Készült: 2024.05.08.08:14:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

75. ülésnap (2023.07.03.),  162-167. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:26


Felszólalások:   156-161   162-167   168-173      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Mivel a képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ, tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Most Novák Előd képviselő úr, a Mi Hazánk képviselője következik, aki interpellációt nyújtott be a honvédelmi miniszterhez: „Miért vállalják Szlovákia légterének védelmét magyar Gripenekkel, hogy közben ők Ukrajnának adhassák a MiG-29-eseiket?” címmel. Novák Előd képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

NOVÁK ELŐD (Mi Hazánk): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Közfelháborodást váltott ki, hogy a magyar kormány eltitkolta és a szlovák védelmi minisztertől kellett sajnos megtudjuk: ukrán katonák, egészségügyi szakemberek kiképzésében is részt vesz Magyarország. A Magyar Honvédség parancsnoka tavaly nyáron szintén titokban látogatta meg az ukrán vezérkart. Erről is csak utólag, ukrán híradásból értesültünk.

(18.40)

Az ukrán fegyveres erők vezetője akkor úgy nyilatkozott, hogy elégedett Ukrajna és Magyarország katonai együttműködésének a szintjével. Aztán a balti légtér biztosítását is vállalták magyar Gripenekkel, és konfliktusba is kerültek orosz vadászgépekkel, amiről büszkén számolt be a Magyar Honvédség. Miért vesznek részt a háborúban, államtitkár úr?

Aztán újabb hír, hogy Szlovákia légterét szintén magyar Gripenek is védhetik majd. Miért vállalják ezt, ami az Ukrajnában zajló amerikai-orosz háború közvetett támogatása? Szlovákia ugyanis a magyar támogatásnak köszönhetően átadta a szlovák légierő gerincét képező orosz MiG-29-eseket Ukrajnának.

Rendkívül álságos az a kormányzati propaganda is, hogy a magyar-ukrán határt nem lépik át fegyverszállítmányok, hiszen valójában igenis mehetnek Magyarországon keresztül fegyverszállítmányok Ukrajnába Szlovákia és Románia közbeiktatásával; rendkívül álszent a kormány. Sőt, magyar felségjelzésű katonai szállítógép is visz fegyvereket Ukrajnának, bizony a Pápán állomásozó NATO nehéz-légiszállító ezred egyik magyar felségjelzésű C-17-es repülőgépe; a rakéták bepakolásáról fénykép is megjelent.

Aztán Ukrajna magyar pénzügyi támogatása szintén érthetetlen és elfogadhatatlan. A március 16-ai kormányhatározat szerint 74 milliárd forinttal támogatjuk az Unión keresztül a magyarellenes ukránokat, illetve az EU-n keresztül vétó helyett asszisztálásunkkal folyik például a lőszertámogatás is. A harckocsik működését biztosító üzemanyaggal is támogatjuk sajnos az ukránok háborúját közvetlenül is. Az ukrán olajfinomítókat és -tárolókat nyáron megsemmisítették az oroszok, azóta külföldről látják el Ukrajna hadseregét üzemanyaggal, jórészt magyar gázolajjal; úgy tűnik, valakinek megéri.

Bizonyíték továbbá a Fidesz háborúpártiságára és a kormány háborúpártiságára az is, hogy idegen katonai felvonulási területté vált hazánk a NATO-harccsoportok, főként amerikai páncélosok beengedésével. Magyarország függetlenségének feladása elfogadhatatlan. Idegen haderőknek nem volna helyük hazánkban, Magyarország a magyaroké. A NATO-bővítés márciusi megszavazása után pedig nem csoda, hogy hazánk is felkerült az oroszokkal barátságtalan országok listájára.

Az új világrend kiszolgálása és a háború kiszélesítése helyett a függetlenségünk, a semlegességünk, ezáltal a béke előmozdítására volna szükség a Mi Hazánk Mozgalom szerint. Mi valóban nem akarunk világháborút, a kormány viszont támogatja sunyi módon Ukrajnát a háborúban. De miért? Várom érdemi válaszát. (Szabadi István tapsol.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ Vargha Tamás miniszterhelyettes, államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon!

