Készült: 2024.05.09.08:59:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2023.03.06.),  265-266. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:34


Felszólalások:   263-264   265-266   267-268      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Kállai Mária, a Fidesz képviselője, szintén napirend utáni felszólalásra jelentkezett: „Szolnok Intelligens Városi Energia Modell  SZIVEM-projekt megvalósítása Szolnokon” címmel. Öné a szó, képviselő asszony.

DR. KÁLLAI MÁRIA (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! Én egy példaértékű beruházásról szeretnék számot adni. Országosan is egyedülálló az a projekt, amit az E.ON Hungária Csoport és Szolnok megyei jogú város önkormányzata közösen véghez vitt. Egy olyan intelligens, energiahatékony városi energiamodell jött létre a Tisza fővárosában, amely fenntartható módon segíti a város energiaszükségletének egy részét, illetve hozzájárul a település klímacéljainak minél előbbi eléréséhez.

A „Szolnok Intelligens Városi Energia Modell”, vagy ahogyan röviden hívjuk, SZIVEM-projekt, ami valóban kedves a szívünknek, meggyőződésem, hogy a jövő útja. Ahogyan Lantos Csaba miniszter úr fogalmazott, már a megnevezés is találó, összességében igazán példaértékű a beruházás. Az ország első energiaközösségét alakították ki Szolnokon, amely optimalizált felhasználással, lokálisan ad megoldást. A közel 1,2 milliárd forintból megvalósuló beruházás fókuszában az energiamegtakarítás áll, minden forintja jól hasznosul, igazi közös munka a város és az E.ON Hungária Csoport között.

De föltehetjük a kérdést, hogy mit is tartalmaz. Az önkormányzat által fenntartott intézményekben összesen hat helyszínen kilenc háztartási méretű kiserőmű épült. A projekt keretében napelemekkel ellátott úgynevezett carport is létesült az e-autósoknak több gyorstöltővel, nagy teljesítményű villámtöltőkkel. Az együttműködés keretében az önkormányzati intézmények között bölcsődék, óvodák, egészségügyi intézmény is található. Az említett erőműveken kívül fűtés-korszerűsítés történt, kazáncserék történtek, ami mind-mind a környezettudatosságot is szolgálja. El kell mondani, hogy a fejlesztésnek köszönhetően ezek az intézmények összehangoltan és a mindenkori saját igényeikhez tudják felhasználni az így megtermelt és megtakarított energiát. Ezáltal természetesen jelentősen csökken az energiaköltség, jelentősen csökken az energiafogyasztás. Azt gondolom, hogy ez az együttműködés mindenki számára csakis és kizárólag kölcsönös előnyökön alapul.

Az önkormányzati közfeladatot ellátó intézményeken túl lakóházak is megújultak, fiatalok lakóházai. Összességében mintegy hetven család gyakorlatilag hőszigeteléssel gazdagodhatott, illetve ezen a lakótelepen is úgynevezett parkolói carportokat építettek, váltóáramú és egyenáramú töltőt. Gyakorlatilag fontos az, hogy nemcsak a szolnokiak, hanem a Szolnokra látogatók   ma már hallottuk többször is a parlamentben az elektromos autók jövőjét  könnyebben, gyorsabban és jól elérhetően tölthessék a gépjárműveiket.

Természetesen nagyon fontos az energetikai felújítás is egy-egy lakóházon, a családok jövedelmi viszonyaihoz is hozzájárul, nem beszélve természetesen az energiával való tudatos gazdálkodásról. Ez a beruházás nagyon fontos olyan szempontból is, hogy a lakók számára egy nagyon komoly tudatosságot is jelenthet. Köszönet az E.ON Csoportnak, köszönet abban is, hogy ilyen energetikai technológiákkal tudják segíteni a várost, és ezzel közelebb kerülhetünk valóban a klímavédelmi célokhoz is. Nagyon fontos ebben a környezettudatosság, nagyon fontos az, hogy a lakóközösségek, a város és a vállalkozások együtt hozták ezeket a lokális, innovatív energetikai megoldásokat. Nyilvánvaló, ez is egy komoly lépés az energiafüggőség csökkentésében, az energiaszuverenitás elérésében.

A fenntarthatóság ma már Szolnokon, Szolnok megyei jogú városban minden fejlesztésünknek horizontális célja, egy szemlélet. Ez a szemlélet vezérli a várost Szalay Ferenc polgármester úrral és a városvezetéssel együtt a SZIVEM-projekt életre hívásakor is. A megtakarítás, a tudatos energiafelhasználás mellett külön öröm, hogy gyakorlatilag a vállalkozók, magánszemélyek együttműködésén alapul. Hála és köszönet az E.ON Csoportnak, hogy összefogta, támogatta ezt a programot, és gratulálok Szolnoknak abban a gondolkodásban, hogy ez az energiahatékonyság már akkor a fókuszban volt, amikor még ez az energiaválság nem volt látható az országban. A projekt megmutatta azt, hogy képesek vagyunk megragadni minden eszközt, lehetőséget az észszerű gazdálkodásra, az együttműködés, a közös előnyökön alapuló kölcsönösség mindig a legjobb hívó szó versenyhelyzetben is.

Szeretném még elmondani azt, hogy az energiavállalat és Szolnok kooperációja már hagyományosnak tekinthető. 2019-ben már megkezdődött ez a munka, de előtte 2017-ben is. Ennek következményeképpen a szolnoki energiahatékonysági és energiaközösségi modell 2022-ben kiérdemelte a „Fenntartható jövőért” díjat klímavédelem és adaptáció kategóriában.

Mit is kívánhatnék? Minél több felelős lokális projekt erősítse közösségünket! Köszönöm szépen.




Felszólalások:   263-264   265-266   267-268      Ülésnap adatai