Készült: 2024.05.10.16:49:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

65. ülésnap (2023.05.08.),  33-38. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:12


Felszólalások:   29-32   33-38   39-42      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! A Fidesz-képviselőcsoportból Halász János képviselő úr jelentkezett napirend előtti felszólalásra. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

HALÁSZ JÁNOS (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ukrajnában immár 15 hónapja dúl a háború. Keleti szomszédunkban ezekben a pillanatokban is véres harcok vannak, a frontok megmerevedtek. Az értelmetlen áldozatok száma várhatóan tovább fog nőni, mivel a szembenálló felek az eddigi legnagyobb ütközetre készülnek.

Tisztelt Ház! A magyar kormány és a Fidesz-frakció álláspontja a háború kitörésének első napja óta világos és egyértelmű: mi a béke oldalán állunk, Magyarország továbbra sem szállít fegyvereket, nem veszünk részt a lőszerszállítási akcióban sem, és határozottan arra kérünk mindenkit, hogy a fegyverszállítások helyett a béketárgyalásokra összpontosítson, ugyanis minél tovább tart ez a háború, annál nagyobb az eszkaláció veszélye. Már eddig is 39 ország döntött úgy, hogy halált okozó eszközöket szállít a hadszíntérre, tehát ez már most sem egy lokális konfliktus. Ha végül maga a NATO is közvetlenül belesodródna ebbe a konfliktusba, az a harmadik világháború kitörésének veszélyét hordozná magában.

Azt is fontos leszögezni, hogy a győzelemről vagy vereségről szóló nyugati elmélkedés valójában a háború hamis dilemmája, az ukrajnai háborúnak ugyanis nincsenek és nem is lesznek nyertesei. Mi, magyarok is már rendkívül nagy árat fizettünk ezért a háborúért: rengeteg Kárpátalján élő és az ukrán hadseregbe besorozott magyar ember vesztette már életét, a temetők megteltek, szankciós infláció sújtja az energiaárakat és az élelmiszerárakat. Sokan akarnak békét Európában, de a jelenlegi brüsszeli politika nem hagy teret a béke hangjának, és az egész liberális média is szinte koncertszerűen háborúpárti, pedig csak a párbeszéd és a diplomáciai erőfeszítések révén valósulhat meg a béke és kerülhető el a hidegháború vagy a további fegyveres konfliktusok kialakulása.

Sajnos, az Európai Parlament legutóbbi állásfoglalása szerint ennek a törekvésnek még nyoma sincs, de ettől függetlenül Magyarország továbbra is a békepárti hangot szeretné erősíteni Brüsszelben. Mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy minél hamarabb tűzszünet legyen, és béketárgyalások kezdődjenek, mert másképpen nem lehet megmenteni sok tíz- vagy százezer ember életét.

Ferenc pápa budapesti látogatása megmutatta, hogy nem vagyunk egyedül ebben a küzdelmünkben. A Vatikán elszánta magát, hogy mozgósítani fogja erejét, kapcsolatait, befolyását, hogy megpróbáljon gátat vetni a vérontásnak. A pápa arra buzdította az egybegyűlteket, hogy „Próbáljanak olyanok lenni, mint Jézus: nyitott kapuk, olyan kapuk, amelyeket senki előtt nem csapnak be, amelyeken mindenki beléphet, és megtapasztalhatja az Úr szeretetének és megbocsátásának szépségét”  mondta. A szentatya célja, hogy öntse az emberek és a népek vezetőinek szívébe a vágyat, hogy a békét építsék, hogy a következő nemzedékeknek a remény jövőjét nyújtsák, ne a háborút, egy bölcsőkkel és nem sírokkal teli jövőt, egy testvérekkel és nem falakkal teli világot. Ferenc pápa valamennyi beszéde kifejezte a béke iránti vágyat, és mindez a nemzetközi sajtó rosszindulatú próbálkozásainak ellenére is egybecsengett a magyar kormány álláspontjával.

(12.30)

Magyarország egy jól teljesítő, sikeres Ukrajnában érdekelt, az ott élő magyarok miatt pedig még erőteljesebben motivált, hogy a szomszédunkban béke legyen. Eddig is mindent megtettünk azért, hogy segítsük az ukrán embereket ebben a háborúban. Az ország történetének legnagyobb humanitárius akcióját hajtjuk végre, több mint egymillió menekültet fogadtunk be. Ingyenes egészségügyi ellátást és oktatási lehetőséget biztosítunk, több mint 1300 iskola és óvoda vesz fel Magyarországon ukrán gyerekeket és diákokat. Segítünk, ahogy csak tudunk, de fegyvereket és katonákat továbbra sem fogunk küldeni.

Tisztelt Ház! Elképesztő és felháborító, hogy a magyar baloldal még mindig háborúpárti, a dollárbaloldal a háború kitörése óta többször is egyértelműen kifejezte, hogy fegyvereket vagy akár katonákat is küldene a háborúba. Ha a baloldalon múlna, Magyarország már régen belesodródott volna ebbe a háborúba. A Fidesz-frakció ezzel szemben teljes erejével támogatja a kormányt a világháború kitörése elleni küzdelmében, az ország békéjének és biztonságának megőrzésében. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ Dömötör Csaba miniszterhelyettes, államtitkár úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon!

