Készült: 2024.06.01.23:11:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

38. ülésnap (2022.11.10.), 18. felszólalás
Felszólaló Toroczkai László (Mi Hazánk)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 12:37


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TOROCZKAI LÁSZLÓ, a Mi Hazánk képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Egy rendkívül fontos nemzetstratégiai ügyről van szó. Ehhez képest azonban ez az országgyűlési határozati javaslat, ez az előterjesztés mindössze gyakorlatilag egy, maximum két mondatból áll, amit elképesztőnek tartunk. Szó szerint úgy szól, hogy „Az Országgyűlés tudomásul veszi a Paksi Atomerőmű meglévő blokkjai további üzemidő-hosszabbítását, ami az ország energiaszuverenitási, klímavédelmi és ellátásbiztonsági céljait szolgálja.”

Ezzel több problémánk van. Az egyik az, hogy a Paksi Atomerőmű 2020-ban tízéves üzemidő-hosszabbítás megvalósíthatósági tanulmányára írt ki közbeszerzési eljárást, és ennek fényében mindenképpen pikáns vagy inkább durva, hogy különösebb alátámasztás, hatástanulmány vagy megvalósíthatósági tanulmány nélkül kerül az Országgyűlés elé egy ilyen fontosságú előterjesztés.

Aztán nem szerepel még az sem benne, hogy mondjuk, az üzemidő-meghosszabbításnak mi az időtartama. Ezért mi egy olyan nyilatkozatot vagy akár egy határozati javaslatot tudnánk elfogadni, ami úgy szólna, hogy az Országgyűlés kinyilvánítja szándékát a Paksi Atomerőmű meglévő blokkjai további 20 éves üzemidő-hosszabbítására, ami az ország energiaszuverenitási, klímavédelmi és ellátási biztonsági céljait szolgálja.

Egyébiránt az egy-két mondatos határozati javaslat indoklásában sem túl sok konkrétum szerepel. Az, hogy egyébként a felmérések vagy a közvélemény-kutatások szerint a lakosság hány százaléka támogatja az atomerőműveket, az semmiféleképpen szakmai alátámasztásnak nem tekinthető.

A kormány tipikusan jellemzően ad hoc módon kormányoz, és ez látszik ebből az előterjesztésből is. Az elmúlt években, az elmúlt évtizedben inkább számos alkalommal hallottunk arról, hogy szükség van Paks II. megépítésére, amit a Mi Hazánk Mozgalom az első pillanattól kezdve támogat, és mi is azt gondoljuk, hogy szükség van az atomerőművekre, hiszen nemzeti zöldpártként mi azt valljuk, hogy olyan stratégiára van szükség, ami egy hibrid energiapolitikáról szól, tehát van benne megújuló energia, van benne zöldenergia, és a hagyományos atomerőművekre is ugyanúgy támaszkodik, mint ahogy az elmúlt években azokról a vadliberális zöldelképzelésekről  mondjuk, Brüsszel irányából  mára kiderült, hogy mindenféle délibábos elképzelések voltak, amelyek kivezették volna a nukleáris energiát a különböző energiaforrások, a lehetőségek közül.

(Az elnöki széket dr. Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Gyakorlatilag már öt évvel ezelőtt lehetett azt látni, hogy ez hova fog vezetni. Még jó, hogy kapóra jött nekik az ukrajnai háború, amire most rá lehet fogni, hogy az energiakrízisnek kizárólag az ukrajnai háború az oka. Valójában az elhibázott, szélsőséges klímapolitika és energiapolitika is az oka annak, hogy megpróbáltak konstans energiát termelni, mondjuk, megújuló energiából vagy akár a szélenergiából, miközben tudjuk, hogy ez lehetetlen. Szükség van tehát az atomerőművekre, ami megfelelő biztonsági követelmények és előírások mellett, azt kell mondjuk, hogy egyébként klímabarát és környezetkímélő is lehet; de nem úgy, ahogy a kormány ezt a kérdést is kezeli.

