Készült: 2024.05.09.17:41:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

97. ülésnap (2023.12.11.),  146-153. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:13


Felszólalások:   144-145   146-153   154      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tájékoztatom, hogy a miniszter úrnak a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

És most következik az ön ismételt azonnali kérdése.

Tisztelt Országgyűlés! Tordai Bence, a Párbeszéd képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mi folyik itt?” címmel. Tekintettel arra, hogy a Párbeszéd frakcióvezetője ezen azonnali kérdésnél előzetesen nem nyilatkozott a személyes válaszadás kérelméről, ezért ezt a határozati házszabály alapján úgy kell tekinteni, hogy a kérdést feltevő képviselő személyes válaszadást nem kér. Öné a szó, képviselő úr.

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Holnap ér véget az ENSZ 28. klímakongresszusa, ahol a Párbeszéd-Zöldek értékelése szerint a Fidesz-kormány ismét szégyent hoz Magyarországra. Nem támogatják azokat a progresszív törekvéseket, amelyek a fosszilis energiahordozók kivezetéséről, a megújuló energiák háromszorozásáról szólnak, ezzel ellentétben viszont lelkes hívei az atomenergia-kapacitások megháromszorozásának, amiről pontosan tudjuk, hogy egy nemlétező, zsákutcás megoldás, nem megoldás, hiszen a jelenlegi 58 atomerőmű helyett 1000-1500-at kéne felépíteni a következő évtizedekben  erre nincsen lehetőség , és ráadásul ami a legrosszabb mindebben, hogy a megújuló energiák három-kilencszeres hatékonysággal váltják ki a fosszilis energiahordozókat az energiamixben. Ebből is egyértelmű, hogy a Fidesz-kormány kizárólag az orosz érdekeket szolgálja ki, akiknek ki vagyunk szolgáltatva a fosszilis energiahordozókkal és az atomenergiával kapcsolatban is.

A Párbeszéd-Zöldek azt látja, hogy az elmúlt tíz évben folyamatos kudarcokat szenved a kormány, vagy hát nem is célja egy zöldenergia-átmenetet megvalósítani. Tíz év alatt nőtt az üvegházgáz-kibocsátás, az elmúlt tíz évben törvénnyel tiltották vagy korlátozták a megújuló energiák térnyerését, és mindeközben önmagukat klímabarátnak, klímabajnoknak hazudják.

Miniszter úr, a kérdésem nagyon egyszerű: felhagynake a klímakatasztrófa elleni álcselekvésekkel és az erről szóló hazudozással? Hajlandóake végre azt az igazságos zöldenergia-átmenetet végrehajtani, amelyet Jávor Benedek és munkatársai már régen lekottáztak, Zöld Magyarország Energia Útiterv címen pedig elérhető a nyilvánosság és az önök számára is? Hajlandóake végre felnőni a felelősséghez, és felelős cselekvést végrehajtani, megküzdeni a klímaharcot, ha már annyira nagy harcosok más területen? Kíváncsian várom válaszát.

(16.50)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter úrnak. Parancsoljon!

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Igyekszem a tárgyban feltett kérdésre is választ adni, csak szeretném jelezni, hogy amikor olyan kérdéseket tesz fel, hogy felhagyunke valamilyen területen a hazudozással, arra két okból nem tudok válaszolni: mert nem kezdtük el, másrészt pedig nem tudom megállni, hogy ne vegyem észre, hogy ön úgy ül itt az Országgyűlésben, hogy azzal a Gyurcsány Ferenccel volt egy listán, aki viszont nem tudott felhagyni a hazudozással, és ezzel még büszkén kérkedett is miniszterelnökként. Tehát ha annak a kormánynak, amely nem tette azt soha, amit az önök szövetségesei éveken keresztül megtettek, és még büszkék is voltak rá, nem így teszi fel a kérdését, akkor nekem is megspórol negyven-egynéhány másodpercet, és erre nem kell legközelebb emlékeztetnem.

Ami viszont a valóság, és miután itt az ország külpolitikai megítéléséről van szó, bár az önöket olyan nagyon eddig sem zavarta, szeretném felhívni az önök figyelmét arra, hogy ma, amikor a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének a mértékét vizsgálják a világban, akkor az 1990-es bázisévhez nézik, és ahhoz képest a magyar szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének a mértéke 37 százalék 1990 óta; lényegesen nagyobb  lényegesen nagyobb! , mint amire például Németország képes volt, úgy, hogy miközben a gazdasági teljesítményünket megnégyszereztük, majdnem megötszöröztük, Németország nem ért el ilyen előrehaladást, kétségkívül egy magasabb bázisról indulva. Magyarország tehát ezen a területen egyáltalán nem áll rosszul, Magyarország azok közé az országok közé tartozik, amely minimális különbséggel, de a 2030-as vállalásait tartani tudja.