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! A háború ügyében sajnos továbbra sincs jele enyhülésnek, még mindig azt látjuk, hogy egyre több és több ország ajánl fel halálos katonai fegyvereket és küldik a hadszíntérre. Közel 40 ország tett így, és közülük közel húsz tankokat is felajánlott, ezek belátható időn belül meg is érkeznek. Ettől nem függetlenül a harcok nem csitulnak, ha a híradásokat megnézzük, sőt ezzel ellenkezőleg. Ez azt is jelenti, hogy egyre nagyobb lesz rajtunk a nyomás, hogy vonódjunk be ebbe a háborúba, és ez a nyomás különböző módokon érkezik majd, és ezek egyike az uniós pénzek visszatartása.

A múlt héten újabb felvonásához érkeztünk az uniós pénzekről zajló vitának. Ez a vita a pénzek visszatartói szerint a jogállamiságról, a magyar demokrácia állapotáról szól, csakhogy egyre többször szólják el magukat azzal kapcsolatban, hogy mi is a valódi ok. Most a téma egyik fő brüsszeli felelőse tett sokatmondó nyilatkozatot. Daniel Freund zöldképviselő szerint, ha nem változtatunk a háborúval kapcsolatos, a migrációval kapcsolatos és a gyermekvédelemmel kapcsolatos álláspontunkon, akkor nincs pénz és kész. Tehát valójában nem a jogállamiság, nem az igazságszolgáltatási ügyek, nem az oktatásszabályozás vagy nem a vagyonnyilatkozatok ügye számít, hanem az ideológiai kérdések, a háború és a béke kérdése.

Ráadásul, olyan ügyekben próbálnak minket nyomás alá helyezni, ahol az EU-nak nincs is jogköre, mégis ránk akarják erőltetni a megközelítésüket. És az egészben nem az a legsúlyosabb, hogy Brüsszel fellép és visszaél a hatalmával  ezt végül is megszokhattuk , az a legsúlyosabb, hogy a magyar baloldal ehhez nemcsak hallgatólagos, hanem tevőleges támogatást is nyújt.

Hogy is mondják árnyékkormányék? Idézem: „Ott voltak, amikor Magyarországgal szemben olyan feltételeket támasztottak, amiket szerintük nem lehet betartani.” Meg hogy ez nekik hazafias kötelességük  ezt is ők mondták. Megáll az ész! Na, így már értjük. Ősszel 17 törvényt módosítottunk, ahogyan javasolták, a múlt héten itt a Házban módosítottuk az igazságszolgáltatási törvényeket, módosul az oktatásszabályozás, pedig ebben az EU-nak nincs is jogköre. Ötödjére  ötödjére!  is módosítottuk a vagyonnyilatkozati rendszereket, de ez önmagában is abszurd, még sincs jele annak, hogy folyósítanák az uniós pénzeket. Nem jogállamisági eljárás ez, hanem színtiszta nyomásgyakorlás és velős politikai zsarolás. (Novák Előd: Ki lehet lépni!)

(Az elnöki széket Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Tisztázzunk egyvalamit: ha számít a jogállamiság, akkor nem írhatják felül a jogköröket. Ha számít a jogállamiság, akkor nem léphetnek fel olyan ügyekben, ahol nincs is jogkörük. Ha számít a demokrácia, akkor nem írhatják felül a választás, a magyar választás egyértelmű eredményeit. És leginkább, ha számít a magyarok véleménye, akkor nem vonhatják be őket egy olyan háborúba, amelyről nem ők tehetnek, és amelyben nem akarnak részt venni.

Több tiszteletet kérünk a magyarok akaratának és a békepárti álláspontunknak. Üzenjük ezt Brüsszelnek, és üzenjük azoknak a baloldali pártoknak is, amelyek a választáson nem tudtak többséget szerezni, de most az ország ellen dolgoznak, és ettől remélnek valamiféle politikai előnyt. Szóval, több tiszteletet kérünk, a baloldali képviselőktől pedig azt, hogy gondolják végig, vajon erre tetteke esküt, amikor képviselői munkájukat megkezdték. Aligha. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK : Köszönöm szépen, Dömötör Csaba miniszterhelyettes, államtitkár úr. Tisztelettel köszöntöm képviselőtársaimat. Bejelentem, hogy a napirend előtti felszólalások végére értünk. Most felkérem Vinnai Győző jegyző urat, hogy ismertesse a további napirenden kívüli felszólalókat.

DR. VINNAI GYŐZŐ jegyző: Tisztelt Országgyűlés! A mai napon napirend utáni felszólalásra jelentkezett: Rétvári Bence, KDNP; Dúró Dóra, Mi Hazánk; Jakab Péter, független; Z. Kárpát Dániel, Jobbik; Bencze János, Jobbik; Dudás Róbert, Jobbik; Ander Balázs, Jobbik; Hegedüs Andrea, DK, Ráczné Földi Judit, DK; Varga Zoltán, DK; Dócs Dávid, Mi Hazánk; Hajnal Miklós, Momentum; Erdős Norbert, Fidesz; Illés Boglárka, Fidesz.




Felszólalások:   29-32   33-38   39-42      Ülésnap adatai