Készült: 2024.05.09.00:11:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

48. ülésnap (2023.02.28.),  159-171. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 19:46


Felszólalások:   151-159   159-171   171-181      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Kérdezem, hogy kíváne valaki még felszólalni a vitában. (Nincs jelzés.) Jelentkezőt nem látok, az együttes általános vitát lezárom.

Most megkérdezem Rétvári Bence miniszterhelyettes urat mint előterjesztőt, hogy kíváne válaszolni a vitában elhangzottakra. (Jelzésre:) Nem kíván. Köszönöm szépen. Tájékoztatom a tisztelt képviselőtársaimat, hogy a módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőség.

Most soron következik az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről a Thaiföldi Királyság közötti Átfogó Partnerségi és Együttműködési Keretmegállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/3000. számon a Ház informatikai hálózatán valamennyiünk számára elérhető. Bejelentem, hogy az előterjesztést uniós napirendi pontként tárgyalja az Országgyűlés.

Most megadom a szót Azbej Tristan államtitkár úrnak, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkárának, a napirendi pont előterjesztőjének. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

AZBEJ TRISTAN külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az önök előtt fekvő törvényjavaslat célja az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Malajzia kormánya közötti partnerségi és együttműködési keretmegállapodás kötelező hatályának elismerése.

Kérem, engedjék meg, hogy először röviden ismertessem a törvényjavaslat alapját képező megállapodás célját és tartalmát. A partnerségi és együttműködési megállapodások az Európai Unió és tagállamai, valamint harmadik országok közötti intézményesített politikai párbeszéd jogi alapjául szolgálnak. A délkelet-ázsiai térségben Malajzia az ötödik állam, mellyel partnerségi megállapodás került véglegesítésre. Az EU ezt megelőzően Indonéziával, a Fülöp-szigetekkel, Szingapúrral és Vietnámmal hozott létre hasonló megállapodásokat.

A malajziai megállapodással egy időben került sor a Thaifölddel létrehozott partnerségi megállapodás aláírására is. A Malajziával kötött megállapodás az Európai Unió délkelet-ázsiai fokozott politikai és gazdasági szerepvállalása tekintetében fontos előrelépés, mely a politikai párbeszéd megerősítését…

ELNÖK: Bocsánat, államtitkár úr. Most a thaiföldiről van szó, majd utána fog következni a malajziai, és nem együttes vitáról van szó, tehát először a thaiföldit kérem elmondani és utána a malajziait. Ez a sorrendünk, ezt konferáltam föl, úgyhogy ennek alapján tisztelettel kérem, hogy ennek alapján haladjunk, mert ön hivatkozott mind a kettőre ide-oda, mert egyik a másikkal párhuzamosan született, de ez nem együttes vita, mint az előző volt, hanem külön-külön vita, úgyhogy tisztelettel erre kérem. Köszönöm.

AZBEJ TRISTAN külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Elnézést a sorrendcseréért, és akkor a T/3000. törvényjavaslat expozéjára térek át, amelyik egyébként tartalmában és a műfaját tekintve szinte megegyezik a másik napirendi pontéval. Ezért ezúttal is arról számolhatok be, hogy elvi alapként a másik napirendi pontban tárgyalni készülthöz hasonlóan itt is arról van szó, hogy a partnerségi együttműködési megállapodások az Európai Unió és tagállamai, valamint harmadik országok közötti intézményesített kapcsolatok jogi alapjául szolgálnak, tehát a helyes napirendi pont esetében Thaifölddel.

A délkelet-ázsiai térségben Thaiföld a hatodik állam, mellyel partnerségi megállapodás került véglegesítésre. A Thaifölddel kötött megállapodás az Európai Unió délkelet-ázsiai fokozott politikai és gazdasági szerepvállalása tekintetében fontos előrelépés. A megállapodás segíti a két partner politikai, regionális és globális együttműködésének fokozását, valamint alapot képez az EU szélesebb körű politikai és gazdasági érdekeinek előmozdításához.

A megállapodás átfogóbb alapokra helyezi az Európai Unió és a Thaiföld közötti kapcsolatokat, valamint fokozza a párbeszédet számos olyan kölcsönösen előnyös szakpolitikai területen, mint a környezetvédelem, az energia, az éghajlatváltozás, a közlekedés, a tudomány és technológia, a kereskedelem, az emberi jogok védelme, az oktatás, a mezőgazdaság, a terrorizmus elleni küzdelem, a szervezett bűnözés elleni küzdelem és a migráció.

