Készült: 2024.05.20.14:58:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

38. ülésnap (2022.11.10.), 12. felszólalás
Felszólaló Gelencsér Ferenc (Momentum)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:32


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GELENCSÉR FERENC, a Momentum képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Házelnök Úr! Tisztelt Ház! Nagyon kevés olyan ügy van ma Magyarországon, amiben egyet tud érteni a Momentum a kormány álláspontjával. Ez a helyzet persze nem független attól, hogy milyen árulásokon ment keresztül az egykori Fiatal Demokraták Szövetsége, a liberális önmeghatározástól a polgárin keresztül a konzervatív, keresztény-konzervatív vagy immár euroszkeptikusig, és attól sem független, hogy önök a nyugati szövetségeseiktől eljutottak az orosz autokrata mintákig és a kommunista Kína előtti hajbókolásig.

Azért még akad pár olyan kérdés, amiben akár egyet is tudunk érteni a kormánnyal. Ilyen például az, hogy a Momentum elismeri, hogy Magyarország hosszú távú villamosenergia-ellátásában meghatározó szerepe van a Paksi Atomerőműnek. A Momentum megalakulása óta azt képviseli, hogy a hazai energiamixben jelenleg igenis szükség van atomenergiára. Álláspontunk szerint amíg nincs különös műszaki, energiabiztonsági vagy környezeti ok, addig igenis szükséges a Paksi Atomerőmű meglévő blokkjainak az üzemidejét meghosszabbítani.

Ezen a ponton azonban szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy Mártha Imre, az MVM volt vezérigazgatója már 2018 őszén szorgalmazta a paksi bővítésért felelős tárca nélküli miniszterhez, Süli Jánoshoz írott levelében Paks I. további üzemidő-hosszabbítását. Akkor önök Paks II. gyors megépítésében bízva még halogatták ezt a lépést, örvendetes azonban, hogy mára belátták, hogy az üzemidő hosszabbítása elkerülhetetlen lépés. Ezzel egyébként egyúttal beismerték azt is, hogy ebben az évtizedben már nem fog megépülni Paks II. Mártha Imre Süli Jánoshoz írott levelében komoly érveket felvonultatva azt is megírta, miért problémás és rendkívül előnytelen nekünk, magyaroknak az Orbán-Putyin-paktum alapján orosz gigahitelből és alapvetően orosz technológiával megvalósítani a tervezett Paks II.-beruházást.

Orbán Viktor 2014-ben társadalmi vita nélkül a nyilvánosság teljes kizárásával, továbbá tender, vagyis nemzetközi verseny nélkül, lényegében zsebszerződés keretében kötelezte el hazánkat a birodalom visszaépítésében gondolkodó Putyin és nem mellékesen a Roszatom technológiája mellett. Ráadásul ez egy 12,5 milliárd eurós projekt, amiről beszélünk. Ez egy már-már értelmezhetetlenül nagy szám. Ha belegondolunk, 12,5 milliárd eurót kell felszorozni a mai áron 405-410, olykor 440 forinttal, attól függően, hogy mit nyilatkozik Matolcsy György, hogy lássuk ennek a beruházásnak az összegét. Ez több mint 5000 milliárd forint. Mi a Fidesz-felár, kérdezem én, ha nem ez.

Ráadásul, Orbán Viktor zárt ajtók mögött abba is belement Putyinnál, hogy orosz hitelből valósuljon meg ez a gigaberuházás. Kérdezem, tudjáke, hogy ez mit jelent. Ez azt jelenti, hogy Orbán Viktor 2014-ben évtizedekre elzálogosította hazánkat. Ez a jövőfelélés minősített esete. Ezzel a szerződéssel ugyanis Orbán Viktor és a Fidesz vezette kormányok a következő generációkat végzetesen eladósították, kiszolgáltatottá tették Oroszországnak. Az, hogy ez egy befejezett tény lesze vagy nem, csak azon múlik, hogy önök belátható időn belül készeke felülvizsgálni ezt a végzetes döntést, és hogy belátható időn belül kivezetike ebből a csapdahelyzetből hazánkat.

