Készült: 2024.05.11.16:55:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

32. ülésnap (2022.10.25.),  9-12. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:36


Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! A Párbeszéd képviselőcsoportjából napirend előtti felszólalásra jelentkezett Jámbor András Imre képviselő úr. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

JÁMBOR ANDRÁS IMRE (Párbeszéd): Köszönöm a szót. A Fidesz azt mondta a kampányban, hogy nem lesznek megszorítások, nem fog nőni a rezsi ára. Az Intrum kutatóintézet Portfolióban ismertetett kutatása szerint a háztartások 3,9 százaléka, mintegy 161 ezer háztartás, 161 ezer család fog bedőlni az önök rezsiemelésének következtében. További 7,5 százalék súlyos mértékben, 10,5 százalék pedig kismértékben veszélyeztetett. Ez azt jelenti, hogy közel 1 millió háztartás, család veszélyeztetett ma Magyarországon.

Ezek a számok a devizahitel-válsághoz fogható mértékben rengethetik meg az országot. Mindezt úgy, hogy önök semmit sem tettek a lakhatási válság enyhítésére az elmúlt 12 évben. A lakás- és albérletárak brutálisan nőnek, egy pályakezdő fiatal a magas kamatok miatt nem is álmodhat önálló lakhatásról. Ma egy fiatal nem attól függően jut lakáshoz, hogy mennyire szorgalmas vagy rátermett, hanem attól függően, hogy örököle a szüleitől. Önök nem indítottak állami bérlakásprogramot, nem támogatták ebben az önkormányzatokat, érdemben nem bővítették a kollégiumi férőhelyrendszert, és annyira hagyták lerohadni a magyar lakásállományt, hogy a magyar lakások és házak 70 százaléka szorul energiahatékonysági beruházásra.

De azt gondolná az ember, hogy legalább a válságban törődnek a rászorulókkal. Ezzel szemben éppen beleírják a szociális törvénybe, hogy az állam csak kivételes esetben segítsen a rászorulóknak, és semmit sem hajlandók azért tenni, hogy az önök politikája miatt a lakásukat elvesztők legalább segítséget kapjanak vagy tisztes elbánásban reménykedjenek. Bár a Völner-Schadl-ügyben megtörtént a vádemelés, de hiába ígérték önök a kampányban, továbbra is folyamatosan szabotálják a végrehajtások rendszerének átnézését, a törvénytelenségek és az igazságtalanságok megszüntetését. Pedig az elmúlt hetekben törvénytelenséget és igazságtalanságot is láttunk bőven. Hozzám sorra érkeznek a panaszok tévesen átírt tartozásokról, törvénytelen kilakoltatásokról, végrehajtói visszaélésekről.

De a végrehajtások rendszerét az igazságtalanságok szempontjából is át kéne nézni. Nem lehet például, hogy valaki élete azon múljon, melyik kerületben lakik, melyik önkormányzattól kapott önkormányzati bérlakást. A VIII. kerület például hosszú eljárásban, az önálló lakhatást megtartó és megerősítő szociális munka elvégzése, adósságrendezési és kezelési program esetleges kudarca után, csak a legvégső esetben lakoltat ki, de akkor is kizárólag  és a családok esetében közös  elhelyezéssel. Ezzel szemben azt láttuk, hogy a fideszes V. kerületben, miután szeptember 28-án Szentgyörgyvölgyi Péter megszavazta a Fővárosi Közgyűlésben, hogy senkit sem fog az utcára rakni, azután mégis október 6-án egy 67 éves beteg asszonyt, Zsuzsát lakoltatott ki és tette őt hajléktalanná. Pedig az önkormányzati törvény előírja, hogy az önkormányzatok feladata különösen a hajléktalanná válás megelőzése. Zsuzsát az önkormányzat 300 ezer forintos tartozásért rakta az utcára úgy, hogy a Végrehajtói Kar volt vezetője, aki ellen most egy másik ügyben emeltek vádat, négyzetméterenként keresett 700 ezer forintot, amikor önkormányzati ingatlant kapott ettől a kerülettől. Zsuzsát úgy rakták 300 ezer forintért az utcára, hogy a kerület jegyzőjének a XII. kerületben majd’ 800 ezres tartozása van, míg a saját kerületében több mint 1 milliós tartozása. Őrá mégsem küldte senki a végrehajtót.

Azt kérem önöktől, álljanak az igazság oldalára, ne hagyják, hogy pár százezres tartozásért valaki az utcára kerülhessen. Alkossunk közösen olyan új végrehajtási törvényt, amely nem a végrehajtókat, hanem az adósokat segíti. Hozzunk olyan szabályokat, amelyek legalább az önkormányzatokat kötelezi a megfelelő adósságrendezésre és -kezelésre és szociális munkára. Végezetül pedig világítsuk át a Végrehajtói Kar ügyeit. Egymillió magyar háztartás van veszélyben, a minimum, hogy ebben az ügyben jogot és igazságot teszünk. Köszönöm. (Taps a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A kormány nevében képviselő úr elhangzott napirend előtti felszólalására Dömötör Csaba államtitkár úr válaszol. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Több témát érintett, igyekszem a legtöbbre válaszolni.

