Készült: 2024.05.09.06:11:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

91. ülésnap (2023.11.21.),  19-22. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:44


Felszólalások:   15-18   19-22   23-26      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Orosz Anna képviselő asszony, Momentum-képviselőcsoport: „Aktuális ügyeink” címmel. Öné a szó.

OROSZ ANNA (Momentum): Köszönöm a szót. Múlt héten a kórházi fertőzések ügyében kérdeztem Rétvári államtitkár urat, méghozzá azért, mert rendkívül aggasztó a helyzet a nemrég napvilágot látott adatok és információk alapján a kórházi fertőzések terén.

Nyilvánvalóban a kórházi fertőzések helyzete az egészségügy általános válságos helyzetére mutat rá, lásd például a megelőzhető halálozások arányának példátlanul magas aránya a magyar statisztikák szerint, a várólisták hossza, az ápolók méltatlan helyzete. De most nem térnék ezekre ki, ugyanis a legutóbbi alkalommal nem kaptam világos válaszokat a kórházi fertőzésekkel kapcsolatos kérdéseimre, csak vádaskodást hallhattunk és a propagandapaneleket, amelyeket már megszokhattunk önöktől. Azt remélem, hogy ez alkalommal ez most másképp lesz.

A múlt heti válaszában államtitkár úr a következőket mondta a felvetéseimre. Egyrészről cáfolta, hogy bármiféle perekről, az adatok kiperléséről szó lenne, illetve azt állította, hogy elérhetők az adatok az NNGYK honlapján. Tájékoztatnám arról, hogy ez egy hazugság. Amik most elérhetők az NNGYK honlapján, azok nem kórházakra, intézményekre lebontott adatok, hanem országos szintű adatok, amelyekből nem lehet tanulságokat levonni arra vonatkozóan, hogy melyik kórházban szükséges lépéseket tenni annak érdekében, hogy a fertőzések visszaszoruljanak.

Az pedig, hogy nincsen szó perekről, az meg tényleg szemenszedett hazugság, csodálkozom, hogy van még plafonja ennek az Országháznak, ugyanis a TASZ évekig perelt a 2015-16-os kórházi fertőzésekről szóló adatokért, megjárta a bíróságot első fokon, másodfokon, majd a Kúria is kimondta, hogy igaza van, és a kórházi fertőzésekről szóló adatok bizony a nyilvánosságra tartoztak.

Most ugyanez a perelés történik a 2017-2021-es adatokért a civilek részéről. Az NNGYK nem adja ki azokat az adatokat, amelyekről a Kúria már kimondta, hogy azok a nyilvánosságra tartoznak, és közadatnak minősülnek. Csakhogy egy picit lépjünk hátra: az történik, hogy az adófizetők pénzéből fizetik ezek az állami intézmények azokat az ügyvédeket, akik azért dolgoznak, hogy eltitkolhassák ezek az állami intézmények a kórházi fertőzésekről szóló adatokat, amelyekről kimondta már mindenki, hogy ténylegesen a nyilvánosságra tartoznak.

Aztán azt is mondta a múlt heti válaszában (Rétvári Bence: Nem is volt múlt héten ülés!), hogy a kórházi kezelésekkel összefüggő fertőzések alakulása Magyarországon alacsony az európai összevetésben. Hivatkozott a clostridium előfordulási arányára, amely ön szerint a finn és a német arányokhoz hasonlít. Na, most az a helyzet, hogy azért ezek az adatok, mert Magyarországon nem végzik el azokat a teszteket, amelyekből kiderülhetne, hogy kórházi fertőzésről van szó. Ezer ápolási nap alatt Magyarországon mindössze három olyan vizsgálatot végeznek, amelyből kiderülhetne a kórházi fertőzés ténye. Ugyanez a többi európai vizsgált ország átlagában 30 fölött van. Konkrétan a clostridium esetében a németek és a finnek is a többszörösét végzik el azoknak a teszteknek, amelyeket Magyarországon elvégeznek azért, hogy egyáltalán kiderülhessen az igazság a kórházi fertőzések kapcsán.

