Készült: 2024.05.20.05:46:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

31. ülésnap, 112. felszólalás
Felszólaló Dr. Koncz Zsófia (Fidesz)
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás Technológiai és Ipari Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 4:14

Felszólalások:  <<  112  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ön két nagy témát említett a felszólalásában, az egyik a munka, a másik az üzemanyag kérdése. A munkahelyekkel kapcsolatban szeretném kiemelni azt, amit már az őszi ülésszakban többször el tudtam mondani, hogy a munkahelyteremtés kapcsán az Orbán-kormányoknál senki nem tett többet.

Ugye, egymillió munkahely létrehozását tűztük ki célul, ami hatalmas eredmény, hogy sikerült elérni, és azt is el kell mondani, hogy annyian dolgoznak ma Magyarországon, amennyien a rendszerváltás óta nem: nyáron 4,7 millió ember dolgozott. A koronavírus-járvány idején a gazdaságvédelmi akcióterv 1 millió 660 ezer munkavállalónak nyújtott segítséget. Az is fontos dolog, azt gondolom, hogy idén júniusban nálunk volt a harmadik legalacsonyabb munkanélküliség az Európai Unióban.

S annak érdekében, hogy segíteni tudjuk a kis- és középvállalkozókat, vállalkozásokat a megnövekedett energiaárak miatt, egy programot elindítottunk. A program október 20-ától elérhető. Ennek az első eleme a vállalkozások energiaköltség-növekményének kompenzálására szolgál. A második elem pedig tartalmazza ugyanezen célcsoport energiahatékonyság-növelő beruházásainak támogatását is.

Emellett számos programmal igyekszünk segíteni a családoknak. A kormány november 15-étől kamatstopot hirdet a kkv-k esetén, illetve döntött a Széchenyi-kártya-program meghosszabbításáról is, ezenkívül tűzifaprogram, barnaszénprogram, benzinárstop, élelmiszerárstop és kamatstop is segíti a magyar embereket.

(17.10)

A benzinárról szólva mindenképpen ki kell emelni azt, hogy hazánkat nem érinti az orosz kőolaj elleni szankció. Ha erre igent mondott volna a miniszterelnök, akkor komoly ellátási gondjaink lennének, és akkor nem is tudnánk arról beszélgetni, hogy mennyibe kerül az üzemanyag, hiszen nem is biztos, hogy lenne az országon belül.

A szankciók kérdése kapcsán én szeretném képviselő úrnak a segítségét, támogatását kérni, hiszen néhány nappal ezelőtt a saját pártelnökük az Európai Parlamentben úgy fogalmazott, hogy a szankciók működnek, és helyesen fogadtuk el az eddigi megszorító csomagokat. Azért gondolom, hogy ez az üzemanyag kérdésében helytelen, mert ha mi nem álltunk volna ki amellett, hogy Magyarország kivételt jelentsen az olajra vonatkozó szankciók alól, akkor most nem is tudnánk arról beszélgetni, hogy a magyar kormány meghosszabbította a benzinárstopot is, ami, azt gondolom, hogy nagyon-nagyon sokat segít a magyar családoknak és a magyar lakosság részére.

Ön említette a nyugdíjakat, és én azt gondolom, hogy egy nagyon fontos dolog, hogy kifizettük a 13. havi nyugdíjat, fizettünk inflációs nyugdíj-kiegészítést, s az év végén fizetünk nyugdíjprémiumot is.

Emellett el kell mondani, hogy az ország energiaellátása, energiabiztonsága szempontjából rendkívül fontosak a földgáztározóink, és gyakorlatilag hat hónapra elegendő gáztartalékkal rendelkezik az ország.

A rezsicsökkentésről már beszéltünk. Az, hogy átlagban havi 181 ezer forinttal támogatjuk a magyar családokat, azért nagyon fontos, mert így a magyarok a legvédettebbek a szankciós energiaár-emelkedéstől az Európai Unióban. Pozsonyban a magyar gázár dupláját, Párizsban és Londonban a 4-szeresét, Rómában és Brüsszelben a 6-szorosát, Bécsben a 11-szeresét, Amszterdamban a 17-szeresét fizette a lakosság a gázért szeptemberben.

Kérem képviselő urat, hogy önök se támogassák a magyar embereket sértő szankciós politikát, és arra is kérem, hogy ismerje el a kormány eddigi erőfeszítéseit. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Felszólalások:  <<  112  >>    Ülésnap adatai