Készült: 2024.05.10.22:15:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2023.11.20.),  63-68. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:34


Felszólalások:   57-62   63-68   69-74      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el a miniszterhelyettesi választ.

Tisztelt Országgyűlés! Szabó Rebeka, a Párbeszéd képviselője, interpellációt nyújtott be a Miniszterelnökséget vezető miniszterhez: „Miért nincs következménye a hetente ismétlődő akkumulátor-botrányoknak?” címmel. Az interpelláció megválaszolásával miniszterelnök úr a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Lantos Csaba energiaügyi minisztert bízta meg. Az interpellációra miniszter úr kérésére Koncz Zsófia miniszterhelyettes asszony válaszol. Öné a szó, képviselő asszony.

SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Asszony! Az akkumulátoripar visszatérő botrányaival kapcsolatban a kormány mindig azzal érvel, hogy ezekre az üzemekre nálunk az európainál sokkal szigorúbb szabályok vonatkoznak, de ennek sajnos az ellenkezője igaz: hetente jönnek elő olyan ügyek, amelyek sehol Európában nem történhetnének meg, mégsem érik el sem a hatóságok, sem a kormány ingerküszöbét. Valószínűleg azért, mert ez a deal: a kínaiak, a dél-koreaiak idehozzák a gyáraikat, a kormány pedig szemérmesen félrenéz, amikor nekiállnak mérgezni a környezetet és a környéken lakók egészségét.

A legutóbbi eset még a korábbi ügyek hajmeresztő sorából is kilóg. Ahogyan a sajtó is megírta: „Eddig nyolc alkalommal kötelezte a hatóság a veszélyes akkuhulladék elszállítására azt a vállalkozót, akit 103 millió forintra is megbüntettek az Abasáron illegálisan tárolt hulladék ügyében, de mindhiába. A vállalkozó keresetet nyújtott be, és a selejtes akkucellák nagy részét pedig augusztus eleje óta nem szállította el.” Tehát augusztus eleje óta, három és fél hónapja tudnak a hatóságok a ketyegő vegyi bombáról. És mi történt eddig? Semmi.

Ugyanez a hulladékfajta megtalálható egyébként Ikladon is, ugyanígy következmények nélkül. Abasár egy 2500 lakosú település. Ikladon 2000-en laknak. Kérdezem, hogy: az ő környezeti és egészségi jogaik miért nem számítanak senkinek? Talán azért, mert ha a hatóságok tényleg foglalkozni kezdenének ezzel, kiderülne, hogy a hazai akkuhulladék-feldolgozás nem csak közelről, de messziről is bűzlik.

Az egyik cégnek, amelyik a gödi és a komáromi akkugyáraktól a hulladékot átveszi, majd a szintén botrányokba keveredett bátonyterenyei és szigetszentmiklósi üzemébe szállítja, nincs is engedélye ezeknek az üzemeknek a működtetésére. A másik főszereplő még nagyobb fogás lenne: az Éltex nevű cégnek Tiborcz István magántőkealapja a tulajdonosa. Ez a cég szintén részt vesz a gödi és a komáromi akkugyárak hulladékának eltüntetésében, és a létező összes szabálytalanságot elkövette már a veszélyes hulladéknak számító akkucellákkal, az átcímkézéstől az illegális lerakásig.

Tehát gyakorlatilag az egész ország háborog a ránk kényszerített akkugyárak miatt; sokszor maguk a gyárak is szabálytalanul működnek, és emellett hetente pattannak ki akkuhulladékügyek. Veszélyben a lakosok egészsége és a tiszta környezet, és közben a miniszterelnök veje százmilliókat keres az akkugyártási hulladék törvénysértő szétszórásával.

Érdeklődöm, hogy önök szerint hány európai ország kormánya élne túl egy ilyen botrányt, ha már folyton az európai szabályozásra hivatkoznak. És szeretném kérdezni, hogy akkor most önök szerint nálunk tényleg szigorúake az akkumulátorüzemekre vagy az akkumulátorhulladék lerakására és tárolására vonatkozó szabályok. Miért nem szállítják el három és fél hónapja Abasárról ezt az akkuhulladékot? És önök szerint mikor láthatjuk már végre a következményeit az önök szerint rendkívül szigorú környezetvédelmi és hatósági szabályoknak? Köszönöm. (Taps a Párbeszéd, az MSZP és az LMP padsoraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Koncz Zsófia miniszterhelyettes asszony válaszol. Öné a szó.

(15.20)

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Először is szeretném azt kifejezni elöljáróban, hogy nagyon-nagyon sok valótlanságot említett a felszólalásában, amelyekre majd külön is szeretnék kitérni; illetve újból szeretném ezzel az egész zöldenergia-témával kapcsolatban kifejezni azt, hogy igazából nem értem, hogy mi változott az álláspontjukban az elmúlt időszakban.

2017-ben ugyanis Szabó Timea, az önök frakcióvezetője még úgy nyilatkozott, hogy az állami támogatás mellett milyen egyéb eszközökkel kívánja támogatni a kormány az elektromos autók vásárlását. Tehát ezt kérte még akkor számon a kormányon. Van, ami 2017 után történt. És gyakorlatilag önök most az ellen harcolnak, amiért korábban küzdöttek.

Azt is szeretném kiemelni, hogy itt alapvetően nem a magyar kormánnyal, hanem a nyugat-európai társaikkal vannak valamifajta vitában, hiszen Nyugat-Európában pontosan ezen beruházásokért nagyon-nagyon sokat tesznek a zöldpolitikustársaik, hogy egy adott országba tudjanak menni; és gyakorlatilag ezek szükségesek a zöldátmenet, a zöldenergia és a környezetbarát elektromobilitás megvalósításához.

Szeretném azt is kiemelni, hogy ahogy miniszterelnök úr is elmondta, a zöldipari gyárak Európában magas védettségi szint mellett dolgoznak, így az a technológia, ami jó a németeknek, azért valószínűleg jó nekünk is. Úgyhogy a képviselő asszonyt, illetve a frakciót szeretnénk arra megkérni, hogy olyan ügyekben, amelyek fontosak a magyar gazdaság jövőjét illetően, próbáljanak már most egyszer végre a magyar érdekek mellett küzdeni.

És arra is szeretném megkérni a képviselő asszonyt, hogy ne minősítse folyamatosan a környezetvédelmi hatóságnál dolgozó emberek szakértelmét, szakmai hozzáállását, mert valójában ők azok, akik mindenáron azon dolgoznak, hogy a környezetvédelmi szabályokat, amelyek a legszigorúbbak, be tudjuk tartani.

A hulladékgazdálkodási hatóságok minden esetben megteszik a szükséges intézkedéseket, a jogszabályok szerint lefolytatják a hatósági eljárásokat, kötelezik a jogsértőket, helyszíni ellenőrzéseket tartanak, valamint a fokozatosság elvének figyelembevételével szankciókat szabnak ki: bírságolnak, végrehajtási cselekményeket hajtanak végre, és folyamatosan nyomon követik a kockázatos tevékenységeket. Ráadásul ezeket a hatósági tevékenységeket mindenki számára elérhetően, nyilvánosan teszik, így az önök által megfogalmazottak ebben az esetben sem igazak.

Tájékoztatom, hogy Abasáron a kormányhivatal intézkedéseinek eredményeként már 136,7 tonna illegálisan tárolt hulladék elszállításra került; az ellenőrzések folyamatosak. Iklad kapcsán azt szeretném kiemelni, hogy szintén megtörtént a hulladék elszállítása. Bátonyterenyéről már sokszor beszéltünk, de itt újból szeretném felhívni a képviselő asszony figyelmét arra, hogy az üzem működését augusztusban felfüggesztette a kormányhivatal, tehát abszolút nem értem, hogy miről beszélünk, és a tájékoztatásuk szerint a megfelelő engedélyek birtokában már szeptemberben megkezdődött a hulladékok kiszállítása. A folyamatot a hatóságok a felfüggesztés ideje alatt is folyamatosan ellenőrzik egyébként. Tehát azt kell hogy mondjam, hogy minden egyes állítása alapvetően egy álhír, és mindenféle szempontból a hangulatkeltést szolgálja.

Ön azt kérdezte, hogy tényleg szigorú szabályok vonatkoznake az üzemekre, és mikor láthatja ezeket a következményeket, amelyekre utalt. Hát, itt szeretném megnyugtatni, hogy Magyarországon a legszigorúbb szabályokat tartjuk be, és ezeknek a környezetvédelmi szabályoknak a betartását a hatóságok mindenféle szempontból kiemelten kezelik. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Szeretném kérni a képviselő asszonyt, hogy ezekben az ügyekben támogassa a kormány elképzeléseit. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes asszony. Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem a képviselő asszonyt, elfogadjae a választ. Öné a szó.

SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Tisztelt Képviselőtársaim! Sajnos ezen a válaszon nincs mit elfogadni, tehát nagyon szórakoztató, ahogyan újra és újra elmondja ezt a mantrát, hogy nálunk a legszigorúbbak a környezetvédelmi szabályok (Rétvári Bence nevet.), de aztán szinte ön mond erre ellenpéldákat.

Ugye, Abasáron a Párbeszéd-Zöldeknek két önkormányzati képviselője, Gér Mihály és Ürmös István járt néhány nappal ezelőtt, és ott van lerakva 1700 tonna illegális akkuhulladék. Örülök, hogy ebből önök 136 tonnát már elszállítottak, de akkor nem tudom, hogy mi lesz a maradékkal, és egyáltalán miért kell, hogyan létezik, hogy ilyen mennyiségű illegális akkumulátorhulladék megjelenik ilyen kistelepüléseken, elhagyott laktanyákon, elhagyott raktárépületekben.

Tehát önök szerint ez a normál módja az akkumulátorhulladék kezelésének? Mi, zöldek számtalanszor elmondtuk már, hogy egyrészt ennyi akkugyár nem kell Magyarországra, és azt is elmondtuk, hogy szemmel láthatólag lehet, hogy bármennyire igyekeznek a hatóság munkatársai, nem elégséges a szabályozás ahhoz, hogy megakadályozzák, hogy a akkumulátorhulladék ilyen helyeken feltűnjön, és ott mérgezze az emberek és a környezet egészségét.

És itt vannak ezek a konkrét példák (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), legyenek szívesek akkor ezekkel tenni valamit! Köszönöm a figyelmet. (Taps a Párbeszéd padsoraiban.)




Felszólalások:   57-62   63-68   69-74      Ülésnap adatai