Készült: 2024.05.20.04:08:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

10. ülésnap (2022.06.13.), 77. felszólalás
Felszólaló Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:07


Felszólalások:  Előző  77  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ma Magyarországon a tankötelezettségi korhatár ugyanaz, mint Dániában, Észtországban, Bulgáriában, Spanyolországban, Máltán, Hollandiában, Svédországban vagy Szlovákiában, és ma Magyarországon magasabb  magasabb!  a tankötelezettségi korhatár, mint Csehországban, Ausztriában, Horvátországban, Cipruson, Svájcban vagy Szlovéniában. Nem mondhatjuk tehát azt, hogy a magyar tankötelezettségi korhatár bármiben is kilógna a többi európai országból. Nyolc országgal vagyunk ugyanazon a szinten, és hat országnál magasabb Magyarországon a tankötelezettségi korhatár.

A tankötelezettség betöltése nem jelenti azt, hogy valaki ne válna jogosulttá természetesen utána is a tanulásra, hiszen hogyha valaki a középiskolás éveiben jár, megszerezheti az érettségijét, ugyanúgy ingyenesen, utána szakmát is szerezhet, második szakmát is szerezhet ingyenesen, felvételizhet az egyetemre, és egyetemen is diplomát szerezhet. Tehát mindenki számára ez a lehetőség ugyanúgy adott, mint korábban, de különböző országokban különböző a tankötelezettségi korhatár, éppen ezért ebben mi, magyarok az átlagos mezőnyben vagyunk jelen pillanatban, azt mondhatjuk.

Azért, hogy akik nehezebb helyzetből jönnek vagy valamilyen nehézségük van a tanulással, ezt már idejekorán meg tudjuk előzni, ezért vezettük be a hároméves kortól kötelező óvodáztatást, pontosan azért, hogy amikor majd valaki 14-15-16 éves lesz, akkor se legyen nehézsége a tanulással, hogy az alapozás, az iskolára való felkészítés kötelező jelleggel, pontosan a leginkább rászorulóknál  akikre ön is hivatkozott  már hároméves korban elkezdődjék. Nem 16-18 éves korosztályban egy utólagos valamilyen kényszer, amiben ő már abban az iskolai helyzetben vagy tud teljesíteni, vagy nem, hanem már hároméves korban. És emellé van persze korai jelző- és pedagógiai támogatórendszer, ami szintén segít abban, hogy ezeket a gyerekeket felismerjék. 20 százalékra emeltük  erről ma már volt szó, 10 százalékról 20 százalékra emeltük  azt az időkeretet, amit az iskolák felzárkóztató és tehetséggondozó foglalkozásokra is tudnak fordítani. Pontosan azért, hogy ha van egy ilyen iskola, ahol sok ilyen gyerek van, ők több időkeretet tudjanak erre fordítani.

Vannak tanodák  ön is nagyon jól ismeri ezeket , pontosan ezért; több ezer gyerekről beszélhetünk, akiknek tanodákban, 183 tanodában 5500 gyereknek segítünk abban, hogy az iskolaidő után is segítséget kapjanak.

Kollégiumprogramok, Útravaló-ösztöndíj, nemzetiségi ösztöndíj, roma szakkollégium-program, mind azt segítik, hogy a nehezebb helyzetű gyerekek is pluszsegítséget kaphassanak.

Ha megnézi ön, hogy a gyermekek körében a nagyon alacsony munkaintenzitású családban élők aránya hogyan változott, 15 százalékról 5 százalékra csökkent. Ez nyilván elsősorban a családi körülményekről beszél. Ha megnézi a munkanélküliségi számok változását a fiataloknál 15-24 éves korban, 26 százalékról a felére, 13 százalékra csökkent. Ha megnézi a foglalkoztatotti arányt, 18 százalékról 27 százalékra emelkedett, tehát sokkal jobban el is tudnak helyezkedni ezek a gyerekek. Tehát el tudják végezni az iskolát, ebben többletsegítséget kapnak tanodákon, kollégiumokon, ösztöndíjakon keresztül, és mindemellett pedig a foglalkoztatottsági számaik sokkal jobbak, tehát az iskolai rendszer most, tíz évvel később jobban fel tudja őket készíteni arra, hogy a munka világában el tudjanak helyezkedni. Olyan tudást ad, amivel kevésbé a munkanélküliség lesz a sorsuk és a jövőjük, hanem sokkal inkább a foglalkoztatottság.

Tehát ha ön tíz év után megkérdezi, hogy sikeres volte ez az intézkedés: eredményes volt, hiszen ez a szám, ahogy mondtam, nem lóg ki a többi európai ország számai közül, ugyanakkor jobb foglalkoztatást, jobb elhelyezkedési lehetőséget biztosít most  nyilván azzal is, hogy a gazdasági életet is tudtuk élénkíteni , mint tíz esztendővel ezelőtt.

Bízunk benne, hogy minden fiatal számára azzal, hogy az ingyenes képzések számát bővítettük  akár középfokon, akár felsőfokon , azzal, hogy új tanodai és más segítséget nyújtottunk, ezzel valóban esélyt tudtunk teremteni azoknak is, akikről tíz évvel ezelőtt úgy látták, hogy nincsen esélyük. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  77  Következő    Ülésnap adatai