Készült: 2024.05.09.10:40:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

10. ülésnap (2022.06.13.),  164-173. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:19


Felszólalások:   162-163   164-173   174-183      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselő Úr! A miniszterelnök úrnak a második soron következő azonnali kérdések órájában kell majd önnek a kérdésére válaszolnia.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Keresztes László Lóránt képviselő úr, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a technológiai és ipari miniszternek: „Ki vállalja a felelősséget, miniszter úr?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! A miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Koncz Zsófia miniszterhelyettest, államtitkár asszonyt jelölte ki. Tisztelettel kérdezem önt, elfogadjae a válaszadó személyét.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Elfogadom, köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, elfogadja. Így Keresztes László Lóránt képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! Én körülbelül egy hónapja próbálom felhívni a kormány figyelmét arra a borzalmas szennyezésre és arra a katasztrófára, ami a Sajó folyóval történik. De láthatóan vagy nincs szándék a kormányban, vagy nincs képessége a kormánynak arra, hogy megvédje a Sajót, illetve megvédje a folyóinkat. Hónapok óta ömlik ez a rendkívül mérgező bányavíz a folyóba, és mára a mérgező anyagok már elérték a magyar folyószakaszt is, és közben döbbenetes információkat kapunk a Tisza erdélyi mellékfolyóit érintő szennyezésről is.

A szlovák kormány felelőtlenségét nem lehet kellőképpen hangsúlyozni, semmit nem tudtak még tenni a mai napig sem a szennyezőanyag-beömlés csökkentése érdekében. A legutóbbi információink szerint annyit tudtak tenni, hogy felszereltek egy sorompót arra a területre, ahol ez a szennyeződés megvalósul, illetve biztonsági őrökkel akadályozzák meg, hogy akár oda tudjunk menni, és ellenőrizni lehessen a munkákat. A másik oldalról viszont a magyar kormány mindössze odáig jutott, hogy egy videókonferenciát tartottak a szlovák környezetvédelmi miniszterrel, de a cselekvésben ennél tovább nem jutottak.

Ki a felelős azért, miniszter asszony, hogy ilyen súlyos ellentmondások vannak, hogy a kormányszóvivő asszony a múlt héten Sajópüspöki térségéből mosolyogva jelentette, hogy minden rendben van, miközben éppen aznap derült ki, hogy egy független vizsgálat megállapította, hogy ott a súlyosan rákkeltő arzén koncentrációja már a határérték feletti a magyar folyószakaszon is? Tehát ki felel azért, hogy a kormánynak nincsenek információi, és ilyen súlyos ellentmondásokba keveredik a kormány? Ki felel azért, hogy semmit nem tudtak tenni az elmúlt három hónapban annak érdekében, hogy a szlovák felet végre cselekvésre bírják? Mit végzett a kormány három és fél hónap alatt a Sajót érintő döbbenetes szennyezés elhárítása érdekében?

Nemrég nyilvánosságot kapott egy kutatás, ami bemutatta, hogy hasonlóan veszélyes szennyező anyagok jutnak be a Tisza erdélyi mellékfolyóiba, ezt az MTA ökológiai kutatóintézete rendelte meg, illetve az országos vízügyi felügyelet. Egészen elképesztőek az előzetes kutatási eredmények, miközben azt az információt kaptuk, hogy leállították a kutatásokat, és kirúgták ezeket a szakembereket. Miért állították le azokat a kutatásokat, amik feltárják az erdélyi folyók súlyos szennyezését? Köszönöm szépen előre is a válaszait.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Mint említettem, a választ Koncz Zsófia miniszterhelyettes, államtitkár asszony fogja megadni. Parancsoljon!

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először is szeretném megerősíteni azt, hogy a magyar kormány számára nagyon fontos a környezetvédelem és a klímavédelem kérdése, és az elsők között 2050-re tűztük ki a klímasemleges országgá válás célját. A klíma- és természetvédelmi akciótervvel pedig számos fontos célkitűzést határoztunk meg, például a folyóinknak és a tavainknak a megtisztítását is.

