Készült: 2024.05.20.03:17:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

10. ülésnap (2022.06.13.), 59. felszólalás
Felszólaló Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:23


Felszólalások:  Előző  59  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Képviselő úrnak sokszor szokott változni a véleménye, ült már itt sokféle formáció keretében, most éppen a Momentumban ül, de volt már független, LMP-s és együttes politikus is. Mindegyiknek más-más elképzelése volt az oktatásról, de úgy látszik, hogy ezeket gyorsan és rugalmasan magáévá tudta tenni.

A kormány számára egyértelműen a pedagógusok béremelése volt a legfontosabb 2010 után. Akikkel ön most együtt politizál, azok 2010 előtt elvettek a magyar pedagógusoktól, elvettek minden magyar tanártól, minden magyar pedagógustól egyhavi bért. Nem arról beszélgettek, amit ön mondott, vagy lehet, hogy erről beszélgettek, csak ezzel ellentétesen cselekedtek. S tudja, bevezették a tandíjat is. Tehát ha valaki fizikatanár akart lenni, de a szüleinek nem volt elég pénze, akkor nem tudott volna elmenni, mert nem tudták kifizetni a tandíjat. Ez volt az önök javaslata. Iskolák bezárása több mint 300 helyen, pedagógusok bércsökkentése, s mindezt még megtűzdelték 15 ezer pedagógus elbocsátásával. Ez az alap, ez a tapasztalat, ez a múlt, ez a cselekedetsor az, amire ön fölállhat mint politikai talapzatra akkor, amikor az oktatásról elmondja a véleményét. S lehet ez már a negyedik formáció is, ahogy a baloldalon belül ön helyet foglal a patkóban.

Ezzel szemben mi 2013-ban, amikor a gazdasági fordulat megtörtént, és az addigi csökkenés helyett végre elkezdett a magyar gazdaság újra erőre kapni, akkor a pedagógusoknál indítottuk el az első 50 százalékos béremelési programot. Ez négy év alatt egy 50 százalékos béremelés volt. Utána, bő két évvel ezelőtt, illetőleg az idei esztendőben is volt egy-egy döntés, amivel 10-10 százalékkal emelkedett a pedagógusok bére. S ha ránéz a költségvetésre, akkor azt látja, hogy összességé-ben 70-72 százalékos növekedés van ezekben az években a pedagógusokra, az oktatásra, az iskolarendszerre fordított kiadásokban. Tehát amint volt rá lehetőségünk, pontosan a jövőbe akartuk fektetni ezt a forrást. Amint a magyar vállalkozások megtermelték ezt a többletbevételt, ami a költségvetésbe befolyt, abban a pillanatban ezt máris az oktatásra fordítottuk.

Ezzel szemben az ön aktuális pártjának a korábbi elnöke, a jelenlegi frakcióvezetője annyit mondott a magyar iskolarendszerről az önök oktatási programjának ismertetése közben, hogy mérhetetlenül sok az iskola Magyarországon, és ezeknek nagyon ramaty a minősége. Azt mondta, hogy túl iskola van és túl rossz  ennyi. A 170 ezer magyar pedagógusról, a több ezer iskoláról önöknek annyi véleménye volt, hogy túl sok az iskola, kevesebb iskola kell, és ramaty a minőségük. Tehát nem elégedettek azzal, amit a magyar pedagógusok tesznek. Nyilván mindenhol van, aki jobb teljesítményt nyújt, van, aki kevésbé jobbat, de egy ilyen slendrián mondattal elintézni a magyar oktatási rendszert, hogy kevesebb iskola kell és nagyon ramaty, amit most csinálnak, az nem éppen a presztízs növelése.

Ön arról beszélt, hogy a presztízs növelését el kell érni. Szerintem a presztízs növeléséhez fontos, ha egy politikus  például az ön frakcióvezetője is  nem így beszél, nem félvállról, kioktató jelleggel, lenézően beszél a magyar pedagógusokról, hanem egy kicsit nagyobb tisztelettel beszél a magyar oktatásról, és nem szűkíti le a véleményét a „ramaty” szóra a magyar oktatás kapcsán. Ez szerintem a pedagógusok számára a presztízsben elég fontos kérdés lenne.

(15.10)

A mi tervünk, amit ön is ismer, tisztelt képviselő úr, hiszen itt a parlamentben is, a miniszterelnök úr is, a miniszterek, államtitkárok is sokat beszéltünk erről, az idei 10 százalékos béremelést mindenképpen követnie kell egy 10 százalékos béremelésnek a következő évben is és az azt követő évben is egy újabb 10 százalékos béremelésnek. Ez idén, jövőre és azután egy 30 százalékos béremelést jelent.

Természetesen nyitottak vagyunk arra, hogy ennél nagyobb béremelésről is egyeztessünk, de jelenleg a költségvetésben és a gazdasági számokban ennek látjuk a fedezetét. Ha a magyar gazdaság jobban tud növekedni, például azért, mert kevésbé fojtják meg a brüsszeli elhibázott szankciók, abban az esetben ennél nagyobb emelésről is beszélhetünk, de csak akkor, hogyha a gazdaság jobban tud nőni.

Ebben jó lenne, hogyha önök partnerek lennének (Az elnök megkocogtatja a csengőt.), és nem azért tennének mindenhol, hogy minél súlyosabb szankciók minél nagyobb mértékben sújtsák Magyarországot, hanem kevesebb szankcióval, több bevétellel talán a pedagógusbér-emelésről is jobban és biztatóbban tudunk majd egyeztetni. Köszönöm szépen a türelmét, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  59  Következő    Ülésnap adatai