Készült: 2024.05.08.10:17:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (2024.03.25.),  125-134. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:22


Felszólalások:   123-124   125-134   135-144      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megvárják a miniszter urat. Köszönöm szépen. Akkor lapozunk tovább. A miniszternek a második soron következő azonnali kérdések órájában kell majd válaszolnia.

A 17. oldalon van egy újabb Momentum… (Gelencsér Ferenc: Mindenhol mi vagyunk!  Derültség a Momentum soraiból.) Tisztelt Országgyűlés! Orosz Anna, a Momentum képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az alapvető jogok biztosának: „Kérem, válaszoljon, Biztos Úr!” címmel. Az alapvető jogok biztosának távolléte miatt válaszadásra Szalayné dr. Sándor Erzsébet helyettes asszonyt jelölte, jogosította fel. Kérdezem képviselő asszonyt, hogy elfogadjae a válaszadó személyét, vagy az alapvető jogok biztosától személyesen kéri a választ.

OROSZ ANNA (Momentum): Elfogadom, igen.

ELNÖK: Akkor öné a szó, Orosz Anna képviselő asszony.

OROSZ ANNA (Momentum): Köszönöm, és megköszönöm, ha az órát újraindítják, köszönöm. Tisztelt Biztoshelyettes Asszony! 2012-ben az ombudsman jelentést készített arról, hogy mi történt a bicskei gyermekotthonban. Ebből a jelentésből gyakorlatilag minden kiderült az otthonban történt gyermekekkel szembeni szexuális visszaélésekről.

Kimondta ez a jelentés többek között azt, hogy az igazgató szexuális tartalmú célzásokat tett gyermekek jelenlétében, és hogy intim helyen érintette meg őket. Szó szerint idézek a jelentésből: „Az egyik hetedik osztályos növendék azt mesélte, hogy a gyermekotthon szolgálati lakásában lakó igazgatóhoz többször ment sakkozni, az intézményvezető a gyermek jelenlétében szexuális tartalmú célzásokat tett, és egy alkalommal megérintette a fiú heréjét”.

Szintén a jelentésben szerepel az, hogy az igazgató úgy próbálta rávenni a gyermekeket arra, hogy vonják vissza korábbi, az igazgatóra nézve terhelő állításaikat, hogy azzal fenyegette őket, hogy ha ezt nem teszik meg, akkor nem látogathatják családjukat, nem tarthatják velük a kapcsolatot. Az igazgató retorzióval élt több nevelő felé is: módosította beosztásukat, vagy megvonta korábban már megítélt pótlékukat.

Ez a jelentés 2012-ben már ott hevert Balog Zoltán családügyekért is felelős miniszter asztalán, ő mégsem tett semmit azért, hogy véget vessen a bicskei gyermekek szenvedésének, és erről nyilvánvalóan az Ombudsmani Hivatal is pontosan tudott.

Az ombudsman feladata az alapjogok védelme és gyakorlati érvényesülésének betartatása. Ennek tükrében kérdezem önt: miért nem tették szóvá azt, hogy írtak egy jelentést, ezt eljuttatták a miniszterhez, és azóta gyakorlatilag semmi érdemi nem történt? Miért nem verték hangosabban az asztalt annak érdekében, hogy azonnali hatállyal mentsék fel az igazgatót, tartsák távol a gyerekektől, legyenek ott extra pszichológusok? Miért hagyták odáig fajulni a történetet, hogy 2016-ban az egyik áldozatnak öngyilkosságot kellett elkövetnie, majd egy másik áldozatnak feljelentést tennie ahhoz, hogy a nyomozás újrainduljon? Várom válaszát. (Taps a Momentum soraiból.)

(14.10)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. (Nacsa Lőrinc: Kár, hogy Újbudán nem szólaltál föl!) Válaszadásra megadom a szót Szalayné dr. Sándor Erzsébet helyettes asszonynak.

