Készült: 2024.05.11.15:25:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

86. ülésnap (2023.11.06.),  193-198. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:17


Felszólalások:   189-192   193-198   199-202      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Rétvári miniszterhelyettes, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Fekete-Győr András, a Momentum képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszter úrnak: „Miért titkolják a kórházak tisztaságáról és higiéniás állapotáról szóló adatokat?” címmel. Fekete-Győr András képviselő urat illeti a szó.

FEKETE-GYŐR ANDRÁS (Momentum): Tisztelt Államtitkár Úr! Semmelweis Ignác országában megbocsáthatatlanul sok magyar honfitársunk hal meg idő előtt kórházi fertőzésben. Mindig hallgatom az önök fene nagy magyarkodását, amikor Brüsszelnek kell üzenni, de eközben az a nemzet, amely legelőször ismerte fel a kórházi higiénia fontosságát, egyre megalázóbb körülmények közé kényszeríti a kórházba kerülőket.

(19.40)

Bizonyára emlékeznek arra, amikor a Jahn Ferenc Dél-Pesti Kórház egyik mosdójában egy holttestet találtak; napok óta feküdt ott. Mit gondolnak, milyen gyakran takarítanak, pláne fertőtlenítenek akkor, amikor napokba telik egy holttestet megtalálni? A telezsúfolt kórházi szobákban pedig villámgyorsan terjednek a fertőzések. Miért? Hát azért, mert a kevés orvos és ápoló miatt össze kell zsúfolni a betegeket. A protokollokat pedig lehetetlenség betartani, ha egy ember egyszerre infúziót cserél, takarít, ételt adagol és beteget szállít.

A Semmelweis Egyetem Epidemiológiai Központjának igazgatója szerint napjainkban az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések jelentik az egyik legnagyobb betegbiztonsági kockázatot, és a fertőzések 30-50 százaléka megelőzhető lenne, államtitkár úr. Megint mondom: nem egy enyhe hasmenésről beszélek, hanem naponta kórházakból indított telefonhívásokról, hogy a nagymama tüdőgyulladást kapott és meghalt; hogy a kismama sajnos még nem térhet haza, mert nem gyógyul a sebe  hát persze, ha órákon át rálógott a koszos pelenka!

Az elmúlt héten a fideszes képviselők levették a Népjóléti Bizottság napirendjéről a Belügyminisztérium tervezett tájékoztatóját a kórházak tisztaságáról és higiéniai állapotáról. A bátrak ezt azzal indokolták, hogy politikai hisztériakeltés zajlik.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mi lenne, ha kivételesen tényleg bátran viselkednének? Mi lenne, ha a szokásos terelés helyett (Az elnök csenget.) most átsétálnánk a minisztériumba, és odaadná nekem ezeket az adatokat, hiszen azok megvannak (Az elnök csenget.), be akarták őket mutatni, rendelkezésre állnak. Tudni akarjuk az igazságot. (Az elnök csenget.) Kérem, adják…

ELNÖK: Köszönjük…

FEKETE-GYŐR ANDRÁS (Momentum): …át ezeket az adatokat. Megteszi?

ELNÖK: Köszönjük szépen, Fekete-Győr András képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úrnak.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Nem tudok szó nélkül elmenni amellett, képviselő úr, hogy ön a brüsszeli magyar érdekképviseletet egyszerűen magyarkodásnak hívja, így lekicsinyelve azt, ha egy országért kiállnak. Lehet, hogy önöknek az a fontos, hogy elmennek oda az utasításért és itthon végrehajtják, és aki nem ezt teszi, az lekicsinyelt magyarkodó, de azért én visszautasítom ezt a szóhasználatot is.

De van egy jó hírem is, képviselő úr: nem kell, hogy elmenjünk a minisztériumig. Vegye elő a mobiltelefonját, üsse be, hogy Nemzeti Nosocomialis Surveillance Rendszer, és az interneten meg fogja találni mindazokat az adatokat, amelyekre önök azt mondják, hogy a kormányzat eltitkolja. Nem eltitkolja, hanem ebben a rendszerben minden évben nyilvánosságra hozzuk, és nemcsak a magyar közvélemény előtt tesszük nyilvánossá ezeket az adatokat, hanem az európai szakmai körök előtt is, az európai járványügyi központba is elküldjük ezeket az adatokat (Varga Zoltán: Csak ez nem igaz!), ahol össze is tudják hasonlítani más országok adataival, mert mi is szeretnénk egyre jobb egészségügyi rendszert létrehozni. Ez az összehasonlítás pedig azt mutatja, ennek az európai szervezetnek, az ECDC-nek az összehasonlítása, hogy az Európai Unióban a kórházi ellátásban részesülő betegeknek a 6,5 százaléka, azaz száz fekvőbetegből hat-hét beteg érintett egy vagy több, egészségügyi ellátással összefüggő fertőzéssel, de ugyanitt megtalálhatja, ennek a nemzetközi, európai uniós szervezetnek a honlapján, hogy Magyarországon ez az arány 4 százalék, tehát kevesebb volt Magyarországon azoknak az aránya, akik kórházi tartózkodással összefüggésben valamilyen kialakuló fertőzést szenvedtek el.

Természetesen ezt is csökkenteni kell, ezért 2018-ban is rendeletet módosítottunk, a járvány után is növeltük a felületfertőtlenítő és kézfertőtlenítő szereknek az alkalmazását, hogy minél több álljon ebből rendelkezésre, minél nagyobb legyen a higiénia a kórházakban (Varga Zoltán: Nálunk 2,5 liter, a franciáknál 50 liter!), hogy ezt a számot még tovább tudjuk javítani. De azt hiszem, mind a Clostridium difficile, mind más esetében azért mégiscsak Németországgal, Finnországgal egy szinten vagyunk. (Varga Zoltán: Nem igaz!  Az elnök csenget.) Elismerés a magyar orvosoknak és az ápolóknak. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   189-192   193-198   199-202      Ülésnap adatai