Készült: 2024.05.08.19:21:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (2024.03.25.),  49-52. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:27


Felszólalások:   45-48   49-52   53-56      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Szabadi István, a Mi Hazánk képviselője, kérdést kíván feltenni a pénzügyminiszternek: „Lesze valódi nyugdíjreform?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

SZABADI ISTVÁN (Mi Hazánk): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A kormány az uniós helyreállítási forrásokért vállalta Brüsszel felé, hogy 2025 márciusáig új nyugdíjtörvényt léptet életbe. A reform célja elméletileg a magyar nyugdíjrendszer fenntarthatóságának javítása és a jövedelmi egyenlőtlenségek kezelése lenne. Ezzel szemben a kormányzati nyilatkozatok és propaganda alapján a magyar nyugdíjrendszer stabilan és fenntarthatóan működik, a következő tíz évben nincs szükség módosításra, a nyugdíjkiadások fedezete biztosított, a nyugellátás alkalmas az időskori jövedelembiztonság megteremtésére.

Tisztelt Országgyűlés! Kérdezem én, hogy biztos így van-e. A tények mást mutatnak. Az OECD 2024-es jelentése alapján a magyar társadalom elöregedése egyre nagyobb problémát okoz a költségvetésnek, a kormány a nyugdíjkasszában 2023-ban 1072 milliárd forint hiánnyal tervezett, ami 387 milliárd forinttal nagyobb összegben, 1459 milliárd forintban realizálódott.

A nyugdíjasok 40 százaléka 160 ezer forintnál is kevesebb ellátást kapott havonta, vagyis közel egymillió nyugdíjas élt a létminimum alatt tavaly. Több mint másfél millió nyugdíjas nyugdíja az átlagnyugdíjat sem éri el, ezzel szemben a 2008 óta változatlanul 28 500 forint nyugdíjminimumnál akár százszor nagyobb luxusnyugdíjak is léteznek a mai napig. A százalékos nyugdíjemelés és a 13. havi nyugdíj is a meglévő nyugdíj összegétől függ, ami tovább mélyíti a nyugdíjak közti egyenlőtlenséget, ezért a 13. havi nyugdíj összegének egységessé tételét javasolja a Mi Hazánk Mozgalom.

Kérem tisztelt államtitkár úr válaszát azzal kapcsolatban, hogy mikor hozzák nyilvánosságra a magyar nyugdíjrendszerről szóló nemzetközi szakértői jelentést. A nyugdíjreform során a külföldi szakértők mellett megkérdezike a magyar emberek véleményét is? Mit tesznek a kisnyugdíjasok érdekében? Lesze valódi nyugdíjreform? Várom szíves válaszát, tisztelt államtitkár úr. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Tállai András államtitkár úr, miniszterhelyettes válaszol. Öné a szó, miniszterhelyettes úr.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Igen, valóban úgy van, a magyar nyugdíjrendszer stabilan és fenntarthatóan működik; természetesen a kormány folyamatosan figyelemmel kíséri a rendszer működését, közép- és hosszú távú fenntarthatóságát.

Az Európai Bizottság, ahogy ön is mondja, felülvizsgálatot kért a nyugdíjrendszer ügyében. Ennek a vizsgálata jelenleg is folyik, azonban a kormány kizárólag alaposan megfontolt, minden részletre kiterjedő javaslatot fog jóváhagyni, és amikor a szakértői jelentéseket is figyelembe véve, a nyugdíjasszervezetek véleményét úgyszintén figyelembe véve elkészül egy javaslat, egy szakpolitikai javaslat, azt társadalmi egyeztetésre fogja bocsátani.

A magyar nyugdíjrendszer lényege és egyik legfontosabb eleme, hogy inflációkövető. 2010-től a nyugdíjasok  bármilyen nehéz is az ország sorsa, háborús idők vannak vagy gazdasági válság is lehet  nem károsíthatók meg, tehát inflációval növelt mértékben kapják meg a nyugdíjat. Fontos eleme, hogy a nők negyven év szolgálati idővel elmehetnek nyugdíjba, még fontosabb eleme a 13. havi nyugdíjnak a kifizetése, amit ön is említett, és létezik egy nyugdíjprémium-rendszer.

Tisztelt Képviselő Úr! Ön a Mi Hazánk képviselője. Az a nagy kérdés, hogy önök mit tudnak támogatni. Támogatják-e, hogy megmaradjon az inflációkövető nyugdíjrendszer? Támogatják-e, hogy a nők negyvenéves szolgálati idővel nyugdíjba mehetnek? Támogatják-e, hogy megmaradjon a 13. havi nyugdíj, és támogatjáke a nyugdíjprémium-rendszert? Ez a nagy kérdése az előttünk álló nyugdíjreformnak. Köszönöm. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   45-48   49-52   53-56      Ülésnap adatai