Készült: 2024.05.12.08:20:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

98. ülésnap (2023.12.12.),  2-4. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:38


Felszólalások:   1   2-4   5-8      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nem sokkal vagyunk a 28. ENSZ-klímacsúcs után, amit Dubajban rendeztek meg, és azt gondolom, érdemes felidézni, amit Novák Katalin köztársasági elnök asszony mondott ezen a klímacsúcson.

Ő úgy fogalmazott, hogy Magyarország elvégezte a házi feladatát, a miénk a világ egyik legambiciózusabb klímaprogramja; jelentősen csökkentettük a szén-dioxid-kibocsátásunkat, miközben növeltük a gazdasági termelékenységet. A 2030-ra kitűzött megújulóenergia-célkitűzésünket a becslések szerint már 2026-ra elérjük. Az üvegházhatású gázok kibocsátására vonatkozó 2030-as célunk az 1990-es szint 50 százaléka. Magyarország élen jár a zöldenergia előállításában és tárolásában, és nem mondunk le a kibocsátásmentes atomenergia felhasználásáról sem.

Azt gondolom, hogy érdemes néhány pontban értékelni ezeket a kijelentéseket, amelyek összecsengenek a kormány szereplőinek megnyilatkozásaival is.

Itt is találkozunk azzal a félreértéssel, miszerint itt bármiféle kormányzati tevékenység okozta volna ezt a nagy szén-dioxid-kibocsátáscsökkenést. Nem, tehát ennek az oka a szocialista nagyipar összeomlása volt, illetve a gazdasági válság. Ha megnézzük a számokat, akkor pontosan látható, hogy az elmúlt időszakban az Európai Unió volt az, amely átlagosan 7 százalékkal valóban csökkentette a károsanyag-kibocsátását, Magyarország viszont 2014 és ’21 között 5 százalékkal növelte, tehát rosszabbul teljesítünk, jóval rosszabbul, mint az Európai Unió.

Beszélünk a szén-dioxid-kibocsátási célkitűzésekről. Itt mindig elhallgatják a kormány szereplői, hogy a magyarországi 50 százalékos vállalás egyébként alatta marad az Európai Unió vállalásának, és jóval alatta marad annak a szintnek  ahhoz 65 százalékkal kéne mindenkinek csökkentenie a károsanyag-kibocsátását , hogy a másfél fokos felmelegedést elkerülhessük. Illetve itt, ebben a nyilatkozatban is láthatjuk azt a tévedést, hogy az atomenergia szén-dioxid-mentes energiafelhasználás lenne, hiszen nagyon jól tudjuk, hogy az atomenergia, ha teljes életciklusra vetítjük, akkor sokszoros károsanyag-kibocsátással jár, mintha ezt a szélenergiával vagy a napenergiával vetjük össze, és egy kilowattóra áram előállítására vetítjük a teljes életciklus alatt.

Novák Katalin köztársasági elnök asszony arról beszél, hogy mienk a világ egyik legambiciózusabb klímaprogramja. Én sokkal inkább úgy látom, hogy valóban van egy program, egy nagyon ambiciózus program, amit a kormány szeretne végrehajtani, ez Magyarország akkumulátorgyarmatosításának a programja, ebben valóban nagyon-nagyon ambiciózusak, és ezt szeretnék végrehajtani.

Ez önmagában felülír, ez önmagában annullál gyakorlatilag bármiféle klímavédelmi programot, hiszen ezeknek az akkumulátorgyáraknak építik azokat a gázerőműveket, amikből az áramot akarják megtermelni és biztosítani ezeknek az akkumulátorgyáraknak. 1,65 gigawattóra teljesítményben jönnek létre ezek a gyárak, ekkora kapacitással, a teljes magyar áramfogyasztást, áramtermelést a másfélszeresére akarják növelni gázerőművekkel. Ha valami, ez nem klímabarát, ez pont definíciószerűen ennek az ellentétje, ez a klímarombolásnak a programja. Hány ezer tonna szén-dioxidot fognak ezek a gyárak kibocsátani a légkörbe?

Van egy másik program is, ami ehhez kapcsolódik, ez egyfajta illiberális demokráciaprogram: el akarják venni az emberek beleszólását abba, hogy döntsenek arról, hogy mi történik a lakóhelyükön. Történik ugyanis az, hogy itt az év végén, a mai napon egy olyan módosító javaslatot akarnak elfogadni, amely gyakorlatilag megszünteti a kiemelt beruházási törvényt. Na, nem ennek a rendelkezéseit szüntetik meg, mert továbbra is hatályban tartják azokat az intézkedéseket, hogy bárki eldöntheti Kínában, a kínai vezetők azt, hogy Magyarország mely pontján épülhetnek akkumulátorgyárak, továbbra is figyelmen kívül lehet hagyni a legalapvetőbb környezetvédelmi előírásokat, és a magyar kormány továbbra is asszisztálni fog a távol-keleti, kínai tőke akkumulátorgyarmatosításához. Az egész rendelkezést átpakolják az építészetről szóló törvénybe.

Ezzel az LMP népszavazási kezdeményezését akarnák megakadályozni, de szeretném önöknek jelezni, nem fog sikerülni, mi sikerre fogjuk vinni a kezdeményezésünket, meg fogjuk védeni Magyarországot az akkumulátorgyarmatosítástól.