Ami a lakhatási kérdéseket illeti: mi abban szeretnénk segíteni a fiatalokat, hogy saját tulajdonhoz jussanak. Tudom, hogy ebben van egy nagy vita közöttünk, önök a bérlakásprogrammal ezt nem segítenék elő. Mi szeretnénk, ha minél előbb lenne saját lakásuk. Ezt segíti évek óta a családi otthonteremtési kedvezmény, nagy sikerrel fut a program; szeretnénk egyébként a családtámogatási rendszert tovább bővíteni. Ezt segíti a babaváró támogatás; szintén évek óta ez önmagában egy tízmilliós támogatás. És ezt segíti a lakásfelújítási támogatás is, amelyet akár napelem-telepítésre, akár nyílászárócserére, akár energiahatékonysági beruházásokra is lehet fordítani. Nem tudom, miért tartja ezt ilyen viccesnek, szerintem érdemi segítség ez a fiataloknak.

Ami a kilakoltatás kérdését illeti: az említett eset részleteivel én nem vagyok teljesen tisztában, de egy dologra emlékszem, arra, hogy több évre visszamenőleg nem fizetett bérleti díjat ez az illető, és a lakóközösség kért eljárást. Úgyhogy mielőtt ezt az ügyet idehozza a parlamentbe, arra szeretném kérni tisztelettel, hogy a lakóközösséggel előtte beszéljen, mert az ő kérésükre indult eljárás még sok-sok évvel ezelőtt.

Egyébként ha azt nézzük, hogy az egyes kerületek hogyan állnak a kilakoltatások terén, akkor arról szeretném tájékoztatni, hogy a baloldali kerületek élen járnak a kilakoltatások terén. (Rétvári Bence: Ez így van!) Szerintem ez fontos probléma, csak arra szeretném kérni, hogy az ezzel kapcsolatos párbeszédet a baloldali önkormányzatokra is terjessze ki.

Önök gyakorlatilag azt állítják, hogy a kormány nem tesz semmit szociális ügyekben, nem tesz semmit a családok és a vállalkozások megsegítésére. Engedje meg, hogy az első állításra, mondjuk, hat cáfolatot hozzak ide, a másodikra meg hármat. A mostani rendkívüli időszakban is fenntartjuk az adókedvezmények rendszerét, ebben az évben 1127 milliárd forint maradt a családoknál. Kifizettük a 13. havi nyugdíjat, amit az önök szövetségesei anno elvettek. Fizetünk nyugdíj-kiegészítést, és az év végén fizetünk nyugdíjprémiumot is. Érvényben marad a fiatalok adómentessége is  tudja, az az adómentesség, amit önök nem támogatnak. Ez is az életkezdést segíti. Meghosszabbítottuk a benzinárstopot december 31-éig. Tudja, ez az az intézkedés, amelyet az önök árnyék gazdasági minisztere már a nyár végéig kivezetett volna. A kamatstopot is meghosszabbítottuk június végéig. Tehát nem egy baloldali kormány vezetett be kamatstopot, hogy védje a családokat, hanem ez volt az a kormány, amelyik ezt bevezette. Ez 350 ezer családnak jelent mintegy 140 milliárdos segítséget. És fenntartjuk a rezsitámogatást is. Tudja, azt a rezsitámogatást, amelyet ön rezsihazugságnak nevezett. Ez átlagosan havi 181 ezer forintos támogatást jelent, egy családnak ennyivel kell kevesebbet fizetnie a gázért és az áramért.

S ha a vállalkozásokat nézzük: tudom, hogy ön most nem említette, de ezt is fontosnak tartom, mert a vállalkozások tartják a munkahelyeket. November 15-étől kiterjesztjük a kamatstopot a kis- és középvállalkozásokra, azok változó kamatozású hiteleire. A június végi szinten fogjuk rögzíteni a kamatokat. A kormány arról is döntött, hogy folytatódik a Széchenyi-kártya-program  ez egy kedvezményes hitelprogram , és gyármentő program is indul azért, hogy a megemelkedett energiaárak az egyes vállalkozásoknál ne vezessenek oda, hogy munkahelyeket veszítünk el. A cél az, hogy ebben a rendkívüli helyzetben is a lehető legtöbb munkahelyet megtartsuk.

(9.30)

Ismerjük persze az önök javaslatait is, adókedvezmények helyett  hogyha már megélhetési ügyekről beszélünk  adóemelésekben gondolkoznak: több mint 3000 milliárd forint értékű adóemelési javaslatot nyújtottak be a költségvetéshez. Persze, ez nem akadályozza meg önöket abban, hogy az adózással kapcsolatos tüntetéseken ott legyenek az első sorokban  ön is ott volt , miközben a kata adónemet a szövetségesei egyáltalán nem szavazták meg, amikor itt gombot kellett nyomni az Országgyűlésben.

Az árstopokat is csípőből támadták: a benzinárstopot, amint említettem, kivezették volna, hülyeségnek és ostobaságnak nevezték a rezsitámogatást, arról nem is beszélve, hogy mindvégig támogatták azokat a külföldi döntéseket, amelyek a mostani áremelkedésekben oroszlánrészt vállalnak. Például az ön pártja azt mondta pár hónappal ezelőtt, hogy el kell zárni a gázcsapokat, a képviselőtársa még mutatta is, hogy el kell zárni a gázcsapokat. Hogyha elzárták volna a gázcsapokat, ahogyan önök javasolták, akkor még a mostani szintnél is magasabbak lennének az energiaárak.

Ilyen körülmények között nagy szerencse, hogy ebben a válságos időszakban nem a baloldal van kormányon. Az sincs rendben, hogy most Európa fizeti a háború árát, de hogyha önökön múlna, akkor még súlyosabb lenne a helyzet  én azt mondom, hogy inkább ne próbáljuk ki. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai