Készült: 2024.05.09.11:16:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2023.03.06.),  76-81. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:52


Felszólalások:   70-75   76-81   82-87      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Tóth Bertalan és Komjáthi Imre képviselő urak, az MSZP képviselői, interpellációt nyújtottak be a gazdaságfejlesztési miniszterhez: „Így védik meg a magyar munkahelyeket?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Képviselő Urak! Fónagy János államtitkár úr fog önöknek válaszolni. Parancsoljon, Komjáthi Imre képviselő úr, öné a szó.

KOMJÁTHI IMRE (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Azt eddig is tudtuk, hogy a magyar állam képtelen rendesen megfizetni a saját dolgozóit, elég csak a tanárokra, egészségügyi dolgozókra, közalkalmazottakra, hivatali dolgozókra gondolni. De arra még gondolni is rossz, hogy most már a sok munkával és alacsony fizetéssel járó állások puszta megmaradását sem tudják garantálni. Különösen így van ez annak fényében, hogy a kormány számos alkalommal hivatkozott arra, hogy megvédik a magyar munkahelyeket. A miniszterelnök pedig éppen a múlt héten zengett ódákat a gazdasági növekedésről, a költségvetési hiány és államadósság csökkentéséről. Ezzel párhuzamosan megjegyezte azt is, hogy tíz munkahelyvédelmi intézkedést is hoztak az infláció visszaszorításával összefüggésben.

A Magyar Posta munkavállalói most mégis a saját bőrükön érezhetik, hogy mennyit ér a kormány ígérete: a napokban nem kevesebb mint 1200 postai dolgozó elbocsátását jelentették be, pedig néhány hete még azt mondták, hogy fölülvizsgálták a leépítések tervét, és nem lesznek elbocsátások. Sokadszor bizonyosodik be, hogy a magyar állam az egyik legrosszabb, de mindenképpen a leggyengébben fizető munkaadó. Most sem tesz semmit a postai dolgozók munkájának megmentéséért, és ezzel több mint ezer magyar család megélhetését sodorja veszélybe. Teszi mindezt a sokszor cáfolt szankciós energiaválságra hivatkozva. Számtalanszor elmondtuk, de ezt az arcátlan hazugságot most sem lehet szó nélkül hagyni, a földgáz tőzsdei ára most bőven alacsonyabb, mint a háború kitörésének napján. Nem lehet tehát az energiaválságot az ukrán konfliktussal magyarázni.

Ennél már csak az a fontosabb, hogy mi lesz az állásukat elvesztő dolgozókkal. A Magyar Posta hivatalos közleménye szerint a partneri program lehetőséget biztosít a további foglalkoztatásra. Ezer kérdés vár tisztázásra: mit jelent ez pontosan, hány munkavállaló juthat újra álláshoz, milyen munkakörben dolgozhatnak és mennyi fizetésért? Mi lesz a többi munkavállalóval? Elengedik a kezüket ebben az inflációval sújtott időben? És nem utolsósorban: mire számíthat a hazai lakosság, honnan fog hiányozni a most szélnek eresztett 1200 postai dolgozó? A postafiókokból? A kézbesítői állományból, újabb postákat zárnak be? Megvizsgáltáke előzetesen, hogy milyen hatással lesz az elbocsátási hullám a postai szolgáltatásra?

Összességében tehát fel kell tenni a kérdést: így védik meg a magyar munkahelyeket? Mit tesznek az elbocsátott postai dolgozók megsegítéséért? Várom válaszát, államtitkár úr. (Taps az ellenzék soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ Fónagy János államtitkár úr adja meg. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Elöljáróban engedje meg, hogy az ön által is jól ismert adatokat ismertessem! 4,7 millió ember dolgozik, és Magyarországon a rendszerváltás óta nem volt olyan alacsony a munkanélküliek száma, mint a mai napon. Ennyit az ön lendületes felvezetéséhez.