Hiszen miközben Paks II.-re szükség lenne, hiszen Paks I.-et 1982-1987 között építették, lejárt az eredetileg tervezett üzemidő, aközben látjuk, hogy nem halad Paks II., valami miatt csúszik, és ami kifejezetten felháborító és vérlázító, hogy a kormány a szerződést és szinte mindent Paks II.-vel kapcsolatban folyamatosan titkosít, tehát nem is tudhat meg a közvélemény részleteket sem az anyagi kondíciókról, a kölcsönről, sem arról, hogy egyébként mi a fő oka ennek az elképesztő csúszásnak, késlekedésnek. Ki kell mondanunk, hogy ez indokolja az üzemidő-meghosszabbítást. Erre sem hivatkozik egyébként az indoklás ebben az előterjesztésben. Ha Paks II. működne, ha Paks II. termelne, akkor nyilván nem lenne szükség kockázatos üzemidő-meghosszabbításra.

Azért mondom, hogy kockázatos, mert bár az indoklásban szerepel, hogy számos nemzetközi példa bizonyítja, hogy más országokban is van példa az üzemidő-meghosszabbításra, de ez önmagában minket, magyarokat itt nem nyugtat meg. Tehát minket nem az Egyesült Államok érdekel vagy nem Oroszország érdekel, minket Magyarország érdekel, és nyilván a Paksi Atomerőmű érdekel minket. De ha már szükség van arra, hogy az üzemidőt meghosszabbítsuk, akkor nagyon fontos lenne ehhez azt is hozzátenni, hogy az csak abban az esetben lehet támogatandó, ha a nukleáris biztonság semmiféleképpen nem kerül veszélybe.

(10.50)

Ebből a szempontból, bár bízunk a magyar szakemberekben, és ezért meg is fogjuk szavazni ezt a határozati javaslatot, tudjuk támogatni, de csak azzal a feltétellel, ha a kormány végre az ad hoc kormányzás helyett elkezd végre komolyan tervezni, és eldönti, hogy most akkor lesz Paks II. vagy lesz Paks III., vagy akkor az üzemidőt akarjuk még száz évig hosszabbítgatni.

A nukleáris biztonság kérdése tehát nem megkerülhető, és nagyon fontos ebből a szempontból, hogy bár a határozati javaslat általános indoklása viszonylag részletes ismertetést is tartalmaz a jelenlegi nemzetközi gyakorlatról, ahogy azt az előbb említettem, ugyanakkor számos feltételt és feltételezést tartalmaz, amit azért ilyen súlyos kérdésekben nyilván nem tudunk elfogadni; például a nemzeti politika és nemzeti program, valamint az RHK Kft. közép- és hosszú távú terveinek módosítása vagy a kiégett kazetták átmeneti tárolójának bővítése annak érdekében, hogy a további üzemidő-hosszabbítás során a Paksi Atomerőműben keletkező kiégett kazetták átmeneti elhelyezése biztosított legyen.

De például a további üzemidő-hosszabbítás időszakára a nukleáris üzemanyag biztosítását is az Euratom Ellátási Ügynökség előzetes jóváhagyásával lehet megkötni, ami azért kérdéses, hiszen azért mégiscsak az Európai Unió egyik szervéről beszélünk, amely javaslatokat tesz az Európai Bizottságnak. Márpedig a nukleáris üzemanyag biztosítása a további üzemidő-hosszabbításhoz egy elengedhetetlen része ennek a kérdésnek. És azt is tudjuk, hogy kőkeményen átpolitizált ma már a nukleáris energia kérdése, tehát ha mondjuk, Oroszország felől nem tudunk majd számítani bármilyen pótlásra, akkor nagyon nagy kérdés, hogy akkor kikre számít ebben az esetben a kormány, vagy ha esetleg politikai okokból akadályozná az Európai Bizottság akár a nukleáris üzemanyag biztosítását, akkor majd mit fog tenni a kormány. Erről, ugye, nem hallottunk.

Aztán arról is kellene beszélni, hogy ha már üzemidő-hosszabbítást szeretne a kormány, és valóban, ha nincs Paks II., akkor erre rászorulunk, akkor nagyon fontos kérdés az is  nem hallottunk ezzel kapcsolatban egyértelmű vagy legalábbis elfogadható válaszokat , hogy a 12 forint/kilowattórás áramot, ugye, nettó árról beszélünk, miért ennek sokszorosaként értékesíti maga az állam. Hiszen még akkor is, ha ebbe szeretne az állam időnként bevonni kormányközeli magáncégeket, ez mégiscsak az állam kezében van. Mi ennek az oka? Az önkormányzatok, a vállalkozások miért kapnak ilyen elképesztően magas számlákat, ha már van egy ilyen nagyon fontos nemzetstratégiailag kiemelt intézményünk, mint a Paksi Atomerőmű. Tehát várjuk a kormánytól a válaszokat, és nyilván a támogatásunk mellett nyitottságot, transzparenciát várnánk el a kormánytól, ahogy az előbb mondtam Paks II.-vel kapcsolatban. Egyrészt a szerződést illetően, másrészt pedig a csúszás, a késlekedés felelőseinek megnevezésével még adós a kormány a magyar közvélemény felé.

