Készült: 2024.05.10.10:05:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

26. ülésnap (2022.09.26.),  200-208. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:04


Felszólalások:   192-199   200-208   209-220      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterelnök úr. Jámbor András Imre képviselő úr, a Párbeszéd képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: „Mi folyik itt?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! (Számos képviselő hagyja el a termet.  Zaj a teremben.) Tájékoztatom önt, hogy a miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár urat jelölte ki. De addig tartsunk két perc technikai szünetet, mert nem fogja tudni hallani a hangunkat. (Jámbor András Imre: A fideszesek többsége…) Képviselő úr, bizonyára nem vette észre, hogy közben elrendeltem két perc technikai szünetet, hogy nyugodt körülmények között tudja a kérdését föltenni.

(Szünet: 19.02  19.04

Elnök: dr. Latorcai János

Jegyzők: dr. Vinnai Győző és Szabó Sándor)

ELNÖK : Arra kérem képviselőtársaimat, hogy akik most távoznak, azok a lehető legnagyobb fegyelmezettséggel tegyék azt, hogy folytatni tudjuk munkánkat.

Akkor újra felteszem: Jámbor András Imre, a Párbeszéd képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: „Mi folyik itt?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat, miniszterhelyettest jogosította fel. Tisztelettel kérdezem önt, elfogadjae a válaszadó személyét. (Jelzésre:) Nagyon szépen köszönöm, hogy jelzi számomra, hogy elfogadta a válaszadó személyét. Jámbor András Imre képviselő urat illeti a szó, parancsoljon!

És arra kérem képviselőtársaimat, meg akik mennek kifelé, hogy a legnagyobb csöndben hallgassuk meg képviselő urat.

JÁMBOR ANDRÁS IMRE (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Kicsit sajnálom, hogy a miniszterelnök úr és a kormánypárti képviselők 70 százaléka elment a felszólalás előtt.

Sokat beszéltünk ma a gazdasági válságról és az energiaválságról, de keveset beszéltünk arról a szociális válságról, ami Magyarországon jelenleg van. Az elmúlt héten én két olyan történettel is találkoztam, ami kilakoltatásokkal kapcsolatos. Múlt héten egy törvénytelen kilakoltatást kellett megakadályoznunk „A város mindenkié” csoport és az Utcajogász segítségével, és ma reggel pedig önök leszavazták az Igazságügyi Bizottságban, hogy a Végrehajtói Kar tevékenységét átnézzük, pedig erre bőven szükség lenne. Az elmúlt hetekben bőven tapasztaltunk olyan ügyeket, amelyeknél felmerül annak a lehetősége, hogy a Végrehajtói Kar nem jól járt el, és törvénymódosításokat kellene eszközölni.

Ez a szociális válság iszonyatosan nagy terhet fog róni az intézményrendszerre, és az a helyzet, hogy én már két írásbeli kérdést feltettem miniszter úrnak a szociális intézmények rezsije kapcsán, amikre Rétvári Bence válaszolt, hiszen az a teher, amit rárónak a szociális intézményekre, ennek a szociális válságnak a következménye, és ez nagyon durván fog jelentkezni. És ehhez kapcsolódik az az energiaválság, amelyben ezek az intézmények egyre nehezebben fogják tudni kifizetni a rezsit.

A miskolci Szimbiózis Alapítvány, amelyik autista gyerekekkel foglalkozik, a Facebookon írta ki, hogy 75 millió forinttal fog növekedni az éves költségvetésük. Erre nem válaszolt Rétvári úr, hogy az egész szociális ellátórendszerben milyen támogatást fognak tudni adni.

A Szociális Munkások Egyesülete egy kutatást végzett, 64 intézmény válaszolt nekik. Ebből az derült ki, hogy a válaszadók közel fele az áram árában 26-75 százalék közötti költségemelkedéssel számol, 28 százalékuk pedig 1,5-2-szeres energiaköltség-növekedéssel számol. A gázrészben még durvább a helyzet.

A kérdésem az lenne, hogy egy olyan helyzetben, amikor egyre többen kerülnek nehéz helyzetbe a világgazdasági válság kapcsán, mit fog tenni a kormány annak érdekében, hogy ezek a szociális intézmények ne menjenek csődbe, és hogy a fogyatékos embereket, a hajléktalan embereket és az idősgondozásban lévő intézményeket megsegítse a válságban. Köszönöm szépen. (Taps a Párbeszéd és az MSZP padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ Rétvári Bence államtitkár úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon, miniszterhelyettes úr, öné a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Az is fontos, amire ön ráirányította a figyelmet, hogy hogyan lehet kezelni a válságot, de az is fontos, hogy hogyan lehet megelőzni az ilyen válságokat.

A kezelés kapcsán szerintem fontos, hogy úgy fogadtuk el itt mi a jövő évi költségvetést, amire önök nemet mondtak, tisztelt képviselő úr, hogy ebben a szociális, gyermekvédelmi és gyermekjóléti szolgáltatások kiadásait 1139 milliárd forintról 1326  milliárd forintra növeltük, magyarul 187 milliárd forinttal növeltük azt a keretet, amiből azoknak az embereknek tudunk segíteni, akik nehéz helyzetbe kerültek. De mi ezt igyekeztünk megelőzni.

Tudja, azért emeltük a minimálbért sokkal nagyobb mértékben, mint a baloldali kormányok valaha, most például 20 százalékkal, 200 ezer forintra, mert úgy gondoljuk, hogy a legjobb szociálpolitika a munkahelyteremtés, magas jövedelmek alacsony adók mellett. Tudja, önök nagyon magas, 30-40 százalékos adót szeretnének az emberekre kivetni, mi viszont 15 százalékra csökkentettük a személyi jövedelemadót.

Önök azt mondták a teljes választási kampányban, amikor még messze-messze alacsonyabb volt a gáz és a villany ára a nemzetközi piacokon, hogy mindenkire rá kell ereszteni a gázárat, rá kell ereszteni a piaci villanyárat, legfeljebb majd valamilyen szociális támogatást kell adni, amiből láttuk egyébként a baloldal kormányzása alatt, hogy érdemi támogatást nem tudtak nyújtani. Mi viszont azt mondtuk, hogy mindenkinek segítséget nyújtunk, és az átlagfogyasztás erejéig 181 ezer forinttal minden hónapban segítjük a családokat, pontosan azért, hogy ne a rezsi legyen az, amit nem tudnak kifizetni, és ne a rezsi legyen az, ami miatt a szegénységbe csúsznak.

Tisztelt Képviselő Úr! Az önök segélyezésre épülő szociálpolitikája oda vezetett, hogy 2010-ben 400 ezer mélyszegénységben élő ember volt, több mint 400 ezer, most pedig az Eurostat kimutatásai szerint is kevesebb mint 100 ezer mélyszegénységben élő ember van. Az az út mindig a mélyszegénység növeléséhez vezet, a miénk a szegénység csökkentéséhez vezetett. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra Jámbor András Imre képviselő urat illeti a szó.

JÁMBOR ANDRÁS IMRE (Párbeszéd): Őszintén, én tényleg nem értem, hogy miért nem lehet kérdésekre válaszokat adni. Tehát nekem volt egy kérdésem, hogy hogyan segítik ezeket az intézményeket.

Ön elmondott két számot, hogy az egyébként májusban meghatározott költségvetésben mennyivel emelkedik a szociális intézményekre jutó támogatás. Államtitkár úr, ez az infláció alatti növekedés, és nem a mostani inflációs szám alatti növekedés, hanem a két hónappal ezelőtti inflációs szám alatti növekedés! Ön szerint ezek az intézmények kigazdálkodják majd a rezsit ebből az emelésből, ebből a pénzből? Emellett pedig, ahogy az írásbeli válaszában sem részletezte, itt sem részletezi, hogy ez mire megy, merthogy nem plusz-rezsitámogatásra megy. Nyilván ezek lekötött intézményi pénzek, amik adott feladatra vannak.

(19.10)

A többi handabandához pedig annyit, hogy Hollik úrral már megbeszéltük a Tranzit fesztiválon, hogy én soha nem mondtam azt, hogy el kell törölni a rezsicsökkentést. Kérem, ne mondja azt, hogy én ilyet mondtam volna valaha. A 180 ezer forintos támogatás kapcsán meg tisztázzuk már, hogy ez az önök által megállapított lakossági hatósági árhoz képest van, ami bőven fölötte van például az MVM által termelt 12 forintos paksi áramárnak. Tehát az, hogy kreálnak egy számot és azt mondják, hogy ehhez a számhoz képest mi iszonyatosan sok pénzt adunk, persze, én is tudom azt mondani, hogy adok magának 10 forintot, és egyébként 990 forint kedvezmény van, mert 1000 forintot is adhattam volna. Ezek a számokkal való játékok teljesen nevetségesek. (Taps az ellenzéki pártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg miniszterhelyettes urat is. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ha nem lenne Magyarországon rezsicsökkentés, akkor nézzük meg, hogy ön szerint akkor mindenhol máshol jobb a helyzet. Ön azt állította, hogy Budapesten mennyi eurócentbe kerül egy kilowatt áram: 9,75. Bukarest 16, Bécs 36, Berlin 39, Brüsszel 40, Koppenhága 53, London 63, Budapest 9,75. És ugyanez a gázra vetítve: Budapesten 2,64, Bukarest 6,27, Brüsszel 13, Berlin 17, Bécs 18, Koppenhága 22, Amszterdam 28. Önnek politikai vaksága van, tisztelt képviselő úr. Annyira gyűlöli a kormányt, hogy még a számokat is képes félreolvasni. Lehet, hogy annyira meghatódik saját szavaitól, hogy könnyes szemmel egy-egy nullát elnéz olykor innen vagy onnan.

De nézze meg, hasonlítsa össze az árakat! Ez a 181 ezer forint azt jelenti, hogy Magyarországon a tőlünk nyugatra, tőlünk keletre és tőlünk délre eső országokhoz képest is kisebb az emberek rezsiköltsége. Az önök politikája mindig azt eredményezte  mindig azt eredményezte! , hogy a multik jól jártak, és az emberek rosszul. Önök voltak, a baloldal volt az, akik a multiknak még a közszolgáltatásokból, a közművekből a profitrátáját is rögzítették törvényben, hogy a multik mindig jól járjanak, az emberek pedig mindig rosszul jártak. Ez a baloldal valós arca. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   192-199   200-208   209-220      Ülésnap adatai