Készült: 2024.05.20.19:13:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

103. ülésnap (2024.03.04.), 32. felszólalás
Felszólaló Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszterelnök-helyettes Úr! Tisztelt Ház! Barankovics István nagyon egyértelműen fogalmazott, a kezdetektől fogva az a célja: független ország, kereszténydemokrácia. Két-három nemzedéknyi idő eltelt azóta, de mi ugyanezért küzdünk, hiszen ezek a sorsfordító kérdések minden történelmi korban ugyanazok: egy független, szuverén Magyarországért és azért, hogy kereszténydemokrácia legyen Magyarországon, ne egy liberális demokrácia, amely az emberképünket is tagadja, hanem egy kereszténydemokrácia, amely az emberek együttélésére és természetfölöttiségre való nyitottságára is épül.

Kevés párt mondhatja el magáról azt, amit a Kereszténydemokrata Néppárt elmondhat, hogy idén lesz 80 éve annak, hogy a párt megalakult. Kevés demokratikus párt van, amelyik 80 éves múltra tekinthet vissza, vannak itt régebbi múltú pártok is, de azoknak a történelme kevésbé demokratikus. Ezért vagyunk büszkék Barankovics Istvánra is, aki megalkuvást nem tűrve, semmifajta Gestapo általi vagy kommunisták általi befolyásolási kísérletet nem tűrve harcolt a Kereszténydemokrata Néppártért.

A KDNP jogelődjét 1944. október 13-án, tehát közel 80 évvel ezelőtt alapították. Illegalitásban kezdték a működésüket, ugyanúgy, mint az akkori különböző egyházi mozgalmak tagjai, a Gestapo ellen menekültek, titkos helyeken találkoztak. Akkor volt igazán tétje annak, hogy ki demokrata és ki akar az akkori német megszállással szemben a magyar emberekért kiállni és akár pártot is létrehozni. Nemcsak az akkori nácik, hanem később a kommunisták is üldözték a Demokrata Néppártot és a Kereszténydemokrata Néppártot. Ez is mutatja a KDNP-nek az alapvető mély és elkötelezett demokratikus jellegét.

Akkor is, amikor kékcédulás választásokat hirdettek Magyarországon, a demokratikus pártok közül a legtöbb szavazatot a Demokrata Néppárt kapta, a KDNP jogelődje. 62 képviselővel a legerősebb ellenzéki párt, a legerősebb ellenzéki frakció tudott lenni. És ellenállt a kommunista hatalomgyakorlásnak, ameddig tudott. Ki-ki különböző módon: volt, aki emigrációba kényszerült, mint Barankovics István, Kovács K. Zoltán, Varga László vagy mások; voltak olyanok, akikre itthon a börtön várt, a megaláztatás és egészen a rendszerváltásig tartó megbélyegzés.

Barankovics István már nemzedékekkel ezelőtt megfogalmazta azt, amit később Antall Józseftől hallhattunk, de sokan Konrad Adenauernek is tulajdonítják. Hogyan fogalmazott Barankovics? „A kereszténység az európai kultúra kiirthatatlan, éltető lelke, amelynek egyik csodálatos tulajdonsága éppen az, hogy eszményei előtt  talán más oltárokon, más fogalmazásban és más szertartások kíséretében  azok is hódolnak, akik már a hitet nem hiszik.” Ezt úgy fogalmazta meg Antall József a rendszerváltáskor, hogy valóban olyan mélyreható a keresztény gyökér egész Európában, hogy még azok is, akik nem járnak templomba, azok is, akik a hitet nem gyakorolják hétről hétre vagy napról napra, ebben a fogalmi körben tudnak gondolkodni, csak ebben tudnak politikai javaslatokat tenni. Akik tehát napjainkban ugyanazt teszik, mint amit korábban a kommunisták tettek, hogy magát a kereszténységet akarják kiirtani, az egyházat akarják ellehetetleníteni, Barankovics is mondta, hogy valójában az egész polgári demokráciánk alapjait vonják kétségbe.

Marx is azt mondta, hogy a keresztények emberhúst ettek az őskeresztény időkben; és a kereszténység elvei gyávaságot, önmegvetést, megaláztatást, szolgalelkűséget, alázatot, vagyis a csőcselék tulajdonságát prédikálják. Nyilvánvalóan ezzel szemben pontosan az egyik és a másik ember felebaráti szeretetére épülő szolidaritást prédikáljuk vagy hirdetjük, ennek az értékeit tartjuk fontosnak. Láthatjuk, hogy mire jutottak a kommunisták és mire jutottak a kereszténydemokraták.

Lenin szerint is minden isteneszme kimondottan aljasság. Kádár János pedig azt mondta, hogy a klerikalizmus ellen tűzzel, vassal, golyószóróval és börtönnel harcolnak. Ezek a börtönök voltak azok, amelyeket jó néhány kereszténydemokrata megjárt. Az ő kiállásuk, az, hogy mindig a becsületet választották, számunkra is mindig mérték, hogy hogyan kell egy kereszténydemokratának politizálni; és olyan példaképek, amelyekkel kevés politikai család büszkélkedhet.

De mi büszkék vagyunk Barankovics Istvánra is, hogy az elveihez az élete végéig hűséges maradt. Mindent fel kellett adnia, ami fontos, az újságírását, a parlamenti politikai tevékenységét, azt, hogy a hazájában élhessen, de az elveit mindvégig fenntartotta. És ha megérte volna a rendszerváltást, úgy, ahogyan azt megérte Varga László, ahogyan azt megérte Kovács K. Zoltán, akkor biztosan visszatért volna, és segített volna az ittenieknek újraindítani a magyar demokráciát.

Büszkék vagyunk rá, büszkén emlékezünk rá, és büszkék vagyunk, hogy egy 80 éves politikai család tagjai vagyunk. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai