Készült: 2024.05.09.08:56:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2023.03.06.),  53-56. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:50


Felszólalások:   49-52   53-56   57-60      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Simicskó István frakcióvezető úr, KDNP-képviselőcsoport: „Az egyetlen megoldás a béke” címmel. Öné a szó.

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! Vörösmarty Mihály úgy fogalmazott: „Mente a könyvek által a világ elébb?” Hát, bizonyára ment elébb a könyvek által, hiszen sok-sok értékes könyv jelent meg a világunkban. De alakítsuk át ezt a kérdést úgy, hogy mente a szankciók által a világ elébb? Oroszország leállítottae a hadműveleteket? A válaszunk egyértelmű: nem. Megszűnte az ukrán nép szenvedése? Nem. Közelebb kerültünke a békéhez? Nem. Tehát én azt hiszem, hogy ezek az alapkérdések egyértelműen bizonyítják, hogy itt valami hiba van a gépezetben. Egyrészt tudjuk, hogy a háború a végletekre törő erőszak ténye, valójában a politika erőszakszervezete, az érdekek erővel történő érvényesítése  jól látható ez valamennyi háborúban, így az orosz-ukrán háborúban is.

Tisztelt Képviselőtársaim! A háború egyik jellegzetessége az, hogy egy erőszakspirál: a harcoló felek egyre több fegyvert, egyre több embert, katonát áldoznak fel azért, hogy dűlőre vigyék, és győztesként kerüljenek ki ebből a háborúból. Nehéz ebből az erőszakspirálból visszajönni, ez is jól látható, hiszen több mint egy éve zajlanak a katonai konfliktusok, a háborúnak ez a szegmense. Tárgyalóasztalhoz kell ültetni a feleket, amiről a külügyminiszter úr is gyakorta beszél, és a kormánynak ez a helyes álláspontja, hiszen nem a harckocsik fogják elhozni a békét, hanem a tárgyalások, a tűzszünet és a tárgyalások hozhatják el a békét. (Dr. Vadai Ágnes közbeszól.) Tisztelt képviselőtársaim…  szerintem ezt Vadai Ágnes is kiválóan tudja.

850 kilométer körüli frontszakaszról beszélhetünk (Dr. Vadai Ágnes: Így van, béke kell a világban!  Az elnök csenget.), ennek több mint kétharmad része egyfajta sajátos állóháború, egyfajta sajátos, az első világháborút idéző verduni szindróma. Egyharmad részén vannak bizonyos kisebb offenzívák, egy-két kilométeres, öt kilométeres elmozdulások, egyfajta sajátos offenzív defenzíva, támadás és védekezés egyszerre, oda-vissza védővonalak kialakítása és kiépítése.

Churchill úgy fogalmazott, hogy egyetlen győzelem sem végleges, és egyetlen vereség sem végzetes. Ebben a háborúban is jól látható, hogy a frontvonal azért bizonyos helyeken, különösen Bahmut térségében mozog. Egyelőre olyan mértékű tűzérségi fölénye van az orosz hadseregnek, amely nehezen behozható, azt mondják a katonai szakemberek, hogy hét orosz tüzérségi rakétára, lövésre egy ukrán válasz tud érkezni.

Jól látható, hogy az elhúzódó háború a történelmi tapasztalataink alapján mindig a nagy és erős országoknak kedvez, ezért fogalmaz úgy a hadtudomány, hogy háromféle klasszikus hadviselési formát ismerünk: az anyagcentrikus, a mozgáscentrikus és a gerilla típusú hadviselést. Az anyagcentrikus hadviselésre mindig Oroszország, az Egyesült Államok, Nagy-Britannia volt képes, amely óriási flottával, tartalékokkal, anyaggal, erőforrásokkal rendelkezett. A manőverező, mozgáscentrikus hadviselésben pedig mindig a németek, a poroszok voltak erősek; ez most látható egyébként az ukrán hadsereg részéről is, ilyen típusú próbálkozás, a manőverezési képességét próbálják erősíteni többek között nyilván lánctalpas eszközök odaszállításával, többek között a megígért közel 300 harckocsival.

A frontvonalon egyelőre jól látható, hogy a harci eszközök és a különböző fegyvernemi kultúrák hatékonysága, eredményessége milyen módon mérhető. Jól látható, hogy a tüzérségi tűz és ez a fölény, ami az orosz hadseregben megvan, egyértelműen meghatározó, jelentős. Súlyos hiba volt, amikor az MSZP-SZDSZ-kormánykoalíció volt, és 2004-ben megszüntették az utolsó tüzérdandárt Magyarországon; nyilván ezek még nem modern önjáró lövegek voltak, de fontos, hogy a Magyar Honvédségben ezek az eszközök is beszerzésre kerültek. És egy új fegyvernem tűnik fel egyfajta sajátos rendszerként és eredményes rendszerként, ez pedig a harci drónoknak a szerepe és lehetősége. (Kálmán Olga közbeszól.) Mind a két fél részéről ezeknek az alkalmazása várható az elkövetkező időkben.