Szerintünk az a komolytalan, hogyha 2030-ra, 50-re újabb és újabb célokat tűzünk ki ahelyett, hogy amit már vállaltunk, azt betartanánk  ma ez történik. Olyan országok, mint Svédország, Ausztria, Németország, nem tartják be a vállalásaikat, és partnerek abban, hogy újabb és újabb ambiciózus célokat tűzzenek ki; mi pedig betartjuk azt, amit vállaltunk, ráadásul az atomenergia is hozzásegít ahhoz, hogy szén-dioxid-kibocsátástól mentes energiatermelés legyen Magyarországon. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm a miniszter úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót a képviselő úrnak. Parancsoljon!

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm. Nagyon szórakoztató a miniszter úr terelése, illetve hogy mire büszke. A miniszter úr arra büszke, hogy a 90-es évek elején összeomlott Magyarországon a nehézipar, ugyanis az üvegházgáz-kibocsátás csökkenésének az egyik forrása ez; a másik időszak pedig, amikor érdemben csökkent a kibocsátás, az a 2003-13-as időszak  tehát ön a Medgyessy-, Gyurcsány-, Bajnai-kormányoknak, illetve a 2008-2009-es gazdasági válságnak és annak az elhúzódó hatásainak az eredményére büszke.

Ezért mondtam azt, hogy nem Magyarországot, hanem a Fidesz-kormányt minősítjük ennyire negatívan, hiszen 2013 óta sikerült növelni az üvegházgáz-kibocsátást. Szeretném, hogyha nem bújna mások eredményei mögé, szeretném, hogyha tényleg vállalná egy kicsit a felelősséget, és elmondaná, hogy az elmúlt tíz évben mégis mi a kénköves akármit csináltak, merthogy az üvegházgáz-kibocsátás csökkentésén nem sikerült eredménnyel dolgozniuk, az egészen biztos, és ezt a saját gyerekeik és unokáik is számon fogják magukon kérni.

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Csak jelezni szeretném a kifejezéseket illetően, hogy a magyar Országgyűlésben vagyunk. Viszonválasz illeti meg a miniszter urat. Öné a szó, miniszter úr.

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Rövid lesz az idő arra, hogy mindazokat a pontatlanságokat kiigazítsam, amelyeket ön egy perc alatt elmondott, de csak szeretném felhívni a figyelmét, hogy 2010-től Magyarországon Orbán-kormány van hivatalban, tehát 2010-ben, 2010 második félévében, ’11-ben, ’12-ben, ’13-ban is mi voltunk kormányon  ezt csak azért mondom, mert ön ezt az időszakot is abba a körbe sorolta, amikor nagymértékben csökkent (Tordai Bence: Nem, a gazdasági válság időszakát!) a károsanyag-kibocsátás.

A gazdasági válságról pedig annyit, hogy valóban, amikor Medgyessy-, Gyurcsány-kormány volt, akkor volt gazdasági válság és államcsőd is, de 2012 után az ország növekedésnek indult. És azért nem foglalhat helyt az ön érvében a gazdaság összeomlása, mert, és ezért mondtam, hogy 1990-hez képest Magyarország majdnem meg tudta ötszörözni a gazdasági teljesítményét. Tehát  még egyszer mondom  az, hogy 90-ben valóban volt egy ipari összeomlás, az nem érv, hiszen azóta sokkal nagyobbat léptünk előre, mint a nyugat-európai országok, miközben nálunk a károsanyag-kibocsátás nagymértékben csökkent.

Még egy dolgot szeretnék a szíves figyelmébe ajánlani, ami kettő: Magyarország tavaly növelte először éves szinten 1 gigawatt feletti mértékben a napelemes és naperőművel beépített teljesítményét, a világon összesen 25 ország volt erre képes 2022-ben; és korábban 2030-ra vártuk azt, hogy a háztartási méretű naperőművekből elérjük a 200 ezret, és ehhez képest már (Az elnök csenget.) most több mint 245 ezer üzemel hazánkban. Ezek szerintem szép eredmények, önök is nyugodtan üdvözölhetik. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   144-145   146-153   154      Ülésnap adatai