Készült: 2024.05.12.00:43:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

66. ülésnap (2023.05.22.),  158-165. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:17


Felszólalások:   150-157   158-165   166-167      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Tordai Bence képviselő úr, a Párbeszéd képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: „Mi folyik itt?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! A miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár urat jogosította fel. Tisztelettel kérdezem, hogy elfogadjae a válaszadó személyét. (Tordai Bence bólint.) Köszönöm szépen, képviselő úr jelzi, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Tordai Bence képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt napokban ismét a közoktatás és a teljes oktatási rendszer válságával kellett szembenéznünk és kellett szembenézniük önöknek is, de úgy látszik, hogy továbbra sem a megoldásokon dolgoznak, hanem kizárólag hazugságokkal és sunnyogással próbálják megúszni ezt az önök szerint gyorsan elvonuló politikai vihart. Van egy rossz hírem, ennyivel nem fogják megúszni, nem ül el gyorsan a vihar, hiszen önök éppen a gyerekeink jövőjét próbálják tönkretenni. Nem véletlen, hogy teljesen kétségbeesettek és ennek hangot is adnak a diákok, a pedagógusok, a szülők, a nagyszülők és az egész magyar társadalom.

Azt mondom, hogy hazugságokkal kezelik a helyzetet, ennek csak a legszórakoztatóbb példája: szombaton azt olvastam magamról, hogy én irányítottam volna az állítólagosan rendőrökre támadó, agresszív tüntetőket. Különösen vicces, hogy már ott sem voltam, amikor bármilyen izgalmasabb esemény történt. Képpel, videóval vagy bármivel ezt alá nem támasztották. Ilyen szinten állnak a Fidesz-propagandában a hazugságaik, de ennél azért sokkal súlyosabb, amit a valódi tüntetőkről, a diákokról vagy éppen a pedagógusokról szoktak írni.

Az a kérdésem tulajdonképpen, államtitkár úr, hogy önmagukat is meghazudtoljáke, meghazudtoljáke, amit írtak Brüsszelnek. Jelesül, hogy a kormány és a parlament nem fog egyoldalúan bevezetni a pedagógusok munkaterheit növelő, a meglévő szakmai autonómiát korlátozó vagy a szakma vonzerejét csökkentő szabályokat, ilyen intézkedések kizárólag a legnagyobb pedagógus-szakszervezetekkel folytatott érdemi társadalmi párbeszéd alapján, különösen a szerzett jogok tekintetében konszenzusra törekedve kerülhet sor. Vagy egyetérteneke, mondjuk, az államfőjükkel, aki azt mondta, hogy függetlenül minden európai uniós vagy egyéb forrástól és gazdasági nehézségtől, meg kell teremteni a lehetőséget arra, hogy a pedagógusok a nekik járó anyagi és erkölcsi megbecsülésben részesülhessenek Magyarországon?

Tehát egyetérteneke önmagukkal, vagy már megint hazudtak? Ha egyetértenek önmagukkal, akkor visszavonjáke vagy nem terjesztike be  jól értem, ugye?  a státusztörvényt vagy bosszútörvényt, hanem kizárólag a pedagógusszervezetek kilenc pontjáról fognak tárgyalni a továbbiakban? Válaszoljon, kérem, államtitkár úr.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra megadom a szót Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úrnak. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Megtudtuk tehát, hogy Tordai Bence az a politikus, aki ott sem volt. Nyilván ön akkor sem volt itt a parlament üléstermében, amikor elfoglalták a pulpitust, amikor pont Latorcai alelnök urat nem engedték ülést vezetni, amikor szirénáztak, amikor mindenféle hangzavaró eszközzel és másként akarták megakadályozni azt, hogy a parlament törvényt hozzon. Tisztelt képviselő úr, biztos azon sem volt ott ön, nem is látszik a kamera felvételén, hiszen ön tartotta a kamerát, tehát a másik oldal látszódott, erre önnek így bizonyítéka is van.

Amit önök tesznek az elmúlt hetekben, az viszont most már napnál világosabb. Tudja, tisztelt képviselő úr, régebben még azt láttuk, hogy ha valakik ilyesfajta utcai agresszív akciókat szerveztek, akkor felbéreltek, megkértek egy-két embert, hogy akkor a tömeget tolják rá a rendőrökre. Ma már azt látjuk, hogy a Momentum egyes politikusainak már egy ilyen barátja, ismerőse, megbízható embere sincs, hanem ők maguk azok, akik  most már láthatja mindenki Magyarországon a saját szemével  ott állnak az emberek mögött, egy-két sornyi ember áll mögöttük, és ők maguk, a politikusok tolják rá az embereket a rendőrökre. Ide jutottunk! Azok az emberek, akik felesküdtek arra, hogy a törvényeket betartják és betartatják, ők tolják rá politikusként az embereket a rendőrsorfalra, ahelyett, hogy mindenki békésen mondaná el a véleményét.