DR. SZALAYNÉ DR. SÁNDOR ERZSÉBET, az alapvető jogok biztosának a Magyarországon élő nemzetiségek jogainak védelmét ellátó helyettese: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszonyok és Képviselő Urak! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Köszönjük szépen a kérdését. Szeretnék arra utalni  két perc áll rendelkezésre, ha jól tudom , hogy az ombudsmani tevékenységnek és az ombudsmani eszközöknek van egy bizonyos korlátja, bármennyire is sajnáljuk, hogy ez így van. Addig, amíg az első vizsgálat esetén folyamatban volt egy nyomozás, nem lehetett annál tovább menni, mint hogy felhívjuk a figyelmet hangsúlyosan és kiemeljük azokat a problémákat, amelyeket akkor ombudsmani eszközökkel feltárni lehetett. Ennek egyik hangsúlyos eredménye többek között az volt, hogy bevezette a jogalkotó a gyermekvédelmi gyám intézményét, tehát hogy olyasmire ne kerüljön sor, hogy egy egyébként függelmi viszonyban lévő személy képviseli azokat a gyerekeket, mármint az igazgatóval szembeni helyzetben a gyerekeket, aki egyébként részt vett a történésekben.

Nem véletlen ezért, hogy aztán egy úgynevezett utóvizsgálat keretében, 2016-os híradásokból szerzett információk alapján az akkori ombudsman  már sorrendben a második ombudsman, hiszen az első jelentést Szabó Máté ombudsman úr készítette, a másodikat pedig már Székely László  idejében került erre sor. Tehát a híradásokból szerzett információk alapján az ombudsman akkor úgy látta szükségét, hogy utóvizsgálatot készítsen, és ennek keretében azt nézze meg, hogy vajon milyen hatásfokkal érvényesültek azok a hangsúlyos körülmények, amelyeket említett, kimenve egészen a széléig, odáig, hogy a gyermekvédelmi rendszer adottságainak a vizsgálatára az ombudsman nem rendelkezik annál több eszközzel, mint amit megtett, azóta is számos gyermekvédelmi intézményben, lakóotthonokban, hasonló, nagyon-nagyon strukturált és nagyon-nagyon szétszabdalt rendszerben (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) tudja és igyekszik megnézni és feltárni további jelentésekben is egyébként, amik nem Bicskével függnek össze. Köszönöm szépen, elnök úr. Kérem válaszom elfogadását. (Rétvári Bence tapsol.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszonválasz illeti meg Orosz Anna képviselő asszonyt. (Nacsa Lőrinc: Na, akkor most Újbudáról!)

OROSZ ANNA (Momentum): Köszönöm a szót. A gyermekvédelmi gyám intézménye valóban bevezetésre került 2014-től, de ez kettő évvel azután történt meg, hogy ez a jelentés Balog Zoltán miniszter asztalára került, egyrészről. Másrészről ez nyilvánvalóan teljesen alkalmatlan volt arra, hogy kezelje azt az akut helyzetet, ami Bicskén fennállt, és amiről az ombudsman mindent tudott.

Az a megismételt vizsgálat pedig, amiről ön beszél, négy évvel később történt. Tehát a bicskei gyermekek szenvedését négy évvel le lehetett volna rövidíteni, ha az ombudsman, akinek az a feladata, hogy az alapvető jogok fölött őrködjön, és ezeknek a gyakorlati megvalósítását biztosítsa, hangosan kimondja akár a nyilvánosság előtt, hogy ami Bicskén történik, az nem állapot, és a kormánynak cselekednie kell. Ne haragudjon, biztoshelyettes asszony, de én elfogadhatatlannak tartom a válaszát. (Taps a Momentum soraiból.  Közbeszólás a kormánypárti sorokból: Újbuda kimaradt!  Közbeszólás a Momentum soraiból: Költözz oda, ha ennyire…!)

ELNÖK: Köszönöm szépen. A viszonválasz megilleti Szalayné dr. Sándor Erzsébet helyettes asszonyt egy percben.

DR. SZALAYNÉ DR. SÁNDOR ERZSÉBET, az alapvető jogok biztosának a Magyarországon élő nemzetiségek jogainak védelmét ellátó helyettese: Köszönöm szépen. Pusztán annyit szeretnék jelezni, hogy érdemes elolvasni mindegyik jelentésnek a teljes tartalmát és azokat a megoldási javaslatokat, amelyeket az ombudsmanok sorban egymás után tettek ezzel a rendszerrel kapcsolatban.

Úgy vélem, talán egy dologra érdemes felhívni a figyelmet, hogy egy nagyon-nagyon komplex helyzetről van szó, amiben az ombudsmannak a „feltett ujj” a szerepe, az összes többi intézménynek az együttműködésére van ebben szükség, hogy ebben tényleges… Itt nem két évről, nem négy évről, hanem ennél lényegesen hosszabb időtartamról van szó. Köszönöm. (Rétvári Bence tapsol.)




Felszólalások:   123-124   125-134   135-144      Ülésnap adatai