Készült: 2024.05.09.11:37:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

65. ülésnap (2023.05.08.),  200-201. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:   197-199   200-201   202-203      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Dúró Dóra képviselő asszony, a Mi Hazánk képviselője, az Országgyűlés alelnöke. Parancsoljon, alelnök asszony, öné a szó.

DÚRÓ DÓRA (Mi Hazánk): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Naponta közel negyven honfitársunk hal meg azért, mert nem mozog rendszeresen. Rengeteget beszélünk az egészségügyi ellátórendszer állapotáról Magyarországon, amit nagyon helyesen teszünk. Ugyanakkor hozzá kell ehhez tenni, hogy a saját életmód kétszer olyan fontos az egészségünk szempontjából, mint maga az ellátórendszer, erre még sincs semmilyen stratégiája a magyar kormánynak. Pedig a statisztikák, az adatok rendkívül szomorúak hazánk tekintetében. Az elkerülhető halálesetekben a második legrosszabb mutatóval rendelkezünk, és 3,1 millió honfitársunk szenved a vérnyomása miatt. A tízezer főre jutó arányuk az elmúlt húsz évben 81 százalékkal emelkedett.

De az is elmondható, hogy Magyarországon a három legfőbb halálok az életmóddal függ össze.

(15.20)

A lakosság kétharmada mégis jónak vagy nagyon jónak tartja a saját egészségi állapotát, tehát a lakosság nincs is tudatában annak, hogy milyen nagy mértékben összefüggenek az egészségügyi problémáik, nehézségeik az életmódjukkal. És valóban, hogyha a táplálkozás és a testmozgás tekintetében az elvárásoknak megfelelően tudnánk élni, akkor a diabéteszes megbetegedések aránya 58 százalékkal lenne csökkenthető, de megelőzhető lenne a daganatos megbetegedések egyharmada, illetve a koszorúér-problémák 80 százaléka is.

Álljunk meg egy pillanatra, és gondoljunk bele ebbe, hogy ezeket a rendkívül súlyos egészségügyi problémákat tudnánk mérsékelni úgy, ha kizárólag a táplálkozás és a testmozgás területén változás történne. De ha már a testmozgásnál tartunk, Európa legelhízottabb vagy második legelhízottabb nemzete vagyunk. Az Eurobarométer felmérése szerint a lakosság 59 százaléka saját bevallása szerint soha nem sportol. Ha ehhez hozzávesszük azokat is, akik nagyon ritkán sportolnak, akkor elmondható, hogy négy emberből három vagy soha, vagy nagyon ritkán sportol Magyarországon.

A Covid-lezárások nyilvánvalóan súlyosbították ezt a helyzetet. A felmérések szerint 68 százalékkal nőtt meg a nassolás aránya, és 54 százalék mondta azt, hogy kevesebb időt fordított a sportolásra, 4-5 kilogrammal nőtt a magyarok átlagos testsúlya ezen idő alatt.

Rendkívül súlyos probléma, hogy a mindennapos testnevelés bevezetése ellenére a túlsúlyosok aránya a fiatal korosztály körében is növekszik. A NAT-ban a szabadidősport, mint olyan, egyébként meg sem jelenik.

De nem vagyunk jobb helyzetben, hogyha a dohányzásra tekintünk, és ezeket az adatokat vesszük górcső alá. Magyarországon a lakosság egynegyede napi szinten dohányzik. Az európai uniós átlag 20 százalék alatt van. Tehát hogyha ezt legalább sikerülne elérni, az is azt jelentené, hogy 600 ezer honfitársunk szokna le a dohányzásról, aki most napi szinten dohányzik. Ha ezt a pénzt, amit most akár csak ők a cigarettára költenek el, mondjuk, uszodajegyre fordítanák, a lakosság egészségi állapota rendkívül erőteljesen érzékelhető módon javulna. Tehát itt arról van szó, esetükben legalábbis, hogy nem pénzkérdés, kizárólag tudatosság kérdése, hogy éppen cigarettára vagy uszodajegyre költik el azokat a megkeresett forintokat.

Az alkoholizmusról is szót kell ejteni, ha már az életmódról beszélünk, ugyanis az alkoholisták becsült aránya is növekvő tendenciát mutat Magyarországon. Öt év alatt 40 ezerrel nőtt meg a számuk. Ez is egyértelműen összefüggésbe hozható a Covid-lezárásokkal, és azokkal az időszakokkal, amelyeket ilyen módon kellett tölteniük az embereknek.

A Fidesz 13 éve kétharmaddal kormányozza Magyarországot, és ezen mutatók mindegyike rosszabb helyzetbe került, ezen mutatók tekintetében rosszabb helyzetbe került a magyar lakosság, mégsem történt semmi. Semmilyen stratégiát nem alkotott meg a mai napig a kormányzat ezeknek az orvoslására, pedig nyilvánvaló előnyökkel járna mindez: egyrészt az egészségesebb emberek a munkaerőpiacon is jobban tudnának teljesíteni, ez gazdasági hasznot is jelentene, nyilvánvalóan morális előnyökkel is járna, és még politikai hozadéka is lenne a kormányzat számára.

Tehát a Mi Hazánk azt várja el a kormánytól, hogy egy átfogó egészségügyi stratégiát alkosson meg a magyar lakosság egészségi állapotának a javítása érdekében. Köszönöm, elnök úr. (Taps a Mi Hazánk soraiból.)




Felszólalások:   197-199   200-201   202-203      Ülésnap adatai