Magyarország keletinyitás-politikájának meghatározó eleme a délkelet-ázsiai országokkal történő együttműködés, melynek keretében aktívan támogatjuk az Európai Unió és a régió közötti sokoldalú kapcsolatrendszer további bővülését. A törvényjavaslat által kihirdetésre kerülő nemzetközi megállapodás ezen törekvésünknek tesz eleget.

Tisztelt Ház! Az ASEAN, melynek Thaiföld is tagja, teljes lakossága megközelíti a 656 millió főt, ezzel Kína és India után a világ harmadik legnépesebb piaca. 2030-ra várhatóan az ASEAN lesz a világ negyedik legnagyobb gazdasági övezete az Egyesült Államok, Kína és az Európai Unió után. Magyar szempontból kiemelt fontosságú, hogy a világpiacon egyre jelentősebb régióval hosszú távú partnerséget alakítsunk ki.

A Kelet és Nyugat közötti dialógus az utóbbi időben még inkább felértékelődött, a konstruktív párbeszéd és együttműködési készség a béke és biztonság garanciái lehetnek. Ezért üdvözöljük az Európai Unió növekvő jelenlétét a régióban, az EU Indo-Pacific stratégiájának elfogadását, illetve a magas szintű csúcstalálkozók szervezését. 2022. december 14-én első alkalommal került sor az EU-ASEAN jubileumi csúcstalálkozóra, melyen mind az Európai Unió, mind az ASEAN-tagállamok állam- és kormányfői szinten képviseltették magukat. A csúcs egyik kiemelkedő eredménye a thaiföldi és malajziai partnerségi és együttműködési megállapodások aláírása volt.

Thaiföld hazánk számára kiemelt partner, akivel 1973-ban létesítettünk diplomáciai kapcsolatot, melynek idén ünnepeljük 50. évfordulóját. Politikai kapcsolataink fejlesztésén túl a megállapodás aláírása utat nyit a Thaifölddel folytatott szabadkereskedelmi egyezményekről szóló tárgyalások újraindítása előtt, melyet magyar részről elkötelezetten támogatunk.

(17.50)

Tisztelt Országgyűlés! A megállapodás kihirdetése támogatja Magyarország azon törekvését, hogy az Európai Unió tagjaként erősítse és elmélyítse a harmadik országokkal való együttműködést, illetve ezen keresztül fejlessze kétoldalú kapcsolatait. Ezért kérem a tisztelt képviselő asszonyokat és urakat, hogy a törvényjavaslatot támogatni, elfogadni szíveskedjenek. Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Most a vezérszónoki felszólalások következnek. A Fidesz képviselőcsoportjának vezérszónoka Balla Mihály képviselő úr. Parancsoljon, öné a szó.

BALLA MIHÁLY, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a lehetőséget, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Az előttünk fekvő nemzetközi szerződésről szóló törvényjavaslat, vagyis az Európai Unió és Thaiföld közötti partnerségi és együttműködési keretmegállapodás számos területen segít választ adni a jelenlegi közös geopolitikai kihívásokra.

Ázsia világpolitikai súlya kétségkívül kiemelkedő mértékben nőtt az utóbbi években. Az Európai Uniónak ennélfogva szükséges az ASEAN-országokkal kötött megállapodásait újjáírni. Jelen megállapodás az Európai Gazdasági Közösség és az ASEAN tagországai között létrejött, 1980. évi együttműködési megállapodás jelenlegi jogi keretének a helyébe lép.

Thaiföld a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének egyik meghatározó tagja, a térség második legnagyobb piacával rendelkező országa, és Thaifölddel, ahogy államtitkár úr is említette, idén ünnepeljük a diplomáciai kapcsolatok felvételének 50. évfordulóját.

Korunk megannyi kihívás elé állította országunkat mind a gazdaság, mind a járványügyi helyzet tekintetében. Elmondhatjuk azonban, hogy Thaiföld és Magyarország között a kétoldalú kapcsolatok szilárd alapon nyugszanak és kiválóak. Bár a földrajzi távolság országaink között nagy, véleményem szerint a két nemzet szellemisége sok hasonlóságot mutat. A Kelet és Nyugat közötti párbeszéd alapja a közös érdekeken túl a kölcsönös tisztelet kell hogy legyen.