A Magyar Posta egy speciális helyzetben van, mert egy közszolgáltató állami vállalat, ugyanakkor versenyszférába van sorolva, hiszen szolgáltatásai között olyanok vannak, amelyek az európai piacon mérettetnek meg. A jelenlegi helyzetben, amely az ön minden állítása mellett és ellenére igenis egy háborús helyzet, egy rendkívüli helyzet, ilyen körülmények között is a kormány a Magyar Posta új vezetésével amellett döntött, hogy a Magyar Posta helyzetét, amely az elmúlt években a gazdaságos működését veszélyeztette, felülvizsgálja, és úgy döntött, hogy támogatja a Posta vezetésének abbéli szándékát, hogy csökkenti a költségeket, növeli a bevételeket, fenntarthatóvá teszi a működést. Ezt egyébként az elmúlt évtizedben végrehajtott olyan fejlesztések is szolgálják, amelyek az élő munkaerőt jelentős mértékben kiváltják.

Tisztelt Képviselő Úr! 38 év vidéki szolgálatommal a hátam mögött, kérem, higgye el, hogy kevés olyan képviselő ül itt ebben a parlamentben, aki jobban tisztában van azzal, hogy egy-egy településnek mit jelent a posta, mit jelent a postáskisasszony, mit jelent az az intézmény, amely 100-150, már több mint 150 éve működik ebben az országban. Ezzel együtt érzelmi alapon, tradicionális alapon nem lehet a XXI. században egy állami vállalatot sem működtetni, éppen azért, mert az ön állításával ellentétben én igenis határozottan állítom, hogy az állam is lehet jó gazda, és az állam is elősegítheti, mi több, elő kell segítenie, hogy a tulajdonában lévő vállalatok gazdaságosan működjenek.

A kézbesítői járások átszervezése és a kézbesítőbázisok kialakítása mellett a kézbesítőhálózatban dolgozó munkatársakat elektromos közlekedési eszközzel láttuk el; a hatékonyabb munkavégzés mellett egyébként a kényelmesebb munkát, a munkaterhek csökkentését is figyelembe vesszük. Ön is hivatkozott rá joggal, és köszönöm, hogy felemlítette, a Magyar Posta megújította a postapartneri programját is, amelynek keretében lehetőség nyílik a felvételi tevékenység átadására az önkormányzatok, kiskereskedelmi egységet működtető és más egyéb, a településeken dolgozó vállalkozások részére. Ez a postapartneri program lehetőséget biztosít arra, hogy az érintett dolgozók a szerződött partnereknél kerüljenek továbbfoglalkoztatásra. Tapasztalatok szerint ez az üzemeltetési forma mind az ügyfelek, mind a partnervállalkozások számára az elmúlt években is bizonyítottan hatékonyan és eredményesen működik.

A Magyar Posta vezetése és a szakszervezete között létrejött részmegállapodás értelmében folyó év március 3-án minden postai munkavállaló bruttó 50 ezer forintos juttatásban részesült. Tudatában vagyunk a helyzetnek, ezért minden egyes olyan dolgozónak, aki ebbe, az ön által is emlegetett 1200 fős keretbe kerül, a továbbfoglalkoztatásáról, áthelyezéséről, képzéséről, segítéséről a Posta minden esetben személyre szólóan intézkedik. Köszönöm a türelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

(Hiszékeny Dezső elfoglalja helyét a jegyzői székben.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelettel kérdezem Komjáthi Imre képviselő urat, elfogadjae az államtitkári választ.

KOMJÁTHI IMRE (MSZP): Köszönöm szépen, államtitkár úr. Államtitkár úr, nagy tisztelettel vagyok az ön személyes munkássága iránt is, ennek ellenére nem tudom elfogadni a válaszát, és felhívnám a figyelmét arra, hogy szankciós energiaválságra hivatkoznak, de egyébként egyéves szerződése van az MVM Zrt.-vel a Magyar Postának 192 forint/kilowattóra tekintetében, miközben már a piacon ennek feléért is lehet egyébként áramot vásárolni.

És még egy dologra felhívnám a figyelmét: abból a 197 milliárd forintból, amit hat év alatt Rogán Antal minisztériuma propagandára költött, hosszú évtizedekre fedezni lehetne az 1200 elbocsátandó dolgozó bérét. Nagy tisztelettel kérem, beszéljen Rogán miniszter úrral, hogy csorgasson az 1200 elbocsátott embernek abból a jelentős mennyiségű pénzből, és akkor lehet, hogy meg lehetne menteni ezeket a munkahelyeket. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:   70-75   76-81   82-87      Ülésnap adatai