Készült: 2024.06.03.19:58:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap, 54. felszólalás
Felszólaló Hajnal Miklós (Momentum)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 3:00

Felszólalások:  <<  54  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HAJNAL MIKLÓS (Momentum): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt miniszter úr helyett tisztelt Miniszterhelyettes Asszony! Június végén derült ki, hogy Buda kevés színházainak egyike, az Átrium a csőd szélére sodródott. Az az Átrium, amely hétről hétre telt házas darabokat tűz a programjára, amely már egy évtizedes hagyománnyal bíró kulturális fellegvára nemcsak Budának, nemcsak a II. kerületnek, hanem évente nézők tízezreinek is.

Azért került az Átrium a csőd szélére, mert hiába a telt házas előadások, a kulturális tao 2018-as megszüntetése óta elmaradt a színház kompenzálása. Míg a Nemzeti Színház minden egyes eladott színházjegyére a korábbi években több mint 70 ezer forint állami támogatás jutott, az Átrium színházjegyeire jelenleg ez 0, azaz nulla forint. Bár több önkormányzat is komoly erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy Magyarország egyik legnépszerűbb független színháza ne kényszerüljön a bezárásra  így például pályázati alapokat hoznak létre a művészet támogatására , az önkormányzatok pénzügyi mozgástere mégiscsak nagyon korlátozott, és az önök kormánya ezt évről évre egyre jobban csorbítja.

Az államnak pedig lenne pénze a független kultúra finanszírozására, ugyanis a közszolgálati médiára közel 109 milliárd forint, a Paks II. Zrt. tőkeemelésére 150 milliárd forint, kormányzati kommunikációs és konzultációs feladatokra 12 milliárd forint is jut a költségvetésben. Tehát látszik, hogy a kormánynak önmagában elvi problémája a magánszínházak állami támogatásával sincsen, hiszen bőkezűen támogatják például 300 millió forinttal a Karinthy Színházat, 200 millió forinttal a Játékszínt és 300 millió forinttal a Turay Ida Színházat is, az Átriumra viszont, mint már mondtam, nulla forint jut. Még azt a 17 millió forintot sem folyósították, amit már korábban megítéltek nekik. Sőt, a támogatói okirat aláírásáig sem jutottak, pedig a határidő már hetek óta lejárt.

Mi abban hiszünk, hogy a kultúra finanszírozásáról politikailag független szakmai testületeknek kell dönteniük. Mi abban hiszünk, hogy a színházak a közösségeink és kultúránk szerves részei. A kormány nyilván másképp tekint a színházra, másképp tekint a kultúrára, mint mi. Nyilvánvaló, hogy a kormány kulturális vezérelve: aki nem marad csendben, annak nem jut pénz.

Kérdezem tehát a miniszter úr helyett a miniszterhelyettes asszonyt, hogy mikor írják alá a támogatói okiratot, és mikor utalják el az Átriumnak a már megítélt 17 millió forintot. Mi indokolja ennek az aláírásnak és kifizetésnek a csúszását? Mikorra várható azoknak a tavaly beadott kérelmeknek az elbírálása, amelyek között az Átrium 255 millió forintos kérelme is szerepel? S végül: hogyan fogja a kulturális tao eltörlésének veszteseit, a tisztességes színházakat kompenzálni a kormány, amikor egyértelműen látszik, hogy ezzel csak az Átrium egymagában több száz millió forinttól esett el 2018 óta? Várom miniszterhelyettes asszony érdemi válaszait. Köszönöm szépen. (Taps a Momentum, az MSZP és a Párbeszéd soraiban.)

Felszólalások:  <<  54  >>    Ülésnap adatai