Készült: 2024.05.20.19:55:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

12. ülésnap (2022.06.20.), 85. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Pénzügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:10


Felszólalások:  Előző  85  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Bevallom őszintén, kicsit meglepnek az érvei, hiszen nem nagyon értem, hogy egy országnak miért baj az, ha tőkét csábít az országba. Nem nagyon értem, miért baj az, ha egy ország támogatást tud adni az EU-szabályozás keretein belül, ha valaki beruházást hajt végre és munkahelyet teremt. Ön adóparadicsomnak nevezi a magyarországi társaságiadó-rendszert; én nem nagyon értem, miért baj, ha a költségvetés az adórendszeren belül azt biztosítani tudja. Nem értem, hogy ha valaki tőkét fektet be az országba, munkahelyet létesít, majd adót fizet be, nyilvánvalóan a személyi jövedelemadót, a munkáltatót terhelő adókat az alkalmazottak után, az miért probléma.

Pontosan erről van szó. Magyarország ezt az eredményét kívánja, szeretné megóvni, megvédeni, amikor a globális minimumadó bevezetését nem támogatja. Nem támogatja, hiszen mi abban a nem jó, hogy végre elértük azt, hogy az adórendszerünkkel csábítóak vagyunk, és jelentősen több befektetés, beruházás érkezik az országba, mint azt megelőzően, mikor magasabb volt a társasági adó kulcsa? A minimumadó elutasításával ezt szeretnénk elérni.

De a globális minimumadó bevezetésének eredeti célja nem ez volt. Az egyes pillér, amely most már el van felejtve, lényege az, hogy ott történjen meg az adózás a nagyvállalatok, cégek részéről, ahol valójában a fogyasztás, az értékteremtés, a valós tevékenység van. De például a Facebook, a Google esetében ez nem sikerült, nem sikerült ezt a globális minimumadó rendszerében, az előterjesztésben megjeleníteni. Azt viszont, hogy a magasabban adózó országok más kisebb, fejlődő országokra, mint Magyarország, ráterheljenek egy magasabb adót, ezt tartalmazza ez az előterjesztés. Azt tartalmazza, hogy Magyarország ne legyen vonzó, ne legyen csábító az ilyen befektetések, az ilyen vállalkozások számára. Azt tartalmazza, hogy Magyarország versenyelőnye szűnjön meg, az a versenyelőny, amit nagyon nagy nehézségek árán sikerült megszerezni.

Egyébként egy svájci cég által most készített kimutatás, felmérés, tanulmány szerint Magyarország nyolc helyet lépett előre versenyképesség tekintetében, és a megkérdezettek 59 százaléka mondta azt, hogy Magyarországon az adózási rendszer nagyon kedvező, ezáltal a befektetők számára csábító. Na, ezt a versenyelőnyt vesztenénk mi el.

A másik kérdés pedig azzal kapcsolatban merül fel, hogy az egész világon majd bevezetésre kerül, az Egyesült Államokban is talán, de a feltétel az, hogy először az Európai Unióban kelljen bevezetni. Az Európai Unió, ahogy mondtam az előző felszólalásnál is, lője magát lábon, aztán majd a világ csinál valamit. Kína is, majd az Egyesült Államok is majd megnézi, hogy jaj, Európában már így adóznak?, ez nagyszerű, Magyarország is így?, ez is nagyszerű, aztán mi meg majd csinálunk valamit. Hát, ez ennek a lényege, képviselő úr, ezért nem támogatjuk, és nem azért, amit ön mond, hiszen a multik Magyarországon jelentősen meg vannak adóztatva. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  85  Következő    Ülésnap adatai