A konkrét üggyel kapcsolatban, amiről érdeklődött, szeretném tájékoztatni, hogy a 2022. június 7-ei mintavétel után jó hírek érkeztek a Sajó vizét illetően: az akkreditált laboratóriumi vizsgálatok eredményei is azt mutatják, hogy a folyóvízben minden fontos paraméter a határértéken belül van, a fémszennyezés pedig, ahogy eddig is, nem közelíti meg a szennyezettségi határértéket.

Hazánk, ahogy azt már többször elmondtuk, 2022 márciusában a Sajót ért vízszennyezéssel kapcsolatban a Szlovák Köztársaság Magyarországgal kapcsolatos határvizeinek vízgazdálkodási kérdésével foglalkozó bizottság keretei között kért hivatalos tájékoztatást a szlovák oldali mérések eredményéről, a megtett intézkedésekről és a tározókból történő további hígítás lehetőségeivel kapcsolatban.

Az élővilág, a környezetünk védelme nagyon fontos számunkra, szorosan együttműködünk a szlovák társhatóságokkal és a szlovák környezetvédelmi minisztériummal annak érdekében, hogy a szlovák kormány szüntesse meg a szennyezést. Köszönöm szépen a kérdését. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár asszony. Keresztes László Lóránt képviselő úrnak egyperces viszonválaszra van lehetősége, parancsoljon!

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Államtitkár Asszony! A magyar kormány éreze cselekvési kényszert, éreze felelősséget a Felvidéken megvalósuló ökológiai katasztrófa ügyében? Érzike a felelősséget, hogy a közös természeti kincseink érdekében hatékonyan fel kell lépni? Látjáke azt az ökológiai katasztrófát, aminek nyomán egy több tíz kilométeres szakaszon halottá vált a Sajó folyó?

Mivel magyarázzák azt a súlyos ellentmondást, hogy nyilvánosságra került független vizsgálatok már az arzénszint határérték feletti mértékét mutatják? Ezzel szemben ön határértéken belüli értékekről beszélt. Önök milyen információkkal rendelkeznek? Miben nyilvánul meg az az együttműködés, amit említettek? Konkrétan milyen segítséget ajánlott a magyar kormány konkrétan a szlovák kormánynak? Mivel magyarázza azt, hogy a több hónapja, most már három és fél hónapja tartó szennyezés nyomán semmit nem sikerült elérni annak érdekében, hogy akár csak csökkenteni lehessen a Sajóba beömlő, rendkívül veszélyes mérgező anyagnak a mennyiségét? Mit fog tenni a következő időszakban a kormány? Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg Koncz Zsófia államtitkár asszonyt is, parancsoljon!

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Ahogy említettem, tisztelt képviselő úr, számunkra kiemelten fontos a hazai folyóink, tavaink vizének, élővilágának védelme. Annak érde-kében, hogy a hasonló helyzetet elkerüljük, minden lehetséges eszközzel azon vagyunk, hogy a szlovák féllel megtaláljuk a megoldást a Sajó megtisztítására, és abban vagyunk érdekeltek, hogy minél előbb megtörténjenek a kármentési munkálatok, a magyar szakemberek segítségét pedig már a kezdetekben felajánlottuk a szlovák fél számára.

Raisz Anikó államtitkár asszony június 2-án egyeztetett ebben a témában, és a szlovák kollégák arról tájékoztattak, hogy nagyjából két héten belül befejezik az elhárítási munkálatokat a Sajót szennyező bányában (Dr. Keresztes László Lóránt: Nem sikerült.), és ekkor is felajánlottuk a magyar szakembereknek a segítségét.

Azt még szeretném kiemelni, hogy a mérések alkalmával az oldott és összes arzén is meghatározásra került a vízmintákból. A mérési eredményeknél sem az oldott, sem az összes arzén koncentrációja nem haladta meg a határértéket, sőt azok jellemzően kimutatási határérték alatt voltak. Köszönöm szépen a figyelmét. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   162-163   164-173   174-183      Ülésnap adatai