Aztán a harmadik hazugság, amit a legutóbbi válaszában mondott, az, hogy én az orvosokat és az ápolókat kritizálom. (Rétvári Bence: Most azt teszed, így van!) Az a helyzet, hogy én önöket kritizálom, tisztelt államtitkár úr, a Fidesz képviselőit, a magyar kormány tagjait azért, mert nem végzik a dolgukat, és ehelyett semmi mást nem tesznek, mint megpróbálják hitelteleníteni azokat az embereket, akik megpróbálják az igazságra felhívni a figyelmet annak érdekében, hogy ne veszítsünk el feleslegesen kórházi fertőzésekben vagy más megelőzhető betegségekben embereket, szeretteinket, szüleinket, barátainkat, gyerekeinket, rokonainkat.

Nyugat-Európába kivándorolt ápolók, magyar ápolók nem merik névvel, arccal vállalni azt, hogy elmondják, hogy mi történt a magyar kórházakban, hogy milyen tapasztalataik vannak. Az a kérdésem önhöz, államtitkár úr, hogy miért ők félnek, miért a méltatlanul alacsony bérért dolgozó magyar ápolók félnek attól, hogy feltárják az igazságot annak érdekében, hogy tisztességesen végezhessék a hivatásukat és gyógyíthassanak, és megelőzhessék az elkerülhető halálozásokat és felesleges szenvedést. Miért nem önök félnek, hogy kiderül a teljes ország számára, hogy azért, mert nem végzik a munkájukat, azért vannak ezek a halálesetek, és azért van ez a rengeteg felesleges szenvedés?

Szóval, az a kérésem önhöz, államtitkár úr  látszik, hogy amit csinálnak, és leginkább amit nem csinálnak az egészségügyben, az nem vezet eredményre, az nem működik, látványosan nem működik , egyszerűen mondja el nekem, hogy mit tervez az ön minisztériuma annak érdekében, milyen lépéseket terveznek, hogy visszaszorítsák a kórházi fertőzések előfordulását Magyarországon. Köszönöm szépen. (Taps a Momentum soraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Rétvári Bence államtitkár úr, miniszterhelyettes úr válaszol. Öné a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Az Európai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ összeveti az európai országok kórházi fertőzésekkel kapcsolatos adatait, hogy az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések miként alakulnak Európa országaiban. Az ő kimutatásuk szerint, míg Európában átlagosan száz betegből hat-hét beteg érintett kórházi fertőzésekkel kapcsolatban, az Európai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ szerint Magyarországon közel a fele ennyi, csak négy beteg érintett ebben.

(9.50)

Vannak országok, akiknek nálunk jobb adata van. Ilyen, mondjuk, Litvánia, Németország, Lettország vagy Hollandia, és vannak olyan országok, akiknek ugyanolyan az adata, mint Magyarországnak, ez Ausztria és Szlovákia, és vannak Magyarországnál rosszabb mutatóval rendelkező adatok. Ilyenek: Észtország, Skócia, Szerbia, Luxemburg, Norvégia, Horvátország, Franciaország, Lengyelország, Írország, Málta, Izland, Anglia, Szlovénia, Csehország, Belgium, Spanyolország, Olaszország, Ciprus, Finnország, Portugália és Görögország. Ezek az országok tehát azok, amelyekben az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ, az ECDC adatai szerint rosszabb a helyzet, mint Magyarországon.

Azt hiszem, hogy megköszönhetjük minden magyar orvosnak és minden magyar ápolónak, hogy úgy gondoskodnak a magyar betegekről, hogy ezeknél az országoknál nagyobb biztonságban vannak a magyar betegek. Egyrészről olyan terápiát is választanak az orvosok, amivel kevésbé kockázatos a kórházi tartózkodás, másrészről pedig odafigyelnek akár a kézfertőtlenítésre, akár a felületfertőtlenítésre, akár az orvosi eszközök fertőtlenítésére, tisztán tartására. Köszönjük nekik, hogy ezeket az adatokat évről évre mérik, és időről időre, amilyen időszakokban az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ kéri, azokban az időtartamokban pedig el is küldik ennek a központnak ezeket az adatokat, hogy össze tudják hasonlítani Magyarország adatait más ország adataival; pontosan azért, mert azt szeretnénk elérni, hogy minél kevésbé legyen kockázatos a kórházi fertőzések területe, minél inkább védettek legyenek a magyar emberek, és még így is van pár ország, amelyeket felolvastam önnek, amelyeknek jobb az adata, mint a magyar adat. Nyilván tőlük sok jó tapasztalatot át lehet venni, mint ahogy az előző években is átvettünk. A legutolsó nagyfokú áttekintése ennek a területnek 2018-ban volt, akkor a tisztiorvos új módszertani levelet bocsátott ki. Nyilván a járvány időszaka alatt is jóval több felületfertőtlenítő és kézfertőtlenítő szert vásároltunk az állami kórházakban. Sok-sok százezer litert vásárolunk évről évre, pontosan azért, hogy a betegek minél inkább biztonságban legyenek.

Úgyhogy köszönjük ezeknek az orvosoknak, és köszönjük ezeknek az ápolóknak, hogy odafigyelnek a betegekre, hogy fertőtlenítenek. Ha már ön is bemegy egy kórházba, most már mindenkinek az a napi tapasztalata, aki kórházba jár beteget látogatni, vagy önmaga is beteg, vagy valamilyen kezelésre jár, hogy minden belépési ponton, ahol a betegek, a látogatók be tudnak lépni a kórházba, ki vannak helyezve a kézfertőtlenítők, pontosan azért, hogy ezeknek a betegségeknek az elejét vegyük. Ha ön végigmegy egy kórházi folyosón, nem nagyon tud már olyat találni, hogy egy folyosón végig ne lenne valahol kézfertőtlenítési lehetőség, mert nemcsak a belépési pontokon, de a kórházak folyosóin is ezek a kézfertőtlenítők ki lettek helyezve, pontosan azért, hogy minél inkább biztonságban legyen mindenki a kórházakban, és folyamatosan azért van ez a surveillance rendszer, amire ön is utalt. Ugye, itt kerülnek nyilvánosságra azok az adatok, amelyeket az európai országok is általában nyilvánosságra hoznak, és az Unión belül körülbelül ilyen szinten is szokták ezeket nyilvánosságra hozni, mint mi, magyarok, ebben is a jobbak közé tartozunk, azt elmondhatjuk a nemzetközi központ beszámolói alapján is. Nos tehát, igyekszünk minden adatot nyilvánosságra hozni, pontosan azért, hogy mindenki biztonságban érezhesse magát a magyar kórházakban.

Sajnálom, ha bárki Korózs Lajos árnyékából nem tud kilépni, hiszen emlékszünk, amikor Korózs Lajos és Szabó Timea egy nagyon kritikus időszakban itt a parlamentben, és kamuvideóban vádolta a magyar orvosokat azzal, hogy nem lelkiismeretesek, és nem figyelnek oda a betegeikre, és olyan betegeket küldenek haza a járvány ideje alatt, akiknek a kórházban lenne a helye, és kórházi ápolásra szorulnának. Nem hiszem, hogy helyes irány, ha bárki az ő irányukat követi, és azzal vádolja a magyar orvosokat, azzal vádolja a magyar ápolókat (Az elnök a csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy nem végzik el azokat az infekciókontroll-előadásokat, protokollokat, amelyeket a jogszabályok előírnak, és nem tesznek meg mindent a magyar betegekért.

Én köszönöm a magyar orvosoknak, köszönöm a magyar ápolóknak, hogy lelkiismeretesen az európai országokéhoz képest felére szorították le a magyar kórházi fertőzések arányát. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   15-18   19-22   23-26      Ülésnap adatai