Készült: 2024.05.20.00:25:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

14. ülésnap (2022.06.22.), 22. felszólalás
Felszólaló Fekete-Győr András (Momentum)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 11:43


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FEKETE-GYŐR ANDRÁS, a Momentum képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Országgyűlés! Vannak olyan ellenzéki érzelmű választópolgárok, és vannak olyan független médiánál dolgozó újságírók is, akik meg szokták tőlem kérdezni, hogy ebben a kétharmados parlamentben, amikor törvényekről vitázunk  idézőjelben , akkor a Momentum-frakció miért él törvénymódosító javaslatokkal. Hát azért, mert ez a dolga, azért, mert ez a dolgunk. Az a dolgunk, hogy önökkel szemben, azzal a politikai kultúrával szemben, amely a legyőzés eszközében hisz, a meggyőzés kultúrájával szemben, tehát önökkel szemben mi alternatívát, egy hazafias és haladó szellemű alternatívát állítsunk.

A magyar költségvetésről szóló törvény, talán mindannyian kimondhatjuk, hogy az év egyik legfontosabb törvényjavaslata. Ezzel kapcsolatban ismertetem önökkel a Momentumnak, az új politikai generációnak az álláspontját. Először is azt szeretném leszögezni, hogy a Momentum képviselői nem szavazzák meg az Orbán-csomagot, nem szavazzuk meg az áremelések és az elszegényedés fideszes költségvetését. A kormányfő 15 éve mondja, hogy a megszorítások politikája téves, hibás, bűnös, bármekkora a válság  mondja Orbán Viktor , nem kell adókat emelni, merthogy senkit sem hagyhatunk az árokparton. És most mégis, 12 év kormányzás után, amikor tényleg baj van, és nemcsak az önök felelőtlen választási költekezése miatt Magyarországon, hanem egész Európában tényleg nagy a baj, akkor önök letesznek elénk egy gigantikus méretű megszorító csomagot.

Orbán Viktort az önök pártjában vizionáriusnak tekintik, egy olyan embernek, akinek van elképzelése önök szerint arról, hogy milyen lesz Magyarország 5, 15, ne adj’ isten, 30 év múlva. Ebből a költségvetésből viszont, amit önök letettek elénk az asztalra, nem következik az, hogy az önök miniszterelnökének, az önök pártelnökének bármennyire is lenne fogalma arról, hogy Magyarországnak hol kell lennie 5, 15, illetve 30 év múlva. Kizárólag túlélni akar az önök pártja, ez következik ebből a költségvetésből, hatalomban maradni, szó szerint bármi áron.

Addig küzdöttek önök a megszorítások ellen, míg önök vezették be a legdurvább megszorításokat vagy az egyik legdurvább megszorításokat az elmúlt 33 év magyar történetében. Magyarország egy komoly és nagy történetű, globális értelemben véve azonban kis ország. Nincsenek kimeríthetetlen természeti erőforrásaink, nincsenek gigacégeink vagy dollárhoz hasonló értékű nemzeti valutánk, na, az meg pláne nincs. Az egyetlen lehetősége Magyarországnak a hosszú távú felemelkedésre a jó minőségű oktatás, a digitális és nyelvi képességek fejlesztése, illetve a magyar emberek egészségének a fejlesztése azért, hogy minél hosszabb életet élhessünk, és azt minél egészségesebben élhessük. Vagyis, kedves képviselőtársaim, az emberekbe, az önök honfitársaiba, saját magukba kéne fektetni, illetve amikor önökről beszélünk, akkor önök pénzt, azt szeretnek magukba fektetni, de én tudásról beszélek, megélhetésről beszélek és egészségről beszélek, és ezt várjuk önöktől már több mint 12 éve.

Minden kutatás azt mutatja, hogy az oktatás az az eszköz, amellyel a gazdasági növekedés a legjobban előmozdítható. A sikeres országokban magas a képzett embereknek a száma, a jól működő országok erőn felül áldoznak az oktatásra, ezért a Momentum 50 százalékkal emelné azonnal minden pedagógusnak a fizetését. Ez, tisztelt képviselőtársaim, 250 milliárd forintba kerülne. Nem a levegőbe beszélünk, kizárólag az autópálya- és az úthálózat rendelkezésreállási díjának a 380 milliárdos összegéből pedagógusokhoz méltóbb fizetést lehetne adni azoknak, akiknek gyermekeink tudása és képzettsége a feladata, és akiken az ő felelősségük nyugszik.

(11.30)

Ehhez képest az önök megszorító költségvetésében oktatásfejlesztésről, tanáribér-emelésről szó sincs.

Beszéljünk picit az egészségügyről! A gyógyító-megelőző egészségügyi kiadások mindössze 1,9 százalékkal növekednek 5 százalékos infláció mellett, azaz az egészségügyre fordított összeg reálértéke csökkenni fog. Két év Covid, Európa legrosszabb rákstatisztikái és krónikus betegségek okozta halálozási adatai után az Orbán-kormány, tehát önök úgy döntenek, hogy csökkenteni kell az egészségügyre adott pénzt. Megáll az ész! Évente 30 ezer ember hal meg Magyarországon, képviselőtársaim, azért, mert rossz minőségű Magyarországon az egészségügy. És ezt nem én mondom, hanem egy kormányszerv, egy, az önök irányítása alatt lévő kormányszerv, az ÁEEK mondja néhány évvel ezelőtti jelentésében. Sajnos, azóta sem változott ez a helyzet, és ez szégyen. Lenne pedig tér 30 százalékos azonnali béremelésre az egészségügyi szakdolgozók számára. Ez, tisztelt képviselőtársak, 120 milliárd forintba kerülne, a Paks II. Zrt.-ben előirányzott 150 milliárdos tőkeemelés összegéből bőven lenne rá a költségvetésből pénzünk.