Mindenkinek volt, van és lesz lehetősége bármilyen véleményét elmondani itt a parlamentben és a törvényjavaslatok vitájában és természetesen az utcán is békés gyülekezés körülményei között, mert a törvények mindenkinek a békés gyülekezés lehetőségét kínálják föl. De önök, a baloldal az amerikai baloldaltól kölcsönzött módszerek kapcsán nem a békés, hanem direkt az agresszív, a provokatív demonstrációk oldalán állnak, ezzel próbálnak politikai hasznot szerezni maguknak. Ez egy ismert, közismert nemzetközi módszere a Woke, BLM, Occupy és egyéb más mozgalmaknak. Ezt teszik itthon is önök.

Mi pedig valóban az oktatás szereplőivel konszenzusra törekedtünk, ezért is tartottunk érdemi egyeztetéseket, több mint tíz egyeztetést a szakszervezetekkel, pontosan három konzultációt a tanárokkal, amire 25, 33 és 18 ezer tanár válaszolt az észrevételeivel, 130 ezer szülő válaszolt az észrevételeivel az országos köznevelési kerekasztalban és az Országos Köznevelési Tanácsban is, igyekeztünk mindenhol konszenzusra törekedni vagy legalábbis meghallgatni egymás álláspontját. Az a jó hírem van, tisztelt képviselő úr, hogy a felvetett 63 javaslat közül 45-ben részben vagy egészben el is fogadtuk a szakszervezetek és más szervezetek javaslatait. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra Tordai Bence képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Nehéz követni államtitkár úr érvelését, tehát az, hogy évekkel korábban itt voltam az ülésteremben, az maga szerint bizonyítja azt, hogy én irányítottam volna bármilyen tüntetést múlt hét pénteken. Nem teljesen értem. Vagy hogy a momentumos kollégák mit csinálnak egy tüntetésen, abból következik az, hogy én, aki a Párbeszéd-Zöldeknek vagyok a képviselője és társelnöke, mit csináltam ezen a tüntetésen. Komolyan, tehát egy picit ennél öntől többre számítottunk. Értem, hogy terelésben jó, értem azt, hogy ezeket a kamukonzultációkat lebonyolították, de az a rossz hírem, hogy ezzel sem a magyar pedagógusokat, sem a magyar diákokat, szülőket, nagyszülőket, sem a brüsszelieket nem győzi meg semmiről.

Tehát az a látszatkonzultáció, az a nemzeti konzultáció a pedagógusokra célozva nem ért célt, ezt most már nem nyalja be senki. Úgyhogy ideje lenne tényleg végre nem a bosszútörvényből kiindulni, hanem a pedagógusok kilenc pontjáról tárgyalni. Az a kérdésem, hogy önök hajlandóake erre végre, például most szerdán Pintér Sándor miniszter úrral karöltve.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg miniszterhelyettes, államtitkár urat is. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A saját szövetségese, Ungár Péter frakcióvezető-társa mondta erről az akcióról, hogy „ez egy paródia, az ellenzéki választók többsége egy kicsit kevesebb hisztit, magamutogatást vár el tőlünk”. Ő is azt mondta, hogy ehelyett másfajta politikát kellene vinni, de ki-ki maga dönt erről, de azért erőszakot alkalmazni a politikában, ez semmilyen helyszínen, semmilyen ügy kapcsán nem elfogadható sem itt a parlamentben, sem a Kossuth téren, sem pártszékházaknál, sem minisztériumoknál, sem Állami Számvevőszéknél, sem Nemzeti Választási Irodánál, sem Köztársasági Elnöki Hivatalnál. A korábbi években önök szinte mindegyik helyszínen, amit felsoroltam, erőszakot alkalmaztak.

Egyeztetésre pedig sor került nem kevés alkalommal: március 1-jén, 6-án, 13-án, 16-án, 17-én, április 12-én, 21-én, 25-én, május 2-án és május 16-án, tisztelt képviselő úr, egy olyan törvényjavaslat érdekében, amely bevezetné azt, hogy aki több órát vállal a tanárok közül, aki intenzívebben foglalkozik a diákokkal, aki innovatívabb módszereket alkalmaz, aki foglalkozik a leszakadókkal vagy foglalkozik a tehetségesekkel, aki több osztálykirándulást szervez, aki jobban odateszi magát a gyerekek érdekében, hogy versenyképesebb legyen a magyar oktatás, ő érdemben több béremelést kaphasson.

Ez az a törvény, amit mi konzultációra, egyeztetésre bocsátottunk. Ez az a cél, ami minket vezet, és ez az, amit önök elleneznek, a béremelést és a teljesítményarányos bérezést, hogy aki többet foglalkozik a gyerekekkel, az többet is keressen. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   150-157   158-165   166-167      Ülésnap adatai