Készült: 2024.05.09.23:45:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

26. ülésnap (2022.09.26.),  156-167. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:36


Felszólalások:   146-155   156-167   168-175      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. (Sebők Éva: Elnök úr, a kérdésem még nem tettem fel!) Lukács László György és Z. Kárpát Dániel, a Jobbik képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mit gondol erről, Miniszterelnök úr?” címmel. Melyik képviselőjük fog kérdezni? (Dr. Lukács László György jelentkezik.) Lukács László frakcióvezető urat illeti a szó. Parancsoljon!

(Sebők Éva felé:) Képviselő asszony, volt lehetősége.

(18.30)

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Távol álljon tőlem az, hogy a Ház vezetését bíráljam, mégis azt gondolom, hogy esetleg arra a kérdésre vagy a kérdések egy részére valamilyen választ képviselő asszony kaphat. Amennyiben nem, akkor…

ELNÖK: Frakcióvezető úr, a házszabály egyértelműen intézkedik, ezt önnek kellene a legjobban tudni, és én tudom, hogy tudja is, úgyhogy öné a szó.

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen. Annyi méltányosságot kérhetek, hogy akkor elnök úr esetleg az órát újraindítja a kérdésre? (Zaj.)

ELNÖK: Tessék parancsolni!

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Tisztelt Miniszterelnök Úr! Az elmúlt napokban, de legfőképp hetekben sorra kapkodhattuk a fejünket, hogy mennyi cukrászüzem, mennyi vendéglő, mennyi pékség és mennyi kisbolt zárta be az ajtóit, húzta le a rolóját talán örökre. Úgy tűnik, és láthatjuk, az okok között elsődlegesen az élelmiszerár-emelkedés  ez 34 százalékos rekordot döntött az elmúlt időszakban  lehet az egyik ok, ok lehet az infláció, és az energiaárak növekedése is komolyan hozzájárult ahhoz, hogy ezek a cégek lehúzzák a rolót. De ez nemcsak ennyit jelent, hogy lehúzzák a rolót a cégek, hanem azt, hogy a mögöttük élő családok elveszítik a megélhetésüket, az alkalmazottak pedig egyik napról a másikra kereshetnek új munkahelyet, sőt egy újabb kiadó, üres üzlettel lesz gazdagabb egy-egy városnak a főutcája. (Sebők Éva egy mappát helyez Vitályos Eszter asztalára, majd távozik az ülésteremből.)

Az önök minisztere, Nagy Márton jelentett be egy  az ő mondása szerint  körülbelül tízezer vállalkozást érintő, az energiaintenzív ágazatban dolgozó cégeknek szóló támogatást a kis- és középvállalatok részére, de akárhogy néztem, úgy tűnik, hogy ebben nincsenek benne azok a legkisebb vállalkozások, akár egyéni vállalkozók, kis cégek, akik most az elvágtázott energiaárak miatt problémába kerültek. Az a helyzet, tisztelt miniszterelnök úr, lehet, hogy az ön egyik kedvenc étterme vagy péksége éppen azt fontolgatja, hogy bezár.

Mi a Jobbiknál abban hiszünk, hogy ezek a legkisebb vállalkozások képezik a magyar gazdaság sikerességét, ők a magyar gazdaság aranytartaléka, és az ő megsegítésük mindenáron az elsődleges kormányzati szándék és cél, hiszen sok-sok ezer családnak jelentenek megélhetést.

Tisztelt Miniszterelnök Úr! Tehát mit üzen a koronavírus-járvány rossz kezelése miatt amúgy is két nehéz évet maga mögött tudó, illetve nehéz év elé néző és ebben szenvedő, bezárt és bezárásra váró boltoknak? Brüsszel, Soros, Gyurcsány, vagy esetleg szankciók? Melyiket választaná, miniszterelnök úr? (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető úr. A válaszra megadom a szót Orbán Viktor miniszterelnök úrnak. Parancsoljon, miniszterelnök úr!

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Tisztelt Képviselő Úr! Nagyvonalú kétségkívül, mert nemcsak egy kérdést tett föl, hanem megadta a válaszlehetőségeket is, amiből én választhatok, de ha megengedi, inkább arra használom föl ezt a rövid időt, mely rendelkezésemre áll, hogy elmondjam, hogy a magyar vállalkozásoknak három eszközzel tud segíteni a kormány. Az első, hogy indítunk egy több mint 200 milliárd forintot elérő, sőt azt meghaladó vállalkozástámogatási programot, amellyel részben az energiaszámlákat szeretnénk részlegesen ellensúlyozni, másfelől pedig támogatni akarunk a kisvállalkozásoknál olyan beruházásokat, amelyekkel energiát takaríthatnak meg. Ezek a vállalkozások energiaintenzívek kellenek hogy legyenek, az európai uniós szabályok szerint ugyanis csak akkor nem tilos ezeket a vállalkozásokat támogatni, ha az energiaköltségük a teljes költségen belül meghaladja a 3 százalékot  ezt hívják energiaintenzívnek , illetve a termelő szektorban dolgozó beruházások. Nekik tudunk most programot nyújtani, melynek a részletei is, ha még nem kerültek nyilvánosságra, hamarosan megtörténik.

A második programunk nem a kicsiket érinti, hanem a nagyokat, a nagy magyar vállalkozásokat. Ezt gyármentő programnak hívjuk, ez még nem indult el. Itt majd egyénileg fogunk tárgyalni azokkal, akik termelővállalatok és energiaintenzívnek számítanak. S harmadrészben pedig munkahelyvédelmi akciótervet is indítunk, ha szükség lesz rá; remélem, nem lesz, de attól tartok, hogy nem zárhatjuk ezt ki. Ma ugyan még munkaerőhiány van a magyar munkaerőpiacon, de előfordulhat, hogy inkább elbocsátások lesznek, és akkor meg kell támogatnunk a vállalkozásokat, hogy továbbra is alkalmazhassák az embereket, úgy, ahogyan egyébként 2010 után, amikor megörököltük önöktől vagy az önök szövetségeseitől a gazdasági csődöt, egy munkahelyvédelmi akciótervvel mindenkinek tudtunk munkát adni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Egyperces viszonválaszra frakcióvezető úré a szó. Parancsoljon!

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen. Azért ügyesen kimozogta azt, hogy a felajánlott négy válaszlehetőség közül lényegében nem választotta egyiket sem, de ismerjük az önök ebbéli álláspontját, miniszterelnök úr, az elmúlt időszakot nem a fülünket befogva ültük végig. De ami nagyon fontos, és szerintem az ön válasza rámutatott arra, úgy tűnik, hogy nincs a legkisebbeknek, egyéni vállalkozóknak, igazán kicsi kft.-knek, mindazoknak, akiknek a vállán nyugszik a magyar vállalkozások sikeressége. Ezek azok, akik lényegében a családjuk miatt, a saját jövőjük kiteljesítése miatt vállalkoznak, és tényleg a legkisebbek, önök nekik igazi támogatást nem adnak, hiszen abba a kategóriába, amit önök terveznek, nagy valószínűséggel nem fognak beleférni azok az üzemek vagy azok a kisboltok, akik most bezárnak  ez az energiaintenzívekre vonatkozik , viszont azt látjuk, hogy a multikat jószerivel és rendesen kívánják támogatni.

Mi azt javasoljuk önöknek, fordítsanak ezen a logikájukon, és fordítsanak ezen a logikán. Ne a multit támogassák, támogassák ezeket a hazai kisvállalkozásokat, ha úgy tetszik, ahogy ön is egyébként korábban mondta, hogy megvédi a rezsit a családoknak (Az elnök jelzi az időkeret leteltét.), védje meg a rezsit ezeknek a legkisebb vállalkozásoknak. Ez a vállalkozás szabadsága kiteljesítésének a legszebb módja és a legnagyobb, amit tehet érte, miniszterelnök úr. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető úr. Egyperces viszonválasz illeti meg miniszterelnök urat. Parancsoljon!

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Mint említettem, három programot fogunk indítani, az első kettőben, tudomásom szerint egyetlen multi cég sem szerepel. Hogy a munkahelyvédelmi akciótervnél kelle majd rájuk is gondolni, azt meglátjuk. Mindenesetre a Covid óta, vagyis 2020 óta 2040 milliárd forintnyi támogatás ment vállalatoknak, ebből 1600 milliárd ment a kkv-szektornak, tehát elsősorban a magyarokhoz. Azt látom, hogy ön temeti azt a programot, amellyel segíteni akarunk a kis- és középvállalkozásoknak, pedig még el sem indult.

Ezért azt javaslom önnek, várjuk meg, hogy a program elinduljon, és utána mondjuk ki a véleményt, hogy segítséget jelentette a kicsiknek, vagy inkább úgy lesz, ahogy ön pesszimistán látja, hogy nem. Én abban bízom, hogy képesek leszünk olyan programot megindítani, amely a kicsiket is eléri majd. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   146-155   156-167   168-175      Ülésnap adatai