Készült: 2024.05.08.13:52:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2023.03.06.),  181-188. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:05


Felszólalások:   181   181-188   189-198      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Keresztes László Lóránt, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mit gondol erről, Miniszterelnök Úr?” címmel. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy az LMP frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes választ kér, így miniszterelnök úrnak távolléte miatt a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Tisztelt Országgyűlés! Keresztes László Lóránt, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az építési és közlekedési miniszternek: „Ki a felelős ezért, Miniszter Úr?” címmel. Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Nagy Bálint államtitkár urat jogosította fel. Kérdezem, elfogadjae a válaszadó személyét. (Jelzésre:) Igen, öné a szó.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Mint azt előzetesen jeleztem, az aligai beruházás ügyéről lesz szó.

Államtitkár Úr! A kormányhivatal szemrebbenés nélkül engedélyt adott egy páratlan természeti kincsünk, egy nemzeti jelképünk, az aligai magaspart lerombolására. Szabálytalan eljárásban adtak engedélyt egy gigantikus beruházás megvalósítására, és ezt a bíróság meg is erősítette, hiszen az Aligai Fürdőegyesület indítványára megsemmisítették ezt az építési engedélyt nem olyan régen. Olyan beruházásokra adott engedélyt a kormányhivatal, ami megakadályozza a közfunkciókat, azt, hogy a Balatont az emberek elérhessék. És minderre amellett kerül sor, hogy a kormány ezt a beruházást, ezt a gigantikus beruházást nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűvé nyilvánította.

Mi is történt pontosan? Ugye, a fejlesztő szep-temberben ismertetett egy koncepciót közmeghallgatáson, amit elutasítottak a helyiek, és akkor ígéretet tettek, hogy átdolgozzák, alaposan átdolgozzák ezt a javaslatot, de nem így tettek, benyújtottak egy engedélykérelmet, és a kormányhivatal december 21-én építési engedélyt adott az aligai magaspart tetején egy öt társasházból álló, összesen 105 lakásos, hatszintes, 18 méter magas monstrum építésére. A dokumentáció azt is leírja, hogy a nyolcmillió éves geológiai értéket jelentő löszfalat rézsűsen elbonthatják a beruházók annak érdekében, hogy a rézsűfal alján még nagyobb épületeket lehessen építeni, tehát, hogy több pénzt keressen a beruházó.

Államtitkár úr, miniszter úr és helyettese korábban úgy nyilatkozott, hogy a kiemelt állami beruházások rendszere megérett a felülvizsgálatra, és azt is nyilatkozták, hogy a Balaton partjára csak olyasmit lehet építeni, amit a helyi közösségek elfogadnak, és arról is beszéltek, hogy a természeti kincsek megóvása, a teljes körű használhatósága és hozzáférhetősége garantálható kell hogy legyen, erre törekszik a minisztérium.

Államtitkár Úr! A kérdéseim arra vonatkoznak: hajlandóake végre olyan szabályokat hozni, hogy az önök által elmondott és most általam idézett célok megvalósulhassanak? Hajlandóake olyan szabályokat hozni, hogy természeti kincseink lerobbanására ne kerülhessen sor, és olyan szabályokat, amelyek lehetővé teszik, hogy a helyi közösségek a saját érdekeiket meg tudják védeni? Előre is köszönöm a válaszát.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Nagy Bálint államtitkár úrnak. Parancsoljon!

NAGY BÁLINT építési és közlekedési minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először is engedje meg, hogy azzal kezdjem, hogy a Balaton nemzeti kincsünk, azt gondolom, a Balaton védelme, a Balaton természeti védelme, a Balaton építészeti értékeinek a védelme mindannyiunk érdeke és minden magyar embernek érdeke, hiszen a Balaton valóban minden magyar emberé, mindenkié.

A Club Aliga kérdése már többször volt itt az Országgyűlés előtt, és azt gondolom, nem érdemtelenül, hiszen valóban egy nagyon fontos és meghatározó ügyről van szó, de ahogy képviselő úr is mondta, ezzel kapcsolatban 2019-ben települési képviselő-testületi ülés keretében döntött Balatonvilágos polgárainak a képviseletében a helyi önkormányzat arról, hogy ez a terület beépíthető legyen. A beruházó az eredeti szándékát újragondolva közel egynegyedére csökkentette az eredeti beépítési terveit, és ahogy ön is mondta, a Pécsi Törvényszék 2023. február 15. napján hozott egy végzést, amelyben egy halasztó hatályt rendelt el, mely bírósági döntésig nem lehet folytatni magát az építkezést. Úgyhogy folyamatban lévő ügyről érintettség hiányában nem tudok nyilatkozni, azonban egy dolgot mindenképpen szeretnék általánosságban is leszögezni: az új, készülő, beruházásokról szóló törvénynek az egyik legfontosabb célja pontosan az, hogy csak olyan fejlesztések valósulhassanak meg Magyarországon, legyenek ezek állami, önkormányzati magán- vagy ipari fejlesztések, amelyek a helyi emberek érdekeit képviselik, és ne valósulhasson meg olyan fejlesztés, ami a helyi érdekekkel ellentétes. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Viszonválasz illeti meg képviselő urat, parancsoljon!

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Múlt évben a kormányhivatal két alkalommal adott építési engedélyt az aligai magaspart lepusztítására, a természeti kincsünk lepusztítására. Erről mi államtitkár úrnak, mi a minisztériumnak a véleménye? Csak azért nem álltak neki ledózerolni ezt a páratlan természeti kincset, mert a helyi civil egyesület megtámadta az építési engedélyt, és a bíróság nekik adott igazat: megsemmisítették az építési engedélyt. Ezért hálával tartozunk ennek a civil egyesületnek. De én azt gondolom, ez a helyzet bemutatja, hogy a helyzet tarthatatlan, a jogszabályi környezet tarthatatlan, hiszen ilyen természetrombolásra, természetpusztulásra bármikor kész a kormányhivatal kiadni az engedélyt.

Tisztelt Államtitkár Úr! Jelen voltam az egyik balatonvilágosi testületi ülésen, ahol a helyi képviselők elmondták azt, hogy azért nem tudják megvédeni a helyi érdekeket, mert a kormány kiemelt nemzetgazdasági jelentőségű beruházássá minősítette ezt az elképesztő, gigantikus projektet. Vane szándéka a kormánynak, hogy visszavonják ezt a döntést, és hogy ettől a beruházástól elvegyék ezt a kiemelt státuszt? Én úgy érzem, hogy ez ad kizárólag lehetőséget arra, hogy a helyi közösség meg tudja védeni ezt a természeti kincset, és meg tudja védeni a helyi érdekeket.

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg államtitkár urat. Parancsoljon, öné a szó.

NAGY BÁLINT építési és közlekedési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselő Úr! Úgy gondolom, hogy sem a kormánynak, sem az Országgyűlésnek nem lehet olyan döntése és nem hozhat olyan döntést, ami a helyi érdekekkel ellentétes. Ahogy az előbb is elmondtam, 2019-ben a helyi önkormányzat hozott ezzel kapcsolatban egy akkor támogató döntést, amelyhez képest a beruházó egynegyedére csökkentette az eredeti szándéka szerinti tervezett beépítést.

Jelenleg egy folyamatban lévő ügyről van szó. Mindenképpen azt javaslom, hogy várjuk meg ennek a végét, de az egészen biztos, hogy a Balaton megvédése a kormánynak is nagyon fontos és eltökélt szándéka, és éppen ezért fontos, hogy mind a Balaton épített környezete, mind a természeti környezete a lehető legmesszebbmenőkig megóvásra kerüljön e tekintetben is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   181   181-188   189-198      Ülésnap adatai