Ahogy mondtam, a Mi Hazánk Mozgalom azért tudja támogatni mégis mindezen kritikáink mellett a határozati javaslatot, mert Magyarországnak nincs más választási lehetősége. De azt kérjük a kormánytól, hogy az elmúlt 12 évnyi elhibázott energiapolitika, a trükközés és a szemfényvesztés helyett végre legyen valamilyen következetes, egyértelmű, koherens politikája, amiből látjuk azt, hogy tulajdonképpen mit is szeretne. Hiszen mi elmondjuk, hogy mi mit szeretnénk, mi hibrid megoldást szeretnénk, amiben a kormány, ugye, az előbb elmondtam, hogy az atomenergiával kapcsolatban milyen mulasztásokat követett el, de például, ha már ilyen óriási rendszerhasználati díjat fizettet az emberekkel, akkor a rendszert is fejlesztené, hogy ne álljon elő az a lehetőség, ami most például előállt, hogy egy konkrét szektort tesz tönkre azzal, hogy megtiltja vagy legalábbis szabotálja a visszatáplálást a napelemek, a napenergia esetében.

Ha a kormány foglalkozott volna azzal, hogy a rendszert fejlessze, hogy tárolja az energiát, akkor egészen más lenne most a helyzet, akkor nem kellene azt a 200 ezer magyar háztartást  akik jelenleg is egyébiránt azon dolgoznak, hogy napenergiát vezessenek be a saját háztartásukba  sújtani egy ilyen döntéssel, és nem tántorítaná el az embereket attól, hogy zöldenergiát, megújuló energiát akarjanak használni. Ez mind azért következett be, mert a kormánynak az elmúlt 12 évben, ahogy mondtam, nem volt egyértelmű és jól nyomon követhető energiapolitikája, ehelyett mindenféle ad hoc intézkedéseket hoz. Ez a mostani határozati javaslat gyönyörűen tükrözi ezt a politikát.

Azt kérjük tehát a kormánytól, hogy a jövőben a kérdéseink megválaszolása után tegyen le az Országgyűlés elé egy olyan egyértelmű stratégiát, ahol dátumok szerepelnek. Tehát tudjuk azt, hogy milyen évben mit szeretne megvalósítani, Paks II. mikor készül el, hol áll Paks II., történte valóban bármiféle előrelépés Paks II. ügyében, lesze jövője a Paksi Atomerőműnek, vagy a következő száz évben üzemidő-hosszabbításokban gondolkodik a kormány, mert nyilvánvalóan ez előbb-utóbb a nukleáris biztonságot veszélyeztetné Magyarországon.

Ha tehát a kormány komolyan gondolja azt, hogy energiafüggetlenséget szeretne, amit a Mi Hazánk Mozgalom nagyon tudna támogatni, akkor lássuk az erre irányuló munkát, lássuk azt, hogy nem ad hoc intézkedések vannak, lássuk azt, hogy a nukleáris biztonságot semmi nem fenyegeti, lássuk azt, hogy akár Brüsszel vagy bárki más nem tud ebbe beleszólni, nem tudja megakadályozni ezt a politikát. Ennek is szeretnénk látni a garanciáit, és amennyire lehet, az energiafüggetlenséget a szuverenitásunk érdekében meg kell teremteni. Ennek érdekében természetesen több lábon kell állni, ennek lehet, sőt nem is lehet, hanem kell hogy legyen az egyik lába az atomenergia, az atomerőmű. De még egyszer mondom, akkor a nettó 12 forintos áron értékesítse egy ilyen krízis idején a magyar vállalkozások, a magyar emberek és az önkormányzatok számára ezt a villamos energiát.

Mindezekkel együtt tehát és ennek fényében, remélve a legjobbakat és remélve azt, hogy válaszokat kapunk a konkrét kérdéseinkre, csak ilyen feltételekkel, de nyilván a magyar nép és Magyarország érdekében tudjuk tehát támogatni ezt a határozati javaslatot. Köszönöm szépen. (Taps a Mi Hazánk soraiból.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai