Készült: 2024.05.20.16:24:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

38. ülésnap (2022.11.10.), 98. felszólalás
Felszólaló Nacsa Lőrinc (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:21


Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NACSA LŐRINC (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az elmúlt időszakban felmerült egypár kérdés, arra szeretnék válaszolni. Szabó Rebeka képviselő asszony úgy kezdte a felszólalását, hogy milyen jó, hogy ilyen témákról lehet itt az Országgyűlésben beszélgetni. Sokkal könnyebb lenne ez a beszélgetés, ha a képviselő asszony is némi tényalapot és valóságalapot behozott volna a felszólalásába, mert akkor még könnyebben lehetne ilyen kérdésekről beszélgetni és vitatkozni.

Csak hogy megvédjem Juhász Hajnalka képviselőtársamat, ő arra reagált, hogy Oláh Lajos azt mondta, hogy be vannak tiltva a szélerőművek Magyarországon, miközben ha valaki autózik az M1-es autópályán példának okáért, akkor pontosan látja, hogy ez nem így van. Erre reagált képviselő asszony.

Keresztes László Lórántnak szeretném a figyelmébe ajánlani, hogy van önöknek egy európai pártcsaládja, a zöldek pártcsaládja  mi méregzöldeknek is szoktuk magunk között hívni időnként , ott az egyik legnagyobb tagpártjuk, a német zöldek jelenleg kormányon vannak. Ez az a német kormánypárt  a másik pedig a szocialisták, a DK pártcsaládjában ülnek, a német szociáldemokraták , ez az a pártcsalád, amely jelenleg azt a kormányrendeletet adta ki a nyáron, hogy a szénszállító vonatok elsőbbséget élveznek a személyszállító vonatokkal szemben. Tehát késhetnek a vonatok, amelyek embereket szállítanak munkába, késhetnek azok a vonatok, amelyek kórházba szállítanak időseket, mondjuk, elővárosból vagy külvárosból, ha éppen egy szénszállító vonat arra jár, mert az újraindított szénerőművek, a mostani energiaválság miatt a zöld kormány azt az intézkedést hozta, hogy elsőbbséget élveznek ezek a járművek, és elsőbbséget kell adni még a személyszállítás előtt is, tisztelt képviselőtársam. Hát, ön tag volt a Régiók Bizottságában, megvannak a kapcsolatai a Zöld Pártban, egy tiltakozást azért legalább megért volna szerintem ez az ügy, hiszen önök közösséget vállalnak például ezzel a német testvérpárttal.

Ön azt is állította, hogy Palkovics miniszter úr és Orbán Viktor miniszterelnök úr ellentmondásba keveredett egymással a szélenergia ügyében. Érdemes még egyszer elolvasni pontosan. Nem így van, ahogy a képviselőtársam állítja. Teljes mértékben azonos az elhangzott tartalom, más oldalról megfogalmazva, de természetesen ha figyelmesen elolvassa a tisztelt képviselőtársam a nyilatkozatokat vagy a beszédeket, akkor világos, hogy ugyanazt az álláspontot képviseli a kormány.

Ön most már nagyon sokadszorra, most már országgyűlési ciklusokon átívelően hozza ide Balatonaliga ügyét, de erre is több alkalommal itt a kormány tagjai válaszoltak önnek, és tisztába tették ezt a kérdést. Ön ugye, most úgy tesz, mintha erről még nem lett volna itt szó, és nem kapott volna választ akár itt, a parlamentben, akár írásbeli kérdés formájában a balatonaligai kérdésre.

Ön felhozta a költségvetés ügyét is, érdemi források. Folyamatosan növeljük a környezetvédelmi kiadásokat azokban a költségvetésekben, amelyeket önök rendre nem szavaznak meg, és egyben teljesen igaza van: minden költségvetési tételt lehetne növelni. Egyébként növeljük is az elmúlt években az oktatásra szánt költségvetést, az egészségügyre szánt költségvetést, a környezetvédelemre szánt költségvetést, a megújuló energiaforrásokat támogató beruházásokra szánt költségvetést. Nagyon kevés olyan dolgot tudok mondani a magyar költségvetésben, amiről ne tudnám elképzelni, hogy többet is költsünk. Az ellenzéki pártok támogatásának a sora jut esetleg eszembe, mert ezt Amerikából úgyis megoldják, de egyébként minden más költségvetési sor olyan sor, amely érdemi, és persze, hogy lehet többet. Játszhatjuk ezt a játékot, hogy ki tud nagyobb számot mondani, de tény, ami tény, mi növeltük ezeket a költségvetéseket, és elkötelezettek vagyunk, ahogy itt a stratégiában is látszik, hogy tovább növeljük ezeket a költségvetési forrásokat.

Többen is felvetették, Szabó Rebeka képviselőtársam és Oláh Lajos is, jobbikos képviselőtársam is az önálló környezetvédelmi minisztérium ügyét. Önöknek ez egyfajta ilyen vesszőparipája, minden területet úgy akarnak megoldani, hogy önálló minisztériumot akarnak rá létrehozni. Ezt mondták önök az oktatási vitában itt a múlt héten, ezt mondták az egészségügyi vitában pár héttel ezelőtt. Mindenféle vitában önök ezt mondják, mintha ez valamiféle megoldás lenne, hogy bürokráciát növelünk, tehát akkor megoldódik az ügy.