VARGHA TAMÁS honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Szeretném mindenki előtt nagyon nyomatékosan s hangsúlyosan elmondani, hogy semmilyen háborús támogatásról és semmilyen eltitkolt látogatásról nincsen szó. Amiről szó van, az mindösszesen annyi, hogy Magyarország egy megbízható és jól teljesítő szövetséges országa a NATO-szövetségnek, és a megváltozott biztonsági környezetből fakadó kihívások kezelésében szövetségesként természetesen részt veszünk. Mi, székesfehérváriak külön büszkék vagyunk arra, hogy egy közvetlen NATO-parancsnokság települ a mi városunkba. És természetesen arról sincsen szó, hogy bármiféle idegen haderő állomásozna Magyarországon.

A NATO-szövetségben követelmény, hogy ha egy ország önállóan nem képes, akkor más tagországok segítsége által biztosítsa légterének védelmét, és más tagországok lássák el a légtérrendészeti védelmét, és így a szövetség évek óta ösztönzi a nemzeteket, hogy ezt regionálisan vagy a szomszédos országok egymás között tegyék meg. A magyar légierő is évek óta részt vesz ilyen légtérrendészeti feladatok ellátásában, ehhez határátlépési megállapodásokat, kétoldalú technikai egyezményeket kellett kötni, amelyeket természetesen megtettünk.

A balti országok esetében 2015 szeptembere óta lát el a Magyar Honvédség légtérrendészeti feladatokat, tavaly immár ez a harmadik alkalommal történt meg, és természetesen szándékunkban áll felkérésre, a balti országok felkérésére visszatérni, és hangsúlyozom, légtérrendészeti feladatokat lát el a magyar légierő.

Ennek a légtérrendészeti megállapodásnak az aláírása, a magyar-szlovák légtérrendészeti megállapodás aláírása egy jelentős mérföldkő, amely egyrészt hozzájárul Magyarország biztonságához is, másrészt pedig bemutatja azt, hogy a magyar légierő tud és akar is közösen dolgozni a térség biztonságáért másokkal összefogva. Ennek a megállapodásnak az értelmében Magyarország Csehországgal és Lengyelországgal együtt látja el Szlovákia légterének védelmét, és így a magyar légierő Gripenjei egy újabb megtisztelő és felelősségteljes feladatot vállaltak, amely természetesen addig tart, amíg a szlovák légierő önállóan nem lesz képes ezt a feladatot ellátni.

Régebb óta nem látnak el a szlovák MiG-29-esek légtérrendészeti feladatokat, s ennek tükrében az egyeztetések már jóval korábban megkezdődtek, már azt megelőzően megkezdődtek, hogy az orosz-ukrán háború elkezdődött volna. Így tehát ennek a megállapodásnak semmi köze nincs ahhoz, hogy Szlovákia mit tett a MiG-29-es repülőivel. Szlovákia és Magyarország is két elkötelezett NATO-szövetséges, és célunk, hogy ez az együttműködés, ami közöttünk fennáll, a jövőben is fennmaradjon.

Végezetül szeretném megköszönni a Magyar Honvédség állományának a munkáját, az egész védelmi szövetség tekintetében tiszteletre méltó és tiszteletet parancsoló, kiemelkedő szolgálatot végez a magyar légierő. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Megkérdezem Novák Előd képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ. Parancsoljon!

NOVÁK ELŐD (Mi Hazánk): Elnök Úr! Államtitkár Úr! Sajnos a választ nem tudom elfogadni, hiszen konkrétumokat nem nagyon hallhattunk, hacsak nem azt, hogy megbízható NATO-szövetségesek vagyunk. Csakhogy a NATO-tagságunkból fakadó szerződéses kötelezettségünk csak arra volna, hogy egy tagállam megtámadása esetén segítsünk annak védelmében, de Ukrajna nem NATO-tag! És egyébként Szlovákia esetében is elfogadhatatlan, még ha korábban is kezdték előkészíteni, viszont csak a háborúban jutott el oda Szlovákia, hogy teljesen alkalmatlanná váljon a saját légterének megvédésére, azáltal, hogy ők felajánlják közvetlenül Ukrajnának az oroszok ellen a saját MiG-29-eseiket. Éppen ezért elfogadhatatlan, és nem válaszolt arra, hogy ennek fényében miért vállalják Szlovákia légterének védelmét.

És a legnagyobb közfelháborodást pedig pontosan az okozta, hogy a NATO-bővítést nagykoalíciós módon megszavazták, ami után persze valóban nem is csoda, hogy hazánk is felkerült az oroszokkal barátságtalan országok listájára. Éppen ezért semmilyen támogatandó nincs a kormánynak ebben a sunyi politikájában. Köszönöm szépen. (Szabadi István tapsol.)




Felszólalások:   156-161   162-167   168-173      Ülésnap adatai