknek a szülei is abban az iskolában tanultak  már nem tudnak olyan szinten tanulni, mert a migráció miatt fegyelmezési kérdésekkel és kulturális különbségbeli kérdésekkel foglalkoznak a tanáraik.

És mi a legnagyobb veszély a mai gyerekekre? A háború kérdése, tisztelt képviselő úr. És az, hogy önök nem állnak ki a háborúval szemben, hanem azt harsogják, amit Brüsszelből küldenek önöknek, és nem mernek a béke mellett kiállni. Na, ez minden európai gyerekre óriási veszélyt jelent. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.  Tordai Bence: Putyinista vagy!)




Felszólalások:   2-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai