Készült: 2024.05.11.21:50:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

36. ülésnap (2022.11.08.),  104-115. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:55


Felszólalások:   103   104-115   116-123      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : Tisztelt Országgyűlés! Folytatjuk munkánkat. Megkérem képviselőtársaimat, szíveskedjenek helyüket elfoglalni. Köszönöm megértésüket, kiemelten az együttműködésüket.

Tisztelt Országgyűlés! Azonnali kérdések tárgyalásával folytatjuk munkánkat. Gy. Németh Erzsébet, a DK képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a Miniszterelnökséget vezető miniszternek: „Mégis mindezt hogyan képzelik?” címmel. Öné a szó, képviselő asszony.

GY. NÉMETH ERZSÉBET (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! (Zaj.  Az elnök csenget.) „Ha van orosz gáz, akkor van olcsó ellátás a magyar családoknak és van rezsicsökkentés.”  mondta Orbán Viktor február 12-én, május 16-án pedig itt előttünk jelentette ki: „Vállalom, hogy megvédjük a rezsicsökkentést is.” Nos, vagy orosz gáz nincsen, hiába lettünk… (Folyamatos zaj.) Ugye, beszámítja, elnök úr, ezt a néhány másodpercet, amíg…

ELNÖK: Legyen kedves, folytassa, képviselő asszony…

GY. NÉMETH ERZSÉBET (DK): …fideszes képviselőtársaim…

ELNÖK: …képviselőtársaimat megkértem, hogy szíveskedjenek most már befejezni.

GY. NÉMETH ERZSÉBET (DK): Köszönöm szépen, elnök úr. Szóval, ott tartottam, hogy vagy orosz gáz nincs, hiába lettünk Putyin utolsó csatlósa, vagy a kormányfő szava nem úri becsületszó, mindenesetre nincs olcsó ellátás a családoknak.

A családoknál is rosszabbul jártak azonban az iskolás gyerekeink. Egy Borsod megyei kisiskolában 17 fok van a tanteremben és az öltözőben 15 és 16 fok, és egy tankerület alá tartozó fővárosi alapítványi iskolában egészen vasárnapig nem volt fűtés, a gyerekek pokrócban és kabátban ültek az órákon, és a továbbiakban pedig szülői hozzájárulást fognak kérni ahhoz, hogy az iskolában fűteni tudjanak. Tisztelt miniszter úr, Budapestről beszélek ebben az esetben. (Rétvári Bence: Karácsony Gergely!) Egy másik budapesti iskolában 35 perces tanórákat tartanak, a tanulószoba délután 4 óra helyett már délután 3-kor bezár. A Fidesz mintavárosában, Debrecenben pedig nyolc iskolát fognak összevonni közös felügyelet alá közös tanítással, és több mint harminc év után újra bevezetik a délelőtti és a délutáni tanrendet. Hasonlót terveznek Győrött és Veszprémben is.

Tanuszodák és az akként használt kerületi iskolák is jó időre elfelejthetik az úszásoktatást. Egy kivétel van, Esztergom városa, ahol a városi fürdőt bezárják, merthogy veszteséges, viszont az élményfürdőt tovább finanszírozza az önkormányzat. Minő meglepetés, az élményfürdő mellett a MOL elnök-vezérigazgatójának, Hernádi Zsoltnak a szállodái találhatók, a város polgármesterét pedig Hernádi Ádámnak hívják.

Miniszter Úr! Önöknek a gyerekek tényleg csak addig fontosak, amíg az anyjuk megszüli őket, a továbbiakban már nem érdekes, hogy mi lesz velük? (Taps a DK soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Gulyás Gergely miniszter úrnak. Parancsoljon, miniszter úr!

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. Bár nem volt teljesen világos, hogy a képviselő asszony sokféle problémafelvetéséből melyik az, amelyikre választ vár; hogyha a gyermekek és az emberi élet értékére vonatkozik, akkor az szerintünk sérthetetlen és abszolút érték.

Egyebekben pedig azt tudom mondani, hogy a Demokratikus Koalíció genezise a hazugságból fakad, ezért nem kell meglepődnünk azon, hogy a képviselő asszony itt hosszan olyan állításokat fogalmaz meg, amelyek valótlanok, sértők és egyébként pedig alaptalanok. (Arató Gergely: De hideg van az iskolákban!) Arról már nem is beszélve, hogy ezeknek jó része nem is a kormány hatáskörébe tartozik; azt pedig, hogy egy önkormányzat melyik fürdőt tartja nyitva vagy melyiket zárja be, az önkormányzattól kell megkérdezni. Nem gondolom, hogy egyébként megalapozott számítások ilyen döntéseket bármelyik önkormányzatnál, még akár baloldali önkormányzatoknál is ne előznének meg.

A jelenlegi helyzet kialakulásának két oka van, az egyik az orosz agresszió Ukrajna ellen, a másik pedig az Európai Unió által bevezetett szankciók. (Arató Gergely: Orbán Viktor megszavazta!) Hogyha bármelyiket, ha mind a kettőt meg tudtuk volna spórolni, akkor jártunk volna a legjobban, de hogyha a szankciókat csak az energetikára vonatkoztatva nem vezeti be az Európai Unió, akkor ma nem lennénk abban a helyzetben, hogy a költségvetésnek több ezer milliárd forintjába kerül az, hogy a rezsicsökkentést a korábbi ígéretünknek megfelelően fenn tudjuk tartani. Kétségkívül erre ma az átlagfogyasztásig van lehetőség, de ezzel is Magyarország az az ország Európában, amely a lehető legtöbb, legnagyobb támogatást adja a rezsiszámlák kifizetéséhez. Nálunk gazdagabb országok ilyen mértékű támogatást nem tudnak adni.

Ezért úgy gondolom, hogy a kormány ez irányú döntései sokkal inkább elismerést érdemelnek, különös tekintettel arra  ha már ön volt olyan kedves, és a MOL-t említette , hogy ennek jó részét extraprofitadóként a MOL-tól szedjük be, illetve a bankoktól szedjük be. Ilyen értelemben tehát, ha egy fürdő nyitva marad cserébe, akkor szerintem még mindig jól jártunk. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm a miniszter úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót a képviselő asszonynak. Parancsoljon!

GY. NÉMETH ERZSÉBET (DK): A miniszter úr azt mondta, hogy sok problémát vetettem fel. Hát, ennyi probléma van, ennyire sok probléma van ma Magyarországon! És az számomra rémisztő, hogyha ön úgy gondolja, hogy például az iskolákért, az iskolák fűtéséért, vagy mondjuk, a városi tanuszodákért kizárólag azok az önkormányzatok tehetők felelőssé, amelyeket önök az elmúlt 12 évben módszeresen kivéreztettek.

Szankciókra ne fogja azt, hogy Magyarországon a legdrágább a gáz, és az önök által nagyon alacsonyan meghúzott átlagfogyasztás miatt a magyar családok nagyon-nagyon jó része hétszeres gázárat kell hogy fizessen, és az áramot is kétszeres áron kapják. Én azt gondolom, hogy Magyarországon egy olyan ember van, aki a szankciókat megszavazta, úgy hívják, hogy Orbán Viktor.

Arról is beszélt ön, hogy az önkormányzatoktól kellene ezeket megkérdezni. Nem lehet az önkormányzatoktól megkérdezni. Én azt gondolom, hogy önök sokszor hivatkoznak arra, hogy az önkormányzatok is az államháztartás részei, akkor itt az idő, hogy őket valamilyen formában támogassák, hogy legyen módjuk az iskoláink fűtésére, és mondjuk, a tanuszodákat ki lehessen nyitni. Köszönöm. (Taps a DK soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg a miniszter urat. Öné a szó, miniszter úr.

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Ami a tanuszodákat illeti, a kormány több mint 3 milliárd forintos támogatást ad idén ahhoz, hogy a tanuszodák nyitva tarthassanak. Kétségkívül, valamennyit nem tudjuk nyitva tartani, de térségenként egy-egy uszoda legalább nyitva marad, és ehhez az állam jelentős támogatást ad. Miután ezt az adófizetők pénzéből adjuk, ezért nyilván meg kell fontolni, hogy mire mennyit költünk, de garantáljuk azt, hogy mindenhol elérhető közelségben marad tanuszoda, ahol egyébként az úszásoktatás és a tömegsport-lehetőség a téli hónapokban is biztosított.

Ami a szankciókat illeti, szeretném jelezni, hogy Magyarország mentesítést kapott az olajra vonatkozó szankció alól (Arató Gergely: Akkor miért drága a gáz?!), ennek köszönhető az, hogy Magyarország képes továbbra is az olajat… Hiába kiabálja be a képviselő úr, hogy gáz, az olajra vonatkozó szankciók alól, ettől még sajnos a bevezetett… (Arató Gergely: A gázra nincs is szankció, talán azért!), ettől még sajnos a bevezetett energetikai szankciók az árakra hatással voltak. Az, hogy Magyarország mentesítést kapott, annak köszönhető, hogy nálunk a gázellátás biztosított.

Ami pedig a Putyin-barátságot illeti, kicsit komikusnak tartom, hogy ezt éppen a Demokratikus Koalíció (Az elnök csenget.) veti fel. Nem Orbán Viktor magánlakásában járt az orosz elnök, hanem éppen Gyurcsány Ferenc magánlakásában, ahol lelkesen simogatta Gyurcsány Ferenc kutyáját, és még azután is találkoztak, hogy Gyurcsány Ferenc már nem volt miniszterelnök. Ilyen jellegű baráti viszonytól nem kell tartani, nekünk az oroszokkal nincs, és nem is lesz. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(17.20)




Felszólalások:   103   104-115   116-123      Ülésnap adatai