Készült: 2024.05.10.02:45:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2023.10.09.),  78-83. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:49


Felszólalások:   72-77   78-83   84-89      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Mint hallhattuk, képviselő úr nem fogadta el a miniszteri választ. Tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a mai ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Dudás Róbert képviselő úr, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a gazdaságfejlesztési miniszterhez: „Újra drágul, sőt a kormány drágítja az üzemanyagok árát, ezáltal az életet” címmel. Dudás Róbert képviselő urat illeti a szó, és Fónagy János államtitkár, miniszterhelyettes úr válaszol. Parancsoljon!

DUDÁS RÓBERT (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Mint ahogy a címben is leírtuk, és abban is kifejezésre került, ha az üzemanyag drága, akkor minden drága.

Az üzemanyagok drágulása mindenre hatással van. Számos alkalommal szólaltam már föl a parlamentben ebben a témában, ebben a kérdésben: mindenre hatással van, az élelmiszerektől kezdve egészen az építőanyagokig, és számos területet lehetne idehozni.

(15.40)

Számos esetben kértem és kértük önöktől, hogy tegyenek meg mindent az üzemanyagok árának csökkentése érdekében, mert ha ezt megteszik, akkor csökkentik az élet költségeit, annak az árát. Ehelyett önök január 1-jétől adót fognak emelni. Jövedéki adót emelnek, 40 forintot tesznek rá az üzemanyagok literenkénti árára úgy, hogy egyébként már a környező országok tekintetében jelenleg is magas az üzemanyagok ára, kimagasló az élelmiszer-infláció, kimagasló az infláció, csak éppen a bérek maradnak el.

Amikor megkérdezik önöket, hogy miért teszik rá ezt a 40 forintot, akkor önök Brüsszelre mutogatnak, de kérem, ne mutogassanak Brüsszelre, mert egyedül egy szervnek van köze ehhez az emeléshez, ezek pedig önök; ezek önök, a magyar kormány. Azért van ez, hiszen nem Brüsszel kérte, hogy 40 forint legyen, hanem az elszabadult infláció és az elszabadult euróárfolyam következménye az, hogy itt most emelést kell hogy végrehajtsanak, viszont még véletlenül sem 40 forintot. Önök 422 forinttal kalkulálták ki, hogy milyen mértékben kéne adót emelni, de a jelenlegi árfolyam nem itt tart.

Ott tartunk, államtitkár úr, hogy az államkassza üres, az emberekre egyre nagyobb teher nehezedik az elmúlt években, évtizedben. Önök egy újabb adót hoznak be, illetve egy adót emelnek meg olyan mértékben, ami abszolút indokolatlan. Eddig is le voltak terhelve az emberek, még inkább leterhelik őket, az emberek  úgy gondolják  a terheket majd bírják, az államkasszának meg kell a forrás, kell a pénz, ez viszont nagyon nem korrekt, államtitkár úr.

2012-ben kérte a Jobbik önöket először, hogy tegyenek meg mindent az üzemanyagok árának csökkentése érdekében. Nem tették. Hónapról hónapra, évről évre a javaslatunkat leszavazták. Kettő évvel ezelőtt, pontosan októberben, most kettő éve kérdeztem a miniszterelnök urat, sőt javaslatot is fogalmaztam meg neki, hogy mit kellene tenni. Azt kértem, kezdeményezzen a magyar kormány konzultációt az Európai Bizottsággal annak érdekében, hogy  mert azt sem Brüsszel kérte, hogy 27 százalékos Európa-bajnok áfa legyen Magyarországon  az áfa csökkenthető legyen az üzemanyagok tekintetében. Nem tettek egy lépést sem.

Kérdezem, államtitkár úr, mit kívánnak tenni. De hogy javaslatot is megfogalmazzak  mert eddig nem tettek semmit , ezt az adóemelést töröljék el, és kezdeményezzenek párbeszédet a Bizottsággal, és csökkentsék az áfát. Ez a magyar emberek érdeke.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ, mint említettem, Fónagy János miniszterhelyettes úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon!

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A kérdései mozaikkockákból állnak, a mozaikkockák színe helyes, csak a kép nem áll össze, ezért engedje meg, hogy lépésről lépésre menjek. Az első az, amiben, gondolom, egyetértünk, hogy a kormány célja változatlanul az, hogy az év végére egy számjegyűre csökkentse le az inflációt éppen a családok és a gazdaság védelme érdekében.

Nyilvánvaló, hogy erre a mindig szemünk előtt lévő célra az üzemanyagok árváltozása hatással van, emelkedik az üzemanyag ára, az növeli az inflációt. Ez tetten érhető volt az augusztusi inflációs adatokban is, hiszen a növekvő üzemanyagárak miatt a kormányzati várakozáshoz képest 0,4 százalékkal magasabb szinten maradt az infláció, mint ahogy azt az előzetes számításaink szerint vártuk.

Ami a jövedéki adót illeti, Magyarország évek óta kockáztat egy kötelezettségszegési eljárást, mert az uniós szintnél hosszú évek óta alacsonyabb szinten határoztuk meg a jövedéki adó mértékét. A jövedéki adó esetében a kormánynak már ’23. január 1-jétől alkalmaznia kellett volna azokat az adószinteket, amelyeket csak ’24. január 1-jétől szándékozunk bevezetni. Az adószint emelése helyett a kormány a legkritikusabb időszakban az Európai Bizottság ez irányú vizsgálata és elvárása ellenére is kiállt amellett, hogy nem emeljük meg a jövedéki adót. Az elmúlt időszakban jelentősen, a KSH adatai szerint júliushoz képest 8,2 százalékkal emelkedett a járműüzemanyagok ára.

Tisztelt Képviselő Úr! Az áremelkedés mögött elsősorban nemzetközi és országspecifikus tényezők állnak, jelenleg a MOL a piaci átlag 3-5-szörösét kénytelen kifizetni a szállításért az ukrán és a horvát vezetékhálózat tranzitdíjának növekedése miatt. Ez Magyarország számára mintegy 48 milliárd forintnyi többletkiadást jelent.

Ön is pontosan tudja, hogy a benzinkereskedelemben, üzemanyag-kereskedelemben a kormány nem szereplő. Magyarországon ezt a magángazdaság intézi. A 48 milliárd forint többletköltséget a magángazdaság szereplői beépítik az árakba, ami megemeli a benzin árát, és természetszerűen növeli az inflációt. Annak ellenére, hogy az üzemanyagok árváltozása hatással van az infláció alakulására, meggyőződésünk szerint nincs veszélyben az a célkitűzésünk, hogy az év végére egy számjegyűre csökkentsük az inflációt.

Ezzel együtt a kormány minden lehetséges eszközzel tompítani kívánja az üzemanyagárak növelését. Teszi mindezt annak érdekében, hogy a lakosságot érintő terhek csökkenjenek, folytassuk az infláció elleni küzdelmet, ugyanakkor ne sérüljön az ország üzemanyaggal történő ellátásának biztonsága. Ez sem sérülhet, gondolom, a képviselő úr ezzel egyetért. Köszönöm a figyelmét. Elnök úr, köszönöm a lehetőséget. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Most megkérdezem Dudás Róbert képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ. Parancsoljon!

DUDÁS RÓBERT (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Sajnos nem tudom elfogadni államtitkár úr válaszát, bár nem is vártam mást; őszintén várna az ember mást, de sosem kap. Mindig van kire mutogatni, államtitkár úr, és eszük ágában se jut bevallani azt, hogy egyébként ezt az egészet önök rontották el. Nem másra kell mutogatni, hogy miért lett ilyen magas a forint/euró árfolyam.

Európában nálunk romlott a legjobban a nemzeti fizetőeszköz. Nálunk emelkedtek a legjobban az élelmiszerek árai. Nálunk a legmagasabb az infláció az egész Európai Unióban, és a jövedéki adó emelésének köszönhetően pontosan ezek fognak újra megugrani. Megugorhat a szakértők szerint mind az infláció, mind az élelmiszer-infláció, tehát az élelmiszerek ára. Pontosan azokat az embereket fogják sújtani ezzel az adóemeléssel, akik eddig is a legnehezebb módon és a legtöbbet tették be az államkasszába. Államtitkár úr, csökkenteni kell az Európa-bajnok áfát. Ez a megoldás. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:   72-77   78-83   84-89      Ülésnap adatai