Készült: 2024.05.09.12:09:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

102. ülésnap (2024.02.27.),  97-98. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:   95-96   97-98   99      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Dócs Dávid képviselő úr, Mi Hazánk képviselőcsoport: „Aktuális közügyek” címmel. Megadom a szót, képviselő úr.

DÓCS DÁVID (Mi Hazánk): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Igazság szerint én arról szeretnék beszámolni a tisztelt Ház előtt, hogy nem olyan sok idő telt el az őszi ülésszak óta, de sajnos a helyzet rohamosan romlott ahhoz képest is, ami a tavalyi évben volt. Már előbb képviselőtársam említette, hogy mennyi problémával kell szembenézniük a vidéki lakosoknak. Talán ha van olyan szeglete ennek az országnak, amely halmozottan hátrányos helyzetű, akkor ez nem más, mint Nógrád vármegye.

A minap még egy ismert rádiós műsorvezető, Sebestyén Balázs is arra ragadtatta magát, hogy azt mondja, a nógrádi embereknek elég fél gőzzel is egy előadást előadni, hiszen úgysem értik a lényeget. Azt gondolom, ez elég morbid poénja volt ennek a rádiós műsorvezetőnek, viszont lehet, hogy azt a kórképet próbálta kicsit árnyaltabban felvázolni, amit önök festettek az elmúlt időszakban. Ha Nógrád vármegyét nézzük, azt láthatjuk, hogy vasútfejlesztési koncepció helyett önök tavaly augusztus 1-jével szüneteltették a forgalmat a Balassagyarmat-Ipolytarnóc vonalon, amely egy történelmi jelentőségű vonal volt, és ahelyett, hogy mondjuk, Drégelypalánk és Ipolyság között visszaépítették volna a 6,6 kilométeres szakaszt, értelmet adva az Ipoly-völgyi vasútnak, az utolsó szöget verték be annak koporsójába.

De itt nem álltak meg, hiszen december 27-én a Diósjenő-Romhány vonalszakaszt, amely 2007. március 16-a óta volt a forgalom által szüneteltetett vonalszakasz, egész egyszerűen kiradírozták abból a nagykönyvből, amelybe a magyar vasútvonalak és szakaszok vannak bevésve. Éppen ezért azt gondolom, ez jól mutatja azt az irányt, amit önök képviselnek a vidékkel szemben, és amit önök fejlesztés címszó alatt Nógrád megyében is meg tudtak honosítani.

Arról már nem is beszélve, hogy ha vasúttal nem tudunk eljutni A-ból B-be egész egyszerűen azért, mert vagy végleg bezárták, vagy pedig szüneteltetik rajta a forgalmat, akkor megpróbálkoznánk műúton, de műúton sem könnyebb sokkal a helyzetünk, hiszen út helyett gyakorlatilag most már inkább háborús övezetet lehet talán találni a legtöbb helyen. Egész egyszerűen elmaradnak azok a szükséges és égető útfelújítások is, amelyek közlekedhetővé tennék a legtöbb utat Nógrád vármegyében.

De itt sem állhatunk meg sajnos. Nézzük meg például az egészségügy helyzetét! Az egészségügy helyzetében is azt tapasztalhatjuk, hogy sajnos bizonyos egészségügyi szolgáltatások nem vehetők igénybe, egész egyszerűen, mert nincs orvos, vagy azért, mert önök, mondjuk, osztályokat zártak be, így a balassagyarmatiak és a térségben élők is küszködnek a balassagyarmati kórház szolgáltatásának nem megfelelő minőségével.

(15.10)

Hiába történt vezetőváltás, nem hiszem, hogy ez hosszú távon megoldja a problémát. Hosszú távon az oldaná meg, ha önöknek az egészségüggyel kapcsolatban is egy jól kiforrott és ennél sokkal komolyabb koncepciójuk lenne, de ezt egyelőre nem látjuk.

Amit még látunk viszont, az az, hogy önök az önálló nemzetgazdaság helyett, a vidéki lét pozitív tulajdonságai helyett valamiért a külföldi nagytőkére alapozzák a gazdaságot. Éppen ezért azt tapasztalhattuk, hogy sajnos az északi régióban, így a megyét érintve Salgótarjánban és Balassagyarmaton is előfordult az a szégyenteljes dolog, miszerint magyar munkavállalóknak mondtak fel a vállalatok csupán azért, hogy harmadik világból érkező munkavállalókat vegyenek fel a helyükre.

Én azt gondolom, ez egy nagyon-nagyon veszélyes szelence, talán még Pandora szelencéjénél is veszélyesebb, hiszen Nógrád megye így is az egyik leginkább kihalófélben lévő megye, hiszen gyakorlatilag a megye összlétszáma most már egy Debrecen méretű város lakosságszámánál is kevesebbre zsugorodott az idők folyamán. Éppen ezért azt gondolom, hogy ez a lakosságcsere nekünk abszolút nem hiányzik.

Mi azt szeretnénk, hogy ha a magyar emberek tudnának boldogulni Nógrád vármegyében is, amely egyébként egy tündérkert. De hát azok az intézkedések, amelyeket önök hoztak az elmúlt időszakban, sajnos ezt nem teszik lehetővé, hiszen nézzük meg akár az erdőgazdálkodók tekintetében  ha már a legerdősültebb megyéről beszélünk  azt az átgondolatlan logikát, amit önök a hatósági áras tűzifa bevezetésénél próbáltak ráerőltetni a lakosságra, igazság szerint bár a fát valóban olcsóbban lehetett megvásárolni az állami erdészetektől, a járulékos költségek akkorára rúgtak, hogy semmivel nem volt olcsóbb, mint ha magán-erdőgazdálkodóktól vásárolták volna meg a felhasználók, viszont így tönkrement rengeteg erdőgazdálkodó, nem látják a fényt az alagút végén.

Ugyanez jellemző a méhészekre is, hiszen önök a múlt héten beengedték az ukrán mézet. Engem személy szerint rengeteg Nógrád vármegyei méhész keresett meg azzal kapcsolatban, hogy az eddig jövedelmező tevékenységéből már ezentúl nem fog tudni megélni, és sajnos valami más munkahelyet kell keresni, de azt  mint előbb említettem  már a külföldiek foglalják el. Köszönöm szépen a szót, elnök úr. (Taps a Mi Hazánk soraiból.)




Felszólalások:   95-96   97-98   99      Ülésnap adatai