Önök nagyon sokat beszélnek a népszuverenitásról, a legfőbb szuverén a nép, a népnek, a helyi lakosoknak biztosítani kell a jogát, hogy beleszólhassanak ezekbe a döntésekbe. Mi meg fogjuk teremteni nekik ezt a lehetőséget, el fogják tudni dönteni, hogy akarnake akkumulátorgyárat vagy sem (Az elnök megkocogtatja a csengőt.), de önök pont azért akarják ezt a népszavazást megakadályozni, mert nagyon jól tudják, hogy az emberek nem akarnak akkumulátorgyárakat. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A képviselő úr elhangzott napirend előtti felszólalására a választ Koncz Zsófia miniszterhelyettes, államtitkár asszony fogja megadni. Parancsoljon!

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először is szeretném megköszönni, hogy nagyon sok olyan állítást megfogalmazott, amit mi is mondunk, és gyakorlatilag ezt megismételtük az ENSZ éghajlatváltozási konferenciáján is Dubajban; a képviselő úr idézett köztársasági elnök asszonytól.

Azt gondolom, hogy ezek a célkitűzések nagyon-nagyon fontosak, illetve azt mindig elfelejtik, hogy a kibocsátáscsökkentési eredményeink alapvetően azért ilyen jelentősek, mert közben elmondhatjuk azt, hogy az elmúlt időszakban a magyar gazdaság nem látott mértékben bővült, és ezt mindig együtt kell nézni.

Tehát azt javaslom a képviselő úrnak és a frakciónak is, hogy ne próbálják az egyik elemét kiragadni ennek a hatalmas eredménynek, hanem együtt kellene ezt az eredményt nézni. Hiszen tényleg a világon azon 21 ország közé tartozunk, ahol úgy tudtuk a kibocsátást csökkenteni, hogy közben a gazdaságunk nagyon jelentős mértékben növekedett, létrehoztunk egymillió munkahelyet, azt gondolom, erre büszkék lehetünk. A klímapolitikai célkitűzéseinket szeretnénk a jövőben is folytatni, ahogy a képviselő úr idézett is a köztársasági elnök asszony COP-on elhangzott beszédéből. Tehát ezeket mind-mind csak meg tudom erősíteni.

Mi abban hiszünk, hogy a magyar gazdaság jövője a zöldenergia. Ezzel kapcsolatban el tudom mondani azt, hogy a zöldenergia termelésének és tárolásának ösztönzését nemcsak energetikai, klímapolitikai, hanem általános gazdaságfejlesztési és versenyképességi szempontból is középpontba helyezi a kormány. A saját célú előállítás és a későbbi felhasználás támogatása hozzájárul a megújulók további térnyeréséhez.

(8.10)

És ahogy említette képviselő úr is, Magyarország az előrejelzések szerint már 2026-ra  2026-ra!  elérheti a 2030-ig elvárt 21 százalékos megújuló-részarányt a végső energiafelhasználásával, és a megújított NEKT-ben pedig ezt aktualizáltuk, és azt mondjuk, hogy ennél még ambiciózusabb az a cél, amit szeretnénk elérni; 29 százalékra növeltük ezt a célkitűzésünket. Úgyhogy bízunk benne, hogy ezt az LMP frakciója is mindenféle szempontból fogja támogatni.

Mi hiszünk abban, hogy a napenergia térnyerése a jövőben is rendkívül fontos, az ezekkel kapcsolatos eredményeinkről is már többször beszámoltunk itt. Gyakorlatilag itt is minden 2030-ra kitűzött eredményünket már korábban elértük, és azt tudjuk mondani, hogy már 2030-ig 6 ezer megawatt helyett 12 ezer megawattot szeretnénk ezen a téren elérni.

Említette képviselő úr a szélerőművek kérdését is. A mai nap ezzel kapcsolatban is lesz szavazás, úgyhogy bízunk benne, hogy ezt az LMP is nem csak a szavak szintjén fogja majd támogatni. Nagyon várom ennek az eredményét.

Emellett pedig azt tudom mondani, hogy például a Világgazdasági Fórum energiaátmenet-indexe az igen előkelő 18. helyre rangsorolta Magyarországot. 2014 óta több mint 30 helyezéssel léptünk előre a listán. Hát, ez micsoda, ha nem egy hatalmas eredmény? Mi ezen dolgozunk, és rendkívül fontosnak tartjuk azt, hogy ezeket a célkitűzéseket folytassuk.

Viszont mindenféle klímapolitikai célkitűzésünkhöz nagyon fontos az, hogy Magyarország nem mond le a zéró kibocsátású atomenergiáról sem. Nekünk nagyon fontos az, hogy gyakorlatilag az egész zöldpolitikánkat úgy tudjuk megvalósítani, hogy az időjárásfüggő megújuló- és más megújulóenergia-források mellett az atomenergiának is fontos szerepet szánunk. Miért szánunk ennek fontos szerepet? Azért, mert Paks I. évente 14 millió, Paks II. további 17 millió tonna szén-dioxid-kibocsátástól mentesít. Paks II.-vel éves szinten 4,5 milliárd köbméter földgáz energetikai célú elégetését tudjuk megspórolni. Tényleg ezt ajánlom a képviselő úr figyelmébe, mert az a helyzet, hogy a klímapolitikai céljainkat enélkül nem fogjuk tudni elérni, és úgy gondolom, hogy fontos lenne, ha ezt pedig az LMP is tudná támogatni.

Összességében azt tudom kiemelni, hogy 2022-ben a Benelux államok után Magyarország szorította vissza a legnagyobb mértékben, 8,6 százalékkal az energiahasználatból származó szén-dioxid-kibocsátását. Ez is egy óriási eredmény. Mi azért beszélünk erről, mert a magyar kormány számára a klímapolitikai célkitűzések rendkívül fontosak, úgyhogy kérjük, hogy ebben az LMP frakciója is támogasson minket. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti sorokban.)




Felszólalások:   1   2-4   5-8      Ülésnap adatai