Készült: 2024.05.09.19:45:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

101. ülésnap (2024.02.26.),  33-36. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:45


Felszólalások:   29-32   33-36   37-40      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Dömötör Csaba államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Novák Előd képviselő úr, a Mi Hazánk képviselője: „Aktuális közügyek” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

NOVÁK ELŐD (Mi Hazánk): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Színjátékot folytat a kormány, miközben valójában a globalistákkal nem mennek szembe, a lényeges kérdésekben rendre együtt szavaz a Fidesz Gyurcsányékkal, ahogyan ma is a NATO-bővítés, a háború kiszélesítése ügyében nagykoalíciós egyetértésben vannak. Egyedül a Mi Hazánk Mozgalom szorgalmazza a vétót a harmadik világháború felé tett újabb lépés helyett. Így nem csoda, hogy a NATO-főtitkár a minap már azt mondta, hogy Ukrajna NATO-tagsága sem kérdés, legfeljebb az időpontja. Hiszen, ahogyan Finnország és most vélhetően Svédország esetében is végül beadja a derekát és megszavazza Gyurcsányékkal karöltve a Fidesz is a NATO-bővítést, ugyanerre számíthatunk Ukrajna NATO-tagsága esetében.

Hasonlóképpen nem kérdés Ukrajna EU-tagsága sem. Ahogyan immár nem kérdés az 50 milliárd eurós támogatás az Uniótól Ukrajna számára. Ezt Orbán Viktor is megszavazta. Most már olyan kávézgatós távolmaradása sem volt a szavazástól, mint Ukrajna EU-csatlakozásának megindítása ügyében, amikor szintén nem vétózott. Ukrajna korrupt vezetése tehát örül az újabb ellopható milliárdoknak. Ukrajna EU-csatlakozása tehát sajnos nem kérdés. Ahogyan igazából Románia EU-csatlakozása sem volt kérdés: noha az ellenkezőjét, a vétót ígérték a kormánypárti politikusok, maga Orbán Viktor is, végül 2005-ben Románia feltétel nélküli uniós csatlakozását megszavazták mindannyian.

Diplomáciai fegyverletételnek, nemzetárulásnak is joggal nevezhetjük ezeket az eseteket. De, tisztelt Országgyűlés, ha számít valamit az adott szó, akkor vétózzuk meg ma a NATO-bővítést, mely immár az egyetlen lehetőség arra, hogy a kormányfői ígérethez hűen ne mi legyünk az utolsó ország, amely támogatja, jóváhagyja Svédország csatlakozását.

Maradjon tehát az utolsó Törökország, melynek szövetségét látványosan elveszítette Magyarország. Nem is csoda, miután inkább Izrael utolsó csatlósa lett az Orbán-kormány. Egy hete például Szijjártó Péter egyedüliként nem támogatta az izraeli telepes terroristák szankciós listára helyezését az Európai Unió Külügyi Tanácsának ülésén. Tehát megvétózta a döntést. Az oroszok elleni szankciókat ellenben nem vétózták. Ukrajna 50 milliárd eurós támogatását sem, ezt is tisztán láthattuk, és a NATO- és EU-felvételét sem fogják. Palesztinában már a szavak szintjén sem támogatják a békét. Gyermekgyilkosság önvédelemből? Miért támogatja Izrael népirtását a semlegességünk helyett a sékeljobboldal?

