Készült: 2024.05.09.09:08:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

20. ülésnap (2022.07.04.),  122-129. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:27


Felszólalások:   120-121   122-129   130-131      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tájékoztatom a képviselő urat, hogy a miniszterelnök úrnak a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Tisztelt Országgyűlés! Fekete-Győr András és Gelencsér Ferenc, a Momentum képviselői (Z. Kárpát Dániel: Elnök úr!), azonnali kérdést kívánnak feltenni (Z. Kárpát Dániel: Elnök úr!) a miniszterelnök úrnak: „Hogy jutottunk idáig?” címmel. A miniszterelnök úr távolléte miatt… (Jelzésre:) Bocsánat! (Z. Kárpát Dániel magára mutat.) Elnézést!

Tisztelt Országgyűlés! Igen, Z. Kárpát Dániel, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a gazdaságfejlesztési miniszternek: „Támogatjae a kormány a magyar gyermekek későbbi életkezdését és lakhatását?” címmel. A miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Fónagy János államtitkár urat jogosította fel. Kérdezem, elfogadjae a válaszoló személyét. (Z. Kárpát Dániel bólint.) Öné a szó, képviselő úr.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az a faramuci helyzet állt elő, hogy egy lakhatási programot három minisztériumon is számonkérhetünk ebben az esetben, de nyilván majd a válaszadásra kijelölt tud rendet tenni abban a dzsungelben, ami előttünk fekszik. Azzal szembesülünk, hogy egy magyar fiatal sokszor lehetetlen helyzetben találhatja magát akkor, hogyha eléri a nagykorúságot, életkezdését pedig a legtöbb esetben sajnos nem tudják megfelelőképpen támogatni. Magyarországon fájó hiány mutatkozik mind bérlakásokból, bérleményekből, mint pedig az új építésűekből, és azt látjuk a lakáspiaci felméréseken is, hogy kevesebb mint húszezer új építésű lakás mellett a kevés számú bérlemény ára is egy év alatt Budapesten 130 ezerről átlagosan 175 ezer forintra ment fel. Ha ezt összevetjük a 133 ezres nettó minimálbérrel, azt látjuk, hogy egy, az életét elkezdő fiatal nagyon-nagyon nehéz helyzetbe kerül.

Éppen ezért a Jobbik azt szorgalmazza, hogy állítsunk fel egy úgynevezett jövőalapot, egy olyan számlát, amely minden magyar gyermek számára költségvetési forrásból képes félmillió forintot elhelyezni egy számlán, ami a babakötvényhez hasonló módon mégis nagyon rugalmasan kerüljön gyarapításra egészen a gyermek nagykorúságáig. És hát azt is látnunk kell, hogy nem szeretnénk olyat látni, hogy nagyobb tömegű készpénz kerül feltétel nélkül egy nagykorúságát elérő fiatalhoz, mert láttuk a negatív tapasztalatokat ezt illetően. Azt szeretnénk, hogyha ez a csak elektronikus úton elérhető gyarapított összeg lakhatási célokra kerülhetne elköltésre, illetve az oktatással kapcsolatos célokra. A lakhatási válság egyes mutatószámait elemeztem. Az oktatással kapcsolatban nagyon szeretnénk mindannyian, hogyha az első diploma valóban ingyenesen elérhető lenne, de azt látjuk, hogy a valóság sajnos még nem ezt tükrözi, és minél kevésbé eladósodva szeretnénk látni azokat a magyar fiatalokat, akik elkezdik az életüket, annak érdekében, hogy a szülőföldjükön tudjanak boldogulni, annak érdekében, hogy családvállalási céljaikat minél hamarabb be tudják teljesíteni. Ezért adódik a kérdés, hogy az életkezdés kiemelt támogatása tekintetében nyitotte a kormányzat.

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Fónagy János államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. FÓNAGY JÁNOS, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Úgy gondolom, hogy a célokat tekintve azonos a véleményünk, ön nem először tesz javaslatokat ezen a téren. Az alapvető különbség a kettőnk gondolkodása között ott van, hogy ön ezeket a célokat, ahogy most is említette, bérlemény, tehát bérelt lakások (Z. Kárpát Dániel: Nem csak!) építésével és szolgáltatásával igyekszik biztosítani, mi pedig elsősorban a tulajdont tekintjük az otthonteremtés alapjának.

Egyébként a kormánynak, gondolom, ön által sem vitatott célja, hogy mindenki otthonhoz jusson, és igyekszünk meggyőződésem szerint Európában egy példa nélküli támogatási mixszel biztosítani a fiatalok életkezdését. Bevezettük az első házasok adókedvezményét; ’22-től adómentesen dolgoznak a fiatalok, nem kell fizetni a személyi jövedelemadót; bevezettük a CSOK-ot, a családi otthonteremtést és a falusi CSOK-ot; bevezettük a diplomásgyedet, amely ’18-tól már a gyermek kétéves koráig jár a szülőknek; a babaváró kölcsönt, ami akár 10 millió forint kamatmentes kölcsönt jelenthet; ’18-tól családtámogatási kedvezményeket vezettünk be.

(17.30)

Azzal a kellemes problémával kell megküzdenem, hogy két perc egyszerűen nem elegendő ahhoz, hogy a kormány összes, a fiatalok életkezdését elősegítő intézkedését felsoroljam. Úgyhogy meggyőződésem, hogy a céljaink azonosak, a hozzá vezető technikai megoldásban van közöttünk különbség. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm államtitkár úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót, képviselő úr.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A mi jövő-alapkoncepciónk egyáltalán nem csak a bérleményekre vonatkozik. Ha valaki olyan szerencsés, hogy tud új építésű lakást vásárolni, támogassuk ezt is az elhelyezett félmillió forint, mondjuk, 18 éven át gyarapított összegéből.

A probléma az, államtitkár úr, hogy nem ez a tipikus magyar élethelyzet. Az önök tervezéséből így több százezren maradnak ki oly módon, hogy nincsen anyagi hátterük még adott esetben egy lakáshitel önrészére sem, viszont egy megfizethető bérlakásban el tudnák kezdeni a családi életüket, gyermeket tudnának vállalni, és ki tudna teljesedni mindenféle jövővel kapcsolatos tervük.

Éppen ezért a mi koncepciónk nem kér sokat, a jövő évben pluszban beszedett adótömegnek az egytizedét kéri el a magyar jövő számára, nemcsak bérlakásokra, öröklakásokra is, de alapvetően a bérlemények és a bérlés támogatására is, oktatási költségek finanszírozása mellett. A kérdés, hogy mindez  de akár más módszerben kidolgozva mindez  megérie a pluszban beszedett adótömeg nem több, 10 százalékát Magyarország Kormánya számára. Ez az igazi választóvonal a jövőt illetően.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg az államtitkár urat. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. FÓNAGY JÁNOS, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Tisztelt Képviselő Úr! Én nagyon remélem, hogy annak a megítélése egyforma közöttünk, hogy azért Magyarországon ma könnyebb a jövőt tervezni, mint 12-15 vagy 20 évvel ezelőtt. Számos olyan intézkedés, lehetőség áll a fiatalok rendelkezésére, amelyek számukra abban az egzisztenciális körben is lehetőséget teremtenek, amelyeket ön a javaslatával megcélzott.

Engedje meg, hogy elmondjam a személyes tapasztalatomat, az évtizedekkel ezelőtti tapasztalatomat. Akkor is épültek úgynevezett fészeklakások, akkor is próbáltak térítésmentesen biztosítani fiataloknak egy-két-három évre kezdő lakáshoz jutást. Azt kell mondanom, hogy összességében az akció nem volt sikeres, a magyar társadalom alapvetően a tulajdont tekinti otthonnak, és nem az ilyen átmeneti intézkedéseket. Köszönöm, elnök úr.




Felszólalások:   120-121   122-129   130-131      Ülésnap adatai