Ezáltal a Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja támogatja a Thaifölddel létrehozandó partnerségi és együttműködési keretmegállapodást. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Az MSZP képviselőcsoportjának vezérszónoka Gurmai Zita képviselő asszony. Parancsoljon, képviselő asszony, öné a szó.

DR. GURMAI ZITA, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves jelen lévő Képviselőtársak! Tisztelt Államtitkár Úr! A törvényjavaslat célja az Európai Unió és tagállamai és természetesen Thaiföld közötti megállapodás törvényben való kihirdetése. A délkelet-ázsiai országok közül Indonézia, a Fülöp-szigetek, Vietnám, Szingapúr után és a szintén folyamatban lévő maláj megállapodás után ez lesz a hatodik, ami az Európai Gazdasági Közösség és a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének tagországai között létrejött, és az 1980. évi együttműködési megállapodás helyébe lép.

A megállapodás leginkább rutinszerűnek mondható, főleg általánosságban szól mind az együttműködés és az információcsere erősítéséről az élet minden területén  az emberi jogoktól kezdve a jogállamiságon, bűnüldözésen, oktatáson, egészségügyön, környezetvédelmen, foglalkoztatáson, kereskedelmen, energetikán keresztül a nemzetközi szabványokig bezárólag , ezért a Magyar Szocialista Párt ennek a törvényjavaslatnak az elfogadását támogatja. Köszönjük az előkészítést, államtitkár úr. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. A KDNP képviselőcsoportjának vezérszónoka Juhász Hajnalka képviselő asszony, parancsoljon!

DR. JUHÁSZ HAJNALKA, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Magyarország és a Thaiföldi Királyság kapcsolata, ahogyan államtitkár úr és képviselőtársam, képviselőtársnőm is hangsúlyozta, hosszú időre nyúlik vissza, hiszen idén ünnepeljük a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok felvételének 50. évfordulóját.

Hazánk részéről a keleti nyitás politikájának egyik jelentős területe a délkelet-ázsiai országokkal történő együttműködés, ebből kifolyólag aktívan támogatjuk a régióval kapcsolatos sokoldalú kapcsolatrendszer erősítését is.

A tárgyi törvényjavaslat célja az átfogó partnerségi és együttműködési keretmegállapodás törvényben való kihirdetése, mely az Európai Unió és tagállamai, valamint a Thaiföldi Királyság között jött létre. Az ilyen típusú partnerségi és együttműködési megállapodások szolgálnak az Unió, a tagállamok és a harmadik országok közötti intézményesített politikai párbeszéd jogi alapjául is.

Ez a keretmegállapodás a korábbi, 1980-as együttműködési megállapodás jogi keretének lép a helyébe. A megállapodás átfogóbb alapokra helyezi az Európai Unió és Thaiföld közötti kapcsolatokat, valamint utat nyithat a szabadkereskedelmi megállapodás irányába, amely megállapodás tárgyalása a 2014-es katonai puccsot követően került felfüggesztésre.

A keretmegállapodás segít elmélyíteni a kapcsolatokat a délkelet-ázsiai régió országaival, és előrelépést jelentene a térségben az Unió fokozott politikai és gazdasági szerepvállalása tekintetében. Lehetőséget nyújt a hatékonyabb együttműködésre, annak intézményesülésével a politikai párbeszéd megerősítésére, továbbá a témakörök széles választékát felölelő együttműködésre többek között az adóügy, az oktatás, a beruházás vagy a humanitárius segítségnyújtás területén. Ez az erősödő együttműködési lehetőség kiterjedne például az éghajlatváltozás elleni harc, valamint a környezet- és a természeti erőforrások védelmének területére is.

A dokumentumban a részes felek megerősítik és az elkötelezettségüket fejezik ki az ENSZ 1992. május 9-én Rio de Janeiróban elfogadott éghajlatváltozási keretegyezménye és a 2015 decemberében Párizsban elfogadott párizsi megállapodás hatékony végrehajtása, valamint az ezekben a dokumentumokban megfogalmazott célkitűzések és célok elérése iránt.

A felek fokoznák a szakpolitikai együttműködést is, amely elősegítené az éghajlatváltozás mérséklését és az éghajlatváltozás kedvezőtlen hatásaihoz való alkalmazkodást. Továbbá a környezeti és természeti erőforrások terén folytatott együttműködések elősegítenék az erőforrások hatékony felhasználását, a környezet megőrzését és javítását a fenntartható fejlődés megvalósítása céljából.