A kormánytól független szakértők szerint az eddig megismert szerződés rendelkezései nem tartják szem előtt a magyar emberek érdekeit. A volt MVM-vezér egyenesen úgy fogalmaz, hogy a Roszatommal megkötött szerződéskupac egy orosz diktátum lett. Továbbra sincsenek teljeskörűen rendben az engedélyek. Érdemes itt megjegyezni, hogy a szintén a Roszatom által, Finnországban tervezett testvérprojekt esetében is ezer baj volt a tervezési folyamatokkal és a hatósági eljárásokkal. Végül a finnek, nem függetlenül az oroszok által indított háborútól, idén májusban a Roszatom leányvállalatának megbízhatatlanságára hivatkozva felmondták a szerződést.

Magyarországon a 2014 óta eltelt nyolc év alatt nem sikerült olyan minőségű terveket készíteni, ami egy európai uniós színvonalú eljárásban jóváhagyható. Ettől talán nem független: önök több ponton módosítják az atomenergiáról szóló hazai szabályozást annak érdekében, hogy a kormány egyszerűsíteni és gyorsítani tudja Paks II. engedélyezési eljárását. Óvatosságra intjük önöket, az atomenergia, ahogyan korábban is elhangzott, nem játék, különösen orosz kézben nem az.

Önök az előterjesztett javaslatukban tovább szigorítják az üzleti titok megismerésének feltételeit is. Ez önöktől nem szokatlan, a Momentum számára viszont elfogadhatatlan. Paks I. további tíz évre történő üzemidő-meghosszabbítását támogatjuk, de az imént kiemelt és kifogásolt javaslatokat nem. Hangsúlyozni szeretném, hogy az üzemidő-hosszabbítással a Paks I. reaktorai várhatóan 2042-2047-ig üzemben lehetnek. Ez egy újabb ok arra, hogy ne építsük meg Paks II.-t orosz hitelből, orosz módra, hiszen a párhuzamos üzemeltetéssel, a meghosszabbított Paks I.-gyel nem indokolt, továbbá 2024-re az ország energiamixét már teljesen át kell alakítani megújuló energiaforrásokra.

(10.20)

A Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor között létrejött megállapodás alapján Paks II. megépítése a Momentum álláspontja szerint ellentétes hazánk érdekeivel, a rendkívül előnytelen Paks II.-megállapodás mára egyértelműen az orosz befolyásérvényesítés legfontosabb eszköze. Ez a projekt az agresszív orosz geopolitikai célokat szolgálja, tovább erősíti a magyar kormány és a jövőbeni magyar kormányok kitettségét, kiszolgáltatottságát Moszkvának. Ez a projekt átláthatósági szempontból kritikus, és nem más, mint árulás. Ez a megállapodás lemondás hazánk szuverenitásáról, amit önök olyan sokat emlegetnek, pénzügyi, energiabiztonsági és külpolitikai területen egyaránt. Ha ez a projekt megvalósul, akkor befejezetté teszi hazánk elzálogosítását az éppen terjeszkedő vagy terjeszkedni próbáló  hála a Jóistennek, kevéssé sikeresen  orosz birodalomnak; nem gyengíti, hanem felerősíti az orosz nukleáris függőségünket az energiaellátás területén, és ez így együtt bizony rendkívül komoly nemzetbiztonsági kockázat.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ideje lenne mindezzel szembenézni. Ahelyett, hogy éppen sunyi technikákkal próbálják blokkolni Finnország NATO-csatlakozását, szerintem végre le kellene ülni velük, és tanácsot kérni a Roszatom-szerződés mielőbbi felmondása érdekében. Meggyőződésem: minél előbb jövünk ki Putyin nukleáris függőségi és hitelezési csapdájából, annál olcsóbban ússzuk meg ezt a kalandot. Köszönöm. (Taps az ellenzéki padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai