Készült: 2024.05.09.21:11:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2023.02.27.),  220-223. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:06


Felszólalások:   216-219   220-223   224-227      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Gurmai Zita képviselő asszony, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: „Miért nem gyógyíthatnak március 1. után a járóbeteg-szakellátók vezetői?” címmel. Gurmai Zita képviselő asszonyt illeti a szó. Rétvári Bence államtitkár úr fog válaszolni. Parancsoljon!

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Miniszterhelyettes Úr! Az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló 2020. évi C. törvény értelmében az egészségügyi szolgáltató vezetője gyógyító-megelőző tevékenységet nem folytathat. Az elmúlt években ugyanakkor a tilalom fel volt függesztve a járóbeteg-szakellátást nyújtó egészségügyi szolgáltatók esetében. Ugye, 2021-ben az Országgyűlés olyan módosítást fogadott el, hogy ezt a szabályt 2023. március 1-jéig nem kell alkalmazni. Ez a határidő azonban két nap múlva lejár, két nap múlva különféle járóbeteg-szakrendelők vezetői nem gyógyíthatják a betegeket. Joggal merül fel a kérdés, hogy ennek mi értelme van.

Ezek a vezetők azért lettek kiválasztva, gyakran sok évtizedes pályát tudva a hátuk mögött, mert rendkívül magas elméleti és gyakorlati tudással rendelkeznek. Biztos vagyok benne, hogy a többségük szívesen gyógyít, és a jövőben is folytatná ezt a tevékenységet. Igen nagy felelőtlenség lenne, ha csak úgy hagynánk, hogy ezek a szakemberek ne gyógyíthassanak szerdától.

Kétségtelen tény, hogy a járóbeteg-szakrendelők igazgatása nagy felelősséggel jár, de ismerünk olyan orvosokat, akik egész városokat vezetnek el polgármesterként, és mellette még gyógyítani is van idejük. Nem gondolom, hogy a települések vezetése kisebb dolog lenne, akkor mire fel a korlátozás? Miért nem gyógyíthatnak március 1-je után a járóbeteg-szakellátást nyújtó egészségügyi szolgáltatók vezetői? Várom megtisztelő válaszát, miniszterhelyettes úr.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. A választ Rétvári Bence miniszterhelyettes úr fogja megadni. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Valóban, voltak a járvány alatt átmeneti szabályok, amelyek a vezetők számára is a mindennapi munkában való közreműködést is lehetővé tették. Ugyanakkor visszaállt a régi rend, hiszen nagyon fontos egy rendelőnek a minél pontosabb irányítása, egy kórháznak a minél pontosabb irányítása. Nyilvánvalóan ön is tudja, hogy sok esetben sok száz kolléga munkáját kell nap mint nap vezetni, és nyilván abban az esetben, ha valaki emellett valamilyen más tevékenységet is rendszeresen végez a kórházon belül, akkor erre nyilván kevésbé tud odafigyelni.

Az a fontos, hogy egy vezető minél jobban szervezze meg a kórháznak, a rendelőnek a működését, hiszen ha több időt, több figyelmet tud arra fordítani, hogy a kollégáinak megszervezze a rendelését, akkor azzal sokkal több időt nyerünk, sokkal több betegség esetén tudunk segítséget nyújtani az embereknek, mint ha még ő is naponta fél órát, két órát kikanyarítana a saját munkaidejéből. Ezért indultunk el abba az irányba, hogy a vezető valóban vezető legyen, egy teljes embert igénylő feladat egy kórházat irányítani, egy nagyobb rendelőt irányítani. Azért az nem is napi nyolcórás munka, az sokkal nagyobb felelősséget jelent. Nyilván, aki orvosigazgatóként tevékenykedik, az elláthat ilyen tevékenységet, viszont aki az első számú vezetője a kórháznak, amely sok esetben úgy fordul elő, hogy nem is orvos a kórház főigazgatója, nem egy, nem két ilyen kórház volt és van Magyarországon, abban az esetben nyilván fel sem merül ez a kérdés. De az a lényeg, hogy egy egész, egy teljes embert kíván.

És az lenne a legjobb, hogy aki az első számú vezető, az a kórház legoptimálisabb működésével, a rendelés megszervezésével, toborzással, kollégák felvételével, fejlesztési ügyekkel, betegutak szervezésével a kórházon belül, egyes területek fejlesztésével foglalkozna, műszerbeszerzésekkel vagy az épület felújításával, és ez elvisz nemhogy egy egész embert, hanem annál jóval többet. Ezért döntött a kormányzat ezen munkamegosztás mellett, hogy vannak a gyógyító tevékenységet végzők és a kórház igazgatását irányítók. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   216-219   220-223   224-227      Ülésnap adatai