A keretegyezmény értelmében ezen együttműködés során a felek törekednének a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó fenntartható fejlődési menetrend és a vonatkozó többoldalú környezetvédelmi megállapodások végrehajtására.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Thaifölddel kötött megállapodás egy modern partnerségi és együttműködési megállapodás, amely jól tükrözi az új uniós politikákat, és a gazdasági és technikai kapcsolatokon túl jelentős politikai súllyal rendelkezik, ezért a KDNP támogatja. Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! A Jobbik képviselőcsoportjának vezérszónoka Balassa Péter képviselő úr. Parancsoljon, öné a szó.

BALASSA PÉTER, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselők! Több mint 50 évre nyúlik vissza a kapcsolat, ugyanis a T/3000. számú törvényjavaslat, a keretmegállapodás kapcsán tárgyalt napirendnél elmondható, hogy 1869-ben Xantus János tudós, aki a magyar növény- és állatkertnek volt a főigazgatója, egy osztrák-magyar delegációval már személyesen képviselte Magyarországot. Tehát a kapcsolatok jóval régebbre nyúlnak vissza. A XIX. század végén pedig ezek a kapcsolatok hivatalosan is megkezdődtek, és ezek, hála istennek, a mai napig élnek és működnek.

Maga a keretmegállapodás: mindig azt mondják, egy megállapodás annyit ér, amennyit betartanak belőle. Hála istennek, ez működik, és kijelenthető, hogy ez a keretmegállapodás, amit 37 oldalon keresztül lefektettek és most tárgyaljuk, azt mondhatjuk, hogy működőképes és vállalható.

Az Országgyűlés a törvénnyel felhatalmazást ad az Európai Unió és tagállamai, másrészről a Thaiföldi Királyság közötti átfogó partnerségi és együttműködési keretmegállapodás kötelező hatályának elismerésére. Ezen megállapodás az Európai Gazdasági Közösség és a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége, az ASEAN tagországai között létrejött, ’80. évi együttműködési megállapodás jelenlegi jogi keretét váltja fel.

Ez további előrelépést jelent az Európai Unió délkelet-ázsiai fokozott politikai és gazdasági szerepvállalása kapcsán. Hatékonyabb együttműködést kínál olyan fontos területeken, mint a kereskedelem, a turizmus, valamint a technológia és az innováció. Thaiföld a hatodik olyan ASEAN-partner, amellyel Indonézia, Vietnám, a Fülöp-szigetek, Szingapúr és Malajzia után sikerül ilyesfajta széles körű együttműködést kialakítani.

Thaiföld régóta az Európai Unió ázsiai partnere. Ezzel a megállapodással megerősítésre került az együttműködés, amelyről Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője úgy nyilatkozott, hogy ez a megállapodás rámutat kétoldalú kapcsolataink fontosságára és a bennük rejlő lehetőségekre.

(18.00)

Az EU és Thaiföld elkötelezett amellett, hogy együttműködjön a szabályokon alapuló nemzetközi rend támogatása, valamint a regionális jólét és a stabilitás előmozdítása érdekében. Bízunk benne, hogy ez a megállapodás olyan új alapot biztosít az EU, annak tagállamai és Thaiföld között, amely hatékonyabban tud majd reagálni a jelenlegi globális kihívásokra és problémákra. Köszönöm, hogy meghallgattak.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Ezzel a vezérszónoki felszólalások végére értünk. Kérdezem önöket, hogy kíváne még valaki felszólalni a vitában. (Jelzésre:) Jelentkezőt nem látok, az általános vitát lezárom.

Megkérdezem Azbej Tristan államtitkár urat, kíváne zárszót mondani a vitában elhangzottakkal kapcsolatban. (Jelzésre:) Nem kíván. Tisztelt Képviselőtársaim! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőség.

Soron következik az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Malajzia Kormánya közötti Partnerségi és Együttműködési Keretmegállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/2999. számon a Ház informatikai hálózatán valamennyiünk számára elérhető. Bejelentem, hogy az előterjesztést uniós napirendi pontként tárgyalja az Országgyűlés.

Megadom a szót Azbej Tristan államtitkár úrnak, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkárának, a napirendi pont előterjesztőjének. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.




Felszólalások:   151-159   159-171   171-181      Ülésnap adatai