Mi azért írtuk Kocsis Máté frakcióvezető úrral az Országgyűlés elé az országgyűlési határozatunkat, hogy az Országgyűlés is álljon ki a béke mellett, és ezzel is segítsük elő, hogy a felek mielőbb leüljenek tárgyalni. Nyilván egy sajátos proxy háborúról is szó van, ezért az Egyesült Államok ebben megkerülhetetlen, fontos, hogy az Egyesült Államok is változtassa meg a külpolitikáját a háborút illetően, és a béke felé tolja a feleket. Mi ebben maximálisan érdekeltek vagyunk, és mindent meg is teszünk, támogatjuk a kormányt ebben a törekvésében. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, frakcióvezető úr. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Szijjártó Péter miniszter úr válaszol. Öné a szó.

SZIJJÁRTÓ PÉTER külgazdasági és külügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Immáron több mint egy esztendeje zajlik a háború a szomszédságunkban, és mi, akik fizikai, földrajzi közelségben vagyunk, azt hiszem, már mindannyian világosan látjuk, hogy ennek a háborúnak nyertesei, győztesei nincsenek, és nem is lehetnek, ennek a háborúnak csak vesztesei vannak, és minél tovább tart ez a háború, annál többen lesznek ennek a háborúnak a vesztesei, minél tovább tart ez a háború, annál drámaibb lesz annak pusztítása.

Mi itt, Magyarországon szembesülünk azzal a menekülthullámmal, amelyet ez a háború váltott ki. Magyarország történetének legnagyobb humanitárius akcióját hajtjuk végre akkor, amikor segítjük a háború elől menekülőket. Nyilvánvalóan szívszorító látni azokat a szétszakított családokat, amelyeknek az édesapát otthon kell hagyniuk a sorozási szabályok értelmében.

Azt is látjuk, hogy Európa elrontotta a válaszadást, mert ha egyetértünk abban, hogy mielőbbi békére van szükség, akkor szerintem nem túl bonyolult belátni, hogy sem a fegyverszállítások, sem a szankciók nem segítenek a mielőbbi béke elérésében. A fegyverszállítások veszélyesek, mert a háború meghosszabbodásával és eszkalációjával járó kockázatokat hozzák magukkal, és ne felejtsük el, hogy ha a háború eszkalálódik, akkor nem az óceán túloldalán eszkalálódik először, hanem a földrajzi szomszédságban. A szankciókról pedig csak annyit, hogy mind a tíz alkalommal erőteljesen kellett küzdeni azért, hogy Magyarország nemzeti érdekeit meg tudjuk védeni, hogy mindazokat a mentességeket és kivételeket ki tudjuk harcolni magunknak, amely mentességekkel és kivételekkel elértük azt, hogy Magyarország energiaellátása továbbra is biztonságban van, ki tudtuk azt harcolni, hogy Magyarország földgázellátása, kőolajellátása és nukleárisfűtőanyag-ellátása továbbra is biztonságban van. Hogyha nem léptünk volna fel keményen a viták során, akkor ma Magyarország energiaellátása fizikailag lett volna lehetetlen. Azok, akik a szankciók kritikák nélküli elfogadását szorgalmazzák, azok a magyar nemzet érdekeivel ellentétes álláspontot foglalnak el, és veszélyeztetik Magyarország biztonságos energiaellátását.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az is világos, hogy a szankciók kudarcot vallottak, mert nem járultak hozzá ahhoz, hogy a béke közelebb kerüljön, és jobban fájnak, többet ártanak az európai gazdaságoknak, mint Oroszországnak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Itt igazából a kérdés már az, hogy sikerüle még megakadályozni a harmadik világháború kitörését, tekintettel arra, hogy ma a nemzetközi politikában olyan álláspontok hangoznak el, olyan döntések születnek, amelyek egyre közelebb visznek minket ahhoz, hogy egy egyelőre globális hatásokkal rendelkező regionális háború valódi globális, vagyis valódi világháborúvá váljon; gondoljunk csak bele, ma már a harci repülőgépek szállításáról zajlik ötletelés.

(15.20)

És vannak itt Európában olyanok, akik a harmadik világháború kitörése érdekében tevékenykednek sajnos. Emlékezzenek a Lengyelország területét ért incidensre! Emlékezzenek rá, hogy még csak nem is kezdték el kivizsgálni az esetet, még senkinek fogalma sem volt arról, hogy ott mi történt, máris európai és Európán kívüli politikusok és újságírók tucatjai követelték az azonnali válaszcsapást, anélkül, hogy fogalmuk lett volna arról, hogy mi is történt valójában. Ha ott a lengyeleknek nem lett volna helyén az eszük, ha ott a lengyelek nem lettek volna higgadtak, ha ott a lengyelek nem vizsgálták volna ki alaposan, hogy mi történt, akkor lehet, hogy ma már sajnos nem mondhatnánk el azt magunkról, hogy a mi nemzedékünknek nem kellett megtapasztalnia egy nagy világégést.

Azt javaslom mindenkinek, hogy tartózkodjon az olyan nyilatkozatoktól, döntésektől, határozatoktól, amelyek ezen háború időbeli és földrajzi kiterjedésének kockázatát hozzák magukkal, és arra kérem önöket, hogy fogadják el azt a határozati javaslatot, amelyet a kormánypártok ide benyújtottak, mert ne felejtsük el, hogy a békepárti álláspontunkkal a globális többség részei vagyunk. Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   49-52   53-56   57-60      Ülésnap adatai