Készült: 2024.05.09.10:44:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

35. ülésnap (2022.11.02.),  159-168. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:52


Felszólalások:   149-158   159-168   169-176      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterelnök úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Novák Előd képviselő úr és Toroczkai László frakcióvezető úr, a Mi Hazánk képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni a miniszterelnök úrnak: „Lesz fordulat, vagy robogunk a vesztünk felé?” címmel. (Szabó Timea és a Párbeszéd képviselői elhagyják az üléstermet.  Zaj a kormánypárti oldalon.) Novák Előd képviselő úr… (Toroczkai László: Én teszem fel a kérdést.) Bocsánatot kérek, az előbb még nem volt bent a frakcióvezető úr. Frakcióvezető úrnak adok szót. Parancsoljon!

TOROCZKAI LÁSZLÓ (Mi Hazánk): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Az elmúlt hónapokban a kormány világossá tette, hogy továbbra is ugyanazt a gazdaságpolitikát szeretné követni, amit az elmúlt 12 esztendőben, illetve amit korábban a balliberális kormányok követtek, ez pedig nem másról szól, mint arról, hogy a globális nagyvállalatoknak, a multinacionális cégeknek szeretnének kedvezni a magyar dolgozók, illetve a magyar kkv-szektor, a magyar vállalkozások helyett. A kormány láthatóan nemhogy nem akar ezen változtatni, hanem egyre súlyosabb helyzetet teremt. Miközben a globális nagyvállalatokat sorban támogatja  s éppen zajlik a debreceni BMW-beruházás, és azt látjuk, hogy 120 milliárd forinttal támogatta a kormányzat a BMW körüli gazdasági övezet kialakítását, s ebből jó pár milliárd jutott konkrétan ennek a globális nagyvállalatnak is , aközben a BMW egy török céggel építi a 400 hektáros területen a gyárat. Tehát négy margitszigetnyi termőföldet áldoztunk föl azért, hogy török céggel építse az üzemeit, és nem kizárt, hogy aztán majd szintén olcsó vendégmunkásokkal fog működni ez az üzem. A kérdés az, hogy mi haszna lesz ebből a magyaroknak. A 400 hektár kiváló minőségű termőföld elvesztése már egészen biztosan hátrányt jelent.

Miközben a kormány ilyen globális nagyvállalatokat támogat továbbra is súlyos közpénzmilliárdokkal, aközben látjuk, hogy a magyar önkormányzatokat meg teljesen kivérezteti. Hiszen nemcsak azokat a bajba jutott embereket küldi azokhoz az önkormányzatokhoz, amelyek a csőd közelébe jutottak, akik korábban számíthattak az államra, hanem megtudtuk azt is, hogy például az MVM, amely egy állami cég, tehát nemzeti tulajdonban lévő cég, 25-szörös, illetve 32-szeres áron kínálja az energiát a magyar önkormányzatoknak. Ez teljes képtelenség, és az önkormányzatok nyilvánvalóan sorban fognak csődöt jelenteni. Ez egészen elképesztő és megfizethetetlen. A magyar vállalkozások szintén a valóságtól egészen elrugaszkodott energiaárakkal találkoznak, és olyan ajánlatokat kapnak a szolgáltatóktól, amire eddig nem volt példa.

ELNÖK: Frakcióvezető úr, ez kétperces műfaj. Már 2 perc 20 másodpercnél vagyunk. Kérem a kérdés feltevését!

TOROCZKAI LÁSZLÓ (Mi Hazánk): A rövid kérdésem az, hogy változtatni akare a kormány azon a gazdaságpolitikán, amely a multikat, a globális nagyvállalkozásokat segíti a magyarok, a magyar önkormányzatok és a magyar vállalkozások helyett. Köszönöm. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. A válaszra megadom a szót Orbán Viktor miniszterelnök úrnak. Parancsoljon, miniszterelnök úr!

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Tisztelt képviselő úr, a kormánypártok úgy látják, hogy az elmúlt 12 év gazdaságpolitikája kifejezetten sikeres volt, ezért nem változtatni kell rajta, hanem erősíteni kell. Ha egy országban el tudjuk érni azt, hogy egy év alatt 1 millió új munkahely jön létre, azon a gazdaságpolitikán nem változtatni kell, hanem folytatni kell. (Dr. Semjén Zsolt: Tíz év alatt!) Bocsánat, ha tíz év alatt, 2010-22 között elérjük, hogy létrejön 1 millió munkahely, azon nem változtatni kell, hanem azt tovább kell folytatni.

Ha megnézi a teljes támogatási listát, hogy Magyarországon az adófizetők forintjaiból kit, milyen vállalkozási tevékenységet támogatunk, akkor azt fogja tapasztalni, hogy sokszorosa, szerintem körülbelül tízszerese juthatott a magyar kis- és középvállalkozásoknak költségvetési forrásokból, mint a multinacionális cégeknek.

Ami a török vendégmunkásokat illeti  mert ön legalább öt kérdést tett fel , ott az a helyzet, hogy Magyarországon van egy nagyon világos szabály: annyi vendégmunkás számára adunk ki engedélyt, amennyi betöltetlen álláshely van Magyarországon. Az a helyzet, hogy van olyan munka  mert úgy nő a gazdaság , amit magyarok nem tudnak már elvégezni. Ezekre a helyekre kénytelenek vagyunk kiadni vendégmunkás-engedélyeket, vagy az a munka nem készül el.

A multikat  kisebb mértékben, mint a magyar kis- és középvállalkozásokat  a jövőben is támogatni fogjuk, mert vannak olyan dolgok, amelyeket magyar cégek sajnos nem tudnak előállítani, ugyanakkor az ország technológiai fejlettségéhez szükségesek: mondjuk, gépjárművet, repülőgépet vagy hadiipari termékeket. Ezeken a helyeken szükségünk van arra a tudásra és technológiára, amit a nyugati cégek hoznak be  most már lassan keletiek is , és ahol magyar emberek tíz- és százezrei kereshetik meg a kenyerüket. Köszönöm szépen a figyelmét. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterelnök úr. Egyperces viszonválaszra Toroczkai László frakcióvezető úré a szó. Parancsoljon!

TOROCZKAI LÁSZLÓ (Mi Hazánk): Miniszterelnök Úr! Idézem Parragh Lászlót, az iparkamarai elnököt, aki azt mondta, hogy versenyképességünk alapja az olcsó munkaerő, van, aki ki meri mondani, van, aki nem. A kérdésem az, hogy miniszterelnök úr ki merie ugyanezt jelenteni. Ugyanis jelenleg azt látjuk, hogy miközben valóban vannak betöltetlen álláshelyek, magyarok százezrei kénytelenek voltak elmenekülni Nyugat-Európába, akik Ausztriában és Németországban erősítik a nemzetgazdaságot és nem Magyarországon, pontosan azért, mert a magyar kormány teremt olyan feltételeket, hogy például a magyar vállalkozások nem tudnak olyan versenyképes béreket kitermelni, amire szükség lenne, vagy elviszi az áfa, elviszi az adótartam a bérnek azt a részét, amiből meg tudna élni a magyar dolgozó.

Ha a kormány továbbra is ezt a politikát kívánja folytatni, akkor nem csoda, ha munkaerőhiány lesz, hiszen a magyarok kénytelenek lesznek elmenekülni Magyarországról. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

(14.50)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető úr. Egyperces viszonválaszra a miniszterelnök úré a szó. Parancsoljon, miniszterelnök úr!

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Köszönöm szépen. A magyar gazdaság valóban munkaalapú gazdaság, de mi a képzett munkaerőben hiszünk, tehát nem a munkaerő olcsóságában, hanem a minőségében hiszünk, és ha meghallgat ön bármilyen befektetőt, aki ide érkezik, Magyarországra, azt fogja önnek mondani, ma már nem azért jön ide, mert olcsó munkaerőt remél, mert azt tőlünk délre és keletre sokkal könnyebben talál, mint itt; akik ide jönnek, azok a fegyelmezett, jól képzett, jó minőségben teljesíteni tudó magyar munkaerő miatt jönnek. Egyébként az országból az utolsó két-három évben kevesebben mentek el külföldre munkát vállalni, mint amennyien hazajöttek (Rétvári Bence: Így van!), tehát szerintem a tendenciák inkább jók.

Nem mondom, hogy a helyzet jó, távol álljon tőlem, de a helyzet javul. Ennek egy bizonyítéka az is, hogy ha megnézi, a Gyurcsány-kormány idején az átlagbér alacsonyabb volt, mint a mostani polgári gazdaságpolitika időszakában a minimálbér, ez pedig egy óriási teljesítmény. (Toroczkai László: Jó, de a pénz romlott!) Tehát Magyarország továbbra is a jól képzett, saját, jól dolgozó magyar munkaerőben hisz. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   149-158   159-168   169-176      Ülésnap adatai