Aztán költségvetési szinten nem releváns, de mégiscsak szimbolikus, hogy miközben a tanári és egészségügyi dolgozói fizetések megemelésére önöknek nem futja, a miniszterelnök fizetése mégiscsak a kétszeresére nő, miközben az Orbán-cégek profitja az egekben jár. Ha már Orbán-cégekről beszélgetünk, önök 2023-ban megemelik az élelmiszerboltok, az energiacégek, a repülőtársaságok, a telekommunikációs cégek adóját, drágítják az élelmiszert, drágítják az utazást, a telefonálást; egyetlenegy dolog marad érintetlen, ez pedig az Orbán-cégbirodalom.

Most pedig szeretnék a pénzügyminiszter képviselőjéhez fordulni. Önök a Pénzügyminisztériumban nem tudnak számolni? Extraprofitot kérnek számon veszteséges ágazatokon is, miközben nem látják az Orbán Viktor barátai és strómanjai által tulajdonolt, néhány tucat főt alkalmazó cégek tízmilliárdos nyereségeit? Nem jut eszükbe hozzányúlni a Mészáros Lőrinc nevén lévő vállalatok profitjához? De adócsalónak, a kataadózással visszaélőnek nevezik és hónapok óta fenyegetik a kisvállalkozókat Magyarországon, a szakfordítóktól a fodrászokig? Önök nem veszik észre a Pénzügyminisztériumban, hogy léteznek magántőkealapok? Vagy Orbán Viktor világában ezeket tilos adóztatni? Mi indokolja, hogy a 41,6 milliárd forintos nyereséget termelő Opus Global nem kapott a nyakába extraprofitadót, a Covid miatt veszteséges légitársaságok meg a vidéki közértek viszont igen? Milyen költségvetés az, ahol nem az Orbán-féle Dolomit Kft. milliárdos nyereségét adóztatják, hanem a dolomitot pakoló munkást, aki zsemlét venne a boltban, hogy bírja a munkát? Milyen dolog ez?!

Tisztelt Országgyűlés! Az elmúlt néhány percben példákat mondtam arra, miként éli fel a jövőt az áremelés és az elszegényedés fideszes költségvetése. Hangsúlyozom, hogy nem a spórolás a baj, hanem ha az oktatáson, a szociális szférán és az egészségügyön spórolunk, hogy önök továbbra is biztosítsák a kormányközeli körök extraprofitját  ezzel van a baj. Futja majd persze önöknek megint miniszteri jachtoztatásra, a tanárok, egyetemi oktatók, ápolók és közalkalmazottak meg éljenek meg abból, ami jutott nekik.

Ennél is nagyobb veszély, hogy az ország a 2009-10-eshez hasonló negatív spirálba kerül. A megszorítások ugyanis visszafogják a fogyasztást, a beruházási kedvet, és így magát a gazdasági növekedést, ami pedig csökkenő állami bevételekhez vezet, így pedig újabb megszorításokra lehet szükség. Ahhoz, hogy ez ne így történjen, az Orbán-kormánynak le kellene vágnia a saját szent teheneit, hozzá kellene nyúlnia a saját, tehát az Orbán-cégek extraprofitjához is.

A magasépítési beruházásoktól az autópálya-rendelkezésreállási díjon át a Beruházási Alapig számos olyan költségtétel van, ahol az állami kiadásokat csökkenteni lehet. Adót kell emelni az Orbán-cégeknél, képviselőtársaim. Ezt a pénzt pedig úgy lehetne elkölteni, hogy Magyarország számára egy gyarapodó jövőt kínáljunk a válságban is. Például azonnal meg lehetne belőle emelni 50 százalékkal minden pedagógus, 30 százalékkal minden egészségügyi szakdolgozó, 20 százalékkal pedig a tűzoltók, a rendőrök és a szociális ágazatban dolgozó honfitársaink fizetését. Fejleszteni lehetne az egészségügyet távdiagnosztikával, távfelügyeleti rendszerekkel, digitális információszolgáltatással. Évente 100 ezer lakás energetikai korszerűsítésére is juthatna pénz. Ez 300 milliárd forintba kerülne, tisztelt képviselőtársaim, amit a Pénzügyminisztériumnál lévő 200 milliárdos Beruházási Alapból és a 170 milliárdosra tervezett rendkívüli kormányzati intézkedésekből átcsoportosítva lehetne megvalósítani. Ez ráadásul egyébként hosszú távon is kifizetődő befektetés lenne Magyarország számára.

A Momentum frakciója ezeket a javaslatokat nyújtotta be többek között a parlamentnek. Nem ígérgetünk felelőtlenül, minden esetben megjelöltük, honnan vennénk el a pénzeket, amiket oktatásra, digitalizációra, egészségügyre, energetikai korszerűsítésre, az ápolók, a tanárok, a közszolgák, a szociális munkás honfitársaink béremelésére fordítanánk. Azt hiszem, hogy ez a felelős politika, képviselőtársaim. Ha ezeket a javaslatokat elfogadják, elfogadnák, akkor tartós leszakadás, elszegényedés helyett a válságban is megnyílik a lehetőség a lassú, de annál biztosabb felemelkedésre itt, Magyarországon. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Momentum soraiban.)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai