Készült: 2024.05.08.07:53:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (2024.03.25.),  199-200. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 6:02


Felszólalások:   191-198   199-200   201-202      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Nézem, hogy ki következik. (Jelzésre:) Bocsánat, letelt az egy óra, úgyhogy áttérünk a napirend utáni felszólalásokra.

Tisztelt Országgyűlés! Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Ovádi Péter képviselő úr, a Fidesz képviselője: „Közös ügyünk az állatvédelem” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

OVÁDI PÉTER (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt évek nagyon mozgalmasan teltek az állatvédelem területén. Ha ki szeretnénk emelni egyet a törvénykezésből, akkor biztos, hogy ki kellene emelnünk a Btk. szigorítását, hiszen elértük azt, hogy 2022. január 1-jétől most már hatályos az a Btk., amely a tiltott állatviadalon való részvételt is bünteti. Egyébként a rendőrség arról számolt be, hogy az elmúlt évben sokkal kevesebb tiltott állatviadalt tartottak meg, tehát elmondhatjuk azt, hogy igenis volt következménye ennek a szigorításnak. De csalétek kihelyezése is ma már Magyarországon bűncselekménynek számít, illetve egy állatkínzó már minősített esetben öt év börtönbüntetésre is számíthat, ami, azt gondolom, hogy eléggé visszahat az egész rendszerre. Tehát, ha azt nézzük, hogy a Btk.-szigorítást meg tudtuk tenni, akkor én azt gondolom, hogy ez nagyon nagy eredmény.

A civil szervezeteknél mindig el szoktuk mondani azt, hogy mennyire támogatnunk kell, hiszen az állatvédelemnek az egyik bástyáját ők adják. 500 millió forintos támogatási összeget tudtunk kiírni a tavalyi évben az ő számukra, 187 civil szervezet nyert ezen, az ő munkájukat el kell ismerni, és minden tekintetben támogatnunk kell őket. Azt szeretnénk, hogy ezután is támogatva legyenek, ezért egy újabb 500 millió forintos keretösszegű pályázatot fogunk meghirdetni, ahol meg is kérdeztük előtte a civil szervezeteket, hogy ők milyen változtatást igényelnének ebben a pályázatban. Nagyon szépen köszönjük azoknak, akik elmondták erről a véleményüket, és az új felhívásba az ő akaratukat is már bele fogjuk tenni. Itt elsősorban a működési költségeket fogjuk támogatni, de nagyon fontos az is, hogy az ivartalanítási programot továbbra is támogassuk, hiszen azt nagyon jól tudjuk, hogy a kóborállat-állomány csökkentésére egyedül az ivartalanítási program támogatása a megoldás. Ezért is indítottuk el a „Magyar falu” programban is ennek a támogatását. Ott is több önkormányzat tudott sikeresen pályázni. Abban a programban egyébként 14 ezer kutya vagy macska ivartalanítására volt lehetőség.

Februárban megalakult a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány, ezt a törvény erejével hoztuk létre, aminek az a dolga egyébként, hogy a civil szervezeteket és a szakmát egybekösse és a civil szervezeteket is támogassa. Az elmúlt évben is már több mint százmillió forintos támogatást tudtunk biztosítani a civil szervezetek számára a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány működésével.

Mindig elmondjuk, hogy az állatvédelemben mennyire csapatmunkában kell gondolkodni, ezért a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány több olyan együttműködést is alá tudott írni, amely az állatvédelmet segíti. Például az Országos Polgárőr Szövetséggel vagy például a MÁV-val most már több állatbarát állomást hoztunk létre.

Ha elmondjuk azt, hogy az állatvédelemben mindig együttműködésre van szükség, akkor elmondhatjuk azt is, hogy az országban ott működik jól az állatvédelem, ahol együtt gondolkodnak az önkormányzatok, a hatóságok és a civil szervezetek, és a rendőrség is teszi a munkáját. Az országjárás kapcsán arról tudok beszámolni, hogy nagyon sok olyan vármegye van, ahol megteszik ezeket a szükséges lépéseket.

Ha azt nézzük, hogy mi a legfontosabb a jövőben és célkitűzésnek mit tudunk megfogalmazni, akkor a civil szervezetek támogatása mellett elmondhatjuk azt, hogy a felelős állattartásra minden eszközzel fel kell hívni a figyelmet, ezért két éve már az állatvédelmi témahetet elindítottuk. A tavalyi évben 250 ezer gyermeket tudtunk ebbe a programba bevonni, 1900 oktatási intézmény 2500 pedagógusát tudtuk leoktatni állatvédelem területén. Azt gondolom, hogy ez nagyon nagy szám, és itt is a csapatmunkát emelném ki. Természetesen az idei évben is meg fogjuk hirdetni az állatvédelmi témahetet, hiszen tudjuk, hogy a ma gyermeke a jövő állattartója, és nagyon fontos egyébként az, hogy a gyermekek hogyan viszonyulnak az állatvédelemhez.

Ha ezeket a kihívásokat nézzük, akkor biztos vagyok abban, hogy még sok lépést meg kell tennünk. A kormányzat elszánt az állatvédelem támogatásában, ha kell, akkor meghozzuk a jogszabályi változtatásokat, ha kell, akkor a felelős állattartásra való felhívást is ki fogjuk bővíteni, hiszen azt is elmondhatjuk  a legújabb kutatás azt mutatja , hogy tízből hét háztartásban ott van a társállat, tehát gondoskodnunk kell róla. Azt is elmondhatjuk, és ezt is mindig el szoktuk mondani, hogy Magyarországon nem kötelező állatot tartani, viszont aki állatot tart, az felelősséggel tartozik. Közös ügyünk az állatvédelem. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   191-198   199-200   201-202      Ülésnap adatai