Mindezek után tehát nem csoda, hogy Törökországot látványosan elveszítették mint szövetségesünket. És közben Svédországot sem nyertük meg. Mindössze négy, vélhetően használt Gripenről van szó, amiről ráadásul már évek óta beszélnek. És a Gripeneket sem kapjuk, hanem vesszük. Kinek éri meg? Mennyibe kerül? Hát, ezt nem tudjuk. Csak azt, hogy mely ország érdekét szolgálja: sunyin Ukrajnáét. Hogy hogyan? Hát, ingyen Gripen csak Szlovákiának van, méghozzá tőlünk, ugyanis a magyar Gripenek vállalták Szlovákia légterének védelmét is, hogy közben ők Ukrajnának adhassák a saját MiG-29-eseiket, amit meg is tettek azóta. Mi ez, ha nem az Ukrajnában zajló amerikai-orosz háború közvetett támogatása, amit a magyar kormány folytat. Sőt, ugyebár, a balti légtér védelmét is vállalták a magyar Gripenekkel. És konfliktusba is kerültek az orosz vadászgépekkel, amelyről büszkén számolt be a Magyar Honvédség. A szlovák védelmi minisztertől kellett azt is megtudjuk, hogy titokban ukrán katonák, katonai egészségügyi szakemberek kiképzésében is részt vesz Magyarország. És még sorolhatnánk a bizonyítékokat Magyarország sunyi háborúpártiságára.

Pedig a béke, a semlegességünk, a függetlenségünk a legfontosabb értékek közé kellene hogy tartozzon. A világháború elkerülése érdekében a NATO-bővítés magyar vétójára volna szükség, amit sajnos immár egyedüli pártként szorgalmaz a Mi Hazánk Mozgalom, mert provokáció a katonai szövetség bővítése Oroszország közelében, míg a semleges zóna nemzetközi érdek.

Hogy a Momentum svéd állampolgárságát eltitkoló frakcióvezetője a svéd kormány érdekei mentén interpellált a magyar Országgyűlésben, az már nem meglepő, de a magyar kormánynak a magyar érdekeket kellene előtérbe helyeznie és nem pedig az idegenekét. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Mi Hazánk soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Novák Előd képviselő úr. A kormány nevében Menczer Tamás államtitkár úr fog válaszolni.

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Megmondom őszintén, egy picit nehéz helyzetben vagyok önnel, mert itt az ülésszak kezdetén el kell ismerni, hogy önnek vannak nagy pillanatai az Országgyűlésben. Emlékezhetünk, amikor Jakab Pétert farizeusnak titulálta; és a különböző állampolgárságokkal kapcsolatban is komoly pillanatai vannak a baloldali képviselőket illetően. Ez értékelendő teljesítmény, de időnként, amikor hallgatom önt, akkor  meg ne sértődjön, tényleg nem áll szándékomban ilyen  mintha Márki-Zay Pétert hallanám. (Moraj a Mi Hazánk soraiban.  Dr. Apáti István: Ennél nagyobb sértés nincs!) Tehát szerteágazó felszólalásában olyan valótlan állítások és olyan sületlenségek voltak, hogy az egészen elképesztő.

Na most, tisztelt képviselő úr, kezdjük azért annyiban Gyurcsány Ferenccel, hogy ha ön megpróbálja egy gyékényre helyezni a kormányt és Gyurcsány Ferencet, akkor valamit félreértett azzal kapcsolatban, ami itt az előző órákban történt.

Ha már Gyurcsány Ferenc, akkor kellő tisztelettel bár, de én inteném óva az ön politikai közösségét, hiszen láttunk már egy ilyen politikai közösséget, mint az öné, nevezetesen a Jobbikot, amely valamilyen erős szélsőjobboldali közösségnek definiálta magát, aztán egyszer csak ott találta magát Gyurcsány Ferenc táskája alatt. Tehát nehogy önök is ezt az utat járják be, tisztelettel csak ennyit jegyeznék meg. (Egy hang a Mi Hazánk soraiból: Juj!  Dúró Dóra: Ma ki fog vele szavazni?)

(14.50)

Svédország vonatkozásában, tisztelt képviselő úr, megint csak félreérti a helyzetet. Ha már ön a magyar érdeket fontosnak tartja, az történt, ön azt mondja most nekem, amit kint a balliberális újságírók. (Egy hang az ellenzéki oldalról: Na!) Megint csak mondom, nehogy egy vonalra kerüljenek: tehát mi a magyar érdek mellett kiálltunk, az alaptalan svéd hazugságokat visszautasítottuk. Most ezeket már nem idézném ide szó szerint, van egy hosszú gyűjteményem, mert ezt most már igyekszünk magunk mögött hagyni.

A bizalomépítő lépések megtörténtek. A svéd miniszter eljött ide, ahogyan el is kellett jönnie, és emellett még történt fontos megállapodás a magyar légtérvédelem vonatkozásában. (Novák Előd közbeszól.) Ez, hogy légtérvédelem, nem azt jelenti, hogy Gripenek, és akkor ezért NATO-tagság jár, de kétségtelen, hogy ez is egy fontos bizalomépítő lépés volt.

Na most Ukrajna vonatkozásában, megint csak a legfinomabb megfogalmazás szerint, félreérti azt, ami történik. Tehát a magyar kormány álláspontja világos a háborúval kapcsolatban, kezdettől: a háborút elutasítjuk, nem támogatjuk; azonnali, feltétel nélküli tűzszünetre van szükség, ezt támogatjuk, s a béketárgyalásokat és a békét. (Novák Előd: Izrael…)

És kezdettől azt mondtuk, hogy mindent meg kell tennünk azért  ha már ön itt Ukrajnát meg a NATO-t hozta különböző viszonyrendszerbe , hogy a konfliktus eszkalációját elkerüljük; és mindent meg kell tennünk azért, hogy a konfliktus eszkalációját elkerüljük Ukrajna és a NATO vonatkozásában, ugyanis az egy pillanat alatt egyet jelentene a harmadik világháborúval. Tehát mi a béke pártján állunk, nem pedig a háború pártján. Megint csak azt kell mondanom: ön félreért valamit ezzel az üggyel kapcsolatban.

Törökország. Ön azt állította, hogy megromlottak a török-magyar diplomáciai kapcsolatok. Megint csak…  na, mindegy is. A lényeg az, hogy nem igaz. Csak néhány példát hadd hozzak ide! Tehát egyrészt az ukrajnai háborúval kapcsolatban a törökökkel meglehetősen azonos az álláspontunk. A törökök tudtak egyedül érdemleges  még a gabonamegállapodásra gondolok  előrelépést elérni.

A második: migráció. Ott is ugyanazt gondoljuk, mint a törökök: a migrációt meg kell állítani, és meg kell köszönni egyébként Európának, hogy a törökök több millió illegális bevándorlót ott tartanak az országukban. Ha ők mind elindulnának, akkor Európának harangoznának egy pillanat alatt.

A harmadik, a külkereskedelmi forgalom: évről évre nő.

A negyedik: energetika. Törökország az egyik legfontosabb és legmegbízhatóbb tranzitpartnerünk, tranzitútvonal a gázbeszerzés vonatkozásában. És ezek után  nem olyan régen volt itt a török elnök, folyamatosak a magas szintű találkozók, kiemelt stratégiai partner Törökország  ön azt mondja, hogy megromlottak a kapcsolatok!? (Novák Előd: Ki ratifikál utoljára?)

Tisztelt Képviselő Úr! Ne állítson valótlanságokat! Sok mindent hozott még ide, Izraellel kapcsolatban is beszélt. Itt is szeretném világossá tenni a magyar álláspontot, amely szintén, mint más ügyekben is, kezdettől változatlan. Természetesen elítéljük a terrortámadást. Izrael a terror ellen harcol. Mindannyiunk érdeke, hogy ez egy sikeres harc legyen a terror ellen, és ilyen támadás a világban soha sehol ne történhessen. A túszok azonnali és feltétel nélküli szabadon bocsátását várjuk és követeljük. Még egy magyar állampolgárságú túszról tudunk természetesen.

És mindent meg kell tenni azért, hogy az Ábrahám-megállapodásokhoz, amely kezdeményezés a Trump-kormány alatt hosszú idő után az egyetlen valós kezdeményezés, valós reménnyel kecsegtető kezdeményezés volt, mindent meg kell tenni, hogy oda visszatérjünk (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), mert, mondom még egyszer, az volt az egyetlen valós lehetőség a békével és a stabilitással kapcsolatban. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   29-32   33-36   37-40      Ülésnap adatai