Lehet itt statisztikákat mondani, hogy hány országban van környezetvédelmi minisztérium, mondok két példát. Magyarországon volt Munkaügyi Minisztérium, 12 százalékos volt a munkanélküliség. Magyarországon volt Oktatási Minisztérium, és 15 ezer tanárt bocsátottak el. Mind a kettő a Gyurcsány-kormány idején volt. Tehát megolde valamit az, hogy vane valaminek önálló minisztériuma? Szerintem nem, hiszen volt Munkaügyi Minisztérium, és 12 százalékos volt a munkanélküliség, és volt Oktatási Minisztérium, és 15 ezer tanárt bocsátottak el, és 381 iskolát zártak be. Tehát szerintem nem megoldás egy problémára, ha önálló minisztériumot hozunk létre. Inkább egyébként az önök által is dicsért programot kell létrehozni és aztán végrehajtani.

Önök úgy jönnek ide egy következő időszakra szóló program tárgyalására, hogy számonkérik, hogy az még miért nincs megvalósítva. Egyetértettünk célokban, egyetértettünk olyan irányokban, amelyeket itt az előttünk fekvő környezetvédelmi program leír, és önök számonkérik azt, hogy miért nincs már 2026. Önök megint választásokat akarnak, de hát mindegy.

Ez a program a jövőről szól, hogy ezekben a lépésekben működjünk együtt, legyenek kormányzati előterjesztések, azokat szavazzák meg, mert az előző program után végrehajtásra idehozott törvényeket nem szavazták meg, tisztelt képviselőtársaim. Tehát joggal kérdezhetem akkor én, hogy mi a garancia arra, hogy most, ha egyetértenek a megfogalmazott célokkal, akkor majd a következő időszakban, a parlament tavaszi ülésszakán, jövő ősszel idehozott törvényjavaslatokat meg fogjáke szavazni, amelyek ennek a stratégiának a végrehajtását szolgálják, ami programot egyébként önök is  és ezért le a kalappal államtitkár asszonyék előtt  megdicsértek még itt többen is, elmondták, hogy nagyon-nagyon szép, ami le van írva, de azért nem szavazzuk meg. Tehát odáig azért nem merészkednek, hogy megszavazzák, pedig szép dolgok vannak leírva.

Mielőtt még elmegy Szabó képviselő asszony, a tarvágások, a fakivágások ügyéről szeretnék beszélni, mert ebben is történt egy ferdítés, tehát Natura 2000-es területen nem lehet tarvágást végezni, természetvédelmi területen nem lehet. Tessék elolvasni a 444 helyett a Magyar Közlöny nevű újságot, az is érdekes olvasmányokat tartalmaz. Nagy István agrárminiszter úr rendelete megtiltotta azt, hogy ezeken a területeken… (Szabó Rebeka: Nem tiltotta meg!), de megtiltotta, hogy ezeken a területeken tarvágást végezzenek. (Szabó Rebeka: Nem tiltotta meg!  Zaj.  Az elnök csenget.)

Tisztelt Képviselő Asszony! Ön előtt is ismert az az energiaválság, amiben benne vagyunk, és pontosan ezért van szociális tűzifaprogram, ezért van hatósági tűzifaár, és ezért nagyobb az erdők kitermelése, igen, de nincsen tarvágás (Szabó Rebeka: De van!), és főleg nincsen Natura 2000-es vagy természetvédelmi területen tarvágás, tisztelt képviselő asszony.

(15.40)

Útjára is bocsátjuk a képviselő asszonyt, mert máshol fontosabb dolga van, mint a környezetvédelmi program vitáján. (Szabó Rebeka távozik az ülésről.)

Azt szeretném összegzésként mondani, tisztelt képviselőtársaim, hogy önök mindannyian  majdnem mindannyian, Oláh Lajos mindig kivétel, vagy a DK mindig kivétel ezekből, de önök mindannyian  úgy kezdték a felszólalásaikat, hogy számos támogatható, értékes, fontos elem van ebben a stratégiában, ebben a programban. Ezzel mi is egyetértünk.

Önök azt is mondták, hogy fontos, hogy ezeket a lépéseket, legyen az vízgazdálkodási kérdés, legyen az légszennyezettségi kérdés, legyen az a fenntartható gazdaság kérdése, ezeket jó lenne közösen megvalósítani Magyarországon. Juhász képviselőtársam mondta, hogy egyébként számos területen léptünk előre az elmúlt időszakban. Nem mi mondjuk ezt magunkról, Cambridge-ben mondják rólunk, meg Brüsszelben mondják rólunk, meg Washingtonban mondták rólunk különböző nemzetközi környezetvédelmi rangsorokon. Én a mostani helyezésünkkel sem vagyok elégedett, de elismerem azt, hogy számos helyen előrelépés történt.

Tehát ha egyetértünk, hogy jó ez a program, ha egyetértünk, hogy a benne foglaltakat meg kell valósítani, és ez ügyben egyébként mi idehozunk önöknek törvényeket, költségvetést, amiben az ennek a programnak a megvalósítására szánt költségek vannak benne, akkor már csak egy dolog maradt, hogy önök támogassák ezt, szavazzák meg, és a következő, ezt követő törvényeket is szavazzák meg, és rögtön ilyen szempontból közösen tudunk ezen a fontos ügyön dolgozni. Én csak ezt kérem önöktől. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai