Készült: 2024.05.09.10:15:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

35. ülésnap (2022.11.02.),  41-44. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:   36-40   41-44   45-48      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, jegyző úr. Tisztelt Országgyűlés! Most, 12 óra 39 perckor elkezdjük a kérdések tárgyalását.

Komáromi Zoltán, a DK képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszter úrnak: „Új egészségügyi koncepció?” címmel. Komáromi Zoltán képviselő urat illeti a szó.

(12.40)

DR. KOMÁROMI ZOLTÁN (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszterhelyettes Úr! Elkészült az új egészségügyi koncepció, és ha hinni lehet néhány kormányközeli szakértőnek, akkor erre október végén a kormány első körben rá is bólintott. Több konkrétumot nem tudunk, mert sem előterjesztést, sem pedig a Magyar Közlönyben megjelent dokumentumot nem láttunk erről. Igazából csak udvariasságból mondom ezt újnak, mert korábban ilyen egyáltalán nem készült, de koncepciónak nevezni is túlzás ezt a 96 oldalas tervezetet, ami a legjobb indulattal is csak átgondolatlan, kapkodó, dilettáns diktátumnak nevezhető.

Két dolgot szeretnék kiemelni ebből. Az egyik a szabad orvosválasztás megszüntetése. Ez már a szülészetek esetében is jó ötletnek bizonyult, végképp betette a kaput a családbarát szülészeteknek, két megyei és egy budapesti kórházban lehetetlenült el a szülészeti ellátás. A másik pedig, ami ennél egy kicsit fontosabb, az önálló szakrendelők január 1-jével történő államosítása, amivel a kormány egy mozdulattal 10-15 milliárd támogatást von ki a rendszerből. Évente ugyanis ennyivel támogatják az önkormányzatok a saját szakrendelőiket, amiket most a megyei kórházakba olvasztanak, az ott dolgozókat áthelyezik a megyei kórház állományába. Ezzel ők a sokat emlegetett Eszjt. törvény alá tartoznak majd, és vezényelhetővé válnak. A kamara tiltakozására ugyan két éve kivették ezt a törvényből, de most ezt visszarakják; elegáns megoldás. A döntést  ha egyáltalán megszületett ez a döntés  teljesen vaktában hozták. Az egészségügyért felelős államtitkár ígérete ellenére nem történt semmilyen kapacitásfelmérés, sem az önkormányzatokat, sem az intézményeket, sem a szakmai szervezeteket nem kereste senki.

Egészségügyi árnyékminiszterként kérdezem, hogy nem kellenee az ilyen tervezeteket olyan szakemberekkel átbeszélni, akik nem csak betegként beszéltek már szakorvossal, és láttak belülről rendelőintézetet. Vagy igaz lehet a közszájon forgó vélemény, hogy ezek az intézkedések az egyre jobban ellehetetlenített állami ellátásból az egyre inkább NER-lovagok által tulajdonolt (Az elnök jelzi az időkeret leteltét.) magánellátásba terelik a betegeket? Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm, Komáromi Zoltán képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Árnyékminiszter Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt időszakban igyekeztünk nagyobb mértékben növelni az egészségügy kiadásait, akár a GDP-t meghaladó mértékben is, így 1198 milliárd forintról 2669 milliárd forintra növeltük az egészségügyi forrásokat Magyarországon. A növekmény 1471 milliárd forint. A jövő évben is növekedni fog tovább az egészségügyi források mértéke. Ennek egyik legfőbb tényezője az elmúlt években a nagyon nagy arányú orvosibér-emelés volt, a több mint két és félszeresére emelt orvosibér-emelés, emellett azért jelentős tételt tett ki a 72 százalékos szakdolgozóibér-emelés is. Az orvosibér-emelés utolsó üteme januártól következik be, de azon dolgozunk, hogy legyen további szakdolgozóibér-emelés is.

A mi átalakításunknak volt valamiféle iránya az elmúlt években, tisztelt képviselő úr, hiszen állami fenntartás, állami működtetés lett a kórházaknál, és ez nagyobb biztonságot jelent a kórházaknak. Önök a kórházak kérdését nem a biztos állami háttérrel teremtették volna meg, hanem egész egyszerűen azt mondták volna, hogy a kórházak felére nincs szükség, azt önök bezárták volna. Ezt el is kezdték tenni, négy kórházzal már meg is tették. De elmondták az előző években, hogy ott folytatnák, ahol abbahagyták.

Én nem nevezném egészségügyi reformnak, korszerű, jövőbe mutató, az emberek betegbiztonságát szolgáló szempontnak azt, amit a baloldal tett, hogy egész egyszerűen bezárt kórházakat, ahova pedig még bemehettek az emberek, mert önök nem zárták be, ott pedig vizitdíjat szedtek tőlük, meg kórházi napidíjat, ha több napig ott maradtak volna. Nem hiszem, hogy ez lenne az átalakítás útja.

Az elmúlt hetekben és a következő hetekben is nyilván számtalan konzultáció lesz arról, hogy egészségügyi kérdésekben milyen lépéseket érdemes megtenni, nyilván az egészségügyért felelős Belügyminisztérium között és a szakmai szervezetek között is. Ebben valamiféle álláspontok kialakulnak, és hogyha meglátjuk ezeknek az eredményét, akkor lehet, hogy itt a parlamentben is lesz esetleg feladatunk (Az elnök jelzi az időkeret leteltét.), tisztelt képviselő úr, de most még nem ebben a fázisban vagyunk, most még az egyeztetések időszakában vagyunk. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   36-40   41-44   45-